TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

По ВМРО-ДПМНЕ и ЛДП бара старите пасоши со печат „Северна“ да важат до истекот на рокот

Сител - 27.02.2024

Измените за законот за патните исправи кој утре ќе се најде пред пратениците нема да го реши хаосот со пасошите, вели собранискиот спикер Јован Митревски. Иако конкретно не одговори дали мнозинството од каде и самиот доаѓа ќе даде поддршка за да се ...

СДСМ не сака да продолжи рокот на важење на старите пасоши

Алсат-М - 27.02.2024

Пратениците на СДСМ, нема да го поддржат продолжувањето на рокот за пасош до 31 декември, бидејќи сметаат дека е спротивно на Уставот и меѓународните договори. Претседателот на Собранието, Јован Митревски, вели дека меѓународните договори не можат ...

СДСМ: Не го продолжуваме рокот на пасошите - важно е да го почитуваме Преспанскиот договор

Press24 - 27.02.2024

СДСМ нема да даде поддршка за продолжување на рокот за важење на пасошите. Велат дека не сакаат да го прекршат Преспанскиот договор. Според нив, единствено решение е Тошковски подобро да работи и да издава повеќе пасоши.

МВР за Телма: Со стар пасош до Австрија само со автомобил

Телма - 26.02.2024

Нашите граѓани кои имаат лични карти можат да влезат во Србија (со автомобил) и да продолжат кон Хрватска каде ќе влезат со стар пасош, објаснуваат за Телма од МВР. Истото важи и за Австрија.

Македонците бараат алтернативи за да отидат во европските држави со пасоши со „Република Македонија“

Сител - 26.02.2024

Го најдоа ли Македонците патот до Европа со стар пасош? Влез во Србија со лична карта со „Северна“, па влез во Хрватска со „Република Македонија“ и оттаму кон европските држави. Македонското МНР се уште нема официјален список на држави чии граници ...

Со стар пасош можеш било каде освен во матична држава - Македонец го сподели своето искуство

Скопје инфо - 26.02.2024

Уште еден Македонец сподели искуство како со пасошот со старото име на државата влегол во Хрватска. - Со стар пасош можеш било каде освен во матична држава, порача тој на „X“ платформата. - Влегов у Хрватска со стар Македонски пасош без проблем.

Скопјанец ја прелетал пола Европа со стариот пасош, искуството го сподели јавно

Скопје инфо - 26.02.2024

Скопјанецот Марко Илиевски го сподели искуството на социјалните мрежи откако со стариот пасош на кој пишува “Република Македонија“ успеал да стигне во Македонија без никој да му направи проблеми.

Има излез од притворот: Како со стар пасош од Македонија да стигнете до Европа

Press24 - 26.02.2024

Корисник на социјалните мрежи објави видео во кое може да се види дека со стар пасош на кој нема „северна без проблем влегол во Хрватска, на граничниот премин Батровци – Бајаково. „Во Хрватска со стар пасош.

Скопјанец патувал низ светот со стар пасош, искуството го сподели јавно

Скопје1 - 25.02.2024

Скопјанецот Марко Илиевски сведочи дека патувал од Мароканскиот брег до Шпанија, па во Бугарија до Македонија со стар пасош. Според него, никој не граничните премини не му направил проблем што на истиот нема „северна“.

Македонец тргна низ светот со „стар“ пасош – „Никој не прави проблем оти нема Северна“

4NEWS - 26.02.2024

Корисник на социјалните мрежи објави видео во кое може да се види дека со стар пасош на кој нема „северна без проблем влегол во Хрватска, на граничниот премин Батровци – Бајаково. „Во Хрватска со стар пасош.

Преспанскиот договор не може да продуцира право: Скопјанец ја прелетал пола Европа со стариот пасош

Република - 26.02.2024

Скопјанецот Марко Илиевски го сподели искуството на социјалните мрежи откако со стариот пасош на кој пишува “Република Македонија“ успеал да стигне во Македонија без никој да му направи проблеми.

Скопјанец ја прелетал пола Европа со стариот пасош, па искуството го сподели јавно

Press24 - 26.02.2024

Скопјанецот Марко Илиевски го сподели искуството на социјалните мрежи откако со стариот пасош на кој пишува “Република Македонија“ успеал да стигне во Македонија без никој да му направи проблеми.

Скопјанец ја прелетал пола Европа со стариот пасош, па искуството го сподели јавно

Либертас - 26.02.2024

Скопјанецот Марко Илиевски го сподели искуството на социјалните мрежи откако со стариот пасош на кој пишува “Република Македонија“ успеал да стигне во Македонија без никој да му направи проблем Во неговиот пост тој напиша дека патувал од Лас Палмас ...

Скопјанец сподели искуство на социјалните мрежи: Патував со стар пасош и никој не ми направи проблем

Lider - 26.02.2024

Скопјанецот Марко Илиевски сведочи дека патувал од Мароканскиот брег до Шпанија, па во Бугарија до Македонија со стар пасош. Според него, никој не граничните премини не му направил проблем што на истиот нема „северна“.

Со стар пасош до Австрија само со автомобил

Во Центар - 27.02.2024

Нашите граѓани кои имаат лични карти можат да влезат во Србија (со автомобил) и да продолжат кон Хрватска каде ќе влезат со стар пасош, објаснуваат за Телма од МВР. Истото важи и за Австрија.