TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Њујорк починаа 779 луѓе, но ситуацијата се стабилизира

Press24 - 08.04.2020

Државата Њујорк забележа нов рекорден број на мртви од коронавирусот во последните 24 часа кога се регистрирани 779 смртни случаи, но напредувањето на епидемијата се стабилизира, истакна денеска гувернерот на таа сојузна држава Ендру Куомо.

Загадениот воздух носи далеку поголема смртност од ковид-19

МКД - 08.04.2020

Загадениот воздух го зголемува ризикот од респираторни проблеми што може да бидат фатални за пациенти со коронавирусот. Загаденоста на воздухот е поврзана со значително повисоки стапки на смртност кај лица со ковид-19, вели една анализа.

Нова рекордна бројка починати во државата Њујорк, но состојбата се стабилизира

Нетпрес - 08.04.2020

Американската сојузна држава Њујорк го забележа новиот рекорден борј починати од коронавирусот во последните 24 часа со 779 смртни исходи, но напредувањето на епидемијата во државата се стабилизира, изјави во средата гувернерот Ендрју Куомо.

Од коронавирус заразени 1,5 милиони лица ширум светот

ТВ21 - 09.04.2020

Според најновите податоци од Универзитетот „Џон Хопкинс“ бројот на случаи на коронавирус во светски рамки денеска достигна дури 1.500.830. Бројот на жртви се искачи на 87,706. САД брзо стана една од најинфицираните земји во светот по порастот на ...

Во Њујорк започнаа да објавуваат податоци за расниот идентитет на починатите од коронавирусот

Нетпрес - 08.04.2020

Властите на американската сојузна држава Њујорк започнаа да ги собираат и објавуваат податоците за расниот идентите на починатите од коронавирусот, и во моментов повеќето од нив се белци и латиноамериканци, соопшти во средата преку својот профил на ...

Ковид-19: Како белоруската фудбалска лига стана најпопуларна во светот

360 степени - 08.04.2020

Белорускиот претседател Александар Лукашенко засега ги ингорира сите повици за „затворање“ на државата по примерот на остатокот од светот, нарекувајќи ги стравувањата од епидемијата на коронавирусот „психоза“, сугерирајќи дека вотка и сауна се ...

Во САД заразени се повеќе од 400.000 луѓе

Press24 - 08.04.2020

Во САД од коронавирусот заразени се повеќе од 400.000 луѓе, покажуваат последните податоци. Како што јавува Си-Ен-Ен, повикувајќи се на податоци од Универзитетот Џон Хопкинс, заразени се 404.352 луѓе.

Што после коронавирусот? Започнува „втората фаза“ – Овие земји во Европа почнаа да ги олабавуваат мерките

Слободен Печат - 08.04.2020

Откако почна да бележи на дневна основа повеќе излекувани од заразени лица, Австрија вчера беше првата европска земја која објави дека постепено се враќа на нормалниот живот и работа, потоа следеше Данска, а потоа и Чешка одлучи да попушти некои ...

Во државата Њујорк нови 779 починати , состојбата се стабилизира

Канал5 - 08.04.2020

Државата Њујорк забележа нов рекорден број смртни случаи од коронавирус во последните 24 часа откако 779 лица починаа, но прогресијата на пандемијата се стабилизира, рече денес гувернерот Ендрју Куомо.

Најголемиот дел хумани коронавируси се сезонски со најмногу случаи во зимо

Емитер - 08.04.2020

Според едно ново истражување спроведено од Школата за јавно здравје при Универзитетот во Мичиген, од вкупно седум коронавируси за коишто се знае дека имаат способност да инфицираат човек, четвори од нив предизвикуваат вообичаени респираторни ...

Мапа на потврдените случаи од корона вирус во Европа

Независен - 08.04.2020

Графички приказ на бројот на потврдените случаи од Ковид-19 во Европа и нејзиното најблиско соседство. Големината на црвените точки го означуваат бројот на инфицираните. Мапата е изготвена врз основа на податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“ и ...

По смртта на родилката од Куманово се поставува прашањето: Што знаеме, а што не знаеме за коронавирусот и бременоста

Pedijatar.mk - 08.04.2020

Појавата на покачена телесна температура во бременоста треба да се контролира колку што е можно побрзо, бидејќи може да предизвика стрес кај фетусот. Пролонгирани трески во првиот триместар, кога органските системи сè уште се формираат, е ...

Во Њујорк бројот на жртвите е 779, но ситуацијата се стабилизира

Локално - 08.04.2020

Државата Њујорк забележа нов рекорден број смртни случаи на коронавирус во последните 24 часа кога починаа 779 луѓе, но прогресијата на пандемијата се стабилизира, изјави денес гувернерот Ендру Куомо.

Во Белгија повеќе лица си заминуваат од болниците, отколку што доаѓаат

+инфо - 08.04.2020

Во последните 24 часа, бројот на лица кои ги напуштаат болниците во Белгија го надмина бројот на нови кои се примени. Според белгиското Министерство за здравство, во последните 24 часа биле отпуштени од болниците 524 пациенти, додека 487 биле ...

Дехари: Во Кичево нема ниту еден позитивен на Ковид-19

ТВ21 - 08.04.2020

Градоначалникот на Кичево Фатмир Дехари во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека во Кичево нема ниту едно позитивно лице на коронавирусот. Тој додаде дека неколку лица направиле тестирање, но ниту еден не е позитивен, а се надева и дека ...

Бројот на заболени во САД надмина 400.000

Канал5 - 08.04.2020

Во САД, повеќе од 400.000 луѓе се заразиле со коронавирус. Според Си-Ен-Ен, 404.352 лица во САД се разболеле, повикувајќи се на податоците од универзитетот Џон Хопкинс. Ова е збир на резултати презентирани од страна на американските држави, округот ...

Зошто паметните луѓе веруваат дека коронавирусот е мит?

Локално - 08.04.2020

Дали знаете да се заштитите од дезинформации? Од студенти до политичари, многу паметни луѓе наседнуваат на опасните лаги за коронавирусот. Од 80-тите години наваму, видовме ширење на опасни лаги за СИДА, од верувањето дека ХИВ вирусот е направен во ...

Бебе заразено со коронавирус во Македонија

Либертас - 08.04.2020

Бебе на возраст од неколку месеци е заразено со коронавирус, пренесе „Слободен печат “ повикувајќи се на високи извори од Министерството за здравство. Претходно најмладиот пациент со Ковид 19 имаше две години.

Како да не се заразите додека пазарувате во време на пандемија?

iPortal - 08.04.2020

Оддалеченоста од два метри помеѓу луѓето може да ги замени заштитните маски од коронавирусот, велат медицинските специјалисти. Тие потсетуваат дека коронавирусот не се пренесува толку преку воздухот, колку преку рацете.

Бебе заразено со коронавирус во Македонија

Centar - 08.04.2020

Бебе на возраст од неколку месеци е заразено со коронавирус, јавува „Слободен печат“ , повикувајќи се на извори од Министерството за ...

Бебе заразено со коронавирус во Македонија

Слободен Печат - 08.04.2020

Бебе на возраст од неколку месеци е заразено со коронавирус, потврдија за „Слободен печат“, високи извори од Министерството за здравство. И во најновиот извештај на Институтот за јавно здравје каде секојдневно се соопштува возраста на заболените, ...

Стапката на смртност од коронавирус во Македонија е 4,86%, во Италија 12,7%, а во Германија 1,91%

360 степени - 08.04.2020

Стапката на смртност од ковид-19 во Македонија, заклучно со денеска, изнесува 4,86%. Ова е соодносот меѓу бројот на смртни случаи, вкупно 30 со денешните три, и бројот на регистрирани заразени, вкупно 617, со денешните 18 нови.

Министрите се скарале и го напуштиле состанокот! Сега сите се прашуваат само едно: Дали коронавирусот ќе ја распадне ...

Точка - 08.04.2020

Иднината на ЕУ е во опасност ако не дојде до заеднички финансиски одговор во борбата против коронавирусот, предупредиле денес шпанските службеници, по што европските министри за финансии успеале да се договорат за издавање на заеднички обврзници.

Прогнозите за бројот починати во САД намалени на 60.000, пикот на смртните исходи се очекува в недела

Нетпрес - 08.04.2020

Околу 60.000 Американци би можеле да починат во пандемијата на коронавирусот, според еден од моделите за процени кои често ги наведуваат американските фунцкионери а изнесен во средата, и кој предвидува 26-процентно намалување на смртните исходи во ...

Путин ги повика министрите и регионалните лидери да се спремат за борба против коронавирусот

Р.С.Европа - 08.04.2020

Рускиот претседател Владимир Путин им кажа на министрите и на регионалните лидери да се подготват за борбата против коронавирусот. „Сега треба да се подготвиме да се бориме за животот на секој човек во секој регион“, рече Путин за време на ...

27 годишната родилка најмлада жртва на Ковид-19 во земјава

Телма - 08.04.2020

Попладнево почина 27 годишната родилка од Куманово позитивна на Ковид-19. На 30 март се породи пред време на Клиниката за гинекологија Скопје а нејзиниот син е негативен на вирусот и се уште е на интензивна нега.

Нови „чудесни лекови“ и теории на заговор за корона вирусот

Мета - 08.04.2020

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно ...

Може ли коронавирусот да се пренесе преку интимни односи: Образложува д-р Предраг Кон

Женски магазин - 08.04.2020

ФОТО: ОЛИВЕР БУНИК / РАС СРБИЈА Може ли Ковид 19 да се пренесе преку интимни односи е едно од прашањата што честопати се поставува за овој нов вид на вирус. Гостин во емисија, на ТВ Пинк, д-р Предраг Кон, епидемиолог, меѓу другото одговори, дали ...

Гутереш: Сега не е време за оценка на глобалниот одговор на Ковид-19

Слободен Печат - 08.04.2020

Соопштението од кабинетот на Гутереш е лиферувано по критиката на американскиот претседател Доналд Трамп за работењето на Светската здравствена организација. Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, денеска изјави дека сега не е ...

Интернет огорчен поради името кое мајка му го дала на новороденчето во време на пандемијата

+инфо - 08.04.2020

Изборот на името за дете може да биде стресно. Некои родители инспирацијата ја пронаоѓаат во популарната култура, некои името го даваат по некоја личност во семејството, а некое името го смислуваат со помош на тековните настани во светот.

Во Европа од коронавирус починале над 60.000 илјади лица

Канал5 - 08.04.2020

Повеќе од 60.000 луѓе починале во Европа од пандемија на коронавирус, известува АФП, додавајќи дека тоа опфаќа 70% од вкупните смртни случаи ширум светот. Италија е сè уште земја со најголеми смртни случаи во светот, 17.669.

Велика Британија со рекордни 938 жртви на Ковид-19 за еден ден

А1 On - 08.04.2020

Велика Британија за едно деноноќие забележа рекордни 938 нови смртни случаи од коронавирус, со што вкупниот број на починати во земјата надмина 7.000 лица. – Досега смртните случаи во земјата изнесуваат 7.097, напиша на Твитер британското ...

Контрола на сите возила на автопатиштата и патарините во Грција

А1 On - 08.04.2020

За да се спречи пренесувањето и ширењето на коронавирусот од урбаните средини во селата во Грција, преку движења и патувања на граѓаните, особено во пресрет на Велигден, грчката полиција, попладнево започна 24-часовни контроли на сите возила на ...

Состојба со Ковид-19 во светот до 20 часот

Слободен Печат - 16.04.2020

Белгиските власти очекуваат дека во текот на следната недела висината на паричните казни поради прекршување на рестриктивните мерки за време на пандемијата на Ковид-19 ќе изнесува над милион евра.

Црн ден за Велика Британија: Над 900 мртви

Press24 - 08.04.2020

Во Велика Британија денеска потврдени се 5.492 случаи со коронавирусо, а забележан е и црн рекорд со 938 смртни случаи, со што бројот на мртви надмина 7.000. Во Британија досега регистрирани се 60.733 случаи со коронавирус.

Се проценува дека во САД од коронавирус до август би починале 60.000 луѓе

Канал5 - 08.04.2020

Околу 60.000 Американци би можеле да починат во пандемијата на коронавирус, според моделот за проценка, честопати цитиран од американските креатори на политиките, кои предвидуваат намалување на смртните случаи од 26 проценти.

Најнови податоци од Италија: Починаа 542 лица во еден ден

Слободен Печат - 08.04.2020

Во последните 24 часа има 3836 новозаразени пациенти. Италијанскиот национален штаб за цивилна заштита во Рим објави најнови информации за починатите и заразените од коорнавирусот во земјата.

Вo последните 24 часа во Италија починале 542 лица

Макфакс - 08.04.2020

Во последните 24 часа во Италија од коронавирус починале 542 лица, со што бројот на смртни случаи се искачи над 17.000, соопшти италијанскиот национален штаб за цивилна заштита во Рим. Во последните 24 часа има 3.836 нови пациенти.

Велика Британија има 938 мртви од КОВИД-19 во еден ден, Италија со најмала бројка од 19 март

Сакам да кажам - 08.04.2020

Велика Британија ја пријави најголемата дневна бројка на починати од КОВИД-19 досега – 938, со што трагичниот биланс во земјата порасна на 7.097. Од владата информираа дека состојбата на премиерот Борис Џонсон се подобрува.

Рекорден број починати за еден ден во Велика Британија

Макфакс - 08.04.2020

Во Велика Британија во последните 24 часа од коронавирус починаа 938 луѓе, што е рекорден број на смртни случаи во оваа земја од почетокот на епидемијата. Досега во Британија од Ковид-19 починале 7.097 луѓе.

Ковид-19 предизвикува повеќе смртни случаи во региони со загаден воздух

Алсат-М - 08.04.2020

Меѓународни медиуми тврдат дека пандемијата „Ковид 19“ има посериозни последици во загадените региони. Во својата сторија „Њујорк Тајмс“ пишува дека луѓетокои со години дишеле загаден воздух имаат 15 проценти поголема веројатност да умрат од ...

Како имунолошкиот систем се бори против коронавирусот

Deutsche Welle - 08.04.2020

Централен играч во борбата против коронавирусот е нашиот имунолошки систем. Тој не‘ штити од натрапникот, помага дури и при терапијата. Но, понекогаш се врти и против нас самите. Како нашиот имунолошки систем реагира на коронавирусот? Коронавирусот, ...

27-Годишна кумановка е најмладата жртва на КОВИД-19 во Македонија

Сакам да кажам - 08.04.2020

Три лица починаа од КОВИД-19 во Македонија во последните 24 часа, додека на сила стапи општа забрана за движење уште од 16 ...

Тројца починати, 18 новозаболени од коронавирусот, почина и родилката од Куманово

Канал5 - 08.04.2020

Три нови починати пациенти и 18 новозаболени од корона вирусот е билансот во последново деноноќие.. Македонија веќе два часа под продолжен полициски час.. Тамара Стојкова е пред ...

Се зголемува бројот на смртни случаи во Турција: Во изминатото деноноќие тестирани 24 900 граѓани

Локално - 08.04.2020

Бројот на починати од коронавирус во Турција во изминатите 24 часа е зголемен за 87, со вкупно 812, соопшти денеска турското Министерство за здравство. Во исто време, бројот на заразени од коронавирус се зголемил за 4.117 и сега изнесува 38.226, ...

Невладини организации бараат превентивни мерки за спречување на ширењето на епидемијата со Ковид-19 во Шуто Оризари

Опсервер - 08.04.2020

8 април 2020 По најновите случувања во општината Шуто Оризари, односно откако беше дијагностицирано лице позитивно на Ковид-19, три семејства со повеќе членови се ставени во задолжителна самоизолација.

Коронавирус во САД: Зошто Афроамериканците се повеќе погодени?

Локално - 08.04.2020

САД се борат со најлошите последици од пандемијата на коронавирус. До среда, 400.000 луѓе биле заразени, а скоро 13.000 починале. Иако со денови се шпекулира дека коронавирусот ги напаѓа сите луѓе со еднаква силина, во САД се покажа сосема ...

Починатиот 44 маж во Кавадарци бил албански државјанин и работел во градежништво

Либертас - 08.04.2020

Кај него постмортем е земен брис и истиот вчера потврдил присуство на вирусот. Во Центарот за јавно здравје во Кавадарци за НОВА потврдија дека се пронајдени луѓето со кои контактирал, земен е брис за тестирање и ставени се во изолација од 14 дена.

Нов ШОК во Партизан: Од Корона вирусот умре еден од водачите на „Гробари“

Спортклуб - 08.04.2020

Соседна Србија е најпогодена држава од регионот од опасниот корона вирус, а за жал од ден на ден се зголемуваат и смртните случаи. Денес од опасната болест починал и големиот навивач на Партизан, Горан Ачимовиќ Ачим кој бил водач на „Гробари“ од ...