TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Подолг полициски час: Повеќе прекршители, но помалку „бегства“ од самоизолација

Мета - 30.03.2020

Над 500 граѓани викендов го прекршиле полицискиот час низ целата земја. Министерството за внатрешни работи имало полни раце работа. Зголемувањето на времетраењето на забраната за движење на граѓаните од 16 часот до 5 часот наутро предизвика и ...

Самоизолираните граѓани останале дома, а други 242-ца непослушни се шетале во полициски час

Телма - 30.03.2020

Само еден граѓанин кој добил решение од МВР за самоизолација излегол од својот дом, и го фатила и казнила полицијата. Но, затоа изминатото деноноќие, одновно по 16 часот 242 лица го прекршиле полициксиот час.

Полицискиот час не го почитувале 263 лица

Алсат-М - 30.03.2020

Во последните 24 часа полицискиот час не го почитувале 263 лица, а приведени се 99 лица, дознава Алсат. Според нашите информации, решение за изолација е издадено за 180 лица, а со сопствени изјави во изолација се ставени ...

242 граѓани го прекршиле полицискиот час, 95 приведени

360 степени - 30.03.2020

Во текот на полицискиот час кој започна вчера во 16 часот, а заврши утрово во 5, полицијата евидентирала дека на ниво на цела држава забраната за движење не ја почитувале 242 лице. Приведени биле 95, 37 биле опоменати, а за останатите се изготвени ...

Двајца полицајци од станицата Петровец заразени со корона вирусот, 14 нивни колеги во изолација

Фокус - 30.03.2020

Двајца полицајци од сообраќајната полиција се заразени од корона вирусот, од станицата во Петровец, дознава неофицијално “Фокус” од доброупатени извори. Покрај двајцата заболени, кои се ставени во изолација, уште 14 нивни колеги се во изолација, ...

Пет активности поради кои изолацијата не мора да биде досадна

Кумановски м. - 30.03.2020

Останете дома е предупредување кое различно влијае на сите. Најважно е да се разбере дека ние сме тие што можеме да ја свртиме ситуацијата во наша корист. Времето дома можете да го искористите со некоја од овие активности и со забава да работите на ...

209 лица се вратиле во Македонија, а 162 ја напуштиле, МВР со детален извештај за изминатите 24 часа

Курир - 30.03.2020

Според статистиките на МВР, во текот на изминатото деноноќие: ✔️На територијата на државата на 109 лица им се издадени решенија за изолација, а 112 лица потпишале изјави за самоизолација. Oд страна на полициски службеници извршени се контроли над ...

14 полицајци од полициска станица Петровец ставени во домашна изолација

Алсат-М - 30.03.2020

Вкупно 14 полицајци од станицата во Петровец се во домашна изолација откако е утврдено дека дел од нив имале контакт со лица позитивни на ковид-19, дознава Алсат. Според информациите што ги добивме 7-мина од полицајците се со висок ризик бидејќи ...

Во Москва се воведува режим на општа самоизолација

Руска реч - 30.03.2020

Режимот на домашна самоизолација се воведува од 30 март за сите жители на Москва, независно од возраста. Ова е соопштението објавено на сајтот на градоначалникот на рускиот главен град Сергеј Собјанин.

Над 12 милиони жители во изолација: Од денес драстично се заострија мерките во Москва!

Точка - 30.03.2020

Жителите на рускиот главен град ќе можат од денес да ги напуштаат своите домови само под посебни услови, во склад со новите мерки кои имаат за цел да го спречат ширењето на коронавирусот во земјата.

За луѓето да останат во карантин, Русија користи технологија за препознавање лица и закани со затворска казна

Факултети - 30.03.2020

Откако поминала три дена во Шпанија, Русинката Ирина Саникова од угледен доктор за заразни болести се претвори во „докторка на смртта“. Саникова не ги почитувала мерките за задолжителна 14-дневна изолација откако се вратила во Русија.

Од денеска самоизолација за сите жители на Москва

Frontline - 30.03.2020

Во Русија, во изминатите 24 часа се откриени 270 нови случаи, додека вкупниот број на пациенти достигна 1.534, и 64 починати. Следната седмица, според одлуката на властите, е ...

Од денеска самоизолација за сите жители на Москва

Курир - 30.03.2020

Сите жители на Москва ќе мора од денеска да останат во домашна самоизолација, најави градоначалникот на Москва Сергеј Собјанин. „Денеска потпишав наредба за дополнителни мерки за да се спречи брзото ширење на коронавирусот.

Уште едно деноноќие со полициски час, забраните главно се почитуваат

МКД - 29.03.2020

Вчера во Македонија вкупно 263 лица не ја почитувале мерката за забрана на движењето за време на викенди од 16 до 9 часот. Приведени биле 102 лица, 46 лица биле опоменати, a за останатите се изготвени соодветни записници и доставени до надлежното ...

Студентка од Струмица која се вратила од Германија била мета на невкусни коментари и недозволено снимање иако била во ...

Либертас - 29.03.2020

Ситуацијата со коронавирусот несомнено допре многу граѓани, но стравот не смее да се претвори во масовна хистерија. Токму тоа се случува, потврди Елена Иванова, студентка од Струмица која пред дваесетина денови се вратила од студиите во Германија ...

Од утре поригорозни мерки во Москва: Општа самоизолација на сите, излез само во посебни случаи

+инфо - 29.03.2020

Општ режим на самоизолација, без оглед на возраста, се воведува утре во Москва, без влез и излез од градот. Градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин, денеска најави дека граѓаните ќе можат да ги напуштат своите станови само во случај на брза ...

Канадскиот премиер останува во самоизолација

А1 On - 29.03.2020

Канадскиот премиер Џастин Трудо изјави денеска дека ќе остане во самоизолација, иако неговата сопруга Софи се излекува од коронавирусот. Трудо рече дека засега ќе остане внимателен, во изолација, бидејќи бил во иста куќа со некој кој бил позитивен ...

263 лица не го почитувале полицискиот час, тројца наместо во карантин фатени на улица

Телма - 29.03.2020

Сто и двајца приведени, 46 опоменати граѓани и 115 записници доставени до Обвинителството е билансот од вчерашниот полициски час, прв во траење од 16 до 05 часот наутро. „Во текот на изминатото деноноќие (28/29.03.2020) на територијата на државата ...

Шест лица од Кичево не го почитувале полицискиот час

Н.Македонија - 23.04.2020

Во изминатото деноноќие шест лица од Кичево не ја почитувале забраната за движење за време на спроведување на мерките за ограничено движење и, заштита на граѓаните од ширење на коронавирусот.

Што прави светот во изолација? 19 интересни фотки и видеа кои многу ќе ве насмеат! (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен Печат - 29.03.2020

Поради пандемијата на коронавирусот многу луѓе во светот се во домашен карантин, а изолацијата во четири ѕида сама по себе носи уникатни моменти. На некои луѓе тоа тешко им паѓа, на некои им е досадно, а некои пак се одлучиле да бидат креативни и ...

Сто и две лица приведени поради непочитување на мерката за забрана на движењето

Сител - 29.03.2020

263 граѓани ја прекршиле мерката полициски час во текот на вчерашниот ден. Од нив 102 лица завршиле во станица. 46 биле опоменати а за останатите се изготвени записиници и проследени до Обвинителство.

Овие фотографии од самоизолација се хит на Интернет, не знаеме која од која е посмешна! (ФОТО)

Слободен Печат - 29.03.2020

Луѓето времето во изолација го минуваат на најразлични начини, но некои со многу смисла за хумор. Малку шега не ни пречи. Некои луѓе додека се во изолација, времето го поминуваат во хумор. А добро ги засмејуваат и другите.

Во Охрид полицискиот час се почитувал, еден случај на непочитување регистриран во Струга

OhridNews - 29.03.2020

Безбедносната состојба на подрачјето на седум општини што ги покрива СВР Охрид е стабилна, информира портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски. Нема регистрирани собирања на граѓани, нарушувања на јавниот ред и мир, нема кражби и други казнени дела и ...

РАЗГОВОР со Драган Спасов Дац: Изолацијата може да биде и забавна ако позитивно гледате на работите

Слободен Печат - 29.03.2020

Драган Спасов Дац и Александар Митевски се неуморни и во деновите на изолација, па преку нивниот Јутјуб канал постојано нè забавуваат со нови мелодии, а поттикнаа и многу луѓе да направат свои концерти на Фејсбук страниците во живо.

По самоизолацијата адвокатите ќе ги тријат рацете: Многумина дури сега ќе сфатат дека браковите им се пропаднати

Слободен Печат - 29.03.2020

Некои луѓе животот во карантин поради коронавирусот го доживуваат како празничен одмор, но тоа не е задолжително така, бидејќи заедничкото престојување подолг времески период во еден ист затворен простор може да влијае на врската, на нејзино ...

Забраната за движење не ја почитувале 264 лица

Р.С.Европа - 29.03.2020

МВР соопшти дека 263 лица не ја почитувале мерката за забрана на движењето во текот на изминатото деноноќие. Приведени се 102 лица, 46 лица биле опоменати, a за останатите се изготвени соодветни записници и доставени до надлежното обвинителство.

Се опоравува сопругата на канадскиот премиер Трудо

Независен - 29.03.2020

Софи Трудо, сопругата на канадскиот премиер соопштила дека се опоравува од корона вирусот. На својот Фејсбук профил напишала – Се чувствувам многу подобро. Од дното на моето срце сакам да им се заблагодарам на сите што ми ги испратија своите ...

Средба на момче со неговата мајка по 29 дена изолација

Деца - 29.03.2020

Пандемијата на коронавирусот доведе до затворање на границите, домашна самоизолација и социјално дистанцирање. Во некои случаи пандемијата раздвои цели семејства. Затоа е посебна глетката кога пред неколку дена едно момче од Кина конечно ја виде ...

Реакции во Битола по одлуката државниот карантин да биде сместен во центарот на градот

Сител - 28.03.2020

Битолчани со бурни реакции на социјалните мрежи откако вчера пристигнаа двата автобуси со македонски државјани кои авионски пристигнаа од Малта. Се работи за 45 лица, претежно од Битола кои беа распоредени во два автобуса и се сместени во хотел на ...

Изминатото деноноќие 94 лица не ја почитувале мерката за забрана на движењето

Алсат-М - 28.03.2020

Во текот на изминатото деноноќие (27/28.03.) на територијата на државата вкупно 94 лица не ја почитувале мерката за забрана на движењето, при што полициските службеници привеле 44 лица, 10 лица биле опоменати, a за останатите се изготвени соодветни ...

Битолчани нејќат карантин на Широк Сокак, се плашат дека коронавирусот ќе ги фати преку отворени прозорци

Сакам да кажам - 28.03.2020

Сместувањето на 45 македонски државјани од Малта во државен карантин во хотел на Широк Сокак во строгиот центар на Битола заради заштита од ширење на корнавирусот, вчера предизвика бурни реакции на социјалните мрежи.

Во Србија полициски час за викенд од 15 до 05 и затворање на сите пазари

А1 On - 28.03.2020

Српската Влада на денешната седница донесе нови остри мерки за спречување на ширењето на епидемијата со вирусот Ковид-19, соопшти Владата. Како што јави дописникот на МИА од Белград, Владата на сите граѓани на Србија, како и на странците со дозвола ...

Кривична пријава за двајца делчевци кои не ја почитувале мерката за самоизолација

А1 On - 28.03.2020

Две лица од Делчево казнети за непочитување на мерката за самоизолација. Првата кривична пријава од страна на Одделението за внатрешни работи Делчево му е поднесена на шеесет и две годишниот Ф.Т од Делчево, кој се товари за „непостапување според ...

Затечените во Дебар пратени во самоизолација – за превоз се снаоѓаат сами

Република - 28.03.2020

Затечените од Дебарски бањи кои седеа превентивно 14 дена, како мерка на државата поради епидемијата во овојград денеска се пратени дома. Тие останаа заглавени во Дебар по изолацијата на овој град, каде корона вирусот почна брзо да се шири.

Самоизолацијата во Србија продолжена од 14 на 28 дена

Независен - 28.03.2020

Србија го продолжи периодот на задолжителна самоизолација од 14 на 28 дена, а забраната за движење во деновите на викендот почнува од 15 часот и трае до 5 часот. Ова се најновите мерки што ги донесе денес српската влада.

Пристигнатите битолчани од Малта не се опасност за Битола

Н.Македонија - 28.03.2020

Во врска со пристигнувањето на двата автобуса со наши државјани од Малта во Битола, општина Битола вечерва се огласи со соопштение. – Пристигнатите лица, наши сограѓани, се сместуваат во контролирана изолација, со полициски надзор, а претходно ...

Контролирана изолација на група битолчани во хотелот „Широк Сокак“

+инфо - 28.03.2020

Со одлука на надлежните јавни власти и со претходно одобрување за користење на хотел „Широк Сокак“ во Битола, од синоќа во овој град на контролирана изолација се група граѓани, повратници од Малта, најголем дел жители на овој град.

Битолчани со петиција против одлуката хотелот Епинал да биде државен карантин?!

Либертас - 28.03.2020

Четирисет и пет лица од Малта вчера пристигнаа во битолскиот хотел Епинал, каде е направен првиот државен карантин за македонски државјани во странство кои прифатија да бидат во 15-дневна изолација за да се вратат во земјава.

Во Франција пораст од 30% на случаите на семејно насилство за време на изолацијата

Радио МОФ - 28.03.2020

Министерот за внатрешни работи на Франција, Кристоф Кастане , соопшти дека додека трае изолацијата поради коронавирусот, бројот на пријавени случаи на домашно насилство во земјата пораснал за повеќе од 30 проценти.

Издадени 1620 решенија за изолација, потпишани 9025 изјави за самоизолација, извршени 5597 контроли

MakPress - 28.03.2020

Во изминатиот период издадени се вкупно 1620 решенија за изолација, од кои во последните 24 часа издадени се 90 решенија за самоизолација, извршени се 5597 контроли на решенијата за самоизолација од кои 816 во последните 24 часа, при што за ...

Нови мерки во Србија: Самоизолацијата се продожува на 28 дена, а се укинува и дозволеното шетање на миленици

Слободен Печат - 28.03.2020

Сите мерки за самоизолација се продолжени од 14 на 28 дена, а за викендите забраната за движење е од 15 часот, одлучено е на денешната седница на Владата на Србија. Најновите мерки за спречување на коронавирусот вкучуваат сите граѓани на Република ...

Група граѓани, повратници од Малта, во изолација во Битола

Press24 - 28.03.2020

Со одлука на надлежните јавни власти и со претходно одобрување за користење на хотел „Широк Сокак“ во Битола, од синоќа во овој град на контролирана изолација се група граѓани, повратници од Малта, најголем дел жители на овој град.

Контролирана изолација на група битолчани во Битола

24Инфо - 28.03.2020

Со одлука на надлежните јавни власти и со претходно одобрување за користење на хотел „Широк Сокак” во Битола, од синоќа во овој град на контролирана изолација се група граѓани, повратници од Малта, најголем дел жители на овој град.

Контролирана изолација на група битолчани во Битола

Локално - 28.03.2020

Со одлука на надлежните јавни власти и со претходно одобрување за користење на хотел „Широк Сокак“ во Битола, од синоќа во овој град на контролирана изолација се група граѓани, повратници од Малта, најголем дел жители на овој град.

Повратниците од Малта сместени во Битола во контролирана изолација

Курир - 28.03.2020

Со одлука на надлежните јавни власти и со претходно одобрување за користење на хотел „Широк Сокак“ во Битола, од синоќа во овој град на контролирана изолација се група граѓани, повратници од Малта, најголем дел жители на овој град.

Контролирана изолација на група битолчани во Битола

Опсервер - 28.03.2020

– Со одлука на надлежните јавни власти и со претходно одобрување за користење на хотел „Широк Сокак“ во Битола, од синоќа во овој град на контролирана изолација се група граѓани, повратници од Малта, најголем дел жители на овој град.

Повратници од Малта во изолација во хотелот „Широк Сокак“

Нетпрес - 28.03.2020

Со одлука на надлежните јавни власти и со претходно одобрување за користење на хотел „Широк Сокак“ во Битола, од синоќа во овој град на контролирана изолација се група граѓани, повратници од Малта, најголем дел жители на овој град.

Контролирана изолација на група битолчани во Битола

24 Вести - 28.03.2020

Со одлука на надлежните јавни власти и со претходно одобрување за користење на хотел „Широк Сокак“ во Битола, од синоќа во овој град на контролирана изолација се група граѓани, повратници од Малта, најголем дел жители на овој град.

Контролирана изолација на група битолчани во Битола

Канал5 - 28.03.2020

Со одлука на надлежните јавни власти и со претходно одобрување за користење на хотел „Широк Сокак" во Битола, од синоќа во овој град на контролирана изолација се група граѓани, повратници од Малта, најголем дел жители на овој град.

Кривична пријава за двајца делчевци кои не ја почитувале мерката за самоизолација

ТВ21 - 28.03.2020

Две лица од Делчево казнети за непочитување на мерката за самоизолација. Првата кривична пријава од страна на Одделението за внатрешни работи Делчево му е поднесена на шеесет и две годишниот Ф.Т од Делчево, кој се товари за „непостапување според ...