TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Кај треба да потпишеме дека Гоце Делчев е Французин“: Твитер за датумот, Макрон и ЕУ

еМагазин - 17.10.2019

Останува неизвесноста дали Македонија конечно ќе добие датум за старт на преговорите со Европската Унија. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Можен ли е пресврт во 5 до 12 за Македонија на ЕУ самитот: Германците знаат да играат до последната секунда (Видео) Макрон вели ...

Можен ли е пресврт во 5 до 12 за Македонија на ЕУ самитот: Германците знаат да играат до последната секунда

еМагазин - 17.10.2019

Надежта последна умира, а превртливоста е една од главните карактеристики на политичарите кои се спремни да ги менуваат своите ставови од минута во минута. Ништо поразличен не е ниту францускиот претседател Еманулен Макрон кој вчера порача дека ...

И Меркеловото „да“ содржи големо „но“

Република - 17.10.2019

Иако погледите се вперени кон францускиот претседател Емануел Макрон, кој е против датум за преговори за Македонија и Албанија, односно против проширувањето на ЕУ, неговото мислење го дели и германската канцеларка Алгела Меркел.

Самитот на ЕУ останува „последниот воз“ за Скопје

Deutsche Welle - 16.10.2019

Францускиот претседател Макрон вечерва уште еднаш кажа „не“ за почеток на преговори со Северна Македонија, но дипломатски извори во Берлин велат дека тоа не е крајот на приказната. Проширувањето и натаму на агендата Според дипломатски извори кои ги ...

Макрон: Северна Македонија и Албанија да се стрпат уште малку пред да добијат датум за преговори со ЕУ

Сител - 16.10.2019

Северна Македонија и Албанија уште малку да се стрпат пред да добијат датум за почеток на преговори со ЕУ – ова го изјави францускиот претседател Емануел Макрон по средбата со германската канцеларка Ангела Меркел по состанокот на двете влади во ...

Макрон: Како да им објаснам на Французите дека втората земја по баратели на азил Албанија треба да почне преговори?

AKO - 16.10.2019

Францускиот претседател , Емануел Макрон, по завршување на средбата со канцеларката Меркел, во врска со проширувањето на ЕУ и одлуката за давање датум за преговори на Македонија и Албанија, го изјави следното: ,,Што се однесува до проширувањето, ...

Макрон инсистира на реформа на ЕУ пред отворање преговори за членство

Телма - 16.10.2019

Меркел не го убеди Макрон на средбата во Тулуз. Францускиот претседател потенцираше дека прерано е за преговори со Макеоднија и Албанија, и ги нагласи стравувањата на Франција од прилив на нови мигранти од Балканот, издвојувајќи ја Албанија.

„Политико“: Макрон ја исклучи Албанија, но не и С.Македонија

360 степени - 17.10.2019

Угледниот „Политико“ по втор пат во два дена пишува за шансите на С.Македонија да добие позитивна одлука од ЕУ за отпочнување на пристапните преговори. Вечерва, толкувајќи го речникот на францускиот претседател Макрон во текот на прес-конференцијата ...

Макрон: Прерано е за преговори со Северна Македонија

Deutsche Welle - 16.10.2019

Нема поместување во позициите на официјален Париз ни по денешната мешовита германско-француска конференција во Тулуз. Макрон порача дека С. Македонија и Албанија треба уште да чекаат. Меркел се надева на компромис.

Меркел и Макрон повторно се состанаа, на масата повторно датумот за Македонија и Албанија

Алсат-М - 16.10.2019

Лидерите на двете најсилни земји во ЕУ, Ангела Меркел и Емануел Макрон се состанаа повторно доцна попладнево во Франција за да ги координираат нивните позиции пред Самитот на Европскиот совет кој почнува утре.

(Видео) Макрон: Нема место за проширување за Македонија и Албанија, Меркел - се уште има место за компромис

Канал5 - 16.10.2019

Реформа на европската унија па потоа преговори, вели францускиот претседател Eмануел Mакрон по средбата со германската канцеларка Aнгела Mеркел во Tулуз. Макрон вели го дели ставот дека Балканот е стратешки важен за Европа, но има прашања кои е ...

(ВИДЕО) Меркел по средбата со Макрон: Утре продолжуваме да разговараме

360 степени - 16.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел остава простор за договор околу определувањето пристапни преговори со С.Македонија и Албанија. Меркел нагласи дека меѓу Германија и Франција нема разлики во однос на фактот дека земјите од Западен Балкан имаат ...

Меркел и Макрон ручаа во Ербас (ВИДЕО)

Канал5 - 16.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон ја посетија компанијата Ербас , во моментот кога се очекуваат американски санкции поради трговскиот спор. "Сакав да дојдам тука со Ангела Меркел, за да застанам во одбрана ...

Без нервоза

Либертас - 16.10.2019

Јас немам дилеми дека ќе добиеме преговори, утре или задутре, како што немам дилеми дека тие ќе бидат со многу построга метологија од досегашната. Нашата држава исполни тешки задачи, и тука мора да следи наплатата.

Пораката на Макрон: Добивате позитивен сигнал, но не и датум! (ВИДЕО)

+инфо - 16.10.2019

Еве ја целата изјава на Претседателот на Франција, Емануел Макрон, на заедничката прес – конференција со германската канцеларка, Ангела Меркел, по состанокот на двете влади денеска во ...

Макрон: Прерано е за преговори со Северна Македонија

Р.С.Европа - 16.10.2019

"Прерано е за започнување на преговорите со Албанија и Северна Македонија за членство во ЕУ", изјави францускиот претседател Емануел Макрон на заедничката прес-конференција со германската канцеларка Ангела Меркел во Тулуз.

ЕУ и Македонија: Многу ветено, малку исполнето

Deutsche Welle - 16.10.2019

Доколку ЕУ не даде зелено светло за Скопје и Тирана, темите како демократија и владеење на правото повеќе нема да бидат на агендата. Тагесшпигел прогнозира дека Меркел нема да успее да го разубеди Макрон Берлинскиот весник Тагесцајтунг ја коментира ...

Скапо платениот советник на Владата, не го приближи Макрон до Заев. Што сега?

Нетпрес - 16.10.2019

Дали Љупчо Зафировски, мистериозниот скапо платен советник на премиерот Зоран Заев за олеснување на процесот на пристапување кон ЕУ, ќе сноси некаква одговорност или можеби ќе добие црвен картон од Владата, сега, откако претседателот на Франција, ...

ВИДЕО: Макрон смета дека е рано за преговори со Северна Македонија и Албанија

А1 On - 16.10.2019

Два дена пред конечната одлука, германската канцеларка Ангела Меркел не успеа да го убеди францускиот претседател Емануел Макрон да ги започне преговорите со Албанија и Северна Македонија.

(Видео) Макрон: Ни треба малку повеќе време за позитивни сигнали кон Скопје и Тирана

Макфакс - 16.10.2019

По завршувањето на француско-германскиот совет на министри одржан во Тулуз, францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел одржаа заедничка прес-конфернеција на која главна тема беше брегзит.

Макрон: Франција и Германија бараат прекин на турската офанзива

А1 On - 16.10.2019

Франција и Германија бараат турската офанзива во северна Сирија веднаш да запре, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон по француско-германскиот состанок на ниво на влади. – Разговаравме за операцијата и побаравме таа да биде ...

Макрон: Финализиран е договорот со Велика Британија

А1 On - 16.10.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави дека договорот со Велика Британија за излегување од Европска унија е финализиран и оти потенцијално би можел да биде договорен утре на самитот на Европскиот совет.

(ВИДЕО) Целата изјава на Макрон по средбата со Меркел

360 степени - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека на ЕУ и е потребно повеќе време за да ги среди состојбите дома пред да донесе каква било одлука за интеграција на нови земји членки. „Што се однесува до проширување, Европа е голема и убава куќа во ...

(Видео) Меркел и Макрон ручаа во „ербас“ во Тулуз

Макфакс - 16.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон ja посетија фабриката на „Ербас“ во Тулуз, во пресрет на очекуваните санкции од САД поради трговскиот спор. „Сакав да дојдам овде, со Ангела Меркел, да го бранам ...

Односот на Меркел и Макрон: Дует на спротивности

Deutsche Welle - 16.10.2019

Судирот на содржини, стил и интереси не е нов во германско-француските односи, оценува „Зиддојче цајтунг“. Стилот на Макрон е типичен за ова време, во кое мажите притискаат на педалите за гас без да се грижат за моторот.

Макрон вели „не“, Меркел и натаму остава простор за договор

360 степени - 16.10.2019

Претседателот на Франција смета дека Северна Македонија и Албанија во овој момент не треба да добијат датум за почеток на преговори со ЕУ. На заедничката прес-конференција со германската канцеларка Ангела Меркел, Емануел Макрон изјави дека двете ...

Политико: Франција ќе се премисли само кога ќе стане јасно што може да добие за возврат

Телма - 16.10.2019

Франција ќе се премисли само кога ќе стане јасно што може да добие за возврат, пишува денеска угледниот весник „Политико“ , цитирајќи извори дипломати кои беа присутни на вчерашниот министерски состанок во Луксебмруг.

Експертите оптимисти за датумот за преговори

Канал5 - 16.10.2019

Одлуката на Европската Унија за старт на преговори со земјава е тест за капацитетите на Унијата да ги одржи своите ветувања – вели од Брисел вицепремиерот Бујар Османи. Очекува од Франција да ја разбере големината на самитот, и предупредува дека ...

Финализиран договорот со Велика Британија за излез од ЕУ

Нетпрес - 16.10.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска изјави дека договорот со Велика Британија за излегување од Европска унија е финализиран и оти потенцијално би можел да биде договорен утре на самитот на Европскиот ...

Следува прес конференција по средбата Меркел – Макрон

ММС - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон и канцеларката Ангела Меркел ја покажаа цврстината на француско-германскиот однос на состанокот во Тулуз во јужна Франција, еден ден пред клучниот самит на ЕУ, што може да одобри договор за развод со Велика ...

Само голема трговија со Еврозоната може да го спаси датумот за Македонија

Expres - 16.10.2019

Единственото сценарио кое дава надеж дека Македонија во петок може да добие датум за преговори е Германија да попушти за француските барања поврзани со драматични промени во Еврозоната. Извор во ЕУ за порталот Еуроактив @EURACTIV тврди дека Франција ...

(ВИДЕО) Почна средбата Макрон-Меркел

360 степени - 16.10.2019

Емануел Макрон ја пречека Ангела Меркел во префектурата на градот Тулуз, пред почетокот на нивната билатерална средба, која според програмата треба да трае до 16,30 часот, кога ќе почне и заедничката седница на Владите на Франција и на Германија.

„Политико“: Макрон ќе се премисли за Македонија и Албанија само ако добие нешто за возврат

Фокус - 16.10.2019

Франиција беше единствената земја која беше против Северна Македонија, цитира европското издание на угледниот весник „Политико“ дипломатски извор од вчерашниот министерски состанок во Луксембург.

(ВО ЖИВО): Прес конференција на Јоханес Хан и Зоран Заев

360 степени - 16.10.2019

Папандреу: ЕУ треба да покаже почит кон С.Македонија и Албанија ВМРО-ДПМНЕ: Состојбата со датумот за преговори доказ за предвремени избори Холандија со појаснување: Има простор за отворање преговори со Северна Македонија (ВИДЕО) Почна средбата ...

Рама на пат кон Брисел: Не сум оптимист, ниту песимист (ВИДЕО)

Слободен Печат - 16.10.2019

Рама рече дека тргнува за Брисел заедно со премиерот Заев. Албанскиот премиер Еди Рама објави видео-порака на социјалната мрежа „Фејсбук“ За време на своето патување кон Брисел. Рама рече дека не е ниту песимист ниту оптимист, но оти се прави ...

Меркел ќе го притиска Макрон да попушти, самитот последна надеж

Алфа - 16.10.2019

По пропаднатиот обид на финското претседателство да ги раздвои Македонија и Албанија, станува се појасно дека без Тирана не можеме во ЕУ, а заедно уште потешко. 13 земји се против двете земји да се раздвојат, а три против добивање на датум за старт ...

Макрон вечерва повторно ни кажа „не“ за датумот за ЕУ

Expres - 16.10.2019

Францускиот претседател Макрон пред малку на прес конференцијата со германската канцеларка Меркел во Тулуз го повтори ставот дека нема да има проширување на ЕУ со Албанија. Макрон во изјавата ги поздрави реформите и дава признание за се што е ...

Макрон кратко и јасно – NON

Република - 16.10.2019

По остварената неколкучасовна средба меѓу Емануел Макрон и Ангела Меркел, предмалку на зедничката прес-конференција францускиот претседател порача дека Франција нема да даде зелено светло за давање на датум за почеток на преговорите со ЕУ за ...

Македонија во пазарот на Макрон

Слободен Печат - 16.10.2019

Очигледно е дека Франција преку претседателот Макрон ја уценува Унијата или „некоја“ земја од Унијата со која сака да си го мери (влијанието во ЕУ зоната но и на Балканот). Геостратешки гледано Македонија во оваа констелација се чини е „небитна“ за ...

Прес-конференција на Макрон и Меркел по вечерашната средба

Република - 16.10.2019

По средбата на францускиот претседател Емануел Макрон со Ангела Меркел, тие излегоа на заедничка прес-конференција. Како што јавија домашните медиуми, една од темите на оваа среба бил и негативниот став на Франција за почетокот на преговорите на ...

Меркел и Макрон повторно ќе имаат состанок на кој ќе се разговара за Македонија

Канал5 - 16.10.2019

По француското вето за почеток на преговорите со Македонија и Албанија вчера во Луксембург на министерско ниво,продолжуваат лобирањата пред претстојниот лидерски состанок на ЕУ што ќе се одржи утре и задутре.

Меркел и Макрон се состанаа во Тулуз, но дали е Македонија на агендата

Фактор - 16.10.2019

Во Тулуз се сретнаа шефовите на владите на Франција и Германија, а Франкфурте Алгемајне Цајтунг веќе објави наслов „Колку добро се разбираат Меркел и Макрон?“: Средбата на францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел ...

Што напиша Макрон на твитер?

Panika.be - 16.10.2019

На твитер се појави следнава фотографија. Со оглед дека Макрон нема македонска кирилична поддршка, очигледно е дека е ...

Скопје со очекувања од средбата Меркел-Макрон во Тулуз

Deutsche Welle - 16.10.2019

Францускиот претседател и германската канцеларка денеска повторно ќе ги соочат аргументите за проширувањето на ЕУ. Дали ќе ги усогласат ставовите пред лидерскиот самит? Што ќе донесе за Северна Македонија ? Претставник на германската влада во изјава ...

Макрон и Меркел сакаат единство пред самитот за брегзитот

Макфакс - 16.10.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел се состанаа денес во јужна Франција, ден пред клучниот самит на ЕУ на кој може да биде одобрен договорот за брегзит.

Скопје со очекувања од средбата Меркел-Макрон во Тулуз

Алфа - 16.10.2019

По француското вето за почеток на преговорите со Македонија и Албанија вчера во Луксембург на министерско ниво, очите на двете земји се сега насочени кон претстојниот лидерски состанок на ЕУ што ќе се одржи утре и задутре во Брисел.

Меркел и Макрон денеска и за датумот за преговори со С. Македонија

Р.С.Европа - 16.10.2019

Претставник на германската влада соопшти дека на денешниот состанок меѓу германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон ќе биде покренато прашањето за доделување датум на Северна Македонија за почнување пристапни ...

Премалку се две средби за 16 месеци: Бучковски смета дека Заев недоволно лобирал кај Макрон

Република - 16.10.2019

Поранешнбиот малкедонски премиер Владо Бучковски смета дека владата и премиерот Зоран Заев не посветиле доволно внимание за лобирање кај францускиот претседател Емануел Макрон околу прашањето за добивање на датум за почеток на преговорите на ...

Блокадата на преговорите со Македонија го води Макрон во судир со Меркел

Deutsche Welle - 15.10.2019

Германските весници вечерва излегоа со речиси идентични наслови во извештаите од состанокот на министрите на ЕУ во Луксембург. Агенцијата Ројтерс прогнозира судир меѓу Макрон и Меркел поради преговорите со Македонија Печатот во Германија во ...

Македонски интелектуалци со отворено писмо до Макрон: Вашата блокада е некоректна, нечесна и опасна

Фокус - 15.10.2019

Се плашиме дека многу набргу, ќе се отвори прашањето дали всушност и повторно Франција е инструментализирана токму од Грција, а со тоа ќе се доведе под знак прашање токму Преспанската спогодба зад која и Вие лично застанавте Почитуван Претседателе, ...