TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Коѕијас: Нема да одам на одмор додека не ги решам споровите со Албанија

А1 On - 13.06.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас денеска најави нова офанзива околу нерешените прашања со Албанија, нагласувајќи дека нема да замине на одмор без да ги реши овие прашања. – Набрзо ќе ги решиме проблемите со Албанија.

Коѕијас: Не одам на одмор додека не ги решам споровите со Албанија

Н.Македонија - 13.06.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас денеска најави нова офанзива околу нерешените прашања со Албанија, нагласувајќи дека нема да замине на одмор без да ги реши овие прашања. – Набрзо ќе ги решиме проблемите со Албанија.

Исполнети условите за почеток на преговорите со ЕУ

Н.Македонија - 13.06.2018

Шефот на албанската дипломатија Дитмир Бушати изјави дека Албанија ги завршила зададените обврски и оти е подготвена за почеток на преговорите за членство во ЕУ. Тој нагласи дека сега одлуката зависи од земјите-членки на Унијата, посочувајќи дека ...

Рама: Двајца прогресивни лидери испишаа историја, Балканот сега е подобро место

Мета - 13.06.2018

Двајца прогресивни лидери на соседните земји денеска испишаа историја и им покажаа на ЕУ и на светот како волјата и подготвеноста да се надмине минатото може да пронајде простор за иднината кога изгледа дека таков простор нема, напиша албанскиот ...

Мета: Историски договорот меѓу Скопје и Атина

Локално - 13.06.2018

Албанскиот претседател Илир Мета го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, оценувајќи го истиот како историски.

Албанија го поздравува договорот меѓу Скопје и Атина

Локално - 12.06.2018

Албанскиот премиер Еди Рама и албанскиот министерот за надворешни работи, Дитмир Бушати, го поздравија постигнатиот договорот помеѓу Македонија и Грција за спорот за името. – Два прогресивни лидери на соседните земји денеска влегоа во историјата и ...

Коѕиас: Нема да одам на одмор додека не ги решам споровите со Албанија

Стандард - 13.06.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас денеска најави нова офанзива околу нерешените прашања со Албанија, нагласувајќи дека нема да замине на одмор без да ги реши овие прашања. – Набрзо ќе ги решиме проблемите со Албанија.

Коѕијас не оди на одмор додека не го реши ова...

Фактор - 13.06.2018

Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас денеска најави нова офанзива околу нерешените прашања со Албанија, нагласувајќи дека нема да замине на одмор без да ги реши овие прашања. „Набрзо ќе ги решиме проблемите со Албанија.

Мета: Историски договорот меѓу Скопје и Атина

Слободен Печат - 13.06.2018

Албанскиот претседател Илир Мета го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, оценувајќи го истиот како историски.

Албанија го поздравува договорот меѓу Скопје и Атина

А1 On - 12.06.2018

Албанскиот премиер Еди Рама и албанскиот министерот за надворешни работи, Дитмир Бушати, го поздравија постигнатиот договорот помеѓу Македонија и Грција за спорот за името. – Два прогресивни лидери на соседните земји денеска влегоа во историјата и ...

Коѕијас: Нема да одам на одмор додека не ги решам споровите со Албанија

+инфо - 13.06.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас денеска најави нова офанзива околу нерешените прашања со Албанија, нагласувајќи дека нема да замине на одмор без да ги реши овие прашања. – Набрзо ќе ги решиме проблемите со Албанија.

Мета: Историски договорот меѓу Скопје и Атина

Press24 - 13.06.2018

Албанскиот претседател Илир Мета го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, оценувајќи го истиот како историски.

Албанија го поздравува договорот меѓу Скопје и Атина

Бриф - 12.06.2018

Албанскиот премиер Еди Рама и албанскиот министерот за надворешни работи, Дитмир Бушати, го поздравија постигнатиот договорот помеѓу Македонија и Грција за спорот за името. – Два прогресивни лидери на соседните земји денеска влегоа во историјата и ...

Коѕијас: Нема да одам на одмор додека не ги решам споровите со Албанија

Независен - 13.06.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас денеска најави нова офанзива околу нерешените прашања со Албанија, нагласувајќи дека нема да замине на одмор без да ги реши овие прашања. - Набрзо ќе ги решиме проблемите со Албанија.

Мета: Историски договорот меѓу Скопје и Атина

А1 On - 13.06.2018

Албанскиот претседател Илир Мета го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, оценувајќи го истиот како историски.

Албанија го поздравува договорот меѓу Скопје и Атина

Независен - 12.06.2018

Албанскиот премиер Еди Рама и албанскиот министерот за надворешни работи, Дитмир Бушати, го поздравија постигнатиот договорот помеѓу Македонија и Грција за спорот за името. - Два прогресивни лидери на соседните земји денеска влегоа во историјата и ...

Коѕијас: Нема да одам на одмор додека не ги решам споровите со Албанија

Локално - 13.06.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас денеска најави нова офанзива околу нерешените прашања со Албанија, нагласувајќи дека нема да замине на одмор без да ги реши овие прашања. – Набрзо ќе ги решиме проблемите со Албанија.

Мета: Историски договорот меѓу Скопје и Атина

Сител - 13.06.2018

Албанскиот претседател Илир Мета го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, оценувајќи го истиот како историски.

Рама и Бушати го поздравија договорот со Македонија и Грција

МКД - 12.06.2018

Албанскиот премиер Еди Рама и албанскиот министерот за надворешни работи, Дитмир Бушати, го поздравија постигнатиот договорот помеѓу Македонија и Грција за спорот за името. - Два прогресивни лидери на соседните земји денеска влегоа во историјата и ...

Коѕијас: Нема да одам на одмор додека не ги решам споровите со Албанија

Вечер - 13.06.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас денеска најави нова офанзива околу нерешените прашања со Албанија, нагласувајќи дека нема да замине на одмор без да ги реши овие прашања. – Набрзо ќе ги решиме проблемите со Албанија.

Мета: Историски договор меѓу Скопје и Атина

+инфо - 13.06.2018

о ова се отвора патот за интеграција во евроатлантското семејство не само на една земја, туку и за целиот регион. Албанскиот претседател Илир Мета го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран ...

Еди Рама: Два прогресивни лидери на соседните земји денеска влегоа во историјата

Слободен Печат - 12.06.2018

Албанскиот премиер Еди Рама и албанскиот министерот за надворешни работи, Дитмир Бушати, го поздравија постигнатиот договорот помеѓу Македонија и Грција за спорот за името. – Два прогресивни лидери на соседните земји денеска влегоа во историјата и ...

Коѕијас: Нема да одам на одмор додека не ги решам споровите со Албанија

Либертас - 13.06.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас денеска најави нова офанзива околу нерешените прашања со Албанија, нагласувајќи дека нема да замине на одмор без да ги реши овие прашања. – Набрзо ќе ги решиме проблемите со Албанија.

Мета: Историски договорот меѓу Скопје и Атина

Независен - 13.06.2018

Албанскиот претседател Илир Мета го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, оценувајќи го истиот како историски.

Албанија го поздравува договорот меѓу Скопје и Атина

Либертас - 12.06.2018

Албанскиот премиер Еди Рама и албанскиот министерот за надворешни работи, Дитмир Бушати, го поздравија постигнатиот договорот помеѓу Македонија и Грција за спорот за името. – Два прогресивни лидери на соседните земји денеска влегоа во историјата и ...

Коѕијас: Нема да одам на одмор додека не ги решам споровите со Албанија

1tv - 14.06.2018

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас денеска најави нова офанзива околу нерешените прашања со Албанија, нагласувајќи дека нема да замине на одмор без да ги реши овие прашања. – Набрзо ќе ги решиме проблемите со Албанија.

Мета: Историски договорот меѓу Скопје и Атина

24 Вести - 13.06.2018

Албанскиот претседател Илир Мета го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, оценувајќи го истиот како историски.

Рама: Почит за Заев и Ципрас, двајца прогресивни лидери влегоа во историјата

+инфо - 12.06.2018

Албанскиот премиер Еди Рама и албанскиот министерот за надворешни работи, Дитмир Бушати, го поздравија постигнатиот договорот помеѓу Македонија и Грција за спорот за името. – Два прогресивни лидери на соседните земји денеска влегоа во историјата и ...

Мета, Рама и Бушати: Ципрас и Заев се храбри и одговорни

Канал5 - 13.06.2018

Албанскиот претседател Илир Мета го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, оценувајќи го истиот како историски.

Албанија и Косово испратија честитка за постигнатиот договор помеѓу Македонија и Грција

Фокус - 12.06.2018

Албанскиот премиер Еди Рама и албанскиот министерот за надворешни работи, Дитмир Бушати, го поздравија постигнатиот договорот помеѓу Македонија и Грција за спорот за името. – Два прогресивни лидери на соседните земји денеска влегоа во историјата и ...

Мета: Историски договорот меѓу Скопје и Атина

CivilMedia - 13.06.2018

Албанскиот претседател Илир Мета го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, оценувајќи го истиот како историски.

Какви се реакциите на соседите за договорот меѓу Скопје и Атина?

Фактор - 13.06.2018

Министерството за надворешни работи на Бугарија го поздрави постигнатиот договор меѓу владите на Македонија и на Грција за прашањето за името. „Ова го отвора патот кон европската и евроатлантската интеграција на нашиот сосед.

Албанија го поздравува договорот меѓу Скопје и Атинa

МК News - 12.06.2018

Албанскиот премиер Еди Рама и албанскиот министерот за надворешни работи, Дитмир Бушати, го поздравија постигнатиот договорот помеѓу Македонија и Грција за спорот за името. – Два прогресивни лидери на соседните земји денеска влегоа во историјата и ...

Албанија: Историски договорот меѓу Скопје и Атина

еМагазин - 13.06.2018

Албанскиот претседател Илир Мета го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, оценувајќи го истиот како историски.

Мета: Историски договорот меѓу Скопје и Атина

Либертас - 13.06.2018

Албанскиот претседател Илир Мета го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, оценувајќи го истиот како историски.

Мета: Историски договорот меѓу Скопје и Атина

Вечер - 13.06.2018

Албанскиот претседател Илир Мета го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, оценувајќи го истиот како историски.