TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лавров: Русија нема да одговори на ултиматумот на Велика Британија сѐ додека не се добијат примероци од наводното ...

МКД - 13.03.2018

Москва нема да одговори на барањето на Британија за тајното советско хемиско оружје, наводно, користено при труењето на поранешниот двоен агент, сѐ додека не се добие примерок од агенсот, рече рускиот министер за надворешни работи.

Лондон ја обвини Русија дека го отрула рускиот шпион со нервен гас, Москва доби рок да се изјасни до полноќ

Сакам да кажам - 13.03.2018

Поранешниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка се отруени со воен нервен гас, развиен во Русија, изјави британската премиерка Тереза Меј, додавајќи дека постојат големи шанси Русија да стои зад нападот во Салисбури.

Русија негира дека е одговорна за нападот на шпионот Скрипал

Р.С.Европа - 13.03.2018

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров негираше дека Москва е одговорна за нападот врз поранешниот шпион Сегеј Скрипал и на неговата ќерка во Британија. Тој го отфрли и барањето на Лондон за објаснување на инцидентот.

САД и Велика Британија: Труењето на Скрипал е дело на Русија, официјална Москва ги отфрла обвиненијата

24 Вести - 13.03.2018

Труењето на поранешниот руски шпион, Сергеј Скрипал во Велика Британија, е дело на Русија, смета американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон. Тој изјави дека вакво криминално дело јасно доаѓа директно од Русија.

ВИДЕО: Путин порача Британците темелно да ја истражат смртта на Скрипаљ

Нетпрес - 13.03.2018

Рускиот претседател Владимир Путин со насмевка одговори на прашањето дали Русија е виновна за труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипаљ во Лондон и ја повика Велика Британија темелно да го истражи случајот.

Тереза Меј со ултиматум до Москва (ВИДЕО)

МКД - 13.03.2018

Тереза Меј на администрацијата на Владимир Путин им даде до полноќ да објаснат како бил отруен поранешниот шпион во Салсбери, инаку таа ќе заклучи дека се работи за „незаконска употреба на сила“ од страна на руската држава против Велика Британија, ...

Британската амбасадорка во Москва повикана на разговор

Орбис - 13.03.2018

Амбасадорката на Велика Британија во Москва денеска е повикана на разговор во руското Министерство за надворешни работи, соопшти руското МНР. Вчера, пак, рускиот амбасадор во Велика Британија беше повикан на разговор.

Меј: Москва да се изјасни до крајот на денот

МРТ - 13.03.2018

Меј пред Парламентот рече дека за случајот е најверојатно одговорна Москва и нагласи дека Британија е подготвена да преземе поодлучни мерки. Британската премиерка Тереза Меј изјави дека Москва мора до крајот на денот да објасни зошто нервниот агенс ...

Лавров: Русија не е виновна, подготвени сме за соработка со Велика Британија

Макфакс - 13.03.2018

Москва е подготвена да соработува со Велика Британија за труењето на поранешниот член на руската разузнавачка агенција, доколку Лондон ги исполни своите обврски во рамките на Конвенцијата за хемиско оружје.

Тилерсон: Труењето на рускиот шпион доаѓа од Русија

МРТ - 13.03.2018

И британската премиерка Тереза Меј предупреди дека ќе се преземат ригорозни мерки зашто е голема веројатноста дека Русија е одговорна за нападот со нервен агенс. Според американскиот државен секретар Рекс Тилерсон, труењето на поранешниот шпион ...

Кремљ се брани од „циркусот“ со труењето

Deutsche Welle - 13.03.2018

Русија ги отфрли британските обвиненија дека е вмешана во нападот со отров врз поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал, како смешни. Но, во меѓувреме и САД го вперија прстот кон Москва. Станува збор за „политичка кампања“ на британската влада- врз ...

Ултиматум на Тереза Меј: До крајот на денот Москва да се изјасни

Канал5 - 13.03.2018

До крајот на денот Москва мора да објасни зошто е употребен нервен агенс со руско производство во труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка. Тоа го изјави британската премиерка Тереза Меј.

Путин дрско кон новинар: „Прво себеси разјасни си некои работи, па после може да разговараме“

Press24 - 13.03.2018

На прашање за шпиунот Скрипаљ, претседателот на Русија, Владимир Путин остро одговорил на еден од новинарите. Рускиот претседател ги отфрлил прашањата за одговорноста на Русија за труење на поранешниот агент Сергеј Скрипаљ и на новинарите кои ...

Британците го чекаат Путин да објасни кој труе руски агенти

Фактор - 13.03.2018

Британската влада му постави рок на рускиот претседател Владимир Путин да излезе со образложение дали руската држава стои зад нападите врз поранешни руски разузнавачи со нервни гасови, од кои последната жртва е Сергеј Скрипал кој истовремено работел ...

Гардијан: Лондон го разгледува протерувањето на руските дипломати за убиството на Скрипал

Локално - 13.03.2018

Убиството на Скрипал отвора цела низа можности за Велика Британија да спроведе антитерористички мерки. Обединетото Кралство може да преземе серија унилатерални анти-руски мерки во врска со труењето на рускиот агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка ...

САД и НАТО го поддржаа Лондон за Скрипал

Локално - 13.03.2018

САД имаат “целосна доверба” во заклучоците на британската истрага што покажа дека Русија е “најверојатно одговорна” за нападот со нервната материја против поранешниот руски шпион во Велика Британија Сергеј Скрипал, соопшти Ројтерс.

Москва: Британските тврдења за труењето на шпионот се циркуска претстава

МКД - 12.03.2018

Портпаролката на министерството за надворешни работи на Русија ја опиша како „циркуска претстава“ и ја отфрли како „провокација“ денешната изјава на британската премиерка Тереза Меј дека постои „голема веројатност“ Москва да е одговорна за ...

Меј: Голема e веројатноста дека Русија стои зад нападот врз поранешниот шпион

Глас на Америка - 12.03.2018

Британските власти заклучиле дека нервниот агенс што бил користен во нападот бил развиен од страна на Русија Британската премиерка Тереза Меј вели дека нејзината влада заклучила дека постои „голема веројатност“ дека Русија е одговорна за нападот врз ...

За Лондон Русија „многу веројатно“ одговорна за труењето на шпионот, Москва возврати за „циркуска точка“

Нетпрес - 12.03.2018

Британската премиерка Тереза Меј изјави во понеделникот дека е „многу веројатно“ дека во Русија е направен агенсот и е одговорна за поранешниот двоен шпион Сергеј Скрипал, нарекувајќи го „слеп и неодговорен напад врз Велика Британија, додека Москва ...

Mej: Зад труењето на шпионот најверојатно стои Русија

Р.С.Европа - 12.03.2018

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека доказите покажуваат дека е "многу веројатно" дека Русија стои зад нападот со нервниот гас на поранешниот руски шпион и неговата ќерка во градот Салисбери и покрај негирањата на Кремљ дека Москва е ...

Тилерсон: Труењето на рускиот шпион во Велика Британија доаѓа од Русија

Алфа - 12.03.2018

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека труењето на поранешниот шпион Сергеј Скрипал во Велика Британија „јасно доаѓа од Русија“ и оти „сигурно ќе предизвика одговор“, но не прецизираше каков.

Русија: Обвинувањата на Тереза Меј се циркуско шоу

Макфакс - 12.03.2018

Портпаролот на руското МНР Марија Захарова го опиша како „циркуско шоу“ обвинувањето на британската премиерка Тереза Меј за руско учество во труењето на поранешниот руски агент Сергеј Скрипал, пренесе руската новинска агенција ТАСС.

Русија ја дефинира изјавата на ​​Мeј како „циркуско шоу“

Стандард - 12.03.2018

Русија изјави дека тврдењето на британскиот премиер Тереза ​​Мај дека Москва веројатно е одговорна за нападот врз поранешен руски шпион во Англија е политички мотивиран и се потпира на провокација, Претходно денеска, Меј пред британскиот парламент ...

Притисокот врз британскиот премиер се зголеми по труењето на Сергеј Скрипал

Стандард - 12.03.2018

Притисокот врз британскиот премиер Тереза ​​Мај се зголеми за отруениот поранешен руски шпион. На состанокот на Советот за национална безбедност на „Кобра“, таа вети дека ќе преземе решителна акција против одговорните за нападот со невропатска ...

Меј: Најверојатно Русија е одговорна за труењето на рускиот агент

Вечер - 12.03.2018

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека „е многу веројатно“ Москва да е одговорна за труењето на поранешниот руски агент Сергеј Скрипал. „Многу е веројатно дека Русија е одговорна за извршениот чин против Сергеј Скрипал и неговата ќерка ...

Британските пратеници стравуваат за англиските навивачи во Русија

TopSport - 12.03.2018

Русија може да ги „малтретира“ и гони фановите на англиската репрезетентација доколку Велика Британија реагира на скандалот со труењето на шпиунот Сергеј Скрипал во Салисбјури, предупредија британските пратеници.

Песков: Труењето на Скрипал не е прашање за Москва

Сител - 12.03.2018

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека труењето на поранешниот руски двоен агент Сергеј Скрипал во Велика Британија не е прашање за руската Влада. - Споменатиот руски државјанин работел за една од специјалните служби на Велика Британија, ...

Седница на британскиот национален совет за безбедност

Р.С.Европа - 12.03.2018

Британскиот национален совет за безбедност ќе се состане денеска за да ја разгледа ситуацијата по нападот со нервен гас врз поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во Салсбери.

Труењата на политичките неистомисленици на руски начин

Факултети - 12.03.2018

( Фото: Pixabay ) Британската министерка за внатрешни работи, Ембер Рад, потврди дека поранешниот руски таен агент Сергеј Скрипал (66) и неговата ќерка Јулија (33), се затруени од нервен агенс, без да прецизира за каков агенс станува збор, иако ...

Британската амбасадорка во Москва повикана на разговор

Независен - 13.03.2018

Амбасадорката на Велика Британија во Москва денеска е повикана на разговор во руското Министерство за надворешни работи, соопшти руското МНР. Вчера, пак, рускиот амбасадор во Велика Британија беше повикан на разговор.

Лавров: Русија не е виновна, подготвени сме за соработка со Велика Британија

Вечер - 13.03.2018

Москва е подготвена да соработува со Велика Британија за труењето на поранешниот член на руската разузнавачка агенција, доколку Лондон ги исполни своите обврски во рамките на Конвенцијата за хемиско оружје.

Кремљ се брани од „циркусот“ со труењето

Либертас - 13.03.2018

Русија ги отфрли британските обвиненија дека е вмешана во нападот со отров врз поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал, како смешни. Но, во меѓувреме и САД го вперија прстот кон Москва. Станува збор за „политичка кампања“ на британската влада- врз ...

Меј со ултиматум до Русија: До крајот на денот да објасните зошто е отруен шпионот Скрипал, инаку...

Точка - 13.03.2018

Москва до крајот на денот мора да објасни зошто бил употребен нервен агенс од руско производство во труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија, рекла британската премиерка Тереза Меј.

Препораки од британските власти за жителите на Салсбури по труењето на Скрипал

Телма - 11.03.2018

Британските власти излегоа со препораки за сите посетители на пабот и ресторанот во Салсбури, во кои беше извршено труењето на поранешниот руски агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија.

Британија-траги од нервен отров најдени во ресторанот во кој седеше рускиот агент

Р.С.Европа - 11.03.2018

Траги од нервен отров се пронајдени во ресторанот во градот Салсбери во Англија во кој седел поранешниот руски агент со својата ќерка пред да паднат во критична состојба. Главниот здравствен претставник, Сали Дејвис, изјави дека на 11 март, кога се ...

Британците го чекаат Путин да објасни кој труе руски агенти

Тера - 13.03.2018

Британската влада му постави рок на рускиот претседател Владимир Путин да излезе со образложение дали руската држава стои зад нападите врз поранешни руски разузнавачи со нервни гасови, од кои последната жртва е Сергеј Скрипал кој истовремено работел ...

Се интензивира истрагата за труњето на рускиот таен агент, сведочеле 240 луѓе

Sky - 11.03.2018

Од истрагата спроведена од лондонската полиција во која се сослушани 240 сведоци се утврдени јасни траги што го потврдуваат труењето на поранешниот руски разузнавачки офицер Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија.

Хамонд: Владата соодветно ќе одговори за труењето на агентот

Sky - 11.03.2018

Британскиот министер за финансии Филип Хамонд денеска рекол дека британската влада соодветно ќе одговори ако се утврди вмешаност од страна на државата во труењето на поранешниот руски агент Сергеј Скрипаљ.

Меј: Русија најверојатно е одговорна за труењето на Скрипал

Алфа - 12.03.2018

Британската премиерка Тереза Меј изјави денеска во Парламентот дека е „многу веројатно“ Русија да е одговорна за труењето со нервен агенс на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка.

Русија: Обвинувањата на Тереза Меј се циркуско шоу

Вечер - 12.03.2018

Портпаролот на руското МНР Марија Захарова го опиша како „циркуско шоу“ обвинувањето на британската премиерка Тереза Меј за руско учество во труењето на поранешниот руски агент Сергеј Скрипал, пренесе руската новинска агенција ТАСС.

Меј: Најверојатно Русија е одговорна за труењето на рускиот агент

Макфакс - 12.03.2018

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека „е многу веројатно“ Москва да е одговорна за труењето на поранешниот руски агент Сергеј Скрипал. „Многу е веројатно дека Русија е одговорна за извршениот чин против Сергеј Скрипал и неговата ќерка ...

Британските пратеници стравуваат за англиските навивачи во Русија

Макфакс - 12.03.2018

Русија може да ги „малтретира“ и гони фановите на англиската репрезетентација доколку Велика Британија реагира на скандалот со труењето на шпиунот Сергеј Скрипал во Салисбјури, предупредија британските пратеници.

Песков: Труењето на Скрипал не е прашање за Москва

Алфа - 12.03.2018

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека труењето на поранешниот руски двоен агент Сергеј Скрипал во Велика Британија не е прашање за руската Влада. Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека труењето на поранешниот руски двоен агент ...

Лавров: Русија не е виновна, подготвени сме за соработка со Велика Британија

Точка - 13.03.2018

Москва е подготвена да соработува со Велика Британија за труењето на поранешниот член на руската разузнавачка агенција, доколку Лондон ги исполни своите обврски во рамките на Конвенцијата за хемиско оружје.

Меј: Русија најверојатно е одговорна за труењето на Скрипал...

Н.Македонија - 12.03.2018

Меј: Русија најверојатно е одговорна за труењето на Скрипал Британската премиерка Тереза Меј изјави денеска во Парламентот дека е „многу веројатно“ Русија да е одговорна за труењето со нервен агенс на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и ...

Захарова: Обвинувањата на Меј се циркуско шоу

А1 On - 12.03.2018

Портпаролот на руското МНР, Марија Захарова, го опиша како „циркуско шоу“ обвинувањето на британската премиерка Тереза Меј за руско учество во труењето на поранешниот руски агент Сергеј Скрипал, пренесе руската новинска агенција ТАСС.

Меј обвинува: Многу е веројатно дека Русија е одговорна за нападот на Скрипал

А1 On - 12.03.2018

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека „е многу веројатно“ Москва да е одговорна за труењето на поранешниот руски агент Сергеј Скрипал. „Многу е веројатно дека Русија е одговорна за извршениот чин против Сергеј Скрипал и неговата ќерка ...

Песков: Труењето на Скрипал не е прашање за Москва

Идивиди - 12.03.2018

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека труењето на поранешниот руски двоен агент Сергеј Скрипал во Велика Британија не е прашање за руската Влада. - Споменатиот руски државјанин работел за една од специјалните служби на Велика Британија, ...

Случајот Скрипал ја подели светската јавност

Локално - 12.03.2018

Во изјавата на британската премиерка Тереза Меј за наводната улога на Москва во труењето на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка недостасуваат сериозни докази, изјави денеска портпаролот на кинеското Министерство за надворешни ...