TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицотакис уште еднаш повтори дека очекува јасна изјава од новиот премер дека името на земјата е Северна Македонија и ќе ...

Нова ТВ - 29.05.2024

Проценките дека сепак нема да биде потребно да се активира членот од Договорот од Преспа за решавање спорови, но и ставот дека прашањето не е билатерално, туку европско, ги изрази грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервјуто за телевизијата ...

Мицотакис уште еднаш повтори дека очекува јасна изјава од новиот премер дека името на земјата е Северна Македонија и ќе го користи во и вон земјата

24 Вести

„Очекувам јасна изјава дека името на земјата е Северна Македонија“: Мицотакис повторно со барање до идниот премиер

Фактор

Мицотакис повтори дека очекува јасна изјава од новиот премер за името

Канал5

Мицотакис уште еднаш повтори: Очекувам јасна изјава од новиот премиер дека името е Северна Македонија и ќе го користи во и вон земјата

Рацин

Мицотакис уште еднаш повтори дека очекува јасна изјава од новиот премер дека името на земјата е Северна Македонија и ќе го користи во и вон земјата

Либертас

МИЦОТАКИС: Гласот на Грција се слуша во Европа и треба уште посилно да се слуша, a прашањето за името на соседната земја е европско

Денешен

Алсат-М

Мицотакис: Очекувам јасна изјава од новиот премиер дека името е Северна Македонија и ќе го користи во и вон земјата

Сител - 28.05.2024

Очекувам од новиот премиер да даде јасна изјава дека го почитува Договорот од Преспа и дека името на неговата земја е Северна Македонија и тоа ќе го користи во и вон неговата земја, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во вечерашното интервју за ...

Мицотакис: Очекувам јасна изјава од новиот премиер дека името е Северна Македонија и ќе го користи во и вон земјата

А1 On

Мицотакис: Очекувам јасна изјава од новиот премиер дека името е Северна Македонија и ќе го користи во и вон земјата

Бриф

Мицотакис: Очекувам јасна изјава од новиот премиер дека името е Северна Македонија и ќе го користи во и вон земјата

Frontline

Мицотакис: Очекувам од новиот премиер изјава дека името на неговата земја е Северна Македонија и тоа ќе го користи во и вон неговата земја

Макфакс

Мицотакис: Очекувам од новиот премиер изјава дека името на неговата земја е Северна Македонија и тоа ќе го користи во и вон неговата земја

Опсервер

Мицотакис очекува новиот премиер да го почитува Договорот од Преспа

Н.Македонија

365 Локално +инфо Кајгана 4NEWS Точка Zoom Независен

Мицотакис му порача на Мицкоски новото име да го користи секаде

Слободен Печат - 28.05.2024

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис му порача на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и извесен мандатар за состав на идната политичка влада да го користи новото уставно име, и во Македонија и надвор од земјата.

Мицотакис: Очекувам јасна изјава од новиот премиер за името и дека ќе го користи во и вон земја

Канал5

Мицотакис: Очекувам изјава од новиот премиер дека името е С. Македонија и ќе го користи во и вон земјата

Фокус

Мицотакис: Очекувам изјава од новиот премиер дека името е С. Македонија и ќе го користи во и вон земјата

Либертас

МИЦОТАКИС ДО МИЦКОСКИ: Очекувам од новиот премиер да даде јасна изјава дека го почитува Договорот од Преспа

Фактор

Мицотакис очекува од новиот македонски премиер да се изјасни дека ќе го почитува Договорот од Преспа

24Инфо

Мицотакис: Очекувам јасна изјава од новиот премиер дека името е Северна Македонија и ќе го користи во и вон земјата

CivilMedia

Мицотакис: Се обидовме да соработуваме со С.Македонија, но мора да го почитуваат европското законодавство

Локално - 28.05.2024

Имав реални проблеми со Договорот од Преспа што го склучи претходната влада, но го почитував, изјавил грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис. Тој во поткастот на поранешниот портпарол на британската влада, Алистер Кембел и поранешниот државен секретар, ...

Нова порака од Мицотакис: Северна Македонија мора да го почитува европското законодавство

Слободен Печат

Нова порака од Атина во ек на кампањата за европските избори: Да се почитува европското право

24 Вести - 27.05.2024

Атина се обиде да соработува со Скопје и покрај прашањата со Преспанскиот Договор. Ова е пораката која денеска ја испрати грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервју за британскиот поткаст „The Rest is Politics“.