TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грција ќе ги поддржи напорите за обнова на Нотр Дам

+инфо - 16.04.2019

Грчката министерка за култура Мирсини Зорба во интервју за радиото „Практорио фм“, истакна дека Грција ќе ги поддржи напорите за обновување на Богородичната црква во Париз и „веднаш ќе се разгледа тоа“.

(Видео) Проколнат датум, на 15 април се случија голем број несреќи

Макфакс - 16.04.2019

Пожарот кој во понеделникот на 15 април ја проголта катедралата во Париз, Нотр Дам, го потресе целиот свет. На улиците на Париз излегоа илјадници луѓе и со солзи во очите гледаа како исчезнува важен дел од нивната историја и еден од симболите на ...

YouTube ги означи видеата од пожарот со катедралата на Нотр Дам како лажни вести

Телефони.мк - 16.04.2019

Системот што треба да се бори против лажни вести погрешно ги идентификувал снимките и дополнително ги збуни гледачите, кои на прв поглед помислиле дека се работи за нов терористички напад.

Истовремено со Нотр Дам гореше и џамијата Ал-Акса во Ерусалим

Магазин - 16.04.2019

Додека вчера силни пламени јазли ја фатија катедралата Нотр Дам во Париз, никој не го забележа големиот пожар во светата џамија Ал-Акса во Ерусалим. Како што пренесува „Њузвик“, пожарот избил во исто време со оној во катедралата во Париз.

Кратка историја на Богородичната црква, најпознатата катедрала во светот

Кафе пауза - 16.04.2019

Малку градби се популарни како Богородичната црква – најпознатата париска градба и еден од главните споменици на раната готика, посветен на Дева Марија. Катедралата на островот Сите во реката Сена, секојдневно е посетувана од голем број туристи, но ...

Зошто беше толку тешко да се изгаси пожарот во катедралата Нотр Дам (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 16.04.2019

Експертите сметаат дека гасењето на пожарот што вчера изби во катедралата Нотр Дам го отежнаа самите делови на таа црква: стогодишните дрвени греди на покривот, надворешниот камен и готската архитектура, пишува Си-ен-ен.

Путин ги понуди најдобри руски експерти како помош за обнова на Нотр Дам

Фокус - 16.04.2019

Рускиот претседател, Владимир Путин, по трагедијата која ја предизвика пожарот во Нотр Дам во Париз, ги понуди најдобрите руски експерти како помош за обнова на катедралата. Путин испрати писмо со поддршка до францускиот претседател, Емануел Макрон, ...

(Фото) Што сè се наоѓа во катедралата Нотр Дам?

Макфакс - 16.04.2019

Катедралата Нотр Дам во Париз е дом на бројни артефакти, уметнички дела и реликвии собирани со векови и секое од нив раскажува различна приказна. По страшниот пожар кој вчера изби во готската катедрала, постоеја стравови дека овие вредни предмети ...

Макрон: Ќе ја обновиме катедралата Нотр Дам

Телма - 16.04.2019

Францускиот Претседател, Емануел Макрон, вети целосна обновување на средновековната катедрала Нотр Дам, откако огромната огнена стихија, синоќа уништи дел од една од најзначајните градби во историјата на Франција.

Макрон: Ќе ја обновиме Нотр Дам

Денар - 16.04.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон минатата ноќ изјави дека Нотр Дам, кој во голем дел беше уништена во пожарот ќе биде обновена. – Нотр Дам е нашата историја, нашата литература, дел од нашите мисли, местото на сите наши големи настани, нашите ...

Пожар во џамијата Ал Акса на Ридот на храмовите во Ерусалим (ВИДЕО)

МКД - 16.04.2019

Една од структурите во џамијата Ал-Акса во Ерусалим се запали во понеделникот вечерта, во исто време кога огромен пожар ја голташе катедралата Нотр Дам во Париз. Пожарот беше изгасен брзо и нема штета, ниту повредени.

За време на пожарот во Нотр Дам, Наташа Беквалац се упатила кон аеродром

Вистина.мк - 16.04.2019

Како бомба одекна веста во медиумирте дека избувнал пожар во катедралата Нотр Дам во Париз. На фотографиите може да се види како се рушат горните делови на катедралата. Пејачката Наташа Беквалац заедно со нејзините сестри беше неколку дена на одмор ...

Нотр Дам целосно изгасен, пожарот достигнал температура од 800 степени (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 16.04.2019

Архитектите се состануваат за да ја проценат штетата додека обвинителот во Париз отвори истрага за причината за пожарот. Пожарот во Нотрдамската катедрала во Париз е целосно изгаснат, рекоа пожарникарите, а експерти и архитекти се состануваат за да ...

(Видео) Истовремено со Нотрдам пожар и во џамијата Ал акса во Ерусалим

еМагазин - 16.04.2019

Пожар избувнал во џамијата Ал акса во Ерусалим синоќа речиси истовремено со опожарувањето на Нотрдам во Париз, јавуваат светските медиуми. На видеото објавено на социјалните мрежи се гледа чад како излегува од една од собите за молење во една од ...

Во конструкцијата на катедралата имало 1.300 дрва, огнот избувнал на таванот

Макфакс - 16.04.2019

Како започна пожарот во Нотр Дам и што ја предизвика огнената стихија, е прашањето што се наметнува по вчерашниот страотен пожар што ја зафати оваа француска знаменитост со огромно исторско значење.

Целосно изгаснат пожарот во Нотр Дам

OhridNews - 16.04.2019

Големиот пожар во светски познатата катедрала Нотр Дам е целосно изгаснат, соопшти противпожарната служба во Париз. Пожарот избувна вчеравечер на покривот и брзо се прошири на површина од околу 1.000 квадратни метри.

Нотр Дам: Пожарот целосно изгаснат, пеплосани 800 години историја

Deutsche Welle - 16.04.2019

Големиот пожар во светски познатата катедрала Нотр Дам е целосно изгаснат, соопшти противпожарната служба во Париз. Пожарот избувна вчеравечер на покривот и брзо се прошири на површина од околу 1.000 квадратни метри.

На социјалните мрежи кружи исечок од филм кој го предвиде "исчезнувањето" на катедралата Нотр Дам

Точка - 16.04.2019

Додека повеќемина на социјалните мрежи шокирани коментирале за тажната глетка од пожарот во Нотр Дам, некои се потсетиле на филмот кој пред 15 години предвиде дека катедралата повеќе нема да постои.

Туск: Пожарот во Нотр Дам нѐ потсетува колку можеме да загубиме

+инфо - 16.04.2019

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска ги повика земјите членки на ЕУ да и помогнат на Франција во обнова на Нотр Дам, истакнувајќи дека оваа катедрала во Париз е симбол на она што ја поврзува Европа.

Нотр Дам – бисер на светското културно наследство со непроценливи богатства

Сакам да кажам - 16.04.2019

Париз и светот вчера во шок и неверување гледаа како гори катедралата Нотр Дам, ремек-дело на готската архитектура и бисер на светското културно наследство. По неколкучасовна борба со огнот, пожарникарите ја спасија катедралата од целосно ...

Една фотографија го покажа сиот ужас во Нотр Дам- полициски дрон сними со што се справуваа пожарникарите (ФОТО)

Press24 - 16.04.2019

Објавена фотографија од Нотр Дамво Париз кој ја снимил полициски дрон, открива колква штета нанесе пожарот на една од најпознатоите катедрали на светот. Фотографијата прикажува пламен кој ја зафатил речиси елата градба, а од силниот оган исчезна ...

Целосно изгаснат пожарот во Нотр Дам

Фокус - 16.04.2019

Големиот пожар што делумно ја уништи катедралата Нотр Дам во Париз, е целосно изгаснат, соопшти утрово портпаролот на париската противпожарната бригада. Во меѓу време, градоначалничката на Париз, Ана Хидалго најави дека ќе организира донаторска ...

Засега исклучена можноста дека пожарот во Нотр Дам е намерно предизвикан

+инфо - 16.04.2019

Причините за пожарот засега не се официјално утврдени, но Јавното обвинителство на Париз соопшти дека засега се исклучува можноста дека тој бил намерно предизвикан или дека станува збор за тероризам.

Додека гореше Нотр Дам, пожар ја зафати и џамијата Ал Акса во Ерусалим

Фокус - 16.04.2019

Џамијата Ал Акса во Ерусалим синоќа ја зафати пожар, додека во исто време гореше катедралата Нотр Дам во Париз. Пожарот во Ал Акса бил брзо потоа изгнаснат и никој не е повреден. Пожарот избил во една од собите на чуварите, која се наоѓа во близина ...

ВИДЕО: Нострадамус го предвидел пожарот на Нотр Дам точно до минута, еве што друго предвидел по оваа несреќа

Магазин - 16.04.2019

Голем пожар ја зафати вчера катедралата Нотр Дам во Париз, која е седиште на архиепископот на градот. Богородичната црква се смета за најубавиот пример за француската готска архитектура. Името „Нотр Дам“ на француски значи „Нашата Госпоѓa“ ...

Изгаснат пожарот во Нотр Дам, Макрон вети дека ќе ја обнови

Радио МОФ - 16.04.2019

Огромен пожар ја зафати катедралата Норт Дам во Париз која важи за светско културно наследство. Пожарот избувна околу 19 часот по локално време, уништувајќи го покривот и главната кула. Од противпожарната служба утрово соопштија дека пожарот е ...

Богато француско семејство вети донација од 200 милиони евра за реконструкција на Нотр Дам

365 - 16.04.2019

Како што најави париската градоначалничка Ан Хидалго, во план е „голема меѓународна конференција на донатори“, со цел да се соберат пари за обидот да се реизгради изгорената Нотр Дам. Во меѓувреме, мултимилионерите веќе понудија огромни суми за таа ...

Светот во шок за Нотр Дам: Градена 100 години, уништена за неколку минути

Нова ТВ - 16.04.2019

Пожарникарите успејаа да ја спасат главната камена градба на 850 години старата готска градба на едно од најзначајните париски културни обележја, катедралата Нотр Дам. Од пламените јазици кои вчера ја зафатија зградата се спасени и двете кули, но не ...

Под контрола пожарот во Нотр Дам во Париз

Порта 3 - 16.04.2019

По девет часови борба, утрово околу три часот француските пожарникари успееа да го стават под контрола пожарот во прочуената катедрала Нотр Дам во Париз. „Пожарот е под контрола, но не е во потполност изгаснат“, рече Лорен Нуњес од Министерството за ...

Девет векови историја; Како заврши битката за Нотр Дам…?

Алсат-М - 16.04.2019

Првите информации по големиот пожар што вчера попладне ја зафати париската катедрала Нотр Дам, покажуваат дека повеќето од орнаментите во внатрешноста на објектот ја преживеале огнената стихија.

Макрон: катедралата Нотр Дам брзо ќе биде обновена

Р.С.Европа - 16.04.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон вети дека ќе ја обнови катедралата Нотр Дам во Париз, откако голем пожар ја зафати зградата, заканувајќи се да го избрише ова вековно наследство кое за многумина Французи е душа на нацијата.

Нострадамус го предвиде пожарот во Нотр Дам: Ја предвидел катастрофата точно до ден (ВИДЕО)

Курир - 16.04.2019

Пожарот кој вчера избувна во Париз во катедралата Нотр Дам за час се најде на сите насловни страни во светот. Во драматини моменти се сруши кулата, но за среќа е зачувана структурата на катедралата.

Нотр Дам низ вековите

Кајгана - 16.04.2019

Од крунисувањето на англискиот крал Хенри Шести во 15 век до ослободувањето на Париз во 1944 година и протестите на жолтите елеци годинава, 850-годишната катедрала смело сведочеше на промените во историјата.

Првите фотографии од внатрешноста на Нотр Дам го откриваат степенот на штетата (ФОТО)

МКД - 16.04.2019

Првите слики од внатрешноста на катедралата Нотр Дам, по пожарот што ја зафати во понеделникот, го покажуваат степенот на штетата. Покривот и шпицестата кула на легендарната градба се уништени во огнот, но според фотографиите, орнаментните ѕидови на ...

Од Македонија до Франција - нула километри

Deutsche Welle - 16.04.2019

Припадноста во Европа, покрај т.н. Копенхашки критериуми, се мери и според нешто многу посилно од нив - чувството за европското културно наследство како дел од своето. Ако референтната точка од која се мерат растојанијата од Париз кон другите ...

Заев, Силјановска и Димитров со сочуство: Колку е тажно да се гледа Нотр Дам во пламен

Press24 - 16.04.2019

Нотр Дам предизвика тага во целиот свет, а за пожарот се огласија и македонските политичари. Гордана Силјановска Давкова, кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, се огласи на Фејсбук со голема тага.

Српски политичар за Нотр Дам: Нека гори

365 - 16.04.2019

Рајко Васиќ, член на Главниот одбор и поранешен генерален секретар на Сојузот на независни социјалдемократи (SNSD) – партијата на Милорад Додиќ во Босна и Херцеговина, ја шокираше локалната јавност откако на својот Твитер профил порача дека не му е ...

Внатрешноста на Нотр Дам по пожарот

Тера - 16.04.2019

Слики од внатрешноста на катедралата Нотр Дам, по пожарот што ја зафати вчера, го покажуваат степенот на оштетувањето. Покривот и шпицестата кула на легендарната градба се уништени во огнот, но според фотографиите, орнаментните ѕидови на катедралата ...

Пожарот на Нотр Дам е изгаснат, француски милијардер ќе донира 100 милиони евра за обнова

Сакам да кажам - 16.04.2019

Пожарот на катедралата Нотр Дам, едно од обележјата на Париз, е ставен под контрола околу три часот наутро и веќе нема опасност од негово ширење, иако огнот сѐ уште тлее на некои места. Катастрофалниот пожар што избувна вчера околу 18.50 часот ...

Пожарот под контрола, полицијата ги испитува градежните работници (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 16.04.2019

Пожарот што вчера се прошири од таванот на катедралата Нотр Дам предизвика неговата шпицеста кула да се урне и го уништи историскиот споменик на Париз. Пожар во таванот Пожарот почна околу 18.50 часот. „Не бев далеку, го видов чадот.

Сцени како од „Пеколот“ на Данте: Први фотографии од уништениот Норт Дам

Република - 16.04.2019

Пламенот кој се разгоре во раните вечерни часови бргу се рашири па прво изгоре кулата која потоа се сруши, а набргу и целиот покрив. Цел свет синоќа гледаше со неверување како речиси до темел гори катедралата Нотр Дам во Париз, еден од симболите на ...

(Видео) Пожарот во Нотр Дам ставен под контрола

1tv - 16.04.2019

По 9 часовно гаснење пожарот во Нотр Дам беше ставен под контрола. Со огнената стихија се бореа околу 400 пожарникари кои успеаја да спасат поголем дел од катедралата, религиозни реликвии и непроценливи уметнички дела.

Нотр Дам по пожарот низ фотографии

Макфакс - 16.04.2019

Пожарникарите по осумчасовна битка со огнот успејаа да ја спасат главната камена структура на 850 години старата готска градба на едно од најзначајните париски обележја со светска вредност, катедралата Нотр Дам.

ФОТО: Трогателни први фотографии од внатрешноста на Нотр Дам

ТВ21 - 16.04.2019

Овие трогателни први фотографии од внатрешноста на Нотр Дам се нем сведок за тоа што вчера се случуваше во оваа катедрала. Покривот и шпицестата кула на легендарната градба се уништени во огнот, но според фотографиите, орнаментните ѕидови на ...

Борбата против лажните вести ги помеша пожарот во Париз и нападите во Њујорк

Н.Македонија - 16.04.2019

Функцијата на Јутјуб дизајнирана за да го запре ширењето на дезинформации, предизвика забуна меѓу корисниците за време на пожарот што ја зафати катедралата Нотр Дам во Париз, пренесува „Бизнис инсајдер“.

Светските лидери упатија пораки со солидарност: Пожарот во Нотр Дам е голема трагедија

Макфакс - 16.04.2019

Бројни светски лидери и официјални лица упатија пораки за поддршка и солидарност со Французите по големиот пожар во катедралата во Нотр Дам во Париз. Шпанскиот премиер Педро Санчез истакна дека пожарот во познатата катедрала е голема трагедија.

Од пламенот во Нотр Дам никој не го виде оној во Ерусалим

Н.Македонија - 16.04.2019

Во исто време додека гореше катедралата Нотр Дам во Париз, пожар изби и во светата џамија Ал-Акса во Ерусалим, пренесува „Њусвик“. На социјалните мрежи се појавија снимки на кои може да се забележи како пламени јазици го голтаат објектот наречен ...

Фотографија на денот: Пожарот во Нотр Дам е под контрола

Deutsche Welle - 16.04.2019

Големиот пожар во катедралата Нотр Дам е „целосно под контрола“ и „делумно изгаснат“, тврди противпожарната служба во Париз. Сепак, сѐ уште има некои локализирани жаришта. Пожарот во катедралата, која е дел од Светското културно наследство на ...

Нотр Дам е спасена (видео)

Телма - 16.04.2019

Пожарот во катедралата Нотр Дам е ставен под контрола во 3 часот утрово, по осумчасовната огнена стихија, соопшти противпожарна служба на Париз. Огнот, кој се случи веднаш откако катедралата беше затворена за посетители, брзо се распламти, изгоре ...

Речиси во исто време гореше и џамијата Ал Акса во Ерусалим(видео)

AKO - 16.04.2019

Светските медиуми јавуваат дека во време кога светската јавност беше преокупирана со големиот пожар во катедралата Нотр Дам во Париз, познатото муслиманско светилиште Ал Акса во Ерусалим било зафатено исто така со пожар.