TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Гаши во Вашингтон: Премиерот при заклетвата го изговори уставното име и тоа е апсолвирано прашање

Глас на Америка - 10.07.2024

Претседателот на Собранието на Северна Македонија Африм Гаши е во Вашингтон на Парламентарното собрание на НАТО по повод 75- годишнината од основањето на НАТО. Учествуваат сите претседатели на Парламенти од земјите-членки на НАТО.

Наша обврска и предизвик е да ги оствариме уставните измени, порача спикерот Африм Гаши

Глас на Америка

Гаши: Манифестиравме свесност за одговорноста за исполнување на обврските кои произлегуваат од членството во НАТО

ТВ21

Гаши учествува на Парламентарниот самит на НАТО во Вашингтон

Zoom

Претседателот на Собранието Африм Гаши, на Парламентарното собрание на НАТО во Вашингтон повика на подигнување на нивото на единство меѓу земјите-членки на Алијансата

Алсат-М

Гаши на парламентарниот самит на НАТО во Вашингтон

Макфакс

Претседателот на Собранието Гаши на парламентарниот Самит на НАТО во Вашингтон

ТВ21

Опсервер Press24 Точка Канал5 MakPress Zoom Канал5 Фокус

Бајден го отвори Самитот на НАТО: Русија нема да победи, Украина ќе го спречи Путин

Глас на Америка - 10.07.2024

ВАШИНГТОН, 9 јули (Ројтерс) - Џо Бајден силно ги бранеше надворешно-политичките достигнувања од неговото претседателствување додека ги поздрави земјите-членки на НАТО на самитот во Вашингтон.

Почнува важен самит на НАТО, домаќин е Бајден

Макфакс

Сенките на Трамп и „Мостот до членството на Украина“ надвиснаа над НАТО: Во Вашингтон започнува тридневен самит на Алијансата, кој ќе се занимава и со заканата од Кина

Точка

Си-Ен-Ен: Во нацрт документот на НАТО патот на Киев кон полноправно членство во Алијансата е опишан како „неповратен“

365

Лидерите на НАТО ќе се сретнат среде неизвесност околу политичката иднина на Бајден

Глас на Америка

Киев нема да добие „пропусница“ за влез во НАТО на самитот во Вашингтон, изјави словачкиот претседател

Нетпрес

Почнува самитот на НАТО во Вашингтон

Канал5

Глас на Америка Глас на Америка Нетпрес ТВ21 Н.Македонија Независен Република 365

Кина: НАТО ја загрозува глобалната безбедност

А1 On - 09.07.2024

Акциите на НАТО, кои сега планираат да ги прошири своите пипала во Азија, претставуваат закана за стабилноста на светот и регионот, изјави портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Лин Џијан.

Наумовски во „Топ тема“: НАТО во Вашингтон ќе се занимава во крупните проблеми, не со билатерални прашања

Телма

Самит во Вашингтон, Линдита Никола: Албанија до НАТО и САД во борбата против тероризмот

Zoom

НАТО наполни 75 години, каква е неговата иднина

Независен

На Самитот на НАТО во САД, Бугарија ќе учествува со јасни позиции и ставови

Слободен Печат

Каде ќе оди НАТО ќе оди и Македонија – но ќе одиме ли на „урааа“!

Н.Македонија

Самит во Вашингтон: Колку е НАТО „отпорен“ на Трамп

Deutsche Welle

Кумановски м. 24 Вести Слободен Печат Либертас Глас на Америка Р.С.Европа Глас на Америка Н.Македонија

Столтенберг на почетокот на НАТО самитот во Вашингтон: Ќе донесеме важни одлуки за иднината

Канал5 - 09.07.2024

Почна самитот на НАТО во Вашингтон... Меѓу главните теми како што соопштија генералниот секретар на Алијансата во заминување, Јенс Столтенберг и државниот секретар на САД, Ентони Блинкен, ќе бидат поддршката за Украина, соработката на сојузниците во ...

Почнува самитот во Вашингтон: НАТО Алијансата пред голем предизвик, поделбите меѓу членките очигледни

Вечер Прес

Почнува Самитот на НАТО во Вашингтон, Украина високо на агендата

Сител

Поддршката за Украина клучна тема на самитот на НАТО во Вашингтон

Телма

Кина го критикува однесувањето на НАТО пред самитот во Вашингтон

Р.С.Европа

Кина ги критикува акциите на НАТО во азиско-пацифичкиот регион пред самитот во Вашингтон

Телма

Кузманов за „Студио 10“: Седум главни теми на 75 НАТО Самит

24 Вести

Р.С.Европа Р.С.Европа Фокус 360 степени Макфакс Во Центар Локално Н.Македонија

Блинкен: Силен пакет помош за Украина ќе биде претставен на Самитот на НАТО

А1 On - 09.07.2024

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска на средба со неговиот украински колега Дмитриј Кулеб во Вашингтон изјави дека самитот на НАТО во Вашингтон дополнително ќе ги зајакне врските на Украина со Алијансата и ќе претстави силен пакет ...

Блинкен: Силен пакет помош за Украина ќе биде претставен на Самитот на НАТО

Zoom

Блинкен: Силен пакет со помош за Украина ќе биде претставен на Самитот на НАТО

Независен

Блинкен: Силен пакет помош за Украина ќе биде претставен на Самитот на НАТО

MakPress

Макрон: Германија и САД се главните противници на Украина да влезе во НАТО

А1 On - 09.07.2024

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека Германија и САД се двете главни земји кои се противат на влезот на Украина во НАТО. „Постои силно противење од САД и Германија во однос на целта на Украина да се приклучи на НАТО.

Макрон: САД и Германија се главните противници на пристапот на Украина во НАТО

Либертас

Макрон: Германија и САД се главните кои се противат на зачленувањето на Украина во НАТО

ТВ21

Макрон тврди дека САД и Германија се главните противници на пристапот на Украина во НАТО

ММС

Макрон: САД и Германија се главните противници на членството на Украина во НАТО

365

Макрон: Германија и САД се главни противници на членството на Украина во НАТО

Телма

Макрон: САД и Германија се главните противници на пристапот на Украина во НАТО

MakPress

Либертас

НАТО го губи трпението со Канада, ќе биде уште полошо ако се врати Трамп

Кајгана - 09.07.2024

Канада не ја покажа својата посветеност на НАТО во однос на трошоците за одбрана веќе една деценија, но можеби нема да може да издржи уште долго како што растат притисоците во алијансата, пишува Politico во својата анализа.

НАТО го губи трпението со една од своите членки – Канада

Во Центар

НАТО го губи трпението со една од своите членки – Канада

Пулс24

Гутереш ги осуди руските напади врз Украина

Тера - 09.07.2024

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш остро ги осуди вчерашните руски ракетни напади низ Украина, во кои загинаа голем број луѓе, а беше оштетена станбена и цивилна инфраструктура.

Блокирани улици, стопиран сообраќај и затворени метро станици: Вашингтон се подготвува за самитот на НАТО

Република - 08.07.2024

Блокирани улици во централниот дел на американската престолнина, стопиран сообраќај и затворени метро станици, безбедноста на највисоко ниво, но и привремено затворени продавници и ресторани – Вашингтон е подготвen за пречекот на високите делегации ...

ЗАТВОРЕНИ МЕТРО СТАНИЦИ И РЕСТОРАНИ, БЛОКИРАНИ УЛИЦИ Вашингтон се подготвува за самитот на НАТО

+инфо

Вашингтон со зголемени мерки за безбедност ги пречекува шефовите на држави во пресрет на историскиот самит на НАТО

Н.Македонија

Вашингтон со зголемени мерки за безбедност ги пречекува шефовите на држави во пресрет на историскиот самит на НАТО

ТВ21

Зголемени безбедносни мерки во Вашингтон во пресрет на историскиот самит на НАТО

Слободен Печат

Вашингтон со зголемени мерки за безбедност ги пречекува шефовите на држави во пресрет на историскиот самит на НАТО

Либертас

Вашингтон со зголемени мерки за безбедност ги пречекува шефовите на држави во пресрет на историскиот самит на НАТО

MakPress

Лидерите на НАТО се собираат на тридневен Самит во Вашингтон

Курир - 08.07.2024

Во Вашингтон утре почнува тридневната средба на шефовите на држави или влади на земјите членки на НАТО со која ќе се одбележи 75-годишнината од формирањето на Алијансата во 1949 година. На Самитот ќе учествува и македонска делегација предводена од ...

Македонија го дофаќа НАТО-стандардот, трошоците за членство годинава исполнети

Слободен Печат

Лидерите на НАТО се собираат на тридневен Самит во Вашингтон

Бизнис Вести

Лидерите на НАТО се собираат на тридневен Самит во Вашингтон

Frontline

Лидерите на НАТО се собираат на тридневен Самит во Вашингтон

Press24

Тридневен Самит во Вашингтон на лидерите на НАТО со примарна цел манифестирање на единство меѓу сојузниците

CivilMedia

Лидерите на НАТО на тридневен Самит во Вашингтон

Нетпрес

Либертас Рацин Бриф 24Инфо Независен Слободен Печат Zoom MakPress

Столтенберг: Ако Путин победи во Украина, тоа ќе го охрабри и кинескиот лидер

Бизнис Вести - 08.07.2024

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека војната во Украина покажува колку тесно соработуваат Русија, Кина, Северна Кореја и Иран. Тој нагласи дека Кина значително ја помага руската агресија во Украина.

Столтенберг: Ако Путин победи во Украина, тоа ќе го охрабри и кинескиот лидер

Сител

Столтенберг не исклучува дека Русија може да победи во војната со Украина

Република

Столтенберг: Ако Путин победи во Украина, тоа ќе го охрабри и Џинпинг

Р.С.Европа

Столтенберг: Ако Путин победи во Украина, тоа ќе го охрабри и кинескиот лидер

Локално

Столтенберг смета дека победа на Путин во Украина може да го охрабри и кинескиот лидер

Слободен Печат

Столтенберг: Ако Путин победи во Украина, тоа ќе го охрабри и кинескиот лидер

24 Вести

Телма Нетпрес Канал5 Во Центар Рацин Пулс24 Денешен MakPress