TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сребреница – патоказ за новата светска политика

Deutsche Welle - 24.05.2024

Обединетите нации ја усвоија Резолуцијата за Меѓународниот ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница. Со таа одлука, ОН дадоа предупредувачки сигнал против каква било форма на геноцид, смета Инес Пол.

Вучиќ по гласањето на резолуцијата за Сребреница: „Се гордеам со Србија“

Слободен Печат

Сараевчани со аплауз го дочекаа гласањето на резолуцијата за Сребреница

Слободен Печат

🎥 На протестот во Подгорица поради Резолуцијата за Сребреница: Толпата скандираше во чест на РАТКО МЛАДИЌ

Локално

Реакции во Србија по усвојувањето на резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Р.С.Европа

Генералното собрание на ОН ја усвои резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Р.С.Европа

Небиу: Нашиот глас за резолуцијата за Сребреница мислам е соодветен на ситуацијата

Канал5

Нетпрес Сакам да кажам Вечер Прес ТВ21 Lider А1 On Алсат-М Deutsche Welle

Македонија како коспонзор гласаше за резолуцијата за Сребреница

МКД - 24.05.2024

И Македонија гласаше за усвојување на резолуцијата за Сребреница. Генералното собрание на Обединетуите нации вчера ја усвои резолуцијата со која 11 јули се прогласува за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница и се осудува негирањето ...

Реакции за усвојувањето на резолуцијата за Сребреница: „Изгласувањето нема да придонесе за смирување на присутните високи тензии во регионот“

Локално

Генералното собрание на ОН ја усвои резолуцијата за геноцидот во Сребреница со 84 гласа за, 19 против, а 68 земји членки беа воздржани

Глас на Америка

Македонија во ОН гласаше „За“ Резолуцијата за Сребреница, Бошњачкиот демократски сојуз му се заблагодари на Османи за коспонзорството

Слободен Печат

Обединетите нации ја усвоија резолуцијата за Сребреница, Македонија гласаше „За“

Канал5

Во ОН усвоена Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

еМагазин

Усвоена Резолуцијата за Сребреница

ТВ21

Во Центар MakPress ТВ21 PressingTV Република Телма Локално 4NEWS

МНР Конаковиќ во Советот на министри на БиХ најави протестни ноти до земјите што беа против резолуцијата за Сребреница

CivilMedia - 24.05.2024

Министерот за надворешни работи во Советот на министри на БиХ, Елмедин Конаковиќ најави дека ќе испрати протестна нота до земјите членки на Генералното собрание на ОН што гласаа против резолуцијата за Сребреница.

БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои во ОН гласаа против резолуцијата за Сребреница

Либертас

Конаковиќ: БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои во ОН гласаа против резолуцијата за Сребреница

Локално

БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои во ОН гласаа против резолуцијата

Курир

БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои во ОН гласаа против резолуцијата за Сребреница

Канал5

БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои гласаа против резолуцијата за Сребреница

24Инфо

БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои во ОН гласаа против резолуцијата за Сребреница

Република

Слободен Печат MakPress Либертас

Хрватска го поздрави усвојувањето на резолуцијата на ОН за геноцид во Сребреница

Канал5 - 23.05.2024

Хрватска го поздрави усвојувањето на резолуцијата за геноцидот во Сребреница во Генералното собрание на ОН, нагласувајќи дека Загреб својата позиција ја заснова на почитување на меѓународното право.

Генералното Собрание на Обединетите нации ја усвои резолуцијата за Сребреница

24 Вести

ОН: Усвоена резолуцијата за геноцидот во Сребреница

360 степени

„ВРШИТЕ ТОЛКАВ ПРИТИСОК ВРЗ МАЛА ЗЕМЈА“ Што рече Вучиќ пред гласањето на Резолуцијата за Сребреница во ОН?

+инфо

ГС на Обединетите нации гласа за резолуцијата за Сребреница, Македонија е коспонзор

24 Вести

Вучиќ: Резолуцијата ќе донесе поделби не само во нашиот регион туку и во ОН

Макфакс

Амбасадата на САД во БиХ го поздрави усвојувањето на резолуцијата за Сребреница

ТВ21

+инфо Слободен Печат Слободен Печат Во Центар Во Центар Zoom Deutsche Welle ТВ21

Белград: Колона од автомобили со српски знамиња во знак на протест против резолуцијата

МКД - 23.05.2024

Генералното собрание на Обединетите нации денеска усвои резолуција со која потсетува на геноцидот врз Бошњаците од Сребреница во 1995 година, повикувајќи на почитување на жртвите и фактите утврдени со судски пресуди, како и на воспоставување ...

Како гласаа државите за Резолуцијата за Сребреница-Унгарија против, Грција и Кипар воздржани

А1 On

За Вучиќ резолуцијата за Сребреница: Тоа е политизирана резолуција, повикувам земјите членки да не ја изгласаат

Бриф

Вучиќ: Високо политизирана резолуција за Сребреница, ги повикувам сите земји да не гласаат

Слободен Печат

РЕЗОЛУЦИЈА ЗА СРЕБРЕНИЦА: Дали Романија и Грција ќе го сменат ставот?

Фактор

Дали Македонија е меѓу нив? Министерката за надворешни работи на Германија вршела притисок врз некои земји да гласаат за геноцид во Сребреница

Република

Вучиќ ја повика Грција да се воздржи за време на гласањето за резолуцијата за геноцид во Сребреница

Frontline

Слободен Печат Канал5 Бриф 24Инфо Република MakPress MakPress Press24

„А КОЛКУ Е ПЛАТЕНО ЗА ЈАСЕНОВАЦ?“ Карлеуша влезе во костец со Северина за изјава за Сребреница

+инфо - 23.05.2024

Не е сè до пари драга Северина, не е до плаќање, туку до зборот „геноцид“, бидејќи геноцид не може да се изврши од поединци кои одамна се осудени за тоа. Цел народ е обвинет за геноцидот. Кој ви вели дека Србија не е спомната во таа резолуција, па ...

Карлеуша ја нападна Северина поради Сребреница: Колку ѝ плати Хрватска на Србија за Јасеновац?

Канал5

Карлеуша ја нападна Северина за Сребреница: „Кукло, употреби ја главата за размислување, не само за ботокс

А1 On

Се огласи Карлеуша за време на презентацијата на Вучиќ во Њујорк: „Одбранете го благородниот српски народ од историска злоупотреба“ (фото)

Во Центар

„КУКЛО УПОТРЕБИЈА ГЛАВАТА ЗА РАЗМИСЛУВАЊЕ, НЕ САМО ЗА…“: Карлеуша удри по Северина по изјавата за Сребреница

Курир

Се огласи Карлеуша за време на презентацијата на Вучиќ во Њујорк: „Одбранете го благородниот српски народ од историска злоупотреба“ (фото)

Пулс24

Изгласана Резолуцијата за Сребреница во ОН – 11 јули се прогласува за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот

Фокус - 23.05.2024

Генералното собрание на ОН усвои резолуција со која 11 јули се прогласува за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница и го осудува негирањето на геноцидот и глорификацијата на осудените за воени злосторства.

ОН ја усвои резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Слободен Печат

Зголемено полициско присуство во Сребреница

24Инфо

Изгласана резолуцијата за геноцидот во Сребреница. Македонија гласаше ЗА и е коспонзор.

Либертас

Македонија меѓу 36 земји коспонзори: Кои се државите кои ќе ја поддржат Резолуцијата за геноцидот во Сребреница?

Локално

Генералното собрание на ОН денеска ќе гласа за резолуцијата за Денот на сеќавање на геноцидот во Сребреница

24Инфо

Генералното собрание на ОН ќе расправа за резолуцијата за Сребреница

CivilMedia

Нетпрес Бриф Локално ММС Н.Македонија 365

Вучиќ во зградата на ОН во Њујорк понесе српско знаме: Ние не сме геноциден народ

Канал5 - 23.05.2024

Српскиот претседател Александар Вучиќ од Њујорк на својот Инстаграм профил објави „иднина на Србија“. - Ова е знамето на честа, знамето на храбрите, знамето на слободата! Само што ја зедов со мене во зградата на #ОН. Ќе ја бранам и штитам.

Се огласи Вучиќ пред расправата за резолуцијата во Сребреница: Објави фотографија и испрати моќна порака

Скопје1

Вучиќ: Знамето на Србија го однесов во зградата на ОН

4NEWS

Вучиќ во зградата на ОН во Њујорк понесе српско знаме: Ние не сме геноциден народ

Lider

Унгарија гласаше против резолуцијата за Сребреница: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

Макфакс - 23.05.2024

Претставникот на Унгарија денеска соопшти дека таа земја гласала против резолуцијата за Сребреница и му се заблагодари на претседателот на Србија Александар Вучиќ за тоа што унгарската заедница секогаш може да смета на него.

Унгарија гласаше против резолуцијата за Сребреница: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

Точка

Унгарија гласаше против резолуцијата за Сребреница: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

Опсервер

Унгарија гласаше против резолуцијата за Сребреница: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

MTM

Унгарија за гласот против резолуцијата за Сребреница: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

24Инфо

УНГАРИЈА ГЛАСАШЕ ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈАТА ЗА СРЕБРЕНИЦА: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

Денешен

Унгарија за гласот против резолуцијата за Сребреница: Сакаме да изградиме мир во регионот на Западен Балкан

Република

Алжир и Оман беа воздржани за време на гласањето за резолуцијата за Сребреница

Макфакс - 23.05.2024

Алжир и Оман беа воздржани за резолуцијата за Сребреница, а по гласањето на седницата на Генералното собрание на ОН, претставникот на Алжир рече дека земјата е убедена дека политичките актери во Босна и Херцеговина и во регионот воопшто би морале да ...

Алжир и Оман беа воздржани за време на гласањето за резолуцијата за Сребреница

Опсервер

Алжир и Оман беа воздржани за време на гласањето за резолуцијата за Сребреница

Точка

Опозицијата во Србија бара оставка од претседателот Александар Вучиќ

ТВ21 - 23.05.2024

Опозициската партија во Србија, Партијата на слободата и правдата, побара од Александар Вучиќ да си поднесе оставка од претседателската функција, поради, како што велат, „новиот пораз“ со гласањето на Резолуцијата за геноцидот во Сребреница.

Српската опозиција бара оставка од Вучиќ

Press24

Џилас побара оставка од Вучиќ по гласањето на Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Локално

Срам за Фрчоски и ДУИ: Македонија гласаше дека Србија е геноцидна земја (ФОТО)

PressingTV - 23.05.2024

Резолуцијата за Сребреница e усвоена на Генералното собрание на Обединетите нации. 84 земји гласаа за, 19 против, додека 68 земји беа воздржани.Македонија гласаше ЗА и е коспонзор. Само 43 отсто од земјите во светот гласаа за наметнатата резолуција ...

Само 84 од 191 земји ја поддржаа резолуцијата за геноцид во Сребреница, меѓу нив и Македонија

PressingTV

Како гласаше регионот за резолуцијата за Сребреница: Грција воздржана, Maкедонија,Црна Гора и Хрватска за, Унгарија против

Република

Скандал во ОН: Обезбедувањето се обиде да го отстрани знамето на Србија пред почетокот на седницата

Слободен Печат - 23.05.2024

Пред почетокот на седницата на Генералното собрание на ОН се случи скандал. Обезбедувањето на ОН се обиде да го отстрани знамето на Србија кое го носеше делегацијата на претставниците на српските жртви од Босна и Херцеговина, пренесува српски ...

Обезбедувањето на ОН се обиде да го одземе знамето на српската делегација

Телма

Ѓуриќ: Резолуцијата на ОН за Сребреница ќе предизвика дополнителни поделби на Балканот

Бриф - 22.05.2024

Министерот за надворешни работи на Србија Марко Ѓуриќ за Политико посочи дека усвојувањето на Резолуцијата на Генералното собрание (ГС) на Обединетите нации за Сребреница ќе предизвика дополнителна поделба на Балканот, јави дописникот на МИА од ...

Ѓуриќ: Резолуцијата на ОН за Сребреница ќе предизвика дополнителни поделби на Балканот

Рацин

Резолуцијата на ОН за Сребреница ќе предизвика дополнителни поделби на Балканот

Пулс24

Ѓуриќ: Резолуцијата на ОН за Сребреница ќе предизвика дополнителни поделби на Балканот

365

Ѓуриќ: Резолуцијата на ОН за Сребреница ќе предизвика дополнителни поделби на Балканот

Канал5

Ѓуриќ: Резолуцијата на ОН за Сребреница ќе предизвика дополнителни поделби на Балканот

Република

Ѓуриќ: Резолуцијата на ОН за Сребреница ќе предизвика дополнителни поделби на Балканот

MakPress

Вучиќ во ОН: Вистината не е еднострана, резолуцијата ќе стави белег на челата на жртвите

А1 On - 22.05.2024

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска на панел дискусија во седиштето на ОН во Њујорк, на која говореа жртвите и сведоците на војната во БиХ, изјави дека сведочат за она што се случило пред 30 години и дека вистината не е една- застанаа ...

Вучиќ во ОН: Вистината не е еднострана, резолуцијата ќе стави белег на челата на жртвите

Локално

Вучиќ: Вистината не е еднострана, а резолуцијата на жртвите ќе им стави белег на челото

24Инфо

Вучиќ ги повика членките на ГС на ОН да не ја усвојуваат нацрт-резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Н.Македонија

Вучиќ ги повика сите членки на ГС на ОН да не ја усвојуваат нацрт-резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Во Центар

Вучиќ ги повика сите членки на ГС на ОН да не ја усвојуваат нацрт-резолуцијата за геноцидот во Сребреница

365

Вучиќ праша: Каков ќе биде резултатот ако утре ја усвоите оваа резолуција?

Република

Пулс24 Фокус MakPress Сител