TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трамп го надмина Клинтон – затворањето на американската влада стана најдолго во историјата

Сакам да кажам - 12.01.2019

Делумното затворање на американската влада влезе во 22. ден и стана најдолго во историјата, додека излезот од политичката криза сѐ уште не е на повидок. Досегашниот рекорд беше забележан во 1995/96 година, во времето на Бил Клинтон, кога владата ...

Трамп нема да учествува на форумот во Давос, причина несогласувањата за ѕидов со Мексико

ТВ21 - 12.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп го откажа присуството на Светскиот економски форум во Давос. Причината е несогласувањето со демократите околу изградбaтата на граничниот ѕид со Мексико.

Трамп сега нема да воведе вонредна состојба

MTM - 11.01.2019

Доналд Трамп потврди дека нема намера да воведе вонредна состојба во моментов и ја очекува одлуката на Конгресот да одвои средства за изградба на граничниот ѕид со Мексико. "Во моментов, не предвидуваме воведување вонредна состојба во земјата.

Трамп: Можна е вонредна состојба, ќе ги употребам средствата од воениот буџет за ѕидот со Мексико

МКД - 11.01.2019

Трамп рече дека е „веројатно“ дека ќе прогласи вонредна состојба доколку не може да постигне договор со опозициските демократи за средствата за финансирање на ѕидот. Претседателот Доналд Трамп најави дека наскоро би можел да прогласи вонредна ...

Кога и зошто претседателот може да прогласи вонредна состојба?

Глас на Америка - 11.01.2019

Објаснување на условите за носење декларација за вонредна состојба и моќта на претседателот ВАШИНГТОН — За време на посетата на јужната граница, претседателот на САД Доналд Трамп уште еднаш најави дека можеби ќе прогласи вонредна состојба за да не ...

Tрамп нема да оди на Светскиот економски форум во Давос, се закани со вонредна состојба САД

24 Вести - 11.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп го откажа присуството на Светскиот економски форум во Давос. Нема да учествува на овој задолжителниот настан за секоја индустриска држава, поради несогласувањата со демократите околу изградбтата на граничниот ...

Трамп најави можно брзо прогласување на вонредна состојба

Глас на Америка - 11.01.2019

Тоа ќе му овозможи на претседателот да потроши пари за изградба на ѕид со Мексико без конгресно одобрување ВАШИНГТОН — Белата куќа денес организира тркалезна маса на која локални лидери ќе дискутираат за граничната безбедност.

И Макрон откажа учество на форумот во Давос

Локално - 11.01.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон нема да учествува на Светскиот економски форум во Давос, јави француското радио БФМ, повикувајќи се на Елисејската палата. Причина за откажување е пренатрупаниот распоред на обврски на Макрон, наведуваат од ...

Трамп се заканува со „вонредна состојба“ и го откажа Давос

Deutsche Welle - 11.01.2019

Светскиот економски форум во Давос е задолжителен термин за секоја индустриска нација. Американскиот претседател сега го откажува учеството поради кавгата околу ѕидот кон Мексико и „шатдаунот“. САД се на пат кон најдолгата блокада на буџетот, т.н.

Административците протестираат, Трамп се закани со вонредна состојба

Телма - 11.01.2019

Стотици вработени во американските владини служби протестираа поради продолжувањето на владината блокада. 800.000 илјади вработени во администрацијата се на неплатено отсуство, отпуштени или работат а не примаат плата поради делумната блокада на ...

Ако не добијам пари за ѕидот, речиси сигурно ќе прогласам вонредна состојба, се закани Трамп

Сакам да кажам - 11.01.2019

Доналд Трамп ги повтори заканите дека ќе прогласи вонредна состојба за да изгради ѕид долж мексиканската граница, поради што владата е делумно затворена веќе 20 дена, колку што 800.000 федерални работници се без плата.

Дали може Трамп да прогласи вонредна состојба за да го изгради ѕидот?

Н.Македонија - 11.01.2019

Искористувањето на претседателските ингеренции за прогласување вонредна состојба може да му даде простор на американскиот претседател Доналд Трамп да го заобиколи Конгресот и да добие пристап до средствата и ресурсите што се потребни за остварување ...

Трамп: Без ѕидот ќе има многу мртви

Денар - 11.01.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп во градот Мекален, Тексас на границата со Мексико, ја бранеше неговата идеја за изградба на ѕид, поради што е блокирана Владата на САД. “Тоа е прашање на здрав разум. На нив им треба препрека, ним им треба ѕидот.

Ќе оди ли Трамп во Давос?

Фактор - 11.01.2019

Поради немањето разбирање на демократите по прашањето на граничната безбедност и големото значење што тоа ја има за безбедноста на земјата, го откажувам патувањето во Давос, Швајцарија, на Светскиот економски форум, напиша американскиот преседател ...

Трамп на границата со Мексико: „Без ѕидот ќе има многу мртви“ (ВИДЕО)

МКД - 11.01.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп го бранеше ѕидот во градот Мекален, Тексас, на границата со Мексико, својата идеја за изградба на ѕидот, која предизвика расправа со демократите и предизвика делумна парализа на американската администрација.

Трамп нема да присуствува на самитот во Давос

Алсат-М - 11.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп отпатувал за Тексас за да притисне за остварување на својот контроверзен проект за пограничен ѕид меѓу САД и Мексико. Тој претходно на Твитер објави дека нема да отпатува на економскиот форум во Давос закажан ...

Трамп го откажа учеството на Светскиот економски форум во Давос

Нова ТВ - 10.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска го откажа учеството на Светскиот економски форум во Давос, каде што првично планираше да патува кон крајот на месец. Трамп на Твитер објави дека ваквата одлуката ја донел поради делумната блокада на ...

Трамп ја посети границата со Мексико

Р.С.Европа - 11.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп за време на неговата посета на границата со Мексико изјави дека бил подготвен да прогласи национална вонредна состојба за да почне изградбата на граничниот ѕид.

Протест на американските владини службеници во Вашингтон

А1 On - 10.01.2019

Стотици вработени во американста Федерална администрација денеска одржаа протестен марш во Вашингтон, барајќи исплата на нивните плати и враќање на работните места. Маршот, во услови на исклучително студено време, почна пред седиштето на синдикатот ...

(Видео) Трамп ја посети границата со Мексико: Без ѕидот ќе има многу мртви

Макфакс - 11.01.2019

Американскиот претседател, Доналд Трамп ја посети границата со Мексико. Тој од Мекален, град кој се наоѓа во Тексас во близина на границата со Мексико, ја бранеше својата идеја за изградбата на ѕидот на границата, поради кои со недели е блокирана и ...

Трамп повторно се закани со вонредна состојба

Локално - 11.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно се закани дека ќе прогласи вонредна состојба за да обезбеди финансиски средства за ѕидот на границата на САД и Мексико, без одобрување на Конгресот.

Трамп го откажа присуството на Светскиот економски форум во Давос

Скопје1 - 11.01.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го откажа учеството на Светскиот економски форум во Давос што ќе се одржи од 21 до 25 јануари објаснувајќи дека одлуката ја донел поради делумната блокада на американската влада.

Доналд Трамп е на границата меѓу САД и Мексико

MTM - 10.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп пристигна на границата меѓу САД и Мексико во обид да добие поддршка за неговата побарувачка од 5,7 милијарди долари за финансирање на ѕидот. Трамп одлета од Вашингтон во Тексас, каде што се запозна и ...

Трамп нема да учествува на форумот во Давос, причина несогласувањата за ѕидов со Мексико

4NEWS - 12.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп го откажа присуството на Светскиот економски форум во Давос. Причината е несогласувањето со демократите околу изградбaтата на граничниот ѕид со Мексико.

Трамп ќе прогласи вонредна состојба?

Тера - 12.01.2019

Трамп рече дека е „веројатно“ дека ќе прогласи вонредна состојба доколку не може да постигне договор со опозициските демократи за средствата за финансирање на ѕидот. Претседателот Доналд Трамп најави дека наскоро би можел да прогласи вонредна ...

И Макрон не оди во Давос

+инфо - 11.01.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон нема да учествува на Светскиот економски форум во Давос, јави француското радио БФМ, повикувајќи се на Елисејската палата. Причина за откажување е пренатрупаниот распоред на обврски на Макрон, наведуваат од ...

„Без ѕидот ќе има многу мртви“

Тера - 11.01.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп го бранеше ѕидот во градот Мекален, Тексас, на границата со Мексико, својата идеја за изградба на ѕидот, која предизвика расправа со демократите и предизвика делумна парализа на американската администрација.

Трамп го откажа учеството на Светскиот економски форум во Давос

+инфо - 10.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска го откажа учеството на Светскиот економски форум во Давос, каде што првично планираше да патува кон крајот на месец. Трамп на Твитер објави дека ваквата одлуката ја донел поради делумната блокада на ...

Трамп ја посети границата со Мексико

Канал5 - 11.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп за време на неговата посета на границата со Мексико изјави дека бил подготвен да прогласи национална вонредна состојба за да почне изградбата на граничниот ѕид.

Протест на американските владини службеници во Вашингтон

Вечер - 10.01.2019

Стотици вработени во американската Федерална администрација денеска одржаа протестен марш во Вашингтон, барајќи исплата на нивните плати и враќање на работните места. Маршот, во услови на исклучително студено време, почна пред седиштето на ...

(Видео) Трамп ја посети границата со Мексико: Без ѕидот ќе има многу мртви

24Инфо - 11.01.2019

Американскиот претседател, Доналд Трамп ја посети границата со Мексико. Тој од Мекален, град кој се наоѓа во Тексас во близина на границата со Мексико, ја бранеше својата идеја за изградбата на ѕидот на границата, поради кои со недели е блокирана и ...

Трамп повторно се закани со вонредна состојба

Опсервер - 11.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно се закани дека ќе прогласи вонредна состојба за да обезбеди финансиски средства за ѕидот на границата на САД и Мексико, без одобрување на Конгресот.

Трамп нема да учествува на Светскиот економски форум во Давос

Денар - 11.01.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го откажа учеството на Светскиот економски форум во Давос што ќе се одржи од 21 до 25 јануари објаснувајќи дека одлуката ја донел поради делумната блокада на американската влада.

И Макрон откажа учество на форумот во Давос

Нова ТВ - 11.01.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон нема да учествува на Светскиот економски форум во Давос, јави француското радио БФМ, повикувајќи се на Елисејската палата. Причина за откажување е пренатрупаниот распоред на обврски на Макрон, наведуваат од ...

Без ѕидот ќе има многу мртви

Република - 12.01.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп го бранеше ѕидот во градот Мекален, Тексас, на границата со Мексико, својата идеја за изградба на ѕидот, која предизвика расправа со демократите и предизвика делумна парализа на американската администрација.

Трамп го откажа учеството на Светскиот економски форум во Давос

Опсервер - 11.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска го откажа учеството на Светскиот економски форум во Давос, каде што првично планираше да патува кон крајот на месец. Трамп на Твитер објави дека ваквата одлуката ја донел поради делумната блокада на ...

Трамп ја посети границата со Мексико

Алсат-М - 11.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп за време на неговата посета на границата со Мексико изјави дека бил подготвен да прогласи национална вонредна состојба за да почне изградбата на граничниот ѕид.

Протест на американските владини службеници во Вашингтон

Либертас - 10.01.2019

Стотици вработени во американста Федерална администрација денеска одржаа протестен марш во Вашингтон, барајќи исплата на нивните плати и враќање на работните места. Маршот, во услови на исклучително студено време, почна пред седиштето на синдикатот ...

Трамп ја посети границата со Мексико: Без ѕидот ќе има многу мртви

Точка - 11.01.2019

Американскиот претседател, Доналд Трамп ја посети границата со Мексико. Тој од Мекален, град кој се наоѓа во Тексас во близина на границата со Мексико, ја бранеше својата идеја за изградбата на ѕидот на границата, поради кои со недели е блокирана и ...

Трамп повторно се закани со вонредна состојба

+инфо - 11.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно се закани дека ќе прогласи вонредна состојба за да обезбеди финансиски средства за ѕидот на границата на САД и Мексико, без одобрување на Конгресот.

Трамп нема да учествува на Светскиот економски форум во Давос

Локално - 11.01.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го откажа учеството на Светскиот економски форум во Давос што ќе се одржи од 21 до 25 јануари објаснувајќи дека одлуката ја донел поради делумната блокада на американската влада.

И Макрон откажа учество на форумот во Давос

А1 On - 11.01.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон нема да учествува на Светскиот економски форум во Давос, јави француското радио БФМ, повикувајќи се на Елисејската палата. Причина за откажување е пренатрупаниот распоред на обврски на Макрон, наведуваат од ...

Протест на американските владини службеници во Вашингтон

+инфо - 10.01.2019

Стотици вработени во американста Федерална администрација денеска одржаа протестен марш во Вашингтон, барајќи исплата на нивните плати и враќање на работните места. Маршот, во услови на исклучително студено време, почна пред седиштето на синдикатот ...

Трамп ја посети границата со Мексико: Без ѕидот ќе има многу мртви

Centar - 11.01.2019

Американскиот претседател, Доналд Трамп, ја посети границата со Мексико. Тој од Мекален, град што се наоѓа во Тексас во близина на границата со Мексико, ја бранеше својата идеја за изградбата на ѕидот на границата, поради што со недели е блокирана и ...

Трамп повторно се закани со вонредна состојба

Курир - 11.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно се закани дека ќе прогласи вонредна состојба за да обезбеди финансиски средства за ѕидот на границата на САД и Мексико, без одобрување на Конгресот.

И Макрон откажа учество на форумот во Давос

Опсервер - 12.01.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон нема да учествува на Светскиот економски форум во Давос, јави француското радио БФМ, повикувајќи се на Елисејската палата. Причина за откажување е пренатрупаниот распоред на обврски на Макрон, наведуваат од ...

Протест на американските владини службеници во Вашингтон

Опсервер - 11.01.2019

Стотици вработени во американста Федерална администрација денеска одржаа протестен марш во Вашингтон, барајќи исплата на нивните плати и враќање на работните места. Маршот, во услови на исклучително студено време, почна пред седиштето на синдикатот ...

Трамп повторно се закани со вонредна состојба

А1 On - 11.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно се закани дека ќе прогласи вонредна состојба за да обезбеди финансиски средства за ѕидот на границата на САД и Мексико, без одобрување на Конгресот.

Протест на американските владини службеници во Вашингтон

Канал5 - 11.01.2019

Стотици вработени во американската федерална администрација одржаа протестен марш во Вашингтон, барајќи исплата на нивните плати и враќање на работните места. Маршот, во услови на исклучително студено време, почна пред седиштето на синдикатот на ...

Трамп повторно се закани со вонредна состојба

MTM - 11.01.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно се закани дека ќе прогласи вонредна состојба за да обезбеди финансиски средства за ѕидот на границата на САД и Мексико, без одобрување на Конгресот.