TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Захариева со нова контроверзна изјава: На Бугарите во Македонија не им се признаваат правата на самоопределување

Точка - 02.03.2021

Како што се наближуваат изборите во Бугарија, така и се засилува реториката на бугарските власти кои Македонија ја користат за добивање на политички поени со изјави кои најчесто се комични и се косат со реалноста.

Захариева: Недозволиво е во 21 век да не се признаваат правата на самоопределување

ТВ21 - 02.03.2021

Вицепремиерот и министер за надворешни работи во бугарската Влада Екатерина Захариева денеска во интервју за БНТ истакна дека Бугарија има конзистентна политика, која била одобрена од парламентот на земјата и од сите политички партии во 2019 година.

Захариева: Во Македонија на Бугарите не им се признава правото на самоопределување

Република - 02.03.2021

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захериева, за БНТ денеска изјави дека недопусливо е тоа што во Македонија во 21 век не се признава правото на самоопределување. , рече таа.

Захариева: Заплашуваат Бугари и во 21 век не им ги признаваат правата на самоопределување

Фактор - 02.03.2021

Недопустливо е во 21 век некој да не го признава правото на самоопределување, изјави денеска за БНТ, Екатерина Захариева, вицепремиер и министер за надворешни работи во бугарската Влада. Предизборно таа одговараше на политички прашања на новинарот ...

Захариева: Заплашуваат Бугари и во 21 век не им ги признаваат правата на самоопределување

Слободен Печат - 02.03.2021

Недопустливо е во 21 век некој да не го признава правото на самоопределување, изјави денеска за БНТ, Екатерина Захариева, вицепремиер и министер за надворешни работи во бугарската Влада. Предизборно таа одговараше на политички прашања на новинарот ...

Захариева тврди: Заплашуваат Бугари – во 21 век не го признаваат правото на самоопределување

Press24 - 02.03.2021

Шефицата на бугарската дипломатија тврди дека во Македонија на Бугарите не им се признава правото на самоопределување. - Недопустливо е во 21 век некој да не го признава правото на самоопределување, изјави таа денеска за БНТ .

Захариева: Во Македонија на Бугарите не им се признава правото на самоопределување

Сител - 02.03.2021

Екатерина Захериева за БНТ денеска изјави дека недопусливо е тоа што во Македонија во 21 век не се признава правото на самоопределување. - Недопустливо е во 21 век некој да не го признава правото на самоопределување, рече таа.

Захариева бара правда за „100.000 Бугари во Македонија“

Expres - 02.03.2021

Недопустливо е во 21 век некој да не го признава правото на самоопределување, изјави денеска за БНТ , шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева која, како побарала правда за Бугарите во Македонија. „Ние сме многу доследни во политиката.

Захариева за Бугарите во РС Македонија: Дискриминацијата е неприфатлива

Локално - 02.03.2021

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, предизборно одговараше на политички прашања на новинарот на БНТ кој сподели анкета од гледачите на која од 25 дури 24 луѓе рекле дека спорот со Македонија нема да се реши.

Захариева: Во Македонија заплашуваат Бугари, не им се признава правото на самоопределување

Вечер Прес - 02.03.2021

Шефицата на бугарската дипломатија тврди дека во Македонија на Бугарите не им се признава правото на самоопределување. – Недопустливо е во 21 век некој да не го признава правото на самоопределување, изјави таа денеска за БНТ .

Захариева: Во Македонија на Бугарите не им се признава правото на самоопределување

Нетпрес - 02.03.2021

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захaриева, за БНТ денеска изјави дека недопусливо е тоа што во Македонија во 21 век не се признава правото на самоопределување. Недопустливо е во 21 век некој да не го признава правото на ...

Захариева: Над 100.000 граѓани имаат и бугарско државјанство и понекогаш се заплашувани

Канал5 - 02.03.2021

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева, предизборно одговараше на политички прашања на новинарот на БНТ кој сподели анкета од гледачите на која од 25 дури 24 луѓе рекле дека спорот со македонија нема да се реши.

Захариева: Недозволиво е во 21 век да не се признаваат правата на самоопределување

Нова ТВ - 02.03.2021

Вицепремиерот и министер за надворешни работи во бугарската Влада Екатерина Захариева денеска во интервју за БНТ истакна дека Бугарија има конзистентна политика, која била одобрена од парламентот на земјата и од сите политички партии во 2019 година.

Захариева: Заплашуваат Бугари и во 21 век не им ги признаваат правата на самоопределување

Фокус - 02.03.2021

Недопустливо е во 21 век некој да не го признава правото на самоопределување, изјави денеска за БНТ, Екатерина Захариева, вицепремиер и министер за надворешни работи во бугарската Влада. Предизборно таа одговараше на политички прашања на новинарот ...

ЗАХАРИЕВА: Во Македонија има над 100.000 бугарски државјани и тие често се заплашувани

Денешен - 02.03.2021

Над 100.000 граѓани во Македонија имаат и бугарско државјанство и тие се заплашувани, изјави денеска вицепремиерката и министерка за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева. -Недопустливо е во 21 век некој да не го признава правото на ...

Захариева: Заплашуваат Бугари и во 21 век не им ги признаваат правата на самоопределување

Либертас - 02.03.2021

Недопустливо е во 21 век некој да не го признава правото на самоопределување, изјави денеска за БНТ, Екатерина Захариева, вицепремиер и министер за надворешни работи во бугарската Влада. Предизборно таа одговараше на политички прашања на новинарот ...