TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НОВИ МУТАЦИИ. Британски, бразилски, јужноафрикански: Што засега знаеме за новите соеви на коронавирусот и колку се ...

Panacea.mk - 27.01.2021

Вирусите постојано се менуваат со мутации, а варијациите на вирусот SARS-CoV-2, по еволуцијата и процесот на прилагодување, забележани се низ светот. Иако повеќето мутации во настанувањето нема да имаат значајно влијание на ширење на вирусот, некои ...

Германија планира да ги запре сите летови кон земјата: Министерот најави нови драстични мерки

Точка - 26.01.2021

Германската администрација ја разгледува можноста за целосно запирање на летовите кон таа земја со цел да спречи внесување многу заразни сојеви на коронавирусот, рекол министерот за внатрешни работи Хорст Зехофер.

Короната диктира – Арсенал и Бенфика во ЛЕ на неутрален терен?

TopSport - 26.01.2021

Се ближи продолжението на елиминациската фаза во Лигата на шампионите и Лига Европа на УЕФА. Едно од дербу дуелите во шеснаесетфиналето на ЛЕ е дуелот меѓу Арсенал и Бенфика. Првиот меч од овој дуел е на програмата на 18 февруари во Лисабон, но е ...

Хаос на повидок: Англија не го пушта Арсенал во Лисабон, Бенфика не сака на неутрален терен

Sport 1 - 26.01.2021

Пандемијата со коронавирус низ светот не стивнува, а откако се појавија мутирани соеви кои се многу позаразни и полесно се шири новиот опасен вирус во Велика Британија, Бразил и Јужна Африка, европскиот фудбал допрва ќе се соочува со нови проблеми, ...

Коронавирус: Германија размислува целосно да ги сопре меѓународните летови

Deutsche Welle - 26.01.2021

Властите во Германија размислуваат дали целосно да ги сопрат меѓународните летови кон земјата за да го спречат ширењето на позаразните соеви на коронавирусот, потврди министерот за внатрешни работи.

Ние го нарекуваме БРИТАНСКИ СОЈ, но тој е исто така познат како КЕНТ ВИРУС: Еве зошто се нарекува така

Во Центар - 26.01.2021

Новиот вид на вирусот корона кој пристигна веќе и кај нашите соседи во Србија го носи името на Кент, област во Англија, каде што првпат се појави во септември 2020 година. Мутираниот вид на коронавирус потекнува од лице од Кент, сметаат научниците.

Го нарекуваме БРИТАНСКИ СОЈ, а познат e како ВИРУС КЕНТ: Зошто се вика така и што е тоа што го знаеме за новата ...

Локално - 26.01.2021

Новиот вид на коронавирус кој пристигна на Балканот го носи името на Кент, област во Англија, каде што првпат се појави во септември 2020 година. Мутираниот вид на коронавирус потекнува од лице од Кент, сметаат научниците.

Во Македонија потврдени 20-тина соеви на корона, мутираниот вирус од Британија не е меѓу нив

Gostivarpress.mk - 26.01.2021

Министерството за здравство информира дека заклучно со 11 јануари 2021 година не е утврдено присуство на SARS-CoV-2 вирусот од Велика Британија во нашата земја. МЗ појаснува дека овие наоди се базирани на податоците од лабораторијата на МАНУ добиени ...

Вакцината на „Модерна“ делува и против новите мутации на Ковид-19, тврдат научници

Сител - 26.01.2021

Вакцината на „Модерна“ против коронавирусот делува против новите мутации на вирусот кои се појавија во Велика Британија и Јужна Африка, тврдат научниците од оваа фармацевтска компанија, пренесува британски „БиБиСи“.

Вакцини со послаб ефект придонесуваат за опасни мутации

Deutsche Welle - 26.01.2021

Мутанти кои го заобиколуваат имуниот систем може да придонесат за развој на поагресивен патоген. Веќе оздравени лица од Ковид-19 би можеле наново да се инфицираат, на вакцините во тој случај ќе им биде потребно ажурирање САРС-Ков-2 во бразилското ...

Низ Северна Македонија „шетаат“ 20 мутации на коронавирусот

Слободен Печат - 26.01.2021

Дваесетина мутации на коронавирусот се детектирани во лабораторијата на Македонската академија на науките и уметностите во Скопје. До 11 јануари, во земјата не е откриена најзаразната британска мутација на вирусот, ама затоа има десетици други.

Направена првата фотографија од британската варијанта на корона вирусот

Иновативност - 26.01.2021

Научници од Роспотребнадзор, руската федерална агенција и надзорно тело во јавното здравство, први успеаја да направат фотографија од британската варијанта на корона вирусот. Државниот истражувачки центар Вектор стана првиот во светот кој направи ...

Британски, бразилски, јужноафрикански: Што засега се знае за новите соеви на коронавирусот и колку се опасни?

Слободен Печат - 26.01.2021

Вирусите постојано се менуваат мутирајќи, а варијациите на вирусот SARS-CoV-2, забележени се ширум светот. Светската здравствена организација објави дека од досега забележените варијанти, некои се навистина поврзани со преносливоста на ...

Нема простор за паника, новиот сој на коронавирусот само побргу се шири

Кајгана - 26.01.2021

Инфектологот д-р Мијомир Пелемиш изјави дека нема простор за паника бидејќи новиот сој на вирусот, кој и да е, не менува ништо, дури ни во терапијата. „Не треба да креваме паника, граѓаните на Србија се доволно исплашени веќе година дена.

Пристигнаа првите резултати од тестовите на „Модерна“: Вакцината е ефикасна и против новите мутации на коронавирусот

Press24 - 26.01.2021

Вакцината на „Модерна“ против коронавирусот делува против новите мутации на вирусот кои се појавија во Велика Британија и Јужна Африка, тврдат научниците од оваа фармацевтска компанија, пренесува британски „БиБиСи“.

Колку се загрижувачки новите варијанти на коронавирусот?

Факултети - 26.01.2021

Новите мутации на коронавирусот се позаразни од оригиналниот вирус што ја предизвика пандемијата. Научниците брзаат да ги проучат овие мутирани верзии за да разберат каква закана претставуваат.

Мутираниот вирус на границите на Македонија

Н.Македонија - 26.01.2021

Има ли опасност од британската мутација на коронавирусот, која веќе е регистрирана во соседна Србија? Дали Македонија треба да ги зајакнува или не рестриктивните мерки? Можно ли е да се искомплицира целата епидемиолошка состојба и постои ли начин да ...

Модерна: Нашата вакцина штити и од новите мутации на вирусот

USB - 26.01.2021

Вакцината на Модерна дејствува и против новите видови коронавирус пронајдени во Велика Британија и Јужна Африка, тврдат научници од оваа фармацевтска компанија. Како што пренесува Би-би-си, раните лабораториски тестови сугерираат дека антителата ...

Бразилскиот сој на коронавирусот пристигна во САД: Се смета дека е 50 одсто позаразен

Кумановски м. - 26.01.2021

Бразилскиот сој на коронавирусот пристигна во САД, а тоа беше потврдено во еден случај во Минесота. Лицето неодамна се вратило од патување од тешко погодената јужноамериканска земја. Варијантата позната како П1, наводно е најмалку 50 проценти ...

Мутација откриена летово кај пациент во Охрид доминира меѓу заболените од Ковид-19 во Македонија

Република - 26.01.2021

Министерството за здравство информира дека заклучно со 11 јануари 2021 година не е утврдено присуство на мутацијата на САРС-КоВ-2 вирусот од Велика Британија во нашата земја. Овие наоди се базирани на податоците од лабораторијата на ИЦГИБ-МАНУ ...

Руските научници објавија прва фотографија на британскиот сој на коронавирусот

Канал5 - 25.01.2021

Научниците од Роспотребнадзор, руската федерална агенција и надзорно тело во јавното здравство, тврдат дека први направиле микроскопска фотографија од британската варијанта на коронавирусот.

Објавена првата фотографија од новиот сој на коронавирус

Точка - 25.01.2021

Новиот сој на коронавирусот е позаразен од претходните, а засега е доминантен во Велика Британија. Научниците од сибирскиот Векторски центар прв пат го фотографирале новиот сој на коронавирус.