TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Петков до Радев- Уморен сум од кукавици

Р.С.Европа - 23.06.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков упати критика до претседателот Румен Радев за неговиот став за таканаречениот француски предлог за укинување на бугарското вето за членство на Северна Македонија во Европската унија.

Пред почетокот на Самитот, Петков ја кажа моменталната позиција на Бугарија

Алсат-М

Анализа на „Гардијан“: Неуспехот на владата во Софија го доведува во прашање гасот за следната зима во Бугарија

Вечер Прес

Мафијата и руското влијание се виновни за сè, се правда Петков по падот на владата

Кајгана

Францускиот предлог не смееме да го пропуштиме – Петков од Брисел

ММС

Падна Владата на Петков: Бугарскиот Парламент изгласа недоверба, нејасно што ќе биде со Македонија

Алфа

Падна владата на Кирил Петков

Фокус

Р.С.Европа Р.С.Европа Zoom Независен Кајгана Опсервер Во Центар +инфо

Петков од Брисел: Ќе го одржам зборот за С Македонија и ќе оставам парламентот да одлучи

360 степени - 23.06.2022

Петков рече дека него лично му се допаѓа францускиот предлог, а предлог за одобрување на нацрт-преговарачката рамка и нацрт-заклучоците на Советот на ЕУ до бугарското собрание поднесоа дел од опозициските пратеници.

Петков го нарече Радев страшливец, а Борисов нечесен манипулант

Независен

ПЕТКОВ ОД БРИСЕЛ ЈА ПОВТОРИ ОДЛУКАТА Ќе си го одржам зборот, одлуката за Македонија ќе ја донесе парламентот

+инфо

Петков го нарече Радев кукавица, а Борисов манипулант

Фокус

Петков од Брисел: Ќе си го одржам зборот за С. Македонија

Локално

(Видео) Кирил Петков: Ќе си го одржам зборот за Северна Македонија, уморен сум од кукавици!

Макфакс

Кирил Петков: Ќе си го одржам зборот за Северна Македонија, уморен сум од кукавици!

Centar

Точка

Петков: Останувам на ветеното одлуката за Северна Македонија да ја донесе бугарското Собрание

Frontline - 23.06.2022

Ми се допаѓа францускиот предлог и мислам дека не може да има друг таков предлог, изјави денеска во Брисел бугарскиот премиер во оставка Кирил Петков. Тој нагласи дека ќе остане доследен на дадениот збор и на што „му го ветил на бугарскиот народ“ ...

Петков: Сите треба да знаат дека сме ја заштитиле бугарската позиција со овој предлог

ТВ21

Петков: Ми се допаѓа францускиот предлог и мислам дека не може да има друг таков предлог но одлукаа треба да ја донесе Собранието

MakPress

Петков: Останувам на ветеното одлуката за Северна Македонија да ја донесе бугарското Собрание

Либертас

Петков: Останувам на ветеното одлуката за Македонија да ја донесе бугарското Собрание

Опсервер

Петков: Останувам на ветеното одлуката за Северна Македонија да ја донесе бугарското Собрание

Слободен Печат

Петков: Останувам на ветеното одлуката за Северна Македонија да ја донесе бугарското Собрание

Во Центар

Нова ТВ Press24 CivilMedia Сител 24Инфо Денешен Н.Македонија Република

ВЛАДАТА НА ПЕТКОВ ПАДНА ПОРАДИ ТРИ ПРИЧИНИ Дали слична судбина го очекува и Ковачевски?

+инфо - 23.06.2022

Mожеме слободно да тврдиме дека на Владата на Кирил Петков ѝ беше изгласана недоверба делумно и поради незадоволството од неговото водење на спорот со македонската влада, вели Стојко Стојков, лидерот на ОМО Илинден Пирин.

Што порачаа коалициските партнери на Петков по изгласувањето недоверба на владата

360 степени

Василев: Математички има мнозинство да се усвои францускиот предлог во бугарското Собрание

Телма

Петков: За Слави ќе кажам довидување, а Борисов ќе го стигнат гревовите

Фактор

Бугарскиот Парламент изгласа недоверба на Владата на Кирил Петков

А1 On

ПАДНА БУГАРСКАТА ВЛАДА Кирил Петков се заблагодари и означи крај на претставата

+инфо

Гласањето за недоверба на бугарската влада закажано за 18 часот

Алсат-М

МКД Слободен Печат Канал5 Точка 4NEWS Скопје1 Алсат-М 24Инфо

Захариева: Петков ќе го паметат како првиот паднат премиер на Бугарија

Press24 - 23.06.2022

Кирил Петков заминува од позицијата премиер на Бугарија, откако беше изгласана недоверба на Владата. Пратеничката на ГЕРБ-СДС, Екатерина Захариева во бугарска телевизија кажа дека Петков ќе го паметат како првиот паднат премиер.

Захариева: Петков ќе остане во историјата како првиот паднат премиер

4NEWS

Захариева: Петков ќе остане во историјата како првиот паднат премиер

ТВ21

Захариева: Петков ќе биде запаметен како првиот паднат премиер

Сител

Петков до Радев: Ако си претседател веднаш треба да свикаш Совет за национална безбедност за Македонија

Локално - 23.06.2022

„Невозможно е да не се свика Консултативниот совет за национална безбедност за темата С. Македонија. Ако си претседател на лице место и веднаш свикуваш служби, партии, седнуваме, дискутираме и излегуваме.

Петков до Радев: Ако си претседател веднаш треба да свикаш Совет за национална безбедност за Македонија

Република

УМОРЕН СУМ ОД КУКАВИЦИ Петков го прозва Радев

+инфо

Отцепените пратеници од ИТН: Изложени сме на притисоци од политичари и новинари дека сме купени

360 степени - 22.06.2022

Дали бугарските пратеници ќе ѝ изгласаат недоверба или владата ќе „преживее“ ќе биде познато вечерва околу 19:10 часот по локално време, за кога е закажано гласањето Последниве осум дена бевме под притисок од политичари, новинари, дека сме купени, ...

Пад на Владата на Петков, земјата во нова политичка криза

Локално

Што следува откако падна Владата на Кирил Петков?

4NEWS

Падна кабинетот на Кирил Петков

4NEWS

Часот на вистината: Пратениците во Бугарија денеска во 19 часот и 10 минути ќе гласаат за недоверба на владата на Петков

Фактор

Генчовска под притисок да предложи укинување на ветото, Петков го одби Борисов

ММС

Во 19:10 по македонско време ќе се знае дали „ќе преживее'“ Владата на Петков

MakPress

Zoom Република +инфо Курир Република

Петков: Ќе има нови министри во следната влада на „Промените продолжуваат”

Опсервер - 23.06.2022

Не е време да се кажам кои ќе бидат новите министри, кога претседателот на Бугарија Румен Радев, ќе и го додели мандатот на „Промените продолжуваат“, изјави за Нова ТВ премиерот во оставка Кирил Петков.

Петков: Ќе има нови министри во следната влада на „Промените продолжуваат“

Слободен Печат

Петков: Ќе има нови министри во следната влада на „Промените продолжуваат”

Курир

Петков: Ќе има нови министри во следната влада на „Промените продолжуваат”

Независен

Петков: Ќе има нови министри во следната влада на „Промените продолжуваат”

Телма

Петков: Ќе има нови министри во следната влада на „Промените продолжуваат”

Сител

Петков: Ќе има нови министри во следната влада на „Промените продолжуваат”

А1 On

МКД Н.Македонија Frontline MakPress еМагазин Либертас Во Центар Lider

Петков одново ќе биде кандидат на „Продолжуваме со промената“ за нов премиер, тврдат бугарски медиуми

А1 On - 22.06.2022

Досегашниот бугарски премиер Кирил Петков ќе биде номиниран од политичката партија „Продолжуваме со промената“ за премиер по изгласаната недоверба на неговиот кабинет. Тоа го потврди и самиот Петков на прашање на Њуз/Бг по завршувањето на гласањето ...

Петков по изгласаната недоверба: Корупцијата и надворешните влијанија се споија

Локално

Бугарскиот Парламент изгласа недоверба на бугарската Влада

Zoom

Петков по паѓањето на владата: Еден ден ќе имаме држава без задкулисни игри и без мафија

Фокус

Петков по изгласаната недоверба: Задкулисните игри го покажаа своето лице

Нова ТВ

Петков по паѓањето на владата: Еден ден ќе имаме држава без задкулисни игри и без мафија

Република

Кирил Петков по паѓањето на бугарската влада: „Еден ден ќе имаме држава без заткулисни игри и без мафија...“

Точка

Слободен Печат Либертас Вечер Прес MakPress

Петков за Нова: Денеска се покажаа задкулисните игри, никој не гласаше по свое убедување

360 степени - 22.06.2022

Тој веднаш по гласањето за Нова даде интервју во кое говореше за лидерите на партиите кои гласаа против неговата влада: За Трифонов би кажал дека е историја, никогаш повеќе нема да има можност да направи политички проект и да лаже толку луѓе.

Петков: Денес паднаа сите маски, никој не гласаше по своја волја

Макфакс

Петков: Денес паднаа сите маски, никој не гласаше по своја волја

MTM

Паднаа сите маски, никој не гласаше по своја волја, кажа Петков

Н.Македонија

ФОТО+ВИДЕО | Премиерот, министрите и пратениците се приклучија на митингот за поддршка на владата на Бугарија

Слободен Печат - 22.06.2022

На митингот за поддршка на владата пред Собранието на Бугарија вечерва се приклучија и премиерот Кирил Петков , министри и пратеници од „Продолжуваме со промените“, „Демократска Бугарија“ и „БСП за Бугарија“.

Премиерот, министрите и пратениците се приклучија на митингот за поддршка на владата на Бугарија

А1 On

Премиерот, министрите и пратениците се приклучија на митингот за поддршка на владата на Бугарија

Zoom

Премиерот, министрите и пратениците се приклучија на митингот за поддршка на владата на Бугарија

Либертас

Петков, министрите и пратениците се приклучија на митингот за поддршка на владата во Бугарија

Фокус

Петков, министрите и пратениците се приклучија на митингот за поддршка на владата на Бугарија

Сител

(Видео) Премиерот, министрите и пратениците се приклучија на митингот за поддршка на владата на Бугарија

Нова ТВ

Н.Македонија Опсервер Во Центар Вечер Прес MakPress

Петков: Многу ми се допаѓа францускиот предлог

Локално - 22.06.2022

Бугарскиот премиер во оставка, Кирил Петков вечерва изјави дека утре во 15 часот повторно ќе биде закажана Собраниската комисија за надворешни работи за да се разгледа францускиот предлог за решавање на спорот на релација Скопје-Софија.

Петков: Многу ми се допаѓа францускиот предлог

Република

Петков по изгласната недоверба: Многу ми се допаѓа францускиот предлог

PressingTV

Бугарското Народно собрание ќе избира нов председател, а подоцна ќе гласа за недоверба на владата на Петков

Опсервер - 22.06.2022

Денешната редовна седница на бугарското Народно собрание ќе почне со процедура за избор на нов претседател, јави дописникот на МИА од Софија. По изгласаната смена на Никола Минчев, функцијата ја презеде Мирослав Иванов.

Бугарското Народно собрание ќе избира нов председател, а подоцна ќе гласа за недоверба на владата на Петков

Слободен Печат

Бугарското Народно собрание ќе избира нов претседател, а подоцна ќе гласа за недоверба на владата на Петков

Курир

Бугарското Народно собрание ќе избира нов председател, а подоцна ќе гласа за недоверба на владата на Петков

Независен

Бугарското Народно собрание ќе избира нов председател, а подоцна ќе гласа за недоверба на владата на Петков

Сител

Ќе успее ли Петков да го задржи премиерското столче?

Телма

Бугарското Народно собрание ќе избира нов претседател, а потоа ќе гласа за недоверба на владата на Петков

360 степени

Фокус Нова ТВ +инфо Нетпрес А1 On Н.Македонија Република Либертас

Петков по падот на владата: Еден ден ќе имаме држава без задкулисни игри и без мафија

Сител - 22.06.2022

Бугарскиот премиер Кирил Петков по гласањето недоверба за неговата Влада во Парламентот на Бугарија, рече дека „ова гласање е мал чекор од еден долг пат“. – Ми беше чест да водам Влада што е соборена од Пеевски, Борисов, Слави Трифонов и Митрофанова.

Петков по падот на владата: Еден ден ќе имаме држава без задкулисни игри и без мафија

Курир

Петков по падот на владата: Еден ден ќе имаме држава без задкулисни игри и без мафија

Press24