TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СМЕШНО Е ДА СЕ КАЖЕ ДЕКА ГО ФОРМИРАВ ХАМАС Нетанјаху објаснува зошто милиони долари од Катар за Газа завршиле кај ...

+инфо - 29.11.2023

Сакавме да избегнеме цивилен хуманитарен колапс - болести, неконтролиран глад и други работи што би создале невозможна хуманитарна ситуација. Затоа последователните израелски влади дозволија овие пари да влезат, а не за да го зајакнат Хамас, рече ...

Заразите може да убијат повеќе Палестинци од израелските бомби

Слободен Печат

Посредниците работат на продолжување на примирјето во Газа, Хамас изрази подготвеност

Р.С.Европа

Ал Џезира: Според извор од Хамас, движењето е подготвено да ја продолжи хуманитарната пауза

Канал5

Бајден: Ако продолжиме вака, ќе му го дадеме на Хамас што сака

Макфакс

Хамас е подготвен да го продолжи примирјето за уште 4 дена

Нетпрес

Хамас изрази подготвеност за продолжување на примирјето за уште четири дена

Телма

Lider Независен +инфо Сакам да кажам Бизнис Вести Вечер Прес Мета CivilMedia

Тајна мисија: Како дојде до договорот за заложниците помеѓу Израел и Хамас

Deutsche Welle - 29.11.2023

Тоа што веста за продолжение на прекинот на огнот стигна прво од Катар, зборува за зголемената улога на емиратот. Катар со недели е во центарот на преговорите помеѓу Израел и Хамас - со делумно драматични моменти.

Израел: Ќе се пресметаме со Катар кога ќе заврши нивната улога како посредник

Макфакс

Интензивни напори за продолжување на прекинот на огнот меѓу Израел и Хамас

Deutsche Welle

Се преговара за ново продолжување на примирјето меѓу Израел и Хамас

Телма

Шести ден од привременото примирје во војната Израел-Хамас: Се чека ослободување на нови заложници

360 степени

Шести ден примирје во војната Израел – Хамас: Посредниците се обидуваат да постигнат траен прекин на огнот

Фокус

Израел го доби списокот на заложници кои Хамас треба да ги ослободи во текот на денешниот ден

24 Вести

+инфо Нетпрес Кумановски м. Кумановски м. Телма Канал5 А1 On Во Центар

Газа е како град на духови, вели шефот на агенцијата на ОН

Макфакс - 29.11.2023

Пратка со помош е доставена до засолништето на ОН во бегалскиот камп Џабалија, на северот од Појасот Газа. Тоа е првпат таму да се доставува помош од почетокот на војната во Газа. Шест камиони пристигнаа таму во понеделникот, соопшти денеска ...

Газа е како град на духови, вели шефот на агенцијата на ОН

Опсервер

Газа е како град на духови, вели шефот на агенцијата на ОН

Кумановски м.

Клучната дипломатија на Катар во војната меѓу Израел и Хамас

Р.С.Европа - 29.11.2023

Како мала заливска држава, Катар има односи со страните во конфликтот во Газа, што го направи клучен посредник во напорните преговори меѓу Израел и Хамас. Удел секако имаа и Сoединетите Држави, како и Египет, но се покажа дека Катар е клучниот ...

Вака се живееше во Газа (ВИДЕО)

PressingTV

Судири во текот на ноќта на Западниот Брег, ранет Палестинец

Локално

Хамас одбива да го ослободи најмладиот заложник- деветмесечниот Кфир останува жив штит

Канал5

Црвениот крст потврди дека од Газа се ослободени 12 заложници/фото

Вечер Прес

(ВИДЕО) КОМБИЊА МИНУВААТ НИЗ ГАЗА: Дали внатре се наоѓаат заложниците?

Фактор

(Видео) ИДФ потврди: Хамас ослободи 10 Израелци, двајца странски државјани

Макфакс

А1 On Макфакс Макфакс Независен Макфакс +инфо Телма 360 степени

Хамас го покани Маск да ја посети Газа

Слободен Печат - 29.11.2023

Висок функционер на Хамас го покани милијардерот Илон Маск да го посети Појасот Газа за да го види степенот на уништувањето предизвикано од израелското бомбардирање. Во понеделникот, Илон Маск, магнатот на социјалните мрежи кој доби голем број ...

Хамас го покани Илон Маск во Газа за да ги види последиците од „масакрот и уништувањето“

Кумановски м.

Хамас има барање за Илон Маск, по посетата на Израел

Во Центар

Официјален претставник на Хамас го покани Илон Маск да ја посети Газа

Вечер Прес

Хамас го покани Илон Маск да го посети Појасот Газа

24Инфо

Маск и Нетанјаху посетија кибуц нападнат од Хамас

Р.С.Европа

Илон Маск во Израел- Нетанјаху го однесе во кибуц, каде што Хамас направиле масакр

Канал5

Вечер Прес Курир Макфакс Во Центар Република Нетпрес Centar Локално

Осумдесет отсто од затворениците кои Израел планира да ги ослободи воопшто не се осудени – анализа на „Си-Ен-Ен“

Телма - 29.11.2023

Осумдесет отсто од 300-те Палестинци, кои се најдоа на списоците за ослободување, не се обвинети за злосторства, што значи дека официјално не се осудени или дека против не е подигнато обвинение, се вели во анализата на „Си-Ен-Ен“ .

80% од затворениците што Израел има намера да ги ослободи воопшто не се осудени

А1 On

Си-eн-eн: 80 отсто од затворениците што Израел има намера да ги ослободи воопшто не се осудени

Макфакс

Си-eн-eн: 80 отсто од затворениците што Израел има намера да ги ослободи воопшто не се осудени

Опсервер

Си-eн-eн: 80 отсто од затворениците што Израел има намера да ги ослободи воопшто не се осудени

Скопје1

Си-eн-eн: 80 отсто од затворениците што Израел има намера да ги ослободи воопшто не се осудени

Точка

Си-Ен-Ен: 80 отсто од затворениците кои Израел има намера да ги ослободи воопшто не се осудени

Локално

Кумановски м. Centar 24Инфо МКД

Русија: Хамас ќе ослободи уште руски заложници во знак на благодарност кон Путин

Кумановски м. - 29.11.2023

Хамас денеска ќе ослободи дополнителни руски заложници во знак на благодарност за ставот на Путин кон Газа, пренесува руската новинска агенција Тасс. „Не ослободивме ниту еден Израелец кој е во Газа, освен Русинот Рон Кривој, кој го ослободивме во ...

Русија: Хамас ќе ослободи дополнителни руски заложници благодарение на Путин

Канал5

Русија: Хамас е многу благодарен за ставот на Путин, дополнително ќе ослободат руски заложници

Макфакс

Русија: Хамас е многу благодарен за ставот на Путин, дополнително ќе ослободат руски заложници

Опсервер

Русија: Хамас е многу благодарен за ставот на Путин, дополнително ќе ослободат руски заложници

Скопје1

Русија: Хамас ќе ослободи дополнителни руски заложници во знак на благодарност до Путин

МКД

Русија: Хамас е многу благодарен за ставот на Путин, дополнително ќе ослободат руски заложници

Точка

СЗО предупредува на смртоносно ширење на болести во Појасот Газа

Нетпрес - 29.11.2023

Шефот на Светската здравствена организација предупредува дека повеќе луѓе во Појасот Газа би можеле да умрат од болести отколку во борбите меѓу Израел и терористичката група Хамас. Тедрос Аданом Гебрејесус, генерален директор на СЗО, вели дека ...

Израелските сили уништија куќи, патишта и водовод во Џенин на Западниот Брег

Кумановски м.

Ердоган му рекол на Гутереш дека Израел мора да одговара за злосторствата во Газа

Глас на Америка

Ердоган: Израел мора да одговара за воените злосторства извршени во Газа

Либертас

Ердоган: Израел мора да одговара за воените злосторства извршени во Газа

24Инфо

СЗО предупредува: Во Газа повеќе луѓе би можеле да умрат од болести отколку од бомбардирање

Макфакс

Гутереш повика на долгорочно примирје во Газа и ослободување на сите заложници

Бизнис Вести

Кумановски м. Бизнис Вести Глас на Америка Вечер Прес Канал5 Рацин 24Инфо Centar

СЗО: Повеќето луѓе во Газа би можеле да умрат од болести отколку од бомбардирање

Макфакс - 29.11.2023

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус денеска предупреди дека повеќе луѓе во Појасот Газа би можеле да умрат од болести отколку од бомбардирање.

СЗО: Во Газа повеќе луѓе ќе умрат како последица од заразни болести отколку при бомбардирање

OhridNews

СЗО: Во Газа повеќе луѓе ќе умрат како последица од заразни болести отколку при бомбардирање

Независен

Страшно предвидување на СЗО: Во Газа повеќе луѓе ќе умрат од болести отколку од бомбардирање

Вечер Прес

СЗО: Во Газа повеќе луѓе ќе умрат како последица од заразни болести отколку при бомбардирање

Канал5

СЗО: Во Газа повеќе луѓе ќе умрат како последица од заразни болести отколку при бомбардирање

365

СЗО: Во Газа повеќе луѓе се изложени на ризик од болести отколку од бомбардирање

А1 On

MakPress Рацин Опсервер Скопје1

ЦИА и Мосад разговараат за можни решенија за Газа

А1 On - 29.11.2023

Шефовите на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) и на израелскиот Мосад вчера се сретнаа со катарскиот премиер во Доха за да разговараат за следните чекори по дводневното продолжување на примирјето меѓу Израел и палестинската група ...

Средба на директорите на ЦИА и Мосад со премиерот на Катар посветена на примирјето во Газа

Бизнис Вести

Шефовите на ЦИА и Мосад во Катар преговараат за продолжување на примирјето меѓу Израел и Хамас

Вечер Прес

Шефовите на ЦИА и Мосад во Катар разговараат за продолжување на прекинот на огнот и ново ослободување на заложниците

Макфакс

Шефовите на ЦИА и на Мосад во Катар преговараат за продолжување на примирјето

24Инфо

Претставници на Израел, Катар, САД и Египет на разговори во Доха за продолжување на примирјето

Бизнис Вести

Претставници на Израел, Катар, САД и Египет на разговори во Доха за продолжување на примирјето

Слободен Печат

Канал5 Опсервер Скопје1 Точка MakPress Слободен Печат 24Инфо +инфо

Белата куќа е за продолжување на оперативната пауза во борбите меѓу Израел и Хамас

Слободен Печат - 29.11.2023

САД поддржуваат натамошно продолжување на оперативната пауза на борбите меѓу Израел и Хамас за да се обезбеди ослободување на сите заложници во заробеништво, соопшти Белата куќа. На прашањето за претстојната посета на државниот секретар Антони ...

Кирби: Белата куќа е за продолжување на оперативната пауза во борбите меѓу Израел и Хамас

Бизнис Вести

Кирби: Белата куќа е за продолжување на оперативната пауза во борбите меѓу Израел и Хамас

MakPress

Кирби: Белата куќа е за продолжување на оперативната пауза во борбите меѓу Израел и Хамас

24 Вести

Кирби: Белата куќа е за продолжување на оперативната пауза во борбите меѓу Израел и Хамас

Курир

Кирби: Белата куќа го поддржува продолжувањето на оперативната пауза во борбите меѓу Израел и Хамас

CivilMedia

Кирби: Белата куќа е за продолжување на оперативната пауза во борбите меѓу Израел и Хамас

Сител

Канал5 24Инфо Frontline

Лекари без граници: Израелците го блокираа влезот во болницата, две лица настрадаа

Макфакс - 29.11.2023

Меѓународниот претседател на организацијата Лекари без граници, Христос Кристоу, изјави дека двајца Палестинци умреле откако израелски воени возила го блокирале влезот во болницата во Џенин, не дозволувајќи им пристап на пациентите.

Лекари без граници: Израелците го блокираа влезот во болницата, две лица настрадаа

Скопје1

Лекари без граници: Израелците го блокираа влезот во болницата, две лица настрадаа

Опсервер

Лекари без граници: Израелците го блокираа влезот во болницата, две лица настрадаа

Точка

(ВИДЕО) Израелците блокираат влез во болница: Лекарите не можат да дојдат до пациентите, двајца починаа

А1 On

Лекари без граници: Израелците го блокираа влезот во болницата, две лица настрадаа

24Инфо

Израелската армија го блокираше влезот во болницата во Џенин

Кумановски м.

Centar

Бен Гвир се заканува дека ќе ја распушти израелската влада ако не продолжи војната против Хамас

МКД - 28.11.2023

Израелскиот министер за национална безбедност Итамар Бен Гвир денеска изјави дека ќе ја распушти Владата доколку Израел не ја продолжи војната против палестинската милитантна група Хамас. „Запирањето на војната е еднакво на разбивање на владата“, ...

Израелски министер го повика Нетанјаху да го прекрши договорот за прекин на огнот

Курир

Бен Гвир го повика Нетанјаху „да нареди на ИДФ да продолжат со насилното уништување на Хамас“

Канал5

Израелски министер го повика Нетанјаху да го прекрши договорот за прекин на огнот

Нетпрес

Израелски министер го повика Нетанјаху да го прекрши договорот за прекин на огнот

Локално

Израелски министер го повика Нетанјаху да го прекрши договорот за прекин на огнот

Во Центар

Бен Гвир го повика Нетанјаху „да нареди на ИДФ да продолжат со насилното уништување на Хамас“

MakPress

Рацин Слободен Печат MakPress Макфакс Скопје1 Опсервер Вечер Прес Точка

Путин го објави клучниот услов за решавање на конфликтот на Блискиот Исток

Локално - 28.11.2023

Создавањето палестинска држава во границите од 1967 година е клучен услов за решавање на палестинско-израелскиот конфликт, изјави рускиот претседател Владимир Путин во пораката до палестинскиот лидер Махмуд Абас по повод Меѓународниот ден на ...

Путин верува дека палестинска држава во границите од 1967 година е решение на палестинско-израерлскиот судир

Слободен Печат