TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кризата во Италија ќе има последици и за ЕУ

Окно - 14.08.2019

Италијанскиот министер за внатрешни работи и шеф на Лега, Матео Салвини, од плажа најави крај на коалицијата со Движењето пет ѕвезди. Салвини 14 дена летуваше на брегот, шеташе со голи гради низ баровите на плажа, наздравуваше со коктели во раката ...

Италијанскиот сенат ја одложи одлуката за судбината на владата

Кумановски м. - 14.08.2019

Горниот дом на италијанскиот парламент, Сенатот соопшти дека до 20 август ги одложува сите одлуки за судбината на владата и додава дека тој ден ќе се разговара за влад акоја нема да може да биде сведена на гласање на недоверба.

Италијанскиот Сенат го одби Салвини , одложена владината криза

Канал5 - 13.08.2019

Италијанскиот Сенат денеска реши да ја одложи расправата за кризата на Владата за следната недела , со што го запре обидот на Матео Салвини за организирање предвремени избори. Минатата недела заменик премиерот и министер за внатртешни работи , Матео ...

Криза на владата во Италија – лоши вести за ЕУ

МКД - 13.08.2019

Шефот на партијата Лига Матео Салвини го мина викендот на плажа на југот на Италија. Таму на големо ја спрема кампањата против поранешниот коалициски партнер – Движењето на пет ѕвезди, кое на сиромашниот југ на Италија има повеќе поддржувачи од ...

Италијанскиот Сенат ја забави кризата на владата и можноста од нови избори

Нетпрес - 13.08.2019

Италијанскиот Сенат одлучи во вторникот да ја одложи расправата за актуелната криза на власта за следната седмица, со што се запрени обидите на вицепремиерот Матео Салвини, челникот на десничарската партија Лига, да поттикне одржување предвремени ...

Социјалистите можат да му ги замрсат сметките на Салвини

Deutsche Welle - 13.08.2019

Растурање на коалицијата и нови избори – тоа беше планот за Италија на шефот на деснорадикалната Лега. Но, не оди сѐ така брзо. Парламентот и претседателот имаат да кажат свој збор. Шефот на Лега, Матео Салвини го помина викендот на плажа во јужна ...

Трамп и наводите дека шефот на опозицијата е лидер на триото Мицкоски – Орбан – Салвини

Expres - 13.08.2019

Еден ден откако македонски новинар во обид да ги искоментира снимките на Ла Верита го поврза лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски со италијанскиот вицепремиер Салвини и унгарскиот премиер Орбан, се јави американскиот претседател Трамп со ...

Седница на италијанскиот Сенат за недоверба на Владата

Опсервер - 13.08.2019

Италијанскиот Сенат денеска ќе го разгледа предлогот за изгласување недоверба на Владата. Сенаторите го прекинаа летниот одмор и денеска во полн состав ќе разговараат за иднината на италијанската Влада.

Италијанскиот Сенат утре ќе расправа за недоверба на владата

Независен - 12.08.2019

Италијанскиот Сенат во полн состав утре ќе се состане за да го разгледа предлогот за изгласување недоверба на владата. Италијанските медиуми наведуваат дека Сенатот седницата ќе ја почне утре во 18 часот.

Салвини: Лигата е подготвена за договор со Берлускони

А1 On - 12.08.2019

Лидерот на италијанската десничарска Лига, Матео Салвини, изјави дека неговата партија е подготвена за сојуз со партијата Форца Италија на поранешниот премиер Силвио Берлускони. Со ова тој најави коалиција на десниот центар за можните вонредни ...

Објавена тајна снимка за Руското финансирање на европската екстремна десница

CivilMedia - 12.08.2019

Тројца Руси и тројца Италијанци, од кои едниот најблизок најблизок соработник на италијанскиот вицепремиер Матео Салвини биле тајно снимени како на 18 октомври минатата година, во московскиот хотел Метропол, коваат план Русија да ги финансира ...

Салвини сака да ја урне владата и да биде нов италијански премиер

МКД - 12.08.2019

Претседателот на десничарската Лига Матео Салвини, кој повика на распуштање на парламентот и свикување вонредни парламентарни избори во Италија, се соочи со растечки отпор вчера бидејќи му се противат поранешниот коалициски партнер Движење на пет ...

Политичките противници ги осуетија плановите на Салвини

Н.Македонија - 12.08.2019

Министерот за внатрешни работи на Италија, Матео Салвини, се соочува со силен отпор за идејата за организирање на предвремени парламентарни избори во земјата. Неговиот поранешен коалициски партнер, движењето Пет ѕвезди и централно-левичарската ...

Социјалистите можат да му ги замрсат сметките на Салвини

Локално - 13.08.2019

Растурање на коалицијата и нови избори – тоа беше планот за Италија на шефот на деснорадикалната Лега. Но, не оди сѐ така брзо. Парламентот и претседателот имаат да кажат свој збор. Шефот на Лега, Матео Салвини го помина викендот на плажа во јужна ...

Италијанскиот министер за внатрешни работи правеше селфи со туристите на плажа

Република - 12.08.2019

Италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини се појави на плажата Лидо Капарена во Таормини на Сацилија каде се поздравуваше со туристите и праваше со нов селфи. Салвини во моментов е на турнеја по плажите на југот на Италија во друштво ...

Седница на италијанскиот Сенат за недоверба на Владата

А1 On - 13.08.2019

талијанскиот Сенат денеска ќе го разгледа предлогот за изгласување недоверба на Владата. Сенаторите го прекинаа летниот одмор и денеска во полн состав ќе разговараат за иднината на италијанската Влада.

Италијанскиот Сенат утре ќе расправа за недоверба на Владата

А1 On - 12.08.2019

Италијанскиот Сенат во полн состав утре ќе се состане за да го разгледа предлогот за изгласување недоверба на Владата. Италијанските медиуми наведуваат дека Сенатот седницата ќе ја почне утре во 18 часот.

Салвини: Лигата е подготвена за договор со Берлускони

Макфакс - 12.08.2019

Лидерот на италијанската десничарска Лига, Матео Салвини, изјави дека неговата партија е подготвена за сојуз со партијата Форца Италија на поранешниот премиер Силвио Берлускони, со што најави коалиција на десниот центар за можните вонредни ...

Седница на италијанскиот Сенат за недоверба на Владата

24 Вести - 13.08.2019

Италијанскиот Сенат денеска ќе го разгледа предлогот за изгласување недоверба на Владата. Сенаторите го прекинаа летниот одмор и денеска во полн состав ќе разговараат за иднината на италијанската Влада.

Италијанскиот Сенат утре ќе расправа за недоверба на владата

Нетпрес - 12.08.2019

Италијанскиот Сенат во полн состав утре ќе се состане за да го разгледа предлогот за изгласување недоверба на владата. Италијанските медиуми наведуваат дека Сенатот седницата ќе ја почне утре во 18 часот.

Салвини: Лигата е подготвена за договор со Берлускони

Опсервер - 12.08.2019

Лидерот на италијанската десничарска Лига, Матео Салвини, изјави дека неговата партија е подготвена за сојуз со партијата Форца Италија на поранешниот премиер Силвио Берлускони. Со ова тој најави коалиција на десниот центар за можните вонредни ...

Седница на италијанскиот Сенат за недоверба на Владата

Курир - 13.08.2019

Италијанскиот Сенат денеска ќе го разгледа предлогот за изгласување недоверба на Владата. Сенаторите го прекинаа летниот одмор и денеска во полн состав ќе разговараат за иднината на италијанската Влада.

Италијанскиот Сенат утре ќе расправа за недоверба на владата

Вечер - 12.08.2019

Италијанскиот Сенат во полн состав утре ќе се состане за да го разгледа предлогот за изгласување недоверба на владата. Италијанските медиуми наведуваат дека Сенатот седницата ќе ја почне утре во 18 часот.

Салвини: Лигата е подготвена за договор со Берлускони

Вечер - 12.08.2019

Лидерот на италијанската десничарска Лига, Матео Салвини, изјави дека неговата партија е подготвена за сојуз со партијата Форца Италија на поранешниот премиер Силвио Берлускони. Со ова тој најави коалиција на десниот центар за можните вонредни ...

Седница на италијанскиот Сенат за недоверба на Владата

Локално - 13.08.2019

Италијанскиот Сенат денеска ќе го разгледа предлогот за изгласување недоверба на Владата. Сенаторите го прекинаа летниот одмор и денеска во полн состав ќе разговараат за иднината на италијанската Влада.

Италијанскиот Сенат утре ќе расправа за недоверба на владата

MTM - 12.08.2019

Италијанскиот Сенат во полн состав утре ќе се состане за да го разгледа предлогот за изгласување недоверба на владата. Италијанските медиуми наведуваат дека Сенатот седницата ќе ја почне утре во 18 часот.

Салвини најави дека неговата партија е подготвена за договор со Берлускони

Слободен Печат - 12.08.2019

Салвини додаде и дека ќе предложи договор што ќе биде поширок од спектарот на десниот центар. Итлаијанскиот политичар и лидер на десничарската лига Матео Салвини, денеска најави дека неговата партија е подговена да направи се за да се постигне ...

Италијанскиот Сенат утре ќе расправа за недоверба на владата

Нова ТВ - 12.08.2019

Италијанскиот Сенат во полн состав утре ќе се состане за да го разгледа предлогот за изгласување недоверба на владата. Италијанските медиуми наведуваат дека Сенатот седницата ќе ја почне утре во 18 часот.

Салвини: Лигата е подготвена за договор со Берлускони

Нетпрес - 12.08.2019

Лидерот на италијанската десничарска Лига, Матео Салвини, изјави дека неговата партија е подготвена за сојуз со партијата Форца Италија на поранешниот премиер Силвио Берлускони. Со ова тој најави коалиција на десниот центар за можните вонредни ...

Италија: Сенатот утре ќе расправа за недоверба на владата

Слободен Печат - 12.08.2019

Италијанските медиуми пренесуваат дека Сенатот седницата ќе ја почне утре во 18 часот. Утре во полн состав Сенатот во Италија ќе се состане за да го разгледа предлогот за изгласување недоверба на владата.

Салвини: Лигата е подготвена за договор со Берлускони

Нова ТВ - 12.08.2019

Лидерот на италијанската десничарска Лига, Матео Салвини, изјави дека неговата партија е подготвена за сојуз со партијата Форца Италија на поранешниот премиер Силвио Берлускони. Со ова тој најави коалиција на десниот центар за можните вонредни ...

Италијанскиот Сенат утре ќе расправа за недоверба на владата

Локално - 12.08.2019

Италијанскиот Сенат во полн состав утре ќе се состане за да го разгледа предлогот за изгласување недоверба на владата. Италијанските медиуми наведуваат дека Сенатот седницата ќе ја почне утре во 18 часот.

Салвини: Лигата е подготвена за договор со Берлускони

Н.Македонија - 12.08.2019

Лидерот на италијанската десничарска Лига, Матео Салвини, изјави дека неговата партија е подготвена за сојуз со партијата Форца Италија на поранешниот премиер Силвио Берлускони, со што најави коалиција на десниот центар за можните вонредни ...

Италијанскиот Сенат утре ќе расправа за недоверба на владата

MakPress - 13.08.2019

Италијанскиот Сенат во полн состав утре ќе се состане за да го разгледа предлогот за изгласување недоверба на владата. Италијанските медиуми наведуваат дека Сенатот седницата ќе ја почне утре во 18 часот.

Салвини: Подготвени сме за сојуз со Берлускони

Денешен - 12.08.2019

Лидерот на италијанската десничарска Лига, Матео Салвини, изјави дека неговата партија е подготвена за сојуз со партијата Форца Италија на поранешниот премиер Силвио Берлускони. Со ова тој најави коалиција на десниот центар за можните вонредни ...

Италијанскиот Сенат ќе расправа за недоверба на владата

Макфакс - 13.08.2019

Италијанскиот Сенат денеска ќе се состане за да го разгледа предлогот за изгласување недоверба на владата. Кризата минатата недела ја почна министерот за внатрешни работи и лидер на партијата Лига, Матео Салвини, кога отворено побара органиизрање ...

Салвини: Лигата е подготвена за договор со Берлускони

MakPress - 12.08.2019

Лидерот на италијанската десничарска Лига, Матео Салвини, изјави дека неговата партија е подготвена за сојуз со партијата Форца Италија на поранешниот премиер Силвио Берлускони. Со ова тој најави коалиција на десниот центар за можните вонредни ...

Италијанскиот Сенат утре ќе расправа за недоверба на владата

Опсервер - 13.08.2019

Италијанскиот Сенат во полн состав утре ќе се состане за да го разгледа предлогот за изгласување недоверба на владата. Италијанските медиуми наведуваат дека Сенатот седницата ќе ја почне утре во 18 часот.

Италијанскиот Сенат ќе расправа за недоверба на владата

24Инфо - 13.08.2019

Италијанскиот Сенат денеска ќе се состане за да го разгледа предлогот за изгласување недоверба на владата. Кризата минатата недела ја почна министерот за внатрешни работи и лидер на партијата Лига, Матео Салвини, кога отворено побара органиизрање ...

Италијанскиот Сенат ќе расправа за недоверба на владата

Точка - 13.08.2019

Италијанскиот Сенат денеска ќе се состане за да го разгледа предлогот за изгласување недоверба на владата. Кризата минатата недела ја почна министерот за внатрешни работи и лидер на партијата Лига, Матео Салвини, кога отворено побара органиизрање ...

Италијанскиот Сенат ќе расправа за недоверба на владата

Н.Македонија - 13.08.2019

Италијанскиот Сенат денеска ќе се состане за да го разгледа предлогот за изгласување недоверба на владата. Кризата минатата недела ја почна министерот за внатрешни работи и лидер на партијата Лига, Матео Салвини, кога отворено побара органиизрање ...