TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ова е време на историски одлуки, порача Заев од Струмица

Стандард - 23.09.2018

Ова време пред кое сме исправени е време на историски момент и ни треба одлучност, не ни треба калкулантство, треба да се има изграден став, затоа што во ова време се носат историски одлуки и оваа шанса не смееме да дозволиме да ја пропуштиме, ...

(ВИДЕО) Заев од Гевгелија: Да не чекаме уште 27 години, да го фатиме возот што ја носи Македонија во Европа

А1 On - 23.09.2018

Сите ќе се радуваме на историската одлука на 30. септември. Сите сме свесни пред колку исправна одлука сме исправени. Ова е чест на нашата генерација. Знам дека имаме одговорен народ којшто води грижа за своите деца и за своите поколенија.

Заев од Гевгелија: Македонскиот јазик заслужува да биде официјален јазик на ЕУ

24 Вести - 23.09.2018

Веќе сме Македонци со македонски народ, македонски јазик. Македонскиот јазик е богат со дијалекти и затоа заслужува да биде официјален јазик на ЕУ, истакна премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев на вечерашната трибина во ...

Заев од Гевгелија: Сите ќе се радуваме на историската одлука што доаѓа пред нас

Стандард - 23.09.2018

Сите ќе се радуваме на историската одлука која доаѓа пред нас, на 30 септември. Сите сме свесни пред колку исправна одлука сме соочени и дека оваа чест е токму на нашата генерација. Убеден сум во нашиот народ, дека имаме горд, одговорен народ и дека ...

Заев од Радовиш: Никогаш повеќе ФИРОМ

24 Вести - 23.09.2018

Конечно никој повеќе во светот нема да не спори, нема да не навредува и нема да не понижува. Никогаш повеќе ФИРОМ. Веќе сме Македонци со македонски народ, македонски јазик, истакна премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев на синоќешната трибина на ...

Шекеринска во Карпош: Нашиот јазик и културно наследство се потврдени, во сојузот со 500 милиони ќе бидеме многу ...

А1 On - 23.09.2018

Владата се обврза дека ќе одработи покана за членство во НАТО, датум за почеток на преговори со ЕУ и дека граѓаните ќе можат да се изјаснат на референдум за својата иднина – сето тоа го обезбедивме.

(Видео) Заев во Гевгелија: Треба да градиме заедничка иднина со соседите од Грција

1tv - 23.09.2018

Премиерот Зоран Заев вечерва на трибина во Гевгелија ги промовираше предностите од имплементацијата на договорот со Грција и зачленувањето на Македонија во НАТО и во Европската унија. Тој пред присутните истакна дека мора да се гради пријателството ...

Заев: Со договорот кој не носи во НАТО родителите нема да се плашат за своите деца

Канал5 - 23.09.2018

Коалицијата за „Европска Македонија“ денеска ќе одржи повеќе собири во неколку градови. Заев ќе учествува на трибина во Гевгелија, а синоќа од Радовиш порача дека преку референдумот можеме конечно да обезбедиме подобра иднина за младите.

Заев во Радовиш: Со Договорот кој не носи во НАТО мајките и татковците нема да се плашат за своите деца

Press24 - 23.09.2018

Да пренесам поздрави од потпретседателот на САД, Пенс, пренесени и од претседателот Трамп и поддршка за лидерството што го покажавме, за референдумот, за граѓаните и за Македонија, сега и после референдумот.

Поенти референдум: Јазикот и културното наследство се македонски и тоа е потврдено со договорот

Локално - 23.09.2018

Нашиот јазик и нашето културно наследство се македонски. Тоа го потврдуваме со договорот. Како Македонци ќе влеземе во НАТО и како Македонци ќе чекориме во ЕУ. Целиот свет оддава признание на нашата државност, јазик и идентитет.

Заев од Радовиш: Никогаш повеќе ФИРОМ

Фокус - 22.09.2018

Конечно никој повеќе во светот нема да не спори, нема да не навредува и нема да не понижува. Никогаш повеќе ФИРОМ. Веќе сме Македонци со македонски народ, македонски јазик, истакна премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев на вечерашната трибина на ...

Заев: Вашингтон и целиот свет оддаваат признание на нашата државност

Нова ТВ - 22.09.2018

– Добивме поддршка и од претседателот Трамп, за покажаното лидерство, за градењето пријателство, за односот фокусиран кон иднината. Стигна и порака од францускиот претседател Макрон, ни ја гарантира иднината во НАТО и ЕУ.

Заев: Факт е оти од историска Македонија ние сме северниот дел и дека Грција го призна македонскиот народ и ...

Фокус - 22.09.2018

Целиот свет ни дава максимална поддршка и затоа сега е моментот да одлучиме дали сме дел од светот или не. Договорот со Грција го гарантира нашиот идентитет, нашиот јазик, нашата националност, и затоа направивме компромис, рече премиерот и ...

(Видео) Заев: Исправени сме пред историска одлука што е чест за нашата генерација

Макфакс - 23.09.2018

Да не чекаме уште 27 години, да го фатиме возот што ја носи Македонија во Европа, порача премиерот Зоран Заев на граѓанска трибина во Гевгелија, додавајќи дека народот е исправен пред одлука која е, како што кажа, чест за нашата генерација.

Заев од Гевгелија: Сите ќе се радуваме на историската одлука што доаѓа пред нас

Фокус - 23.09.2018

Сите ќе се радуваме на историската одлука која доаѓа пред нас, на 30 септември. Сите сме свесни пред колку исправна одлука сме соочени и дека оваа чест е токму на нашата генерација. Убеден сум во нашиот народ, дека имаме горд, одговорен народ и дека ...

Шекеринска во Карпош: Нашиот јазик и културно наследство се потврдени, во сојузот со 500 милиони ќе бидеме многу ...

Стандард - 23.09.2018

Владата се обврза дека ќе одработи покана за членство во НАТО, датум за почеток на преговори со ЕУ и дека граѓаните ќе можат да се изјаснат на референдум за својата иднина – сето тоа го обезбедивме.

(Видео) Заев во Гевгелија: Треба да градиме заедничка иднина со соседите од Грција

Либертас - 23.09.2018

Премиерот Зоран Заев вечерва на трибина во Гевгелија ги промовираше предностите од имплементацијата на договорот со Грција и зачленувањето на Македонија во НАТО и во Европската унија. Тој пред присутните истакна дека мора да се гради пријателството ...

Заев во Радовиш: Со Договорот кој не носи во НАТО мајките и татковците нема да се плашат за своите деца

Нетпрес - 23.09.2018

Претседателот на СДСМ и премиер Заев укажа дека уставна промена ќе биде еден амандман од она што го пишува во договорот со Грција, со внесување на географската одредница, со повикување на документите од АСНОМ за македонската државност и со водење ...

Кампања за референдумот: Јазикот и културното наследство се македонски и потврдени

1tv - 23.09.2018

Нашиот јазик и нашето културно наследство се македонски. Тоа го потврдуваме со договорот. Како Македонци ќе влеземе во НАТО и како Македонци ќе чекориме во ЕУ. Целиот свет оддава признание на нашата државност, јазик и идентитет.

Заев од Радовиш: Никогаш повеќе ФИРОМ

Либертас - 22.09.2018

Конечно никој повеќе во светот нема да не спори, нема да не навредува и нема да не понижува. Никогаш повеќе ФИРОМ. Веќе сме Македонци со македонски народ, македонски јазик, истакна премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев на вечерашната трибина на ...

(Видео) Заев од Богданци: Вашингтон и целиот свет оддаваат признание на нашата државност, јазик и идентитет

Макфакс - 22.09.2018

,,Од Вашингтон дојдов во Богданци. Добивме поддршка и од претседателот Трамп, за покажаното лидерство, за градењето пријателство, за односот фокусиран кон иднината. Стигна и порака од францускиот претседател Макрон, ни ја гарантира иднината во НАТО ...

Заев од Богданци: Убеден сум дека на 30 септември ќе ја утврдиме европската иднина

Локално - 22.09.2018

Целиот свет ни дава максимална поддршка и затоа сега е моментот да одлучиме дали сме дел од светот или не. Договорот со Грција го гарантира нашиот идентитет, нашиот јазик, нашата националност, и затоа направивме компромис, рече премиерот и ...

Заев вечерва од Струмица цитираше зборови од Борис Трајковски

24Инфо - 23.09.2018

Заев вечерва од Струмица цитираше зборови од Борис Трајковски Ова време пред кое сме исправени е време на историски момент и ни треба одлучност, не ни треба калкулантство, треба да се има изграден став, затоа што во ова време се носат историски ...

Заев до Мицкоски: Направи уште еден чекор, и ти и јас имаме деца, приклучи се(видео)

AKO - 23.09.2018

– Сите ќе се радуваме на историската одлука на 30 септември. Сите сме свесни пред колку исправна одлука сме исправени. Ова е чест на нашата генерација. Знам дека имаме одговорен народ којшто води грижа за своите деца и за своите поколенија.

Заев од Гевгелија: Сите ќе се радуваме на историската одлука што доаѓа пред нас

MTM - 23.09.2018

Сите ќе се радуваме на историската одлука која доаѓа пред нас, на 30 септември. Сите сме свесни пред колку исправна одлука сме соочени и дека оваа чест е токму на нашата генерација. Убеден сум во нашиот народ, дека имаме горд, одговорен народ и дека ...

(Видео) Шекеринска: Ако ја пропуштиме оваа шанса, во следниот договор нема да има Македонци и македонски јазик

Макфакс - 23.09.2018

Владата се обврза дека ќе одработи покана за членство во НАТО, датум за почеток на преговори со ЕУ и дека граѓаните ќе можат да се изјаснат на референдум за својата иднина – сето тоа го обезбедивме, рече министерката за одбрана, Радмила Шекеринска ...

Заев од Радовиш: Никогаш повеќе ФИРОМ

Локално - 23.09.2018

Конечно никој повеќе во светот нема да не спори, нема да не навредува и нема да не понижува. Никогаш повеќе ФИРОМ. Веќе сме Македонци со македонски народ, македонски јазик, истакна премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев на вечерашната трибина на ...

Заев од Богданци: Вашингтон и целиот свет оддаваат признание на нашата државност, јазик и идентитет, нашата генерација ...

iPortal - 22.09.2018

Од Вашингтон дојдов во Богданци. Добивме поддршка и од претседателот Трамп, за покажаното лидерство, за градењето пријателство, за односот фокусиран кон иднината. Стигна и порака од францускиот претседател Макрон, ни ја гарантира иднината во НАТО и ...

Заев од Богданци: На 30 септември ќе ја утврдиме европската иднина (ВИДЕО)

+инфо - 22.09.2018

ЕУ и НАТО, посочи Заев, ќе ни донесат поголеми плати, поголема вработеност, безбедност, инвестиции, подобро здравство, подобар стандард и подобар живот за сите нас. Целиот свет ни дава максимална поддршка и затоа сега е моментот да одлучиме дали сме ...

Заев до Мицкоски: Добро е тоа што слушам дека ВМРО-ДПМНЕ никогаш немала план за бојкот

Фокус - 23.09.2018

Ова време пред кое сме исправени е време на историски момент и ни треба одлучност, не ни треба калкулантство, треба да се има изграден став, затоа што во ова време се носат историски одлуки и оваа шанса не смееме да дозволиме да ја пропуштиме, ...

Заев: Сите ќе се радуваме на историската одлука што доаѓа пред нас

Сител - 23.09.2018

Сите ќе се радуваме на историската одлука која доаѓа пред нас, на 30 септември. Сите сме свесни пред колку исправна одлука сме соочени и дека оваа чест е токму на нашата генерација. Убеден сум во нашиот народ, дека имаме горд, одговорен народ и дека ...

Шекеринска: Не сакаме да им го префрлиме нерешеното прашање на нашите деца

1tv - 23.09.2018

Владата се обврза дека ќе одработи покана за членство во НАТО, датум за почеток на преговори со ЕУ и дека граѓаните ќе можат да се изјаснат на референдум за својата иднина – сето тоа го обезбедивме, изјави министерката за одбрана Радмила Шекеринска ...

Заев од Радовиш: Никогаш повеќе ФИРОМ

Сител - 23.09.2018

Конечно никој повеќе во светот нема да не спори, нема да не навредува и нема да не понижува. Никогаш повеќе ФИРОМ. Веќе сме Македонци со македонски народ, македонски јазик, истакна премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев на вчерашната трибина на ...

Заев: Вашингтон и целиот свет оддаваат признание на нашата државност

Локално - 22.09.2018

– Добивме поддршка и од претседателот Трамп, за покажаното лидерство, за градењето пријателство, за односот фокусиран кон иднината. Стигна и порака од францускиот претседател Макрон, ни ја гарантира иднината во НАТО и ЕУ.

(ВИДЕО) Заев од Богданци: Убеден сум дека на 30 септември ќе ја утврдиме европската иднина

А1 On - 22.09.2018

Целиот свет ни дава максимална поддршка и затоа сега е моментот да одлучиме дали сме дел од светот или не. Договорот со Грција го гарантира нашиот идентитет, нашиот јазик, нашата националност, и затоа направивме компромис, рече премиерот и ...

Заев од Струмица: Ова е време на историски одлуки

Независен - 23.09.2018

Ова време пред кое сме исправени е време на историски момент и ни треба одлучност, не ни треба калкулантство, треба да се има изграден став, затоа што во ова време се носат историски одлуки и оваа шанса не смееме да дозволиме да ја пропуштиме, ...

Заев од Гевгелија: Сите ќе се радуваме на историската одлука

Независен - 23.09.2018

Сите ќе се радуваме на историската одлука која доаѓа пред нас, на 30 септември. Сите сме свесни пред колку исправна одлука сме соочени и дека оваа чест е токму на нашата генерација. Убеден сум во нашиот народ, дека имаме горд, одговорен народ и дека ...

Шекеринска во Карпош: Нашиот јазик и културно наследство се потврдени, во сојузот со 500 милиони ќе бидеме многу ...

iPortal - 23.09.2018

Владата се обврза дека ќе одработи покана за членство во НАТО, датум за почеток на преговори со ЕУ и дека граѓаните ќе можат да се изјаснат на референдум за својата иднина – сето тоа го обезбедивме.

(ВИДЕО) Заев од Радовиш: Никогаш повеќе ФИРОМ

А1 On - 23.09.2018

Конечно никој повеќе во светот нема да не спори, нема да не навредува и нема да не понижува. Никогаш повеќе ФИРОМ. Веќе сме Македонци со македонски народ, македонски јазик, истакна премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев на вечерашната трибина на ...

(Видео) Заев од Богданци: Вашингтон и целиот свет оддаваат признание на нашата државност, јазик и идентитет

Centar - 23.09.2018

,,Од Вашингтон дојдов во Богданци. Добивме поддршка и од претседателот Трамп, за покажаното лидерство, за градењето пријателство, за односот фокусиран кон иднината. Стигна и порака од францускиот претседател Макрон, ни ја гарантира иднината во НАТО ...

Заев на трибина во Богданци

Денешен - 22.09.2018

Целиот свет ни дава максимална поддршка и затоа сега е моментот да одлучиме дали сме дел од светот или не. Договорот со Грција го гарантира нашиот идентитет, нашиот јазик, нашата националност, и затоа направивме компромис, рече премиерот и ...

Заев од Гевгелија: Да ја зграпчиме шансата заедно!

МКД - 23.09.2018

Сите ќе се радуваме на историската одлука која доаѓа пред нас, на 30 септември. Сите сме свесни пред колку исправна одлука сме соочени и дека оваа чест е токму на нашата генерација. Убеден сум во нашиот народ, дека имаме горд, одговорен народ и дека ...

Шекеринска: Нашиот јазик и културно наследство се потврдени

Слободен Печат - 23.09.2018

Ги повикувам сите да излезат и да гласаат за иднината- рече министерката Шекеринска на граѓанските собири во Карпош - во Злокуќани, Бардовци и во Влае. Владата се обврза дека ќе одработи покана за членство во НАТО, датум за почеток на преговори со ...

Заев од Радовиш: Никогаш повеќе ФИРОМ

МК News - 23.09.2018

Конечно никој повеќе во светот нема да не спори, нема да не навредува и нема да не понижува. Никогаш повеќе ФИРОМ. Веќе сме Македонци со македонски народ, македонски јазик, истакна премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев на вчерашната трибина на ...

Заев: Факт е оти од историска Македонија ние сме северниот дел и дека Грција го призна македонскиот народ и ...

Слободен Печат - 22.09.2018

Целиот свет ни дава максимална поддршка и затоа сега е моментот да одлучиме дали сме дел од светот или не. Договорот со Грција го гарантира нашиот идентитет, нашиот јазик, нашата националност, и затоа направивме компромис, рече премиерот и ...

Заев од Гевгелија: Сите ќе се радуваме на историската одлука што доаѓа пред нас

Слободен Печат - 23.09.2018

Говорејќи за придобивките од договорот со Грција, Заев рече дека е најдобар, фер и правичен. Потенцира дека со него знаевме што треба да зачуваме и да ги постигнеме сите цели за кои се бореле нашите прадедовци.

Шекеринска: Ако ја пропуштиме оваа шанса, во следниот договор нема да има Македонци и македонски јазик

Точка - 23.09.2018

Владата се обврза дека ќе одработи покана за членство во НАТО, датум за почеток на преговори со ЕУ и дека граѓаните ќе можат да се изјаснат на референдум за својата иднина – сето тоа го обезбедивме, рече министерката за одбрана, Радмила Шекеринска ...

Јазикот и културното наследство се македонски

Вечер - 23.09.2018

Нашиот јазик и нашето културно наследство се македонски. Тоа го потврдуваме со договорот. Како Македонци ќе влеземе во НАТО и како Македонци ќе чекориме во ЕУ. Целиот свет оддава признание на нашата државност, јазик и идентитет.