TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЛШ:Без победник во Торино

Сител - 14.02.2018

Јувентус и Тотенхем одиграа 2-2 во првиот осминафинален дуел од ЛШ во Торино. Домаќинот водеше со 2-0 со головите на Игуаин а гостите се вратија во игра откако Аргентинецот не реализира пенал во последните секунди од првиот дел.

Кејн: Можевме да се свиткаме по 2-0, но ние покажавме карактер

Дерби - 13.02.2018

Тимот на Тотенхем се избори за реми на вечерашната прва пресметка со Јувентус во Лигата на шампионите иако по само 9 минути игра беше во негатива од 2-0. Сепак премиерлигашот не се исплаши, одговори на предизвикот и дојде до 2-2, па пред своите ...

Првиот гол на Игуаин од офсајд, треба ли УЕФА полека да мисли на ВАР? (ФОТО)

24Фудбал - 13.02.2018

Гонзало Игуаин покажа дека е голем голгетер и на одличен начин реагираше по нафрлената топка од Пјаниќ, но Аргентинецот беше најблиску до голманот Хуго Лорис „Старата Дама“ одлично го започна натпреварот против Тотнем, Гонзало Игуаин погоди по само ...

ВИДЕО: Почетино генералката ја подготви уште во август - Кејн и Ериксен погодија и на „Вембли“

Gol.mk - 13.02.2018

На 5 август минатата година во пријателски натпревар на „Вембли“, Тотенхем на Почетино го совлада Јувентус на Алегри со 2-0 (1-0), а стрелци на головите беа истите фудбалери како и вечерва Хари Кејн и Кристијан Ериксен .

Бернардески: Ќе победиме на „Вембли“

Дерби - 13.02.2018

Италијанскиот првак Јувентус не успеа вечерва да слави над Тотенхем во првиот меч од осминафиналето во Лигата на шампионите и на реваншот на „Вембли“ ќе однесе 2-2 што значи само триумф ќе му донесе пласман во следната фаза.

Хери Кејн е подобар од Роналдињо и Дрогба во Лигата на шампиони

Sport 1 - 13.02.2018

Хери Кејн игра во неверојатна форма сезонава, а тоа го покажува на секој натпревар. Вечерва против Јувентус во Торино постигна погодок во ремито од 2-2 во првиот осминафинален натпревар во Лигата на шампиони.

Јуве и Тотенхем ќе решаваат на „Вембли“, Сити веќе во 1/4-финале на ЛШ

Локално - 13.02.2018

Италијанскиот шампион Јувентус и Тотенхем одиграа спектакуларен натпревар, откако одиграа 2:2 во нивниот прв натпревар од 1/8 финалната фаза од Лигата на шампионите. Головите за домаќините ги постигна Игуаин во првото полувреме, а за гостите ...

Ериксен: Овие два гола ќе значат дополнителна слобода за нас на „Вембли“

Gol.mk - 13.02.2018

Фудбалерите на Тотенхем со позитивен реузлтат ќе започнат на реваншот на „Вембли“, откако на првиот осминафинален натпревар против Јувентус , ремизираа во Торино со 2-2. По натпреварот Кристијан Ериксен изјави дека двата постигнати гола ќе значат и ...

Кејн неприкосновен: Нема подобар од него, ги престигна големите Роналдињо, Инзаги, Дрогба…

Спортски - 13.02.2018

Веќе е познато дека Хари Кејн испиша историја на англиските фудбалери во ЛШ, но тоа не е се. Кејн е првиот играч во историјата на Лигата на шампионите кој постигна девет погодоци во девет натпревари во ова натпреварување.

Со секој натпревар му скока цената на Кејн, вечерва ги помина Роналдињо, Дрогба и Диего Коста

Спортклуб - 13.02.2018

Тотенхем има вистински фудбалски ѕвер во своите редови и ако одлучи да го продаде, претстојното лето може добро да профитира. Не само што неодамна го собори рекордот во Премиер лигата како фудбалер кој најбрзо стигнал до 100 постигнати гола, туку ...

Бернардески: Не заслуживме да не победиме вечерва

Gol.mk - 13.02.2018

Кој можеше да претпостави дека по 2-0 во 9. минута, Јувентус нема да го совлада Тотенхем и ќе прими два гола. Човекот кој го изнуди првиот пенал за Јуве, Федерико Бернардески жали за пропуштената шанса.

Кејн горд: Некој ќе се предадеше… ние дадовме два гола

Екипа - 13.02.2018

Хари Кејн ја потврди својата голгетерска класа постигнувајќи го првиот од двата погодоци на Тотенхем при големиот камбек на „спарси“ на гостувањето против Јувентус. Англискиот репрезентативец по мечот не го криеше задоволството од покажаниот ...

ВИДЕО: Тотенхем даде два гола и непоразен се враќа од Торино

Gol.mk - 13.02.2018

Јувентус и Тотенхем на реваншот на „Вембли“ ќе го дадат четвртфиналистот во Лигата на шампионите, откако првиот дуел во Италија заврши без победник, 2-2 (2-1). Англичаните се вратија од 2-0 и со поволно реми со два постигнати гола се враќаат во ...

Тотенхем до големо реми – Игуаин од херој до трагичар на Јувентус

Екипа - 13.02.2018

Тотенхем има одлична можност да го елиминира актуелниот европски вицепрвак Јувентус од Лигата на шампионите откако „спарси“ ремизираа 2-2 на гостувањето во Торино. Првиот осминафинален натпревар донесе голема битка, а Гонзало Игуаин од херој по ...

Одличен натпревар во Торино, Тотенхем со позитивен резултат се враќа во Англија

СуперСпорт - 13.02.2018

Ако се суди по првата вечер од нокаут фазата во Лигата на шампионите оваа сезона ќе биде многу возбудливо. Јувентус и Тотенхем во Торино одиграа одличен натпревар ремизирајќи 2:2, па патникот за во четвртфиналето ќе се бара во Лондон.

Јувентус блесна, но Кејн и Ериксен го спуштија на земја (ВИДЕО)

Sport 1 - 13.02.2018

Јувентус и Тотнем одиграа фантастичен прв осминафинален натпревар во Торино со конечен резултат 2-2. Лигата на шампиони е место каде играат најдобрите тимови, а вечерва овие две екипи го покажаа најдоброто од себе.

ВИДЕО: Игуаин се радуваше на головите во стилот на Дел Пјеро

Gol.mk - 13.02.2018

Ниту двата гола на Гонзало Игуаин не му помогнаа на Јувентус да го победи Тотенхем во првиот осминафинален натпревар од Лигата на шампионите. Аргентинецот постигна два гола во првите девет минути и се радуваше како што некогаш тоа го правеше ...

(ВИДЕО) Јуве колабираше во Торино, Сити веќе во четвртфиналето

Спортклуб - 13.02.2018

Јувентус испушти голема шанса уште вечерва да го завери пласманот во четвртфиналето од Лигата на шампионите, а место тоа ќе мора да се спасува од елиминација на Вембли. По само девет минути игра од првиот натпревар против Тотенхем, “бјанконерите” ...

Шок во Торино: Ериксен го матира Буфон!

Спортски - 13.02.2018

Иако Јувентус водеше со 2:0 после само 8 минути, Тотенхем не се предаде и за брзо комплетно ја презеде иницијативата. Хари Кејн во 35-та минута ги врати во живот „спарси“, а Кристиан Ериксен во 72 минути од слободен удар го матирапе Буфон и ја ...

(ФОТО) Тотенхем оштетен: Првиот гол на Јуве – од офсајд

Спортклуб - 13.02.2018

Првиот гол за Јувентус што вечерва го постигна Гонзало Игуаин е од офсајд, покажаа снимките. Во моментот на нафрлувањето на Пјаниќ, аргентинскиот репрезентативец е во недозволена позиција, но првиот помошник не го забележа тоа и не ...

ВИДЕО: Ериксен го шокира неспремниот Буфон за израмнување во Торино

Gol.mk - 13.02.2018

Кога најмалку се очекуваше Тотенхем израмни во Торино и тоа по една од ретките грешки на Џиџи Буфон. Кјелини направи прекршок на работ од казнениот простор, а Данецот Ериксен изведе слободен удар во голманиот агол, што беше изненадување за Буфон и ...

Тотнем се врати од „мртвите“ против Јувентус: Ериксен израмнува! (ВИДЕО)

Sport 1 - 13.02.2018

Тотнем успеа да го израмни резултатот против Јувентус во Торино на 2-2. GOL! 72’ Eriksen #Juventus 2-2 #Tottenham pic.twitter.com/IfMIEUvAsp — FutCep (@futcepcom) February 13, ...

ВИДЕО: Рефлекси како младо момче – Буфон е неуништлив

Спортклуб - 13.02.2018

Многумина го сметаат дека е за во пензија, но ветеранот Џиџи Буфон и во 4. деценија од животот покажува за што е способен. Пред Тотенхем преку Кејн да постигне гол за 2;1, Буфон имаше маестрална интервенција од непосредна близина, со што уште некоја ...

ВИДЕО: Кејн му одговори на Игуаин, Тотенхем не се предава во Италија

Gol.mk - 13.02.2018

Англискиот вицешампион Тотенхем Хотспур конечно се разбуди и по двата примени гола, реагираше на „Јувентус Алианц стадиум“. Откако Буфон му одбрани зицер на Кејн, најдобриот стрелец на Англичаните доби употреблива топка од Ериксен, го мина Буфон и ...

Видео: Кејн го врати Тотенхем во живот!

Спортски - 13.02.2018

После шокантниот почеток и двата брзи гола на Гонзало Игуаин, Тотенхем се консолидира и ја презеде иницијативата. Хари Кејн во 35-та минута после одличната асистенција на Деле Али го матираше Буфон за ...

ВИДЕО: Игуаин реализира пенал, Тотенхем во големи проблеми во Торино

Gol.mk - 13.02.2018

Тотенхем уште беше во шок по примениот прв гол, а веќе прими втор. Даер несмасно го сруши Бернардески во казнениот простор, а судијата Брих покажа на белата точка. Во отсуство на Дибала, одговорноста ја презеде Игуаин и ја погоди мрежата на Лорис за ...

Само 78 секунди му беа потребни: Игуаин го ШОКИРА Тотенхем (видео)

Спортски - 13.02.2018

После само 78 секунди игра „старата дама“ дојде во водство против Тотенхем во осминафиналниот натпревар од Лигата на шампиони. Миралем Пјаниќ му асистираше на Гонзало Игуаин , кој го шокираше Тотенхем уште на самиот ...

ВИДЕО: Тргнаа работите – Јувентус го матира Тотенхем по само 90 секунди

Спортклуб - 13.02.2018

Не поминаа ни 2 минути, а Јувентус веќе го зададе ударот против Тотенхем. На Гонзало Игуаин му беа потребни помалку од 90 секунди за да го матира премиерлигашот, кој ќе мора добро да се намачи за да извади поволен ...

Официјални состави: Јувентус офанзивен, Тотенхем со Ламела

Спортски - 13.02.2018

Вечерва започнува нокаут фазата во Лига на шампиони, а на програмата е дерби мечот помеѓу Јувентус и Тотенхем. На неполн час пред почетокот на мечот познати се и официјалните состави кои ќе истрчаат на „Алиајнц Стадиум“.

Јуве без Дибала, Тотнем во полн состав во Торино (ФОТО)

Sport 1 - 13.02.2018

Пауло Дибала и дефинитивно нема да настапи на вечерашниот натпревар помеѓу Јувентус и Тотнем во рамки на првиот осминафинален натпревар во Лигата на шампиони. Аргентинецот е повреден уште од 4 јануари и вечерва не е во составот.

Арсенал го избркал Хари Кејн затоа што бил „полничок“

Канал5 - 13.02.2018

Поранешниот директор на академијата на Арсенал, Лиам Брејди призна дека пред одреден период, клубот се ослободил од осумгодишната Хари Кејн, бидејќи бил „полничок“ и не бил атлетски граден.

Кјелини не штедеше комплименти за Кејн: Може да се сопре само на еден начин

Дерби - 13.02.2018

Јувентус како домаќин оваа вечер ќе го пречека Тотенхем во првиот меѓусбен дуел во осминафиналето во Лигата на шампионите, натпревар пред кој јавноста во Италија секако посебен акцент стави на најдобриот играч на гостите од Англија, Хари Кејн.

Може ли Кјелини да го запре Кејн?...

Н.Македонија - 13.02.2018

Пред денешниот меч во осминафиналето на ЛШ, Јувентус предводен од Кјелини на последните 16 меча прими само еден гол. Главниот адут на Тотенхем, пак, е Кејн, кој во ЛШ на пет меча има шест гола и е најефикасен во Англија, а и во Европа лани на ...

Кејн го опиша првиот дуел со Кјелини: Убаво ме покоси, 10 минути не си ја чувствував ногата!

24Фудбал - 13.02.2018

Во пресрет на пресметката помеѓу Јувентус и Тотенхем во осминафиналето од Лигата на шампионите, Хари Кејн имаше само пофални зборови за Џорџо Кјелини и се присети на неговиот прв дуел со дефанзивецот Одбраната на Јувентус, предводена од искусниот ...

Дерби на вечерта НАЈАВА: Јувентус – Тотенхем, повреди, меѓусебни дуели, коефициенти…

Спортски - 13.02.2018

Вечерва после пауза од два месеци се враќа Лигата на шампионите. На програмата се два натпревари Јувентус – Тотенхем и Базел – Манчестер Сити. Секако оваа вечер поголемо внимание привлекува гостувањето на Тотенхем во Торино, натпревар во кој се дава ...

Алегри: Му симнувам капа на Кејн, но Игуаин е подобар!

СуперСпорт - 13.02.2018

Тренерот на Јувентус, Алегри оддржа конференција за медиумите на која зборуваше за мечот против Тотенхем. Алегри кажа дека го почитува Тотенхем како екипа, но дека целта на неговиот состав е да се пласира во четвртфинале на ЛШ.

Покетино: Нашиот сон е да го достигнеме нивото на Јувентус!

СуперСпорт - 13.02.2018

Фудбалерите на Тотенхем играа против Јувентус во Торино во првиот натпревар од осмина финалето на ЛШ. Пред избраниците на Покетино е тешка задача, но во Лондон веруваат дека може да направат изненадување.

Кјелини: Сам да го сопрам Кејн? Тоа ќе биде проблем!

СуперСпорт - 13.02.2018

Стоперот на Јувентус пред натпреварот против Тотенхем зборуваше за потенцијалните опасности, кои ќе пристигнат од лондонскиот клуб. Задача да го сопре Кејн ќе ја има Кјелини, но искусниот стопер признава дека нема да биде ниту малку лесно да се ...

ЛШ ОСМИНАФИНАЛЕ: Десеткуваниот Јувентус ги пречекува Тотенхем и Хари Кејн

Gol.mk - 13.02.2018

По пауза од два месеци се враќа Лигата на шампионите со осминафиналната фаза. Истата ќе биде отворена со два денешни дуели и тоа Јувентус - Тотенхем и Базел - Манчестер Сити . Бранител на титулата од минатата година е Реал Мадрид , кој својот меч го ...

Главоболки за Алегри пред Тотенхем: Ќе недостигаат неколку повредени играчи!

СуперСпорт - 13.02.2018

Фудбалерите на Јувентус го пречекуваат Тотенхем во првиот меч од осмина финалето во ЛШ. Алегри има голем проблем со повредени играчи, а иако почна да тренира со екипата, во конкуренција за овој меч нема да биде Дибала.

Покетино: Со храбра игра до победа над Јувентус

24Фудбал - 13.02.2018

Стратегот од клупата на тимот од Лондон најаува храбра игра на неговите избраници вечерва. Италијанскиот првак, а воедно и европски вицепрвак Јувентус има страшна серија од 11 победи во низа во сите конкуренции, но тоа не е воопшто застражувачки за ...

Лоши вести за „Старата дама“: Јувентус без најдобриот играч против Тотенхем

Спортски - 13.02.2018

Напаѓачот на фудбалскиот шампион, Паоло Диабала не се најде на списокот на играчи кои ќе конкурираат за денешниот натпревар против Тотенхем во Лигата на Шампионите. Аргентинецот веќе неколку недели има проблеми со повредите, а италијанските медиуми ...

Покетино: Растев на фарма слушајќи приказни за Јувентус

Спортски - 13.02.2018

Маурисио Покетино вечерва пристигнува не само татковината, туку и во градот на неговите предци. Имено, неговиот дедо и баба од Торино заминале во Аргентина и тие се навивачи на Јувентус. „Растев слушајќи приказни за Јувентус на својата фарма во ...

Алегри: Кејн е фантастичен, но јас повеќе го сакам Игуаин

Екипа - 13.02.2018

Возбудувањата од нокаут фазата во Лигата на шампионите ќе стартуваат со суперинтересниот дуел меѓу Јувентус и Тотенхем, два тима што играат одличен фудбал и оваа сезона. Стратегот на „старата дама“, Масимилијано Алегри, има само пофални зборови за ...

Како Киелини му посакал „добродојде“ на Кејн во репрезентативниот фудбал

Спортски - 13.02.2018

Најдобриот стрелец од Премиер лигата, Хари Кејн и неговиот Тотенхем вечерва со почеток од 20:45 часот му гостуваат на Јувентус во првиот натпревар од 1/8 финалето во Лигата на шампионите. Фантастичниот Кејн оваа сезона постигна 32 погодоци во 33 ...

Кјелини: Сам да го сопрам Кејн? Тоа е речиси невозможно!

24Фудбал - 13.02.2018

Дефанзивецот на Јуве побара помош од останатите соиграчи за да се сопре еден од најдобрите напаѓачи во светот. Италијанскиот првак а воедно и европски вицепрвак, Јувентус вечерва на домашен терен ќе се судри со Тотенхем во првиот дуел помеѓу овие ...

Случајно или не: Јуве внесе немир во соблекувалната на Тотенхем

Спортски - 13.02.2018

Фудбалерите на Јувентус вечерва играат на домашен терен против Тотенхем во прв натпревар од осминафиналето во Лигата на шампионите. После скоро два месеци пауза најдоброто клубско натпреварување конечно се враќа и тоа со големиот двобој меѓу Јуве и ...

Арсенал го имал Кејн на тацна, тренерите го избркале: Буцко е и не е атлетски тип?! (ФОТО)

Sport 1 - 13.02.2018

Најдобриот стрелец за минатата година, англиската ѕвезда на Тотнем, Хери Кејн успеа да го урне голгетерскиот децениски мит на недопирливите Лионел Меси и Кристијано Роналдо, па сега со прво лондонскиот премиерлигаш бара стотици милиони евра за да го ...

Ќе ја продолжи ли Јувентус серијата без пораз против Тотенхем?

Стандард - 13.02.2018

Италијанскиот хегемон Јувентус го пречекува Тотенхем во првиот натпревар од 1/8-финалето на Лигата на шампионите вечерва во Торино. Дуелот е прв меѓу двата клуба во евротурнирите, а пред сезоната тие одиграа контролна на „Вембли“, освоена од ...

Алегри нема да ризикува со Дибала за вечерашната пресметка со Тотенхем

24Фудбал - 13.02.2018

Јувентус го објави списокот на фудбалери за првата пресметка со премиерлигашот од Лондон. Пауло Дибала е изоставен за вечерашната прва пресметка со Тотенхем во рамките на двомечот во осминафиналето од Лигата на шампионите.