TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Законите за образование први на дневен ред во Собрание

Сител - 16.09.2020

Измените на законите за основно и средно образование се првите два текста на кои ќе работи новиот собраниски состав. Тие пред пратениците ќе се најдат на седницата која Претседателот Џафери ја закажа за утре претпладне.

Инспектори ги контролираат училиштата кои бараат да држат настава со ученици

Алсат-М - 16.09.2020

Не се знае судбината на барањата на училиштата упатени до Министерството за образование и наука за комбинирано образование, односно со физичко присуство од октомври. Инспекторатот за образование сè уште ја разгледува состојбата во овие училишта.

Законите за основно и средно образование за уредување на работењето во услови на вонредни околности утре на собраниска ...

24 Вести - 16.09.2020

Колку ќе траат часовите и која ќе биде дозволената максималната бројка на ученици во паралелките во основното и во средното образование ќе одлучува Владата, која исто така ќе може да донесе одлука и за почетокот и крајот на учебната година.

За две седмици настава во Србија – заразени 52 ученика и 20 вработени

24 Вести - 16.09.2020

Во првите две недели од почетокот на наставата во основните и средните училишта во Србија, вкупно 52 ученици и 20 вработени биле заразени со коронавирус, соопшти српскиот министер за образование.

Над 88 проценти од учениците во Англија се вратиле во училиштата

Република - 16.09.2020

Првите официјални податоци за посета на училиштата во Англија за есенскиот почеток на учебната година покажуваат дека 88% од учениците се вратиле назад во училиштата, јавува БиБиСи . Владата во Велика Британија ги повика родителите да ги испраќаат ...

Над 80 училишта се затворени во Франција, короната се шири и на факултетите

Канал5 - 16.09.2020

Петнаесет дена по почетокот на учебната година, вкупно 81 образовни институции во Франција се затворени, додека десетина универзитети, особено медицински училишта, бројат случаи на инфекција со ковид-19, објавија ресорните министерства.

Наставничка од Велес прв случај на ковид-19 во училиште

+инфо - 16.09.2020

Во изолација сега се нејзини 10 колеги со кои се среќавала додека одела на работа во ОУ Васил Главинов. Наставничка од основно училиште во Велес е прв регистриран случај на ковид-19 меѓу наставниот кадар.

Позитивен тест кај учителка од Велес

Сител - 16.09.2020

Уште не почната учебната година, професорка од основно училиште во Велес позитивна на Ковид 19 испрати во изолација уште 10 нејзини колеги. Контактите им биле низ училишните ходници каде се среќавале на доаѓање и одење од работа.

Со училишни торби на грб и маски на лицето, учениците во Франција веќе една недела се во училиштата

Курир - 16.09.2020

Околу 12,4 милиони ученици во Франција се вратија на училиште во вторникот. Владата во Франција презема мерки за да може годината да започне „што е можно понормално“, изјави пред два дена министерот за образование Жон-Мишел Бланкер.

Романтично: Наставничка доби предлог за брак на првиот училишен ден

Женски магазин - 16.09.2020

Во соседна Бугарија, школската година започнува на 15 септември. Така и годинава и покрај пандемијата од коронавирус, земјата ги обезбедила сите потребни мерки за заштита и таму новата учебна година започна вчера, на 15 септември.

На само две недели пред стартот на учебната година МОН и Владата сѐ уште неподготвени

Нетпрес - 16.09.2020

Иако старо-новата Влада и Министерството за образование имаа шест месеци да изнајдат начин за тоа како ќе се оддржува наставата во училиштата во отсуство на модел и конкретни решенија го одложија почетокот на учебната година за еден месец.

МОН почнува процес за вработување на образовните асистенти (ВИДЕО)

Слободен Печат - 16.09.2020

Министерството за образование и наука има уште малку време да ги примени протоколите за настава пред почетокот на новата учебна година на 1 октомври, но родителите на деца со посебни потреби реагираат дека во протоколот се изоставени децата кои ...

Милиони деца во Италија се враќаат во училиштата по затворањето предизвикано од коронавирусот

Курир - 16.09.2020

Утринското ѕвонче пред два дена го означи првиот влез во училницата за милиони италијански деца кои од 21 февруари годинава, повеќе од шест месеци беа затворени за да се спречи пандемијата на коронавирусот.

Професорка од Велес позитивна на ковид-19, Десет нејзини колеги во изолација

Сакам да кажам - 16.09.2020

Професорка од основно училиште во Велес е позитивен на ковид-19. Резултатот на професорката од основното училиште „Васил Главинов“ вчера бил пристигнат во Центарот за јавно здравје Велес. Сите нејзини контакти се испратени во изолација.

Повеќе од 80 училишта се затворени во Франција поради коронавирусот

МКД - 16.09.2020

Вкупно 81 училиште и околу 10 универзитети во Франција се затворени по само 15 дена работа поради појава на коронавирусот, соопштија денеска ресорните министри. Францускиот министер за образование Жан-Мишел Бланкер прецизираше дека треба да се ...

Онлајн настава побарале и велешки училишта со пет до десет ученици во клас оти мали се училниците

Сакам да кажам - 16.09.2020

Иако во одделенијата има од пет до 12 ученици, училишта во Велес побарале да има онлајн настава, соопшти локалната власт за тоа каква настава ќе има во велешките основни и средни училишта среде пандемијата со ковид-19.

Професорка од основно училиште во Велес позитивна на Ковид-19, десет колеги во изолација

Либертас - 16.09.2020

Просветен работник од Oсновно училиште во Велес е позитивен на ковид-19, јави порталот tirekovmirece.com . Резултатот на професорката од ОУ Васил Главинов вчера бил пристигнат во Центарот за јавно здравје Велес.

Законите за образование пред пратениците на само две недели пред стартот на учебната година

Сител - 16.09.2020

Измените на законите за основно и средно образование утре ќе се најдат на пленарна седница пред пратениците. Претседателот на Собранието, Талат Џафери закажа пленарна седница, но се уште нема термин за одржување на собраниската Комисија за ...

Секторот за образование од Куманово ги доставил барањата на училиштата за начинот на изведување на наставата до МОН

Опсервер - 16.09.2020

Куманово, 16 септември 2020 () – Кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски, денеска информираше дека списокот со барање за начин на изведување на наставата, секторот за образование од општината го доставил до Министерството за образование и ...

Десет образовни асистенти од Куманово кои ќе им помагаат на учениците-основци од ромска етничка заедница

Опсервер - 16.09.2020

Куманово, 16 септември 2020 () – Десетте образовни асистенти кои се ангажирани во рамки на проектот „Креирање можности за работа за сите“ ги потпишаа договорите во Општина Куманово, информираа денеска надлежните од одделението за стратешко ...

Министерот ја соопшти точната бројка на ученици заразени со корона во Србија во претходните 15 дена

Хаштаг - 16.09.2020

Во првите две недели наставата во основните и средни училишта, од коронавирусот се заразени вкупно 52 ученика и 20 вработени, вели мистерот за образование Младен Шарчевиќ и додава дека станува збор за спорадични случаи, доколку се знае дека во ...

Во Франција се затворени 81 училиште поради коронавирусот

Алсат-М - 16.09.2020

Од почетокот на школската година, само по една недела на работа на 7 септември, Министерството за образование регистрира дека 28 школски установи и 262 паралелки беа затворени заради епидемијата, јави дописникот ...

(ВИДЕО) 360° „Онлајн“ настава во „офлајн“ училишта – (не)еднаков пристап до квалитетно образование

Либертас - 16.09.2020

Meѓу стари напуштени и руинирани куќи во селото Цветово, во нов монтажен објект е сместено едно од петте подрачни училишта во општина Студеничани. Поради големиот број ученици, ова е единственото подрачно училиште во општината каде се подготвува ...

Истражување на Метаморфозис: Наставниците се соочуваат со повеќе проблеми во онлајн наставата

Мета - 16.09.2020

Ситуацијата со техничките помагала, пред сè лаптопи и компјутери, неопходни за одржување на задолжителната онлајн настава се главниот проблем кој се јавува и пред почетокот на новата учебна 2020/21 година.

Ученици од Неготино имаа он лајн час со Бил Гејтс: Интервју со наставничката Димова

Фактор - 16.09.2020

Таа е позитивен пример за наставничка. И во вакви услови успеа да примени најуспешен модел за учење. Наставничката по информатика во основното училиште „Страшо Пинџур“, Неготино - Георгина Димова.

Го извлече најдоброто од онлајн наставата: Наставничката Георгина од Неготино им овозможува на учениците да го ...

Хаштаг - 16.09.2020

Доколку оваа година беше како секоја нормална, учениците веќе неколку дена ќе беа во своите училишни клупи и веќе наголемо ќе почнеа да го примаат знаењето кое им го презентираат нивните наставници.

Веронауката во образованието како симбол на идентитетот

Н.Македонија - 16.09.2020

Веронауката во хрватските основни училишта првпат ќе добие алтернативен изборен предмет, по примерот на етиката во средните училишта, најавија од Министерството за образование на Хрватска.

Франција: По само 15 дена од стартот на учебната година, короната затвора училишта

Expres - 16.09.2020

Вкупно 81 образовни институции во Франција се затворени, само 15 дена по почетокот на школската година, додека во десетина универзитети, особено медицински училишта, се појавија случаи на инфекција со Ковид-19.

Општина Бутел ќе доделува сертификати на најуспешните наставници во он-лајн наставата

24Инфо - 16.09.2020

Утре, 17.09.2020 г. ( четврток ), во дворот на ОУ ,,Живко Брајковски,, со почеток во 10,30 ч. градоначалникот Велимир Смилевски ќе им додели сертификати на наставниците кои дадоа особен придонес во реализацијата на учењето од далечина.

Наставниците за службени потреби користат сопствен лаптоп

Независен - 16.09.2020

Фондацијата за интернет и општество – Метаморфозис го објави извештајот од истражувањето „Состојбите и предизвиците за спроведување на онлајн настава во основните училишта“. Истражувањето е спроведено во рамки на проектот „Отворени образовни ...

Пратениците утре ќе одлучуваат за промените во Законот за основно образование

Мета - 16.09.2020

Владата го испрати во Собранието предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за основното образование со кој се додаваат нови одредби со кои се регулира начинот на организирањето на воспитно-образовната работа на основните училишта во ...

По две недели од почетокот на наставата во Србија, 52 ученици заболеле од Ковид-19

Макфакс - 16.09.2020

Во првите две недели од почетокот на наставата во основните и средните училишта во Србија, вкупно 52 ученици и 20 вработени се заразиле со коронавирус, соопшти министерот за образование Младен Шарчевиќ.

Со новиот систем „Опсерваторија на вештини“, средношколците полесно би наоѓале работа

Мета - 16.09.2020

Во Собранието пристигна предлог-законот за изменување и дополнување на законот за средното образование, којшто би требал да се најде пред пратениците на утрешната собраниска седница. Освен што се дефинираат начинот на функционирање на средните ...

По две недели од почетокот на учебната година во Србија со корона вирус се заразиле 52 ученика

Независен - 16.09.2020

Српскиот министерот за образование, Младен Шарчевиќ, ги откри податоците за тоа колку инфицирани ученици има во основните и средните училишта. „Во првите две недели од наставата во основните и средните училишта, вкупно 52 ученици и 20 вработени се ...

Во Франција затворени 81 училиште поради корона вирусот

Независен - 16.09.2020

Од почетокот на школската година, само по една недела на работа на 7 септември, Министерството за образование регистрира дека 28 школски установи и 262 паралелки беа затворени заради епидемијата, јави дописникот на МИА.

Родители споделуваат смешни фотографии – Како се справуваат децата со учењето на дистанца?

Црнобело - 16.09.2020

Изгледа дека на децата веќе им е „преку глава“ од пандемијата, а овие фотографии го прикажуваат токму тоа - како ли ќе изгледа кога кај нас ќе почне школската година? Пандемијата промени многу работи, дури и начинот на кој децата ја следат наставата.

Законите за основно и средно образование за уредување на работењето во услови на вонредни околности утре на собраниска ...

Опсервер - 16.09.2020

Скопје, 16 септември 2020 () – Во услови на вонредни околности учебната година да може да започне и да заврши во различно време за што треба да одлучи Владата, предвидуваат измените и дополнувањата на законите за основно и за средно образование, по ...

Двесте писмени барања за настава со физичко присуство

Н.Македонија - 16.09.2020

Државните просветни инспектори деновиве одат на терен во училиштата, за да видат кои и колку од нив ги исполнуваат условите за да организираат настава со физичко присуство. Училишните раководства имаа опција самите да побараат ваква дозвола, но таа ...

Фотографија на денот: Црвени кругови во училишниот двор

Deutsche Welle - 16.09.2020

Училиштата во Пакистан се затворени од март. Со оглед на намалениот број на инфекции од коронавирусот, на милиони ученици сега им е дозволено повторно да учат во училиште- секако со неопходната физичка дистанца.

Царовска: Децата уште од прво одделение треба да се оспособат да препознаваат лажни вести

Frontline - 16.09.2020

Министерката за образование, Мила Царовска, во интервју за Мета.мк, ја посочува потребата од воведување на медиумската писменост во државниот образовен систем, пренесува КриТинк . На прашањето дали во контекст на потребите за соочување со напливот ...

Септемвриска родителска сага: Има ли секој дома услов за онлајн настава?

Скопје инфо - 16.09.2020

Како во многу земји, така и кај нас борбата против КОВИД-19, минатата училишна година ги затвори училиштата и учењето се одвиваше онлајн. Онлајн ќе започне и оваа учебна година. Обемот на материјалот, онлајн оценувањето и немањето на соодветни ...

Познато е колку ученици се заразени со корона во Србија во претходните 15 дена

Локално - 16.09.2020

Во првите две недели од часовите во основните и средните училишта, вкупно 52 ученици и 20 вработени беа заразени со вирусот корона, вели министерот за образование Младен Шарчевиќ и додава дека станува збор за спорадични случаи ако се знае дека во ...

Доколку наставата се изведува онлајн ќе изгубиме една до две генерации

Хаштаг - 16.09.2020

Предупредување ... Здружението на родителите „Наши деца 2014“ во понеделникот во Мостар одржа протестен марш, наречен „Социјализација, а не екранизација“ на кој се собраа околу 300 граѓани на Мостал, кои се противат на поединечни мерки на Кризниот ...

Во две седмици настава во Србија – заразени 52 ученика и 20 вработени

Курир - 16.09.2020

Во првите две недели од настава во основните и средните училишта, вкупно 52 ученици и 20 вработени се заразени со коронавирус, изјави српскиот министер за образование, Младен Шарчевиќ. Тој во изјава за ТВ Пинк прецизира дека 25 ученици биле заразени ...

Речиси половини од наставниците за службени потреби користат сопствен лаптоп, а 85 отсто приватен мејл

Kumanovo News - 16.09.2020

Резултатите од истражувањето „Состојбите и предизвиците за спроведување на онлајн настава во основните училишта“, покажале дека речиси половина од учесниците (44,5%) пријавија дека во училиштето, за службени потреби, користат сопствен лаптоп.

Се набавуваат опрема и компјутери за училиштата и се подобрува интернет-врската во училниците

Н.Македонија - 16.09.2020

Општина Карпош и општинските основни училишта интензивно се подготвуваат за почетокот на новата учебна година. Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев, и дел од службите на локалната самоуправа имаа координативна средба со директорите на ...

Професорка по хрватски јазик искрено зборува за враќањето на училиште под маски

Деца - 16.09.2020

И ние, учителите, со нетрпение чекавме информации до последен момент. Како ќе изгледа наставата? Дали ќе се учи на далечина или ќе бидеме во училниците? Дали сите ќе мораме да одиме во самоизолација ако се зарази само едно дете во цел колектив? Што ...

На час со Бил Гејтс: Наставничката Георгина од Неготино им овозможува на учениците глобално учење преку онлајн ...

Женски магазин - 16.09.2020

Септември - познат како месецот на враќање на учениците во училишните клупи, се пролонгира за октомври, но, се уште не знаеме што ни носи октомври. Коронакризата ги извади на површина недостатоците на образованието, а од друга страна, ни покажа дека ...

Овие бесплатни алатки им ја олеснуваат онлајн наставата и на наставниците и на децата

+инфо - 15.09.2020

Аманда Левит, координатор на Middle Years Program (Програма за ученици на возраст од 10 до 16 години) во „Нова“ вели дека учењето од далечина кое го наметна пандемијата бара поинаков пристап и начин на работа на наставниците од досега воспоставените ...

Албанија: Драматичен пад на бројот на деца запишани во училиштата: 126.000 ученици помалку за една деценија

А1 On - 15.09.2020

Бројот на ученици во основните и средните училишта во Албанија рапидно се намалува и ова е поизразено во основното образование – институтот за статистика ИНСТАТ објави дека бројот на ученици во основното образовение во последната деценија е намален ...