TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Столтенберг: НАТО нема да испраќа војници во Украина

Локално - 05.04.2024

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека НАТО нема да испраќа војници во Украина. „НАТО не планира да распореди војници во Украина, а украинската влада не поднесе такво барање“, рече Столтенберг на прес-конференција во ...

Столтенберг: Ситуацијата на бојното поле во Украина е сериозна, итно е потребна помош од НАТО

Макфакс

НАТО одбележа 75 години постоење со знамиња и торта и порака до САД

Глас на Америка

Столтенберг: НАТО не е, и нема да биде дел од конфликтот во Украина

ТВ21

Столтенберг: Единствен начин за праведен и долгорочен мир во Украина е постоење силна украинска армија

Zoom

Столтенберг: Алијансата работи на „цементирање на патот на Украина“ кон членство

Пулс24

НАТО има план како да ѝ обезбеди помош на Украина доколку Трамп стане претседател

МКД

МКД Макфакс Скопје1 ТВ21 Во Центар Локално Вечер Прес Република

Столтенберг: Европа и САД си се потребни една на друга

CivilMedia - 04.04.2024

„Европа и САД си се потребни една на друга и се заедно се посилни“, рече генералниот секретар на НАТО во своето обраќање на церемонијата по повод 75-годишнината од алијансата, објави Би-Би-Си.

Алијансата расте, но расте и притисокот врз неа

Слободен Печат

Шефот на НАТО: Не верувам во сама Америка, ниту во сама Европа. Потребни сме едни на други

Точка

НАТО слави 75-годишнина, но ги чувствува годините

Р.С.Европа

Столтенберг на церемонијата по повод 75-годишнината од НАТО: САД и Европа заедно се посилни

Денар

Министрите одбележуваат 75 години НАТО, ќе разговараат за натамошна поддршка за Украина

Нетпрес

НАТО ДЕНЕС СЛАВИ 75 ГОДИНИ ОД СВОЕТО ПОСТОЕЊЕ Се очекува договор за нов генерален секретар

Во Центар

Deutsche Welle Бизнис Вести Локално ТВ21 24 Вести Пулс24 МКД 365

Бајден повика на одржување на посветеноста кон НАТО

Курир - 04.04.2024

Американскиот претседател Џозеф Бајден повика денеска да се одржи „светата посветеност“ на неговата земја кон НАТО, во сенка на постојаните критики на неговиот републикански ривал Доналд Трамп на сметка на трансатлантската одбранбена алијанса.

Бајден повика на одржување на посветеноста кон НАТО

Нетпрес

Бајден повика на одржување на посветеноста кон НАТО

Либертас

Бајден повика на одржување на посветеноста кон НАТО

MakPress

Кремљ: Русија и НАТО се сега во директен судир

МКД - 04.04.2024

Русија и НАТО се сега во „директен судир“, соопшти денес Кремљ, во момент кога западниот воен пакт одбележува 75 години од формирањето. Фото: ЕПА Претседателот Владимир Путин во 2022 година изврши инвазија на Украина за да спречи ширење на НАТО на ...

Кремљ: Русија и НАТО се во директен конфликт

Фокус

Русија и НАТО сега се во директен судир, вели Кремљ

Сакам да кажам

Захарова: Москва ќе изгради нов свет, во него нема место за НАТО

МКД

Захарова: Москва ќе изгради нов свет, во него нема место за НАТО

Локално

Кремљ: Русија и НАТО сега се во директен конфликт

Вечер Прес

Министрите за надворешни работи на НАТО дебатираат за нова моќ на Алијансата со поддршката на Украина

Нова ТВ - 04.04.2024

75-годишнината на Алијансата доаѓа во време кога Европа се соочува со најголемата војна во последните децении. Министрите за надворешни работи на НАТО дебатираа за планот за обезбедување постабилна воена поддршка на Украина во наредните години.

Министрите за надворешни работи на НАТО дебатираат за нова моќ на Алијансата со поддршката на Украина

Frontline

Министрите за надворешни работи на НАТО дебатираат за нова моќ на Алијансата со поддршката на Украина

Рацин

НАТО одбележува 75 години постоење

Независен - 04.04.2024

Брисел – Во Брисел се одржува дводневен состанок на шефовите на дипломатиите на земјите од НАТО, по повод 75-годишнината од алијансата. Се размислува за петгодишен пакет воена помош за Украина од 100 милијарди евра, кој би обезбедил поддршка за Киев ...

НАТО одбележува 75 години постоење

Слободен Печат

НАТО одбележува 75 години постоење

Бриф

НАТО одбележува 75 години постоење

Сител

НАТО одбележува 75 години постоење

24Инфо

НАТО одбележува 75 години постоење

Р.С.Европа

4 АПРИЛ – ДЕНОТ НА НАТО Алијансата одбележува 75-годишнина

+инфо

Н.Македонија 24 Вести Канал5 Денешен Алсат-М MakPress

Столтенберг: Верувам во единството на Европа и САД во НАТО, бидејќи заедно сме посилни

Бизнис Вести - 04.04.2024

Верувам во единството на Европа и САД во НАТО, затоа што заедно сме посилни, изјави генералниот секретар на пактот Јенс Столтенберг на денешното одбележување на 75-годишнината од потпишувањето на Вашингтонскиот договор.

Столтенберг верува во единството на Европа и САД во НАТО

Слободен Печат

Столтенберг: Верувам во единството на Европа и САД во НАТО, бидејќи заедно сме посилни

Курир

Столтенберг: Верувам во единството на Европа и САД во НАТО, бидејќи заедно сме посилни

Рацин

Столтенберг: Верувам во единството на Европа и САД во НАТО, заедно сме посилни

CivilMedia

Столтенберг: Верувам во единството на Европа и САД во НАТО, бидејќи заедно сме посилни

Нетпрес

Столтенберг: Верувам во единството на Европа и САД во НАТО, бидејќи заедно сме посилни

Канал5

Денешен Zoom MakPress

Дипломатски извори: Столтенберг ќе предложи фонд за Украина од 100 милијарди долари

МКД - 03.04.2024

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ќе предложи формирање фонд од 100 милијарди евра на пет години за помош на Украина во војната против Русија, пренесуваат денес дипломатски извори.

Дипломатски извори: Столтенберг ќе предложи фонд за Украина од 100 милијарди евра

Либертас

Дипломатски извори: Столтенберг ќе предложи фонд за Украина од 100 милијарди евра

Сител

Столтенберг најави фонд за Украина од 100 милијарди евра

Република

Дипломатски извори: Столтенберг ќе предложи фонд за Украина од 100 милијарди евра

Zoom

Столтенберг ќе предложи фонд за Украина од 100 милијарди евра

Н.Македонија

Дипломатски извори: Столтенберг ќе предложи фонд за Украина од 100 милијарди евра

Во Центар

Пулс24 Фактор Канал5 Deutsche Welle Денешен MakPress

Столтенберг преку поголема поддршка за Украна сака да ја убеди Русија дека не може да победи во војната

Слободен Печат - 03.04.2024

Потребна ни е рамка за поддршка на Украина, која ќе биде попредвидлива и на земјата ќе и ја гарантира помошта која и е неопходна, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг пред денешниот почеток на состанокот на министрите за надворешни ...

Столтенберг: На Украина и треба попредвидлива и посилна поддршка

Р.С.Европа

Столтенберг: На Украина и треба попредвидлива и поробусна поддршка

CivilMedia

Столтенберг: На Украина ѝ треба попредвидлива и посилна поддршка

Алсат-М

СТОЛТЕНБЕРГ: На Украина и треба поробусна поддршка и да ја институционализираме во рамките на НАТО

Денешен

Столтенберг: На Украина и треба попредвидлива и поробусна поддршка

Zoom

Столтенберг: На Украина и треба попредвидлива и поробусна поддршка

Канал5

Рацин 365 Пулс24 MakPress Фокус