TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Изгласан законот за заем за автопатот Кичево-Охрид

24 Вести - 21.11.2019

Со поддршка и од власта и опозицијата во законодавниот дом изгласан законот за договор за заем за доизградба на автопатот Кичево Охрид. Сепак и денешниот втор ден од расправата помина во насока на обвинувања на релација власт и опозиција.

Кинески кредити без крај за автопатот Кичево - Охрид

Р.С.Европа - 21.11.2019

За доизградба на автопатот Кичево-Охрид владата ќе се задолжи со нов кредит од речиси 180 милиони долари. Опозицијата обвинува за криминал, а владата тврди дека штетите се направени од претходната власт.

Собранието го донесе законот за дополнително финансирање за автопатот Кичево-Охрид

24Инфо - 21.11.2019

Собранието на Република Северна Македонија со 68 гласа „за” денеска го изгласа Предлог-законот за гаранција на РСМ на обврските по договорот за заем за дополнително финансирање за проектот за изградба на автопат – делница Кичево – Охрид што ќе се ...

Продолжува собраниската расправа за автопатот Кичево-Охрид

24 Вести - 21.11.2019

Втор ден расправа во собранието за договорот за заем од 179 милиони долари за дополнително финансирање на автопат Кичево - Охрид којшто ќе се склучи меѓу Експорт – импорт банката на кина и јавното претпријатие за државни патишта.

Пратениците се скараа за заемот од 179 милиони долари за автопатот кичево-охрид

24 Вести - 20.11.2019

Новиот заем од 179 милиони долари за дополнително финансирање на автопатот Кичево Охрид ги скара пратениците од власта и опозицијата во законодавниот дом. Откако министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски од говорницата објасни дека заемот ќе ...

Пратениците расправаат за заем од 179 милиони долари за автопатот Кичево-Охрид

24Инфо - 20.11.2019

Пратениците денеска на продолжение на 116. седница ја почнаа расправата по Предлог-законот за гаранција од државата за Договор за заем од 179 милиони долари за дополнително финансирање на автопат Кичево – Охрид којшто ќе се склучи меѓу Експорт – ...

Догодина видео надзор на сите клучки на автопатот Миладиновци – Штип

Мета - 20.11.2019

Јавното претпријатие за државни патишта планира наредната година да постави камери на сите осум клучки долж автопатот Миладиновци – Штип. Од претпријатието за „Мета.мк“ информираат дека ќе се воспостави видео – надзор на делницата долга 47 километри ...

Седница на Собранието, ќе се расправа за заемот за автопатот Кичево – Охрид

Локално - 20.11.2019

Собранието денеска треба да ја одржи 116 седница на чиј дневен ред, меѓу другите, е Предлог законот за гаранција на Република Северна Македонија на обврските по Договорот за заем за дополнително финансирање за Проектот за изградба на Автопат – ...

Со заем од 70 милиони евра ќе се обновуваат локалните патишта во 80 општини

ТВ21 - 20.11.2019

Владата денеска го усвои Предлог-законот за задолжување со заем кај Меѓународната банка за обнова и развој и Светска банка во висина од 70 милиони евра кои ќе бидат наменети за поврзување на локални патишта.

Лашкоска: Сугарески и СДСМ не` задолжуваат со дополнителни 180 милиони евра за „непредвидени работи“ за автопатотот ...

Курир - 20.11.2019

Министерот Сугарески бше истиот човек којшто во 2014-та кога носевме закон за земање на заем за овој проект скокаше од говорницата, сега истиот тој не убедува да се задолжиме дополнително затоа што владата не успеа да го сработи проектот за трасата, ...

Деспотовски до Сугаревски: Кинезите направија 880 км за 3 месеци, вие не можете 2 километра преасвалтирање на делница ...

Курир - 20.11.2019

Да ве прашам дали вие министре знаете колкава е материјалната штета од ненавременето санирање на свлечиштата, одроните и оставање на објектите во тек на градба? Второ, дали знаете колку жртви, колку повредени и колкава е материјалната штета од ...

Седница на Собранието, ќе се расправа за заемот за автопатот Кичево – Охрид

24Инфо - 20.11.2019

Собранието денеска треба да ја одржи 116 седница на чиј дневен ред, меѓу другите, е Предлог законот за гаранција на Република Северна Македонија на обврските по Договорот за заем за дополнително финансирање за Проектот за изградба на Автопат – ...

Седница на Собранието, ќе се расправа за заемот за автопатот Кичево – Охрид

Вечер Прес - 20.11.2019

Собранието денеска треба да ја одржи 116 седница на чиј дневен ред, меѓу другите, е Предлог законот за гаранција на Република Северна Македонија на обврските по Договорот за заем за дополнително финансирање за Проектот за изградба на Автопат – ...

Пратениците ќе расправаат за заемот за автопатот Кичево – Охрид

iPortal - 20.11.2019

Собранието денеска треба да ја одржи 116 седница на чиј дневен ред, меѓу другите, е Предлог законот за гаранција на Република Северна Македонија на обврските по Договорот за заем за дополнително финансирање за Проектот за изградба на Автопат – ...

Седница на Собранието, ќе се расправа за заемот за автопатот Кичево – Охрид

Опсервер - 20.11.2019

Собранието денеска треба да ја одржи 116 седница на чиј дневен ред, меѓу другите, е Предлог законот за гаранција на Република Македонија на обврските по Договорот за заем за дополнително финансирање за Проектот за изградба на Автопат – делница ...

Седница на Собранието, ќе се расправа за заемот за автопатот Кичево – Охрид

Канал5 - 20.11.2019

На оваа седница се и Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за административни службеници, по скратена постапка. Собранието денеска треба да ја одржи 116 седница на чиј дневен ред, меѓу другите, е Предлог законот за гаранција на ...

Седница на Собранието, ќе се расправа за заемот за автопатот Кичево – Охрид

А1 On - 20.11.2019

Собранието денеска треба да ја одржи 116 седница на чиј дневен ред, меѓу другите, е Предлог законот за гаранција на Република Северна Македонија на обврските по Договорот за заем за дополнително финансирање за Проектот за изградба на Автопат – ...

Собранието ќе расправа за заемот за автопатот Кичево – Охрид

Република - 20.11.2019

Собранието денеска треба да ја одржи 116 седница на чиј дневен ред, меѓу другите, е Предлог законот за гаранција на Република Северна Македонија на обврските по Договорот за заем за дополнително финансирање за Проектот за изградба на Автопат – ...

Седница на Собранието, ќе се расправа за заемот за автопатот Кичево – Охрид

4NEWS - 20.11.2019

Собранието денеска треба да ја одржи 116 седница на чиј дневен ред, меѓу другите, е Предлог законот за гаранција на Република Северна Македонија на обврските по Договорот за заем за дополнително финансирање за Проектот за изградба на Автопат – ...

Собранието денеска ќе расправа за заемот за автопатот Кичево-Охрид

МКД - 20.11.2019

Собранието денеска на 116 седница, меѓу другите точки, треба да расправа и за Предлог законот за гаранција на Република Северна Македонија на обврските по Договорот за заем за дополнително финансирање за Проектот за изградба на Автопат-делница ...

Со заем од 70 милиони евра ќе се обновуваат локалните патишта во 80 општини

4NEWS - 20.11.2019

Владата денеска го усвои Предлог-законот за задолжување со заем кај Меѓународната банка за обнова и развој и Светска банка во висина од 70 милиони евра кои ќе бидат наменети за поврзување на локални патишта.

Седница на Собранието, ќе се расправа за заемот за автопатот Кичево – Охрид

Независен - 20.11.2019

Фото: Б. Грданоски Собранието денеска треба да ја одржи 116 седница на чиј дневен ред, меѓу другите, е Предлог законот за гаранција на Република Северна Македонија на обврските по Договорот за заем за дополнително финансирање за Проектот за изградба ...

Собранието ќе расправа за дополнителниот заем за изградба на автопатот Кичево – Охрид

MakPress - 20.11.2019

Собранието денеска треба да ја одржи 116 седница на чиј дневен ред, меѓу другите, е Предлог законот за гаранција на Република Македонија на обврските по Договорот за заем за дополнително финансирање за Проектот за изградба на Автопат – делница ...

СОБРАНИЕ: Денеска расправа за нов заем за автопатот Кичево – Охрид

Денешен - 20.11.2019

Собранието денеска треба да ја одржи 116 седница на чиј дневен ред, меѓу другите, е Предлог законот за гаранција на Република Македонија на обврските по Договорот за заем за дополнително финансирање за Проектот за изградба на Автопат – делница ...

Пратениците расправаат за заем од 179 милиони долари за автопатот Кичево-Охрид

А1 On - 20.11.2019

Пратениците денеска на продолжение на 116. седница ја почнаа расправата по Предлог-законот за гаранција од државата за Договор за заем од 179 милиони долари за дополнително финансирање на автопат Кичево – Охрид којшто ќе се склучи меѓу Експорт – ...

ЗАПОЧНА ДИСКУСИЈАТА: Пратениците расправаат за заем од 179 милиони долари за автопатот Кичево-Охрид

Слободен Печат - 20.11.2019

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски информира дека по изгласувањето на законот, што се носи по скратена постапка, Договорот за заем ќе се склучи меѓу Јавното претпријатие за државни патишта и Експорт – импорт банката на Кина.

Пратениците расправаат за заем од 179 милиони долари за автопатот Кичево-Охрид

Канал5 - 20.11.2019

Пратениците од опозицијата прашаа зошто вредноста на патот се зголемува за 40 проценти, ако досега се реалиизрани 76 отсто од активностите. Пратениците денеска на продолжение на 116. седница ја почнаа расправата по Предлог-законот за гаранција од ...

Пратениците расправаат за заем од 179 милиони долари за автопатот Кичево-Охрид

Press24 - 20.11.2019

Пратениците денеска на продолжение на 116. седница ја почнаа расправата по Предлог-законот за гаранција од државата за Договор за заем од 179 милиони долари за дополнително финансирање на автопат Кичево – Охрид којшто ќе се склучи меѓу Експорт – ...

Власта сака нов заем од 179 милиони долари за автопатот Кичево-Охрид

Република - 20.11.2019

Пратениците денеска на продолжение на 116. седница ја почнаа расправата по Предлог-законот за гаранција од државата за Договор за заем од 179 милиони долари за дополнително финансирање на автопат Кичево – Охрид којшто ќе се склучи меѓу Експорт – ...

Пратениците расправаат за заем од 179 милиони долари за автопатот Кичево-Охрид

Локално - 20.11.2019

Пратениците денеска на продолжение на 116. седница ја почнаа расправата по Предлог-законот за гаранција од државата за Договор за заем од 179 милиони долари за дополнително финансирање на автопат Кичево – Охрид којшто ќе се склучи меѓу Експорт – ...

Пратениците расправаат за заем од 179 милиони долари за автопатот Кичево-Охрид

Опсервер - 20.11.2019

Пратениците денеска на продолжение на 116. седница ја почнаа расправата по Предлог-законот за гаранција од државата за Договор за заем од 179 милиони долари за дополнително финансирање на автопат Кичево – Охрид којшто ќе се склучи меѓу Експорт – ...

Пратениците расправаат за заем од 179 милиони долари за автопатот Кичево-Охрид

Нетпрес - 20.11.2019

Пратениците денеска на продолжение на 116. седница ја почнаа расправата по Предлог-законот за гаранција од државата за Договор за заем од 179 милиони долари за дополнително финансирање на автопат Кичево – Охрид којшто ќе се склучи меѓу Експорт – ...

Пратениците расправаат за заем од 179 милиони долари за автопатот Кичево-Охрид

Вечер Прес - 20.11.2019

Пратениците денеска на продолжение на 116. седница ја почнаа расправата по Предлог-законот за гаранција од државата за Договор за заем од 179 милиони долари за дополнително финансирање на автопат Кичево – Охрид којшто ќе се склучи меѓу Експорт – ...

Опозицијата жестоко реплицира за новото задолжување поради „непредвидени работи“ на автопатот Кичево – Охрид

Нетпрес - 20.11.2019

Кинезите направија 880 километри за три месеца, вие не можете два километра преасфалтирање на делница да направите, порача во вторникот на собраниската седница пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Благоја Деспотовски, министерот за транспорт и врски Горан ...

Собранието расправа за нов заем од 179 милиони долари за автопатот Кичево-Охрид

MakPress - 20.11.2019

Пратениците денеска на продолжение на 116. седница ја почнаа расправата по Предлог-законот за гаранција од државата за Договор за заем од 179 милиони долари за дополнително финансирање на автопат Кичево – Охрид којшто ќе се склучи меѓу Експорт – ...

Расправата по законот за гаранција за заем за доизградба на автопатот Кичево-Охрид продолжува утре

Нова ТВ - 20.11.2019

Пратениците во попладневниот дел од 116. седница ја продолжија расправата по Предлог-законот за гаранција од државата за Договор за заем од 179 милиони долари за дополнително финансирање на автопат Кичево – Охрид којшто ќе се склучи меѓу Експорт – ...

Собраниската расправа по законот за гаранција за заем за доизградба на автопатот Кичево-Охрид продолжува утре

Канал5 - 20.11.2019

Пратениците во попладневниот дел од 116. седница ја продолжија расправата по Предлог-законот за гаранција од државата за Договор за заем од 179 милиони долари за дополнително финансирање на автопат Кичево – Охрид.

Расправата по законот за гаранција за заем за доизградба на автопатот Кичево-Охрид продолжува утре

А1 On - 20.11.2019

Пратениците во попладневниот дел од 116. седница ја продолжија расправата по Предлог-законот за гаранција од државата за Договор за заем од 179 милиони долари за дополнително финансирање на автопат Кичево – Охрид којшто ќе се склучи меѓу Експорт – ...

Сугаревски: Заемот за доизградбата на автопат Кичево – Охрид ќе се отплаќа 20 години

Слободен Печат - 20.11.2019

Пратениците од власта и од опозицијата со меѓусебни обвинувања за криминал во однос на договорите за овој проект со кои средствата биле обезбедени со кредити. Пратениците во попладневниот дел од 116.

Расправата по законот за гаранција за заем за доизградба на автопатот Кичево-Охрид продолжува утре

Press24 - 20.11.2019

Министерот за транспорт и врски Горан Сугаревски истакна дека проценетата вредност на дополнителните финансиски средства за проектот за кој лани беше изгласан анекс на договорот од страна на Собранието, е вкупно 179.694.572 долари.

Расправата по законот за гаранција за заем за доизградба на автопатот Кичево-Охрид продолжува утре

24Инфо - 20.11.2019

– Пратениците во попладневниот дел од 116. седница ја продолжија расправата по Предлог-законот за гаранција од државата за Договор за заем од 179 милиони долари за дополнително финансирање на автопат Кичево – Охрид којшто ќе се склучи меѓу Експорт – ...

Расправата по законот за гаранција за заем за доизградба на автопатот Кичево-Охрид продолжува утре

Локално - 20.11.2019

Пратениците во попладневниот дел од 116. седница ја продолжија расправата по Предлог-законот за гаранција од државата за Договор за заем од 179 милиони долари за дополнително финансирање на автопат Кичево – Охрид којшто ќе се склучи меѓу Експорт – ...

Расправата по законот за гаранција за заем за доизградба на автопатот Кичево-Охрид продолжува утре

Сител - 20.11.2019

Пратениците во попладневниот дел од 116. седница ја продолжија расправата по Предлог-законот за гаранција од државата за Договор за заем од 179 милиони долари за дополнително финансирање на автопат Кичево – Охрид којшто ќе се склучи меѓу Експорт – ...

Пратениците се расправаат за новиот заем од Кина од 179 милиони долари за автопатот Кичево-Охрид

+инфо - 20.11.2019

Пратениците во попладневниот дел од 116. седница ја продолжија расправата по Предлог-законот за гаранција од државата за Договор за заем од 179 милиони долари за дополнително финансирање на автопат Кичево – Охрид којшто ќе се склучи меѓу Експорт – ...

Расправата по законот за гаранција за заем за доизградба на автопатот Кичево-Охрид продолжува утре

4NEWS - 20.11.2019

Пратениците во попладневниот дел од 116. седница ја продолжија расправата по Предлог-законот за гаранција од државата за Договор за заем од 179 милиони долари за дополнително финансирање на автопат Кичево – Охрид којшто ќе се склучи меѓу Експорт – ...

СТЕВАНАЏИЈА ДО СУГАРЕСКИ: Како тоа, ние кога земаме кредит од Кина тоа е криминал, а сега вашиве 180 милиони се во ред?

Денешен - 20.11.2019

Пратениците во попладневниот дел од 116. седница ја продолжија расправата по Предлог-законот за гаранција од државата за Договор за заем од 179 милиони долари за дополнително финансирање на автопат Кичево – Охрид којшто ќе се склучи меѓу Експорт – ...

Расправата по законот за гаранција за заем за доизградба на автопатот Кичево-Охрид продолжува утре

Опсервер - 20.11.2019

Пратениците во попладневниот дел од 116. седница ја продолжија расправата по Предлог-законот за гаранција од државата за Договор за заем од 179 милиони долари за дополнително финансирање на автопат Кичево – Охрид којшто ќе се склучи меѓу Експорт – ...

Расправата по законот за гаранција за заем за доизградба на автопатот Кичево-Охрид продолжува утре

Либертас - 20.11.2019

– Пратениците во попладневниот дел од 116. седница ја продолжија расправата по Предлог-законот за гаранција од државата за Договор за заем од 179 милиони долари за дополнително финансирање на автопат Кичево – Охрид којшто ќе се склучи меѓу Експорт – ...

Расправата по законот за гаранција за заем за доизградба на автопатот Кичево-Охрид продолжува утре

МКД - 20.11.2019

Пратениците во попладневниот дел од 116. седница ја продолжија расправата по Предлог-законот за гаранција од државата за Договор за заем од 179 милиони долари за дополнително финансирање на автопат Кичево – Охрид којшто ќе се склучи меѓу Експорт – ...

Собраниската расправа за заем од 179 милиони долари за автопатот Кичево-Охрид

Курир - 21.11.2019

Пратениците во Собранието денеска ќе ја продолжат 116. седница на која се расправа по Предлог-законот за гаранција од државата за Договор за заем од 179 милиони долари за дополнително финансирање на автопат Кичево – Охрид којшто ќе се склучи меѓу ...