TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МЗ се уште молчи за проблемот со хируршките сали - ВМРО-ДПМНЕ: Со потпис за лична согласност пациенти се оперираат на ...

24 Вести - 25.05.2024

Министерството за здравство се уште молчи за проблемот со хируршките сали во најголемиот медицински комплекс во земјава - „Мајка Тереза“. Оттаму се уште не споделуваат информации дали дефектот поради кој со денови веќе не се вршат операции е решен и ...

Обвинителство ќе истражува, зошто една недела се затворени хируршките сали во Клинички центар

еМагазин - 25.05.2024

Обвинителство ќе истражува зошто хируршките сали во Клинички центар се затворени една недела. Од таму добиле известување од Министерство за здравство за проблеми со вентилацискиот систем. „Цела недела, од минатата сабота трае проблемот со системот ...

Обвинителство истражува зошто се затворени хируршките сали на Клинички

Фокус - 25.05.2024

Обвинителството истражува зошто веќе една недела се затворени хируршките сали на клинички. Првите информации се дека се ширел непријатен мирис, а од Министерството за здравство посочиле на проблеми со функцонирање на вентилацискиот систем.

Затворените хируршки сали поради непријатен мирис стигнаа до Обвинителството

А1 On - 25.05.2024

Хириршките сали на Клинички центар се затворени повеќе од една седмица поради непријатната миризба која се ширела. Министерството за здравство за ова испратило претставка до Јавното Обвинителство, па сега обвинител ќе истражува дали има кривично ...

Смрдеа затвори дел од салите за операции во комплексот клиники „Мајка Тереза“

Макфакс - 25.05.2024

Претставник на министерството за здравство бил сослушан во скопското обивнителство, а следни на ред се и директорите на хирушките клиники. По собраните искази и докази обвинител ќе процени дали постои основа да поведе постапка и против кого во врска ...

Една недела затворени хируршки сали – Министерството за здравство го известило обвинителството

Телма - 25.05.2024

Зошто се ширел непријатен мирис во хируршките сали на клинички кои се затворени повеќе од една неделеа. Ова прашање дојде и до обивнителството. Од таму официјално добивме одговор дека добиле известување од Министерството за здравство за проблемите ...

Здравството на колена: Хаваријата со хируршките сали на Клинички, Министерството наместо да ја реши му ја нафрли на ...

Слободен Печат - 25.05.2024

Хируршките сали на Клинички центар се затворени повеќе од една недела, а Министерството за здравство со крајно игнорантски однос, наместо да го реши проблемот, му го нафрли на Јавното Обвинителство во форма на претставка.

Цела недела не работат операционите сали на Хирургија - нема информација кога ќе профункционираат

Сител - 24.05.2024

Операционите сали на хирургија ќе останат надвор од функција и за време на продолжениот викенд. Цела недела поради непријатна миризба и проблеми со компримираниот воздух не работи оперативниот блок и се одложуваат сите интервенции на пациентите кои ...

Само три хируршки сали се активни во Клиничкиот центар

Слободен Печат - 24.05.2024

Три хируршки сали се оспособени за работа во хируршкиот блок при комплексот клиники „Мајка Тереза“, велат извори од клиниката за Канал 5. Според информациите во трите сали во моментов се извршуваат само исклучително итни операции.

Непозната миризба ги затвори хируршките сали во „Мајка Тереза“

Фактор - 24.05.2024

Само три хируршки сали работат во Клиничкит центар „Мајка тереза“ поради чудна миризба во хируршкиот блок, објави Канал 5. Во трите сали има само исклучително итни операции. Останатите се затворени, а од центарот не знаат кога ќе се вратат во ...

6-ти ден не работат хируршките сали – МЗ молчи дали и кој ќе сноси одговорност

Слободен Печат - 23.05.2024

6-ти ден нема операции во хируршкиот блок при комплексот клиники „Мајка Тереза“. Има само една операциона сала која работи за итни случаи, брифираат извори на клиниката. Освен што нема каде да се оперираат пациентите, во хируршкиот блок се шири ...

Смрдеа затвори дел од салите за операции во комплексот клиники „Мајка Тереза“

Опсервер - 25.05.2024

Претставник на министерството за здравство бил сослушан во скопското обивнителство, а следни на ред се и директорите на хирушките клиники. По собраните искази и докази обвинител ќе процени дали постои основа да поведе постапка и против кого во врска ...

Што мириса во хирушките сали ќе истражува скопското Обвинителство

24Инфо - 25.05.2024

Претставник на Министерството за здравство бил сослушан во скопското Обивнителство, а по него според неофицијални информации следуваат директорите на хирушките клиники. По собраните искази и докази обвинител ќе процени дали постои основа да поведе ...

Обвинителство истражува зошто се затворени хируршките сали во Клиничкиот центар

Независен - 25.05.2024

Обвинителството истражува зошто веќе една недела се затворени хируршките сали на клинички. Првите информации се дека се ширел непријатен мирис, а од Министерството за здравство посочиле на проблеми со функцонирање на вентилацискиот систем.

Обвинителство истражува зошто цела недела заради технички проблеми се затворени 9 од 12 хируршките сали.

Либертас - 25.05.2024

Обвинителството истражува зошто веќе една недела се затворени хируршките сали на клинички. Првите информации се дека се ширел непријатен мирис, а од Министерството за здравство посочиле на проблеми со функцонирање на вентилацискиот систем.