TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Од седум позиции во преговарачкиот процес, приближување во ставовите има во три

24 Вести - 14.02.2018

Дводневните разговори во Виена меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, под покровителство на Метју Нимиц всушност го означуваат почетокот на вистинскиот преговарачки процес околу проблемот за името, вели премиерот Зоран Заев.

Три од седум точки на преговорите се отстранети, кажа Заев за средбата димитров-коѕијас во Виена

Сакам да кажам - 14.02.2018

Премиерот Зоран Заев вели дека преговарачкиот процес меѓу Македонија и Грција околу спорот за името почнал вчера со средбата на министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос Коѕијас со посредникот Метју Нимиц во Виена, каде што биле ...

Владата не открива детали од преговарачкиот процес за спорот со името

Алфа - 14.02.2018

Владата не кажува детали од преговарачкиот процес за спорот со името. Се што е во интерес на преговорите веќе е објавено во јавноста, велат од таму. Владата не кажува детали од преговарачкиот процес за спорот со името.

Софија следна можност за преговори за името

Р.С.Европа - 14.02.2018

Министрите Димитров и Коѕијас в четврток и в петок ќе престојуваат во Софија на состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ и на земјите - кандидатки, што е уште една можност за средба.

Маратонот во Виена не ги поместил позициите на Скопје и Атина?!

Deutsche Welle - 14.02.2018

Епилогот од седумчасовните разговори Димитров-Коѕијас со посредство на Нимиц, се сведе на штуро соопштение од шест реда, кое идентично беше објавено во двете земји. Неофицијално, на средбата не е направен исчекор. Нема поместување во позициите.

Има ли Македонија противотров ...

Н.Македонија - 14.02.2018

Во отсуство на официјални информации на оваа тема, домашните познавачи на состојбите коментираат дека, покрај грчкото самоволие, уцените и барањата на кои им нема крај и досегашното излагање на посредникот со личните изјави и толкувања надвор од ...

Виена: Маратонска средба Димитров-Коѕиас-Нимиц, преговорите продолжуваат

24 Вести - 14.02.2018

Продолжување на преговорите меѓу Македонија и Грција околу спорот со името под покровителство на ОН, ова е единствениот заклучок за кој информираа од МНР по речиси 6 часовниот состанок во Виена кој го имаа шефовите на македонската и грчката ...

Конструктивна средба на Нимиц со Димитров и Коѕијас, разговорите за името продолжуваат

МРТ - 14.02.2018

Пет часа разговори на шефот на македонската дипломатија Димитров со неговиот грчки колега Коѕијас, под покровителство на посредникот Нимиц вчера во Виена. Скудно соопштение од Скопје и од Атина. Разговорите продолжуваат и натаму во рамките на ОН...

Маратонот во Виена не ги поместил позициите на Скопје и Атина?!

Либертас - 14.02.2018

Епилогот од седумчасовните разговори Димитров-Коѕијас со посредство на Нимиц, се сведе на штуро соопштение од шест реда, кое идентично беше објавено во двете земји. Неофицијално, на средбата не е направен ...

Во Виена нова етапа од разговорите за името

Р.С.Европа - 13.02.2018

Министрите Димитров и Коѕијас во Виена се сретнаа со медијаторот Метју Нимиц. Ова е прв состанок од новата етапа на преговорите, кој сега се води на министерско ниво. Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос ...

Димитров – Нимиц –  Коѕијас пет часа ги пеглаат разликите во спорот за името

Телма - 13.02.2018

Во Виена веќе пет часа се одвиваат преговорите меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и на Гриција за надминување на спорот за името, со посредништво на Метју Нимиц. На средбата која започна утрово околу 10 часот и синоќа и претходеше ...

Димитров се сретна со Коѕијас и Нимиц, преговорите продолжуваат

Нова ТВ - 13.02.2018

Министерот за надворешни работи на Македонија, Никола Димитров денеска во канцеларијата на ОН во Виена имаше заедничка средба со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас и личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц.

По долгите разговори, кусо соопштение: преговорите продолжуваат

Р.С.Европа - 13.02.2018

Согласност да се продолжат напорите за наоѓање на заедничко прифатливо решение за името под покровителство на ОН, изразиле министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на средбата со медијаторот Метју ...

Димитров-Коѕијас: Решението за името под покровителство на ОН

Алсат-М - 13.02.2018

Изнаоѓањето на прифатливо решение за надминување на разликитe околу името да биде и понатаму под покровителство на ОН, се договориле денес во Виена министерите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас.

Преговорите за спорот со името продолжуваат под покровителство на ОН

Алфа - 13.02.2018

По завршувањето на состанокот до јавноста стигна само соопштение дека Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција се согласиле да ги продолжат напорите под покровителство на Обединетите Нации.

Ќе се доближат ли ставовите во Виена, маратонски разговори меѓу Димитров, Коѕијас и Нимиц?!

ТВ21 - 13.02.2018

Маратонски разговори во австриската престолнина денеска водат Димитров, Коѕијас и Нимиц. Шефовите на македонската и грчката дипломатија во Виена се обидуваат со медијаторот да ги надминат разликите за името.

Преговорите во Виена завршија - нема информации дали е постигнат напредок за името

Сител - 13.02.2018

Ниту по 5 часовната средба на министрите за надоврешни работи на Македонија и Грција со медијаторот Нимиц, нема информации за напредок во решавањето на спорот со името. Во соопштението од македонското министерство за надоврешни работи се вели дека ...

Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц

Курир - 13.02.2018

Повеќе од три часа трае состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Засега нема информации дали по преговорите министрите и Нимиц ќе ...

Жешките разговори за името во полн ек

Канал5 - 13.02.2018

Во 10 часот утринава започнаа преговорите во Виена меѓу министрите за надворешни Димитрво и Коѕиас, со посредство на Нимиц, прва во ваков формат. Засега нема информации дали состанокот ќе дадат изјави или ќе биде објавено соопштение на ...

Нова рунда преговори за името - Димитров, Коѕијас и Нимиц преговараат во Виена

Сител - 13.02.2018

Повеќе од 5 часа трае средбата на медијаторот Нимиц со министрите за надоврешни работи на Македонија и Грција. Во обид за надминување на разликите околу спорот со името и обновениот дијалог помеѓу двете земји, ова е прва средба на министерско ниво.

Трета рунда: Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц

МРТ - 13.02.2018

Во Виена почна третата рунда од обновените преговори за името, на министерско ниво. За прв пат во присуство на медијаторот Метју Нимиц преговараат шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас.

Димитров и Коѕијас на средба со Нимиц

МРТ - 13.02.2018

Нова рунда разговори за прашањето за името, прва на министерско ниво со медијаторот. Шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грција, Димитров и Коѕијас на средба со Метју Нимиц во Виена. Претходеше министерска тет-а-тет средба...

Средба на Димитров и Коѕијас со Нимиц: Напорите за наоѓање на решение за името ќе продолжат под покровителство на ОН

А1 On - 13.02.2018

Денеска, во канцеларијата на ОН во Виена, личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц, имаше заедничка средба со министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров и со министерот за надворешни работи на Грција, ...

Димитров-Коѕијас: Решението за името под покровителство на ОН – Атина поднела нацрт-договорот кој е основа на ...

Локално - 13.02.2018

Околу шест часа траеше средбата меѓу министерот за надворешни работи Никола Димитров и неговиот грчки колега Никос Коциас со посредникот на ООН Метју Нимиц, информира АлсатМ . Независно од времетраењето на оваа средба, се што беше кажано јавно е ...

Грчки медиуми: Денеска се испитуваат следните чекори за името меѓу Грција и ПЈРМ

Слободен Печат - 13.02.2018

Како што јавува дописникот на МИА од Атина, дел од медиумите во Грција коментираат дека нацрт спогодбата од грчката страна е подготвена и ќе биде презентирана во Виена, а дел, како што вчера објави МИА, дека сѐ уште се работи на неа.

Како резултираше средбата Нимиц-Димитров-Коѕијас во Виена?

Фактор - 13.02.2018

Денес во канцеларијата на ОН во Виена се сретнаа личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц, министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров и министерот за надворешни работи на Грција, Николас Коѕијас.

Заев: Од седум позиции во преговарачкиот процес, приближување во ставовите има во три

10без10 - 15.02.2018

Дводневните разговори во Виена меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, под покровителство на Метју Нимиц всушност го означуваат почетокот на вистинскиот преговарачки процес околу проблемот за името, вели премиерот Зоран Заев.

Софија нова попатна станица за приближување на ставовите меѓу Скопје и Атина...

Н.Македонија - 15.02.2018

Софија нова попатна станица за приближување на ставовите меѓу Скопје и Атина Ќе ги помрднат ли од мртва точка ставовите од маратонските разговори за името во Софија, кои почнаа на почетокот на оваа недела меѓу шефовите на дипломатиите на Грција и ...

Димитров и Коѕијас во дипломатски маратон од скоро 7 часа во Виена

Таратур - 14.02.2018

Речиси седумчасовниот дијалог Димитров-Коѕијас со посредство на Нимиц, резултираше со штуро соопштение од шест реда, кое идентично беше објавено во двете земји. Неофицијално, на средбата не е направен исчекор, пренесува Дојче Веле .

Димитров – Нимиц –  Коѕијас пет часа ги пеглаат разликите во спорот за името

Локално - 13.02.2018

Во Виена веќе пет часа се одвиваат преговорите меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и на Гриција за надминување на спорот за името, со посредништво на Метју Нимиц. На средбата која започна утрово околу 10 часот и синоќа и претходеше ...

Димитров-Коѕијас: Решението за името под покровителство на ОН

CivilMedia - 13.02.2018

Изнаоѓањето на прифатливо решение за надминување на разликитe околу името да биде и понатаму под покровителство на ОН, се договориле денес во Виена министерите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас.

Во Виена продолжува итниот состанок за разликите во предлогот за името

Нетпрес - 13.02.2018

Во тек и по речис шест часа состанокот на шефовите на дипломатиите на Македонија и на Грцизја, Никола Димитров односно Никос Коѕијас со медијаторот Нимиц во Виена, а според она што може да се дознае, главно од извори блиски на разговорите на грчките ...

Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц

24 Вести - 13.02.2018

Повеќе од три часа трае состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Засега нема информации дали по преговорите министрите и Нимиц ќе ...

Преговорите во Виена завршија - нема информации дали е постигнат напредок за името (видео)

Press24 - 13.02.2018

Ниту по 5 часовната средба на министрите за надоврешни работи на Македонија и Грција со медијаторот Нимиц, нема информации за напредок во решавањето на спорот со името- пишува Сител. Во соопштението од македонското министерство за надоврешни работи ...

Конструктивна средба на Димитров и Коѕијас со Нимиц во Виена

Канал5 - 13.02.2018

Продолжувата и натаму преговорите за името под покровителство на ОН , соопшти МНР по завршувањето на средбата меѓу Димитров и Коѕијас со Нимиц во Виена. Денеска, во канцеларијата на ОН во Виена, личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју ...

Интензивна дипломатија:Димитров и Коѕијас се среќаваат се почесто, се чека и Нимиц

Телевизија Нова - 13.02.2018

Вчерашната билатерална средба на шефовите на дипломатиите на Грција и Македонија, како и денешната заедно со медијаторот Нимиц се најдоа во фокусот на грчките медиуми, а прашањето со името, повторно, се искачи високо на агендата на новинарите кај ...

Маратонот во Виена не ги поместил позициите на Скопје и Атина?!

Локално - 14.02.2018

Епилогот од седумчасовните разговори Димитров-Коѕијас со посредство на Нимиц, се сведе на штуро соопштение од шест реда, кое идентично беше објавено во двете земји. Неофицијално, на средбата не е направен исчекор. Нема поместување во позициите.

Димитров – Нимиц – Коѕијас седум часа ги пеглаат разликите во спорот за името

Телма - 13.02.2018

Со согласност да продожат разговорите за надминување на спорот за името завршија денеска речиси седумчасовните преговори на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција во седиштето на ОН во Виена.

Димитров-Коѕијас: Решението за името под покровителство на ОН...

Н.Македонија - 13.02.2018

Димитров-Коѕијас: Решението за името под покровителство на ОН Изнаоѓањето на прифатливо решение за надминување на разликитe околу името да биде и понатаму под покровителство на ОН, се договориле денес во Виена министерите за надворешни работи на ...

Димитров и Коѕијас преговараат со посредство на Нимиц

А1 On - 13.02.2018

Повеќе од три часа трае состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Засега нема информации дали по преговорите министрите и Нимиц ќе ...

Димитров, Коѕијас и Нимиц преговараат повеќе од три часа

МК News - 13.02.2018

Повеќе од три часа трае состанокот на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со медијаторот Метју Нимиц во Виена, пренесува МИА. Засега нема информации дали по преговорите министрите и Нимиц ќе ...

Преговорите во Виена завршија – нема информации дали е постигнат напредок за името

Република - 13.02.2018

Ниту по 5 часовната средба на министрите за надоврешни работи на Македонија и Грција со медијаторот Нимиц, нема информации за напредок во решавањето на спорот со името. Во соопштението од македонското министерство за надоврешни работи се вели дека ...

Шкрто соопштение од МНР за средбата Димитров-Коѕијас-Нимиц

+инфо - 13.02.2018

Министрите за надворешни работи се согласија да ги продолжат напорите под покровителство на ОН. Денеска, во канцеларијата на ОН во Виена, личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц, имаше заедничка средба со министерот за надворешни ...

Грчки медиуми: Денеска се испитуваат следните чекори за името

Либертас - 13.02.2018

Вчерашната билатерална средба на шефовите на дипломатиите на Грција и Македонија, како и денешната заедно со медијаторот Метју Нимиц се најдоа во фокусот на грчките медиуми, а прашањето со името, повторно, се искачи високо на агендата на новинарите ...

Димитров-Коѕијас: Решението за името и понатаму да биде под покровителство на ОН

еМагазин - 13.02.2018

Изнаоѓањето на прифатливо решение за надминување на разликитe околу името да биде и понатаму под покровителство на ОН, се договориле денеска во Виена министерите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас.

Владата молчи околу виенските преговори

Курир - 13.02.2018

Ниту по 5 часовната средба на министрите за надоврешни работи на Македонија и Грција со медијаторот Нимиц, нема информации за напредок во решавањето на спорот со името. Во соопштението од македонското министерство за надоврешни работи се вели дека: ...

МНР за средбата во Виена: Продолжуваат напорите за наоѓање решение

Мета - 13.02.2018

Министрите за надворешни работи се согласија да ги продолжат напорите под покровителство на ОН, соопшти македонското Министерство за надворешни работи, известувајќи за денешната средба на личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц ...

Димитров-Коѕијас: Решението за името и понатаму да биде под покровителство на ОН

Press24 - 13.02.2018

Изнаоѓањето на прифатливо решение за надминување на разликитe околу името да биде и понатаму под покровителство на ОН, се договориле денес во Виена министерите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас.

Виенските преговори без конкретни решенија

Нетпрес - 13.02.2018

Ниту по 5 часовната средба на министрите за надоврешни работи на Македонија и Грција со медијаторот Нимиц, нема информации за напредок во решавањето на спорот со името. Во соопштението од македонското министерство за надоврешни работи се вели дека: ...

Димитров и Коѕијас се договориле да продолжат преговорите, соопшти МНР

Сакам да кажам - 13.02.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас се договориле да ги продолжат преговорите, по денешната средба во канцеларијата на ОН во Виена со личниот пратеник на Генералниот секретар на ОН, Метју Нимиц.