TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ФОТО: „Вардарци“ во водите на Средоземното море го прославија Водици

Екипа - 19.01.2020

Вардаровите фудбалер го одбележаа големиот христијански празни Богојавление, или Водици, во водите на Средоземното море. „Црвено-црните“ во моментов ги реализираа подготовките во Анталија, па од таму испратија честитка за сите православни верници… ...

Шекеринска: Во овие моменти сакаме да ги упатиме пораките на среќа и успех во година во која очекуваме добри вести за ...

Press24 - 19.01.2020

Кристијан Ниневски беше најсреќен меѓу 140-те верници кои скокнаа во водите на Вардар по светиот крст на централната манифестација за големиот христијански празник Богојавление – Водици во центарот на Скопје и го извлече крстот од осветените води.

Николовски: На сите верници им го честитам празникот Водици, да се почитуваме, да продолжиме да правиме добро

Press24 - 19.01.2020

Драго ми е што денеска на овој голем христијански празник сум дел од манифестациите коишто се одржуваат во Штип во Истокот, и од тука во име на СДСМ сакам на сите да го честитам овој празник, кажа генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски.

Спасовски: Сите политички субјекти да бидат на висина на задачата за новиот закон за јавно обвинителство

Независен - 19.01.2020

Премиерот Оливер Спасовски не очекува застој во носењето на новиот закон за јавно обвинителство, при што порача дека е неопходна соработка на вклучени страни во процесот. При неговиот престој во Кочани по повод празникот Богојавление – Водици, тој ...

Вардарци од Анталија: Бог се јави!

Спортски - 19.01.2020

Фудбалерите на Вардар во овие моменти се во Анталија каде што се подготвуваат за вториот дел од сезоната. Денес големиот христијански празник „Водици“ па вардарци го празнуваа во ...

Михаил Давитковски го фати крстот во водите на Крива Река

Сител - 19.01.2020

– Михаил Давитковски е среќникот кој меѓу педесеттемина верници кои денес скокнаа во водите на Крива Река беше најсреќен и го извлече крстот од осветените води на Богојавленскиот водосвет во Општина Крива Паланка.

Вардарци од Анталија: Бог се јави!

Бриф - 19.01.2020

Големиот христијански празник „Водици“ вардарци го празнуваа во Анталија. Фудбалерите на Вардар во овие моменти се подготвуваат за вториот дел од сезоната во ...

ФОТО: Вардарци на свој начин го честитаа Водици

SportMedia - 19.01.2020

Вардаровите фудбалери денеска го честитаа верскиот празник Водици влегувајќи во водите на Медитеранот. Речиси сите играчи на најтрофејниот македонски тим се бањаа во Средоземното море, и на тој начин на сите верници им го честитаа денешниот празник.

Околу 130 верници ќе скокаат по крстот во Вардар (ВИДЕО)

Слободен Печат - 19.01.2020

Пред илјадниците насобрани граѓани на кејот на Вардар се обрати поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан. Во центарот на Скопје почна централната манифестација по повод православниот празник Богојавление -Водици.

ВИДЕО: Како Русите го прославуваат Богојавление - три пати нуркаат во студената вода

Press24 - 19.01.2020

Православните верници го слават празникот Богојавление со традиционално капење. Православните христијани на 19. јануари го одбележуваат овој празник, кој е проследен со капење во студена вода.

Денеска именден празнуваат: Богдан, Богдана, Јордан, Данчо, Јорданка, Јоана, Јован..

Скопје24 - 19.01.2020

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици. Овој ден се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој оттогаш се нарекува Крстител.

Заев и Мицкоски се сретнаа за Водици во Охрид

Локално - 19.01.2020

Лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски се сретнаа на пристаништето во Охрид, каде двајцата присуствуваа на осветувањето на водите на Охридско Езеро по повод празникот Богојавление Водици, објави Охрид1 .

Заев на сите православни верници им го честита празникот Богојавление

iPortal - 19.01.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев на сите православни верници им го честиташе празникот Богојавление Христово. – На сите наши граѓани православни верници им го честитам големиот празник, кога се раѓаме повторно во верата наша, кога веруваме во ...

(ФОТО) Мицкоски и Заев се сретнаа на Водици во Охрид

Либертас - 19.01.2020

Лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ Зоран Заев и Христијан Мицкоски се сретнаа на пристаништето во Охрид, каде двајцата присуствуваа на осветувањето на водите на Охридско Езеро по повод празникот Богојавление Водици, објави Охрид1 .

Заев од Охрид „Овој празник е верба за нов почеток, верба доброто“

Скопје1 - 19.01.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев присуствуваше на чествувањето на големиот христијански празник Богојавление – Водици во Охрид кој денеска беше преполн со верници и гости кои во голем број присуствуваа на традиционалното фрлање на крстот.

Гоце Атанасовски го извади крстот од осветените води на Каменичка Река

Курир - 19.01.2020

Помеѓу дваесетината момчиња кои денес во чест на Водици скокнаа по светиот Крст во водите на Каменичка Река во Македонска Каменица најсреќен и највешт беше Гоце Атанасовски. Од страна на локалните власти среќниот фаќач на крстот доби и соодветни ...

Мицкоски за Водици во Охрид: Меѓу граѓаните го чествуваше големиот празник

Курир - 19.01.2020

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ за денешниот голем празник беше меѓу граѓаните во Охрид. -Денеска сме овде во Охрид, ќе ми дозволите од мое име од името на ВМРО-ДПМНЕ да им го честитам овој ден на православните христијани Бог се јави, ...

(ВИДЕО) Русите три пати нуркаат во вода,еве како се слави Богојавление во Русија

Скопје1 - 19.01.2020

Православните верници го слават празникот Богојавление со традиционално капење. Според народната традиција – во очи на Богојавление верниците во Русија три пати нуркаат во вода. Погледнете како русите го прославуваат Богојавление..

Ќе се сретнат ли Мицкоски и Заев на Водици во Охрид?

+инфо - 19.01.2020

Манифестации по повод православниот празник се одржуваат низ целата земја, а на дел од настаните ќе присуствуваат и претставници на техничката влада. Лидерите на двете најголеми партии и најголеми политички ривали Зоран Заев (СДСМ) и Христијан ...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод христијанскиот празник Богојавление – Водици

Опсервер - 19.01.2020

– Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Богојавление – Водици, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископот охридски и ...

Спасовски: Со оптимизам и добра волја секој од нас да даде придонес за заедничка подобра иднина

Фактор - 19.01.2020

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, по повод верскиот празник Богојавление - Водици, упати писмо со честитки до Г.Г. Стефан, Архиепископ на Македонската православна црква - Охридска архиепископија и на Јустинијана Прима, до клирот на МПЦ-ОА, и до ...

Премиерот Спасовски за Водици во Кочани, Шекеринска и Ангеловска во Скопје

Опсервер - 19.01.2020

– Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, по повод големиот христијански празник Богојавление Водици ќе присуствува на чинот на свеченото фрлање на крстот во Кочанска река.

Во Скопје се пријавиле 140 граѓани за учество на манифестацијата „Водици 2020“

еМагазин - 19.01.2020

Како и во минатите години, за денешниот празник Водици, најмасовно се очекува да биде во Скопје и во Охрид. Во Скопје се пријавени 140 граѓани за учество на манифестацијата „Водици 2020“. Централната манифестација во Скопје ќе се одржи напладне, ...

Православните верници го слават Богојавление – Водици: Бог се јави, навистина се јави

еМагазин - 19.01.2020

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици, што се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој оттогаш се нарекува Крстител.

Мицкоски: Со вековната традиција, на овој ден ја потврдуваме нашата верба во Бога и посветеноста на традиционалните ...

Курир - 19.01.2020

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ, по повод денешниот празник испраќа честка до граѓаните и до Поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Архиепископ Охридски и Македонски Г.Г. Стефан.

МАКЕДОНСКИ ОБИЧАИ ЗА БОГОЈАВЛЕНИЕ: Водици е ден кога водите стануваат лековити

Денешен - 19.01.2020

Православните христијани денеска слават Богојавление односно меѓу народот познат како Водици. Именден празнуваат: Богдан, (значи даден од Бога) Богдана, Божана, Бојан, Бонка, Богомил (значи мил на Бога), Јордан, Данчо, Јорданка, Данка, Даница, ...

Фото: Величенствена атмосфера во Охрид, Петар Грашо претпразнично го исполни градскиот плоштад

OhridNews - 18.01.2020

Илјадници граѓани и гости вечерва го исполнија централниот плошдат во Охрид, каде во очи празникот Богојавление – Водици, концерт одржа познатиот хрватски музичар Петар Грашо. Тие уживаа во најголемите хитови на Грашо, кој до максимум ја загреа ...

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Богојавление – Водици

Денешен - 19.01.2020

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 6 јануари. Денеска е Богојавление (Водици). Овој празник е еден од најголемите христијански празници. Познато е дека се празнувал уште во вториот век од христијанската ера.

Се е подготвено за верската манифестација Богојавление Водици во Охрид

Сител - 18.01.2020

Се е подготвено за големата верска манифестација Богојавление Водици во Балканскиот Ерусалим. Празнувањето ке започне со утрински богослужби и литургија во црквите , а во 10 часот на градскиот пристаниште чесниот крст ќе се фрла во водите на ...

Празнувањето на Богојавление во кумановско

Kumanovo News - 18.01.2020

Како што бележи Светото Писмо, по крштевањето на Исус Христос во водите на Јордан, се отвориле небесата, Светиот Дух слетал на него во вид на гулаб, а Отецот посведочил пред луѓето и рекол: „Ти си мојот возљубен син, кој е по мојата Волја“.

(ФОТО) Охрид жив како никогаш порано – Грашо пееше на преполн плоштад

Скопје1 - 18.01.2020

Позитивна атмосфера, насмеани лица, преполн плоштад, преполно лизгалиште на мраз и исполнети сместувачки капацитети ја отсликуваат атмосферата во Охрид вечерва, наспроти утрешниот верски празник Богојавление Водици.

Честитка од македонското друштво „Илинден" по повод Водици

Канал5 - 18.01.2020

Богојавление е настан што просветлува и не поучува на прочистувањето кога постои вистинската верба, се наведува во честитката. Македонското друштво „Илинден", со седиште во Тирана и огранокот за Голо Брдо, упатија честитка до поглаварот на МПЦ-ОА, ...

За Водици бесплатно паркирање во сите зони

OhridNews - 18.01.2020

Од јавното претпријатие „Билјанини Извори“, информираат дека утре, 19 јануари, недела, по повод верскиот празник Богојавление-Водици, граѓаните ќе можат бесплатно да ги паркираат своите возила.

За Водици бесплатен паркинг

OhridNews - 18.01.2020

Пп повод верскиот празник Богојавление Водици, на 19 јануари, недела, паркирањето во Охрид ќе биде бесплатно, информира ЈП „Билјанини Извори“. -Освен во Премиум зоната паркирањето на сите останати паркинзи со кои стопанисува јавното претпријатие ќе ...

Претседателот на СДСМ Заев на манифестацијата по повод Богојавление – Водици во Охрид

Скопје1 - 18.01.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев ќе присуствува на манифестацијата на осветување на езерските води, по повод верскиот празник Богојавление – Водици, во Охрид со почеток од 10:00 часот. фото: ...

Во Тетово денеска се фрлаше крст: Најсреќен беше Томислав кој го фати осветениот крст

Press24 - 18.01.2020

Во тетовската црква „Света Богородица“ се одбележа празникот Водокрст, ден пред Богојавление Водици. По светата литургија, во црковниот базен во дворот во црквата се изврши Водосвет и спуштање на Светиот крст.

Концерт на Петар Грашо на градскиот плоштад во Охрид

OhridNews - 18.01.2020

Во очи големиот православен празник Богојавление – Водици, вечерва, 18 јануари, во организација на Општина Охрид, голем концерт ќе одржи балканската музичка ѕвезда Петар Грашо. Концертот на Грашо на плоштадот „Свети Климент Охридски“ , почнува во 20 ...

Осветените води носат бериќет

Н.Македонија - 18.01.2020

„Бог се јави. Навистина се јави“ е поздравот со кој верниците на 19 јануари секоја година го честитаат празникот Богојавление-Водици. Овој ден се прославува во сите земји што имаат православно христијанско население и веќе два милениума се смета за ...

Сто и педесет водичарски кумови ќе ги благословат жителите во Кичевско

Н.Македонија - 18.01.2020

Водичарските кумови од сите села во Кичевско ќе се соберат во црковниот храм „Свети Петар и Павле“ во Кичево, на утрена богослужба и т.н. богојавленски часови, по што ќе следува големиот Богојавленски водосвет.

Околу 110 прилепчани ќе скокаат по крстот во Прилеп

Н.Македонија - 18.01.2020

По повод празникот Богојавление – Водици, в недела, 19 јануари, во 11 часот, 110 момчиња и девојчиња од Прилеп ќе скокаат во осветените води со желба да стигнат до крстот. Од Прилепското архијерејско намесништво, кое е организатор на настанот, велат ...

ВИКЕНД ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Претежно стабилно, по котлините со магла

Фокус - 18.01.2020

За време на овој викенд, како и за време на големиот Христијански празник, Богојавление – Водици кој е утре, ќе имаме претежно стабилно, суво но релативно студено време. Времето ќе биде сончево со умерена облачност.

Празник Водокрст (Водопост) за православните верници

Gostivarpress.mk - 18.01.2020

На денешен датум, 18-ти јануари, православните христијани го одбележуваат празникот Водокрст (Водопост, Водокрштение). Празникот е востановен во чест на дамнешните обичаи кога на тој ден биле крштевани луѓето што го примиле христијанството како ...

Утре е Богојавление- сите немажени девојки треба да замесат тесто

Магазин - 18.01.2020

Богојавление Водици е еден од најголемите и најтешки христијански празници. Според Библијата, на овој ден се отворило небото и се слушнал божјиот глас. Според верувањата и обичаите, сите немажени девојки на големиот празник треба да стават огледалце ...

Пред Водици се празнува Водокрст, денес се пости

NMD - 18.01.2020

Гoспoди, Бoжe, Триeдин, пoмилуј нè и спаси нè! На Тeбe слава и вeчна пoфалба. Амин. Ден пред големиот христијански празник Богојавление – Водици, на празникот наречен Водокрст секоја година се извршува голем Богојавленски водосвет.

(ФОТО) Фрлање на светиот крст во 1944 год во Струга низ фотографии

Скопје1 - 18.01.2020

Празниците и традицијата треба да се негуваат. На ден пред Богојавление на социјалните мрежи објавени се фотографии од Струга за Водици 1944 година, поточно Фрлањетро на крстот од Чаршискиот мост .

Повардарската епархија се поготвува за празникот Водици

Слободен Печат - 17.01.2020

Светиот чин е закажан во 11:30 од Мало Мовче откако претходно владиката Агатангел во сослужение со свештениците од Повардарската епархија ќе изврши осветување на води на реката Вардар. Повардарската епархија со седиште во Велес се подготвува за ...

Вечерва е Богојавленска ноќ: Од полноќ до изгрејсонце отворете го прозорецот и замислете јасна и недвосмислена желба

Скопје24 - 17.01.2020

Ако Во Богојавленската ноќ на полноќ го отворите прозорецот и погледнете во небо, најверојатно ќе забележите дека и некој од вашите соседи го прави истото. Ова не треба да ве чуди…станува збор за прастар православен обичај! 18.

Обичаите за Водици се изучуваат на европски универзитети

Н.Македонија - 17.01.2020

Обичаите што со децении, па и со векови, се негуваат во кичевско-бродскиот и мавровскиот регион за верскиот празник Водици, се изучуваат и на најпознатите европски универзитети. Последните десетина години професори од универзитетите во Будимпешта, ...

110 момчиња и девојки пријавени во Прилеп за фаќање на светиот крст

MakPress - 18.01.2020

Околу 110 момчиња и девојки од Прилеп се пријавиле и се надеваат да го фатат чесниот крст на Богојавление-Водици, в недела на 19 јануари. Тие ќе скокнат во базенот од аква-паркот кај хотелот „Салида" со желба први да стигнат до крстот.

(ВИДЕО) Христијан Мицкоски во „Еден на еден“: Политичарот во подруго издание и со откривање на многу тајни!

Екран - 17.01.2020

Отворено и одблизу со политичарот, лидерот, професорот, сопругот, родителот, граѓанинот… Христијан Мицкоски во едно поинакво светло, каков што досега не сте го знаеле. Христијан Мицкоски во недела, на 19-ти јануари во 18.30 на ТВ „Канал 5“ ќе му ...