TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Српскиот претседател: Вооружените лица кои ја нападнаа косовската полиција се локални косовски Срби

Во Центар - 24.09.2023

Александар Вучиќ го осуди убиството на косовскиот полицаец, рече дека се убиени и најмалку 3 етнички Срби. Српскиот претседател Александар Вучиќ во неделата изјави дека вооружените лица кои ја нападнале косовската полиција не се од Србија и се ...

Вучиќ го обвини Курти за престрелката во северно Косово, кажа дека се убиени тројца Срби

Сакам да кажам

Вучиќ: Убиството на полицаецот е за осуда, но за се е виновен Курти

Фокус

Вонредно обраќање на Вучиќ: Курти е виновен за сѐ, Србите повеќе не сакаа да трпат терор

Вечер Прес

Вучиќ: Курти е единствениот виновник за сѐ што се случува на Косово

Телма

Вучиќ:На северот на Косово убиени тројца Срби

Р.С.Европа

Вучиќ: Користеа снајперски оган и удрија по приватни куќи, каде имаше само старци

Слободен Печат

Канал5 Канал5 Во Центар Алсат-М А1 On Press24 Макфакс Expres

Вучиќ за хаосот на Косово: Србите се бунтуваат поради теророт на Курти (ВИДЕО)

МКД - 24.09.2023

Српскиот претседател Александар Вучиќ денес одржа прес-конференција по повод смртоносното насилство на Косово, при што беше убиен еден косовски полицаец, а тројца српски напаѓачи се убиени во судирите со полицијата.

Вучиќ го осуди убиството на полицаецот, а бунтот на Србите дошол поради „теророт на Курти“

Независен

Вучиќ го осуди убиството на полицаецот: Се побунија Срби од Косово не можејќи да го трпат теророт на Курти

Макфакс

ВИДЕО| Вучиќ: Курти е виновен за се, Србите не сакаа повеќе да трпат терор

Слободен Печат

Вучиќ: Србите на Косово се побунија, не сакајќи да го трпат теророт на Курти, за осуда е убиството на косовскиот полицаец

Бизнис Вести

Вучиќ го осуди убиството на полицаецот: Се побунија Срби од Косово не можејќи да го трпат теророт на Курти

Опсервер

Вучиќ го осуди убиството на полицаецот: Се побунија Срби од Косово не можејќи да го трпат теророт на Курти

Точка

Zoom Скопје1 Нова ТВ еМагазин CivilMedia Frontline Денар 24Инфо

Вучиќ категорично: НИКОГАШ НЕМА ДА ГО ПРИЗНАЕМЕ КОСОВО, МОЖЕ СИТЕ ДА НЕ УБИЕТЕ!

Вечер Прес - 24.09.2023

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, категорично изјави дека Србија никогаш нема да го признае Косово. „На оние кои мислат дека ќе извршат најголем притисок Србија да го признае независно Косово, им велам: „Никогаш нема да признаеме независно ...

Никогаш нема да го признаеме независно Косово! Вучиќ: Заборавете на тоа!

Пулс24

Милановиќ до Вучиќ: Косово е реалност, Србија ќе мора да се навикне

МКД

Претседателот на Хрватска Пленковиќ: Косово е реалност и Србија ќе мора да се навикне на тоа

Вечер Прес

Милановиќ го потсети Вучиќ дека Косово е реалност и Србија мора да се навикне на тоа

Слободен Печат

Вучиќ: Можете сите да нѐ убиете, никогаш нема да признаеме независно Косово

Курир

Вучиќ: Можете сите да нѐ убиете, никогаш нема да признаеме независно Косово

Lider

PressingTV

Вучиќ: Курти е единствениот виновник

PressingTV - 24.09.2023

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека премиерот на привремените институции на Приштина Аљбин Курти е единствениот виновник и дека неговата единствена цел е да ја вовлече Србија во војна со НАТО.

Курти: Преговорите меѓу Косово и Србија станаа еднострани и влегоа во ќорсокак

Слободен Печат

Вучиќ: Светот го запираше конфликтот 2001 во Македонија, а денеска велат убијте ги сите – Курти сака само војна меѓу Србија и НАТО

4NEWS

Вонредно обраќање на Вучиќ, го обвинува Курти за подметнување и најавува разоткривање на вистината

Слободен Печат

Гренел: Светот е обединет во оценката дека Албин Курти прави проблеми на Балканот

Слободен Печат

Петковиќ: Курти е вистинско девојче додека разговара со Вучиќ во Брисел

А1 On

Курти го обвини Лајчак дека работи за Србија

Н.Македонија

MakPress 24Инфо Локално Вечер Прес Република Република Курир Нетпрес

(ФОТО) Курти објави фотографии: Овие мажи вршат напад врз косовската полиција - тие се војници поддржани од Србија

Press24 - 24.09.2023

Премиерот на Косово, Албин Курти на својот профил на „Твитер“ објави фотографии од мажи кои се облечени како војници. За нив тврди дека се одговорни за нападот врз косовската полиција. Во нападот е убиен еден косовскиот полицаец, а имало и други ...

Курти: Оклопните возила и џиповите не се од Косово

Алсат-М

Курти: Триесет вооружени лица продолжуваат со нападите врз косовската полиција

Макфакс

Курти: Нападите на северот на Косово продолжуваат

Локално

Блокирани се граничните премини меѓу Косово и Србија по убиството на полицаецот

Канал5

Не е дозволен влез во Косово преку Јариње и Брњак

Локално

Курти: Триесет вооружени лица продолжуваат со нападите врз косовската полиција

Опсервер

24Инфо Press24 Точка Скопје1

Осуда за убиството и повик за итна реакција на меѓународната заедница

Алсат-М - 24.09.2023

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, ја откажа посетата во Њујорк каде престојуваше во официјална посета и замина за Косово, откако ја доби веста за тензичната ситуација на северот. „Убиството на полицаец и ранувањето на уште еден на северот на ...

Лајчак и Барбано пристигнаа во Косово, состанок одржа Советот за безбедност во Приштина

Бизнис Вести

Лајчак и Барбано пристигнаа во Косово, состанок одржа Советот за безбедност во Приштина

ТВ21

Лајчак и Барбано пристигнаа во Косово, состанок одржа Советот за безбедност во Приштина

Н.Македонија

Лајчак и Барбано итно допатуваа во Косово, одржан состанок на Советот за безбедност во Приштина

Република

Се слушаат истрели на северот на Косово, Советот за безбедност одржа состанок

еМагазин