TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицкоски: Додека сум јас премиер бугарскиот диктат нема да помине

МКД - 24.06.2024

Премиерот Христијан Мицкоски во своето експозе пред гласањето за новата влада рече дека во првите сто дена Владата ќе има напорна работа, дека ќе работи на намалување на даноците, на зголемување на пензиите, дека Владата ќе отпочнеме проект со над ...

Собранието ја избра Владата на премиерот Христијан Мицкоски

Глас на Америка - 24.06.2024

По два дена дебата и меѓусебни обвинувања со 77 гласа „за“, 22 „против“ и ниту еден воздржан Собранието ја избра Владата. Премиерот најави жестоко темпо и видливи резултати уште во првите 100 дена СКОПЈЕ – Со 77 гласа „за“, 22 „против“ и ниту еден ...

Избрана новата Влада на чело со Христијан Мицкоски

Макфакс - 23.06.2024

Со 77 гласови „за“, 22 гласови „против“ и без воздржани беше изгласана новата Влада. Христијан Мицкоски е 13-ти премиер, а ова е 20-та влада од осамостојувањето на Македонија. Во Владата ќе има 23 министри, а од нив пет ќе бидат и вицепремиери.

Мицкоски: Ќе ја кажам срамната придавка, во моментов сум немоќен

Макфакс - 23.06.2024

Ќе ја кажам срамната придавка во заклетвата, бидејќи таа ме потсетува на срамот кој го нанесовте на мојата татковина, моето семејство, децата, и тие по нив. Јас ќе правам се што можам тој срам да го исправам, а во овој момент сум немоќен, изјави ...

ФОТО: Заклетва, честитки и ветувања за борба против неправдата и за подигање на стандардите

Н.Македонија - 23.06.2024

Новиот премиер Христијан Мицкоски и членовите на Владата во Собранието дадоа свечена изјава, по изборот на новиот владин состав што го сочинуваат ВМРО-ДПМНЕ, партиите од коалицијата Вреди и ЗНАМ.

Мицкоски: Ќе морам да ја кажам таа срамна придавка

Фокус - 23.06.2024

„На граѓаните им е потребен фокус, им треба повисок стандард, повисоки плати. Помирен живот, желба да живеат тука во Македонија. Нападите што ги слушам овие два дена се сведуваат на две тези. Преспанскиот договор и Францускиот предлог.

Мицкоски: Ќе морам да ја кажам таа срамна придавка

Слободен Печат - 23.06.2024

Тој рече дека на граѓаните им треба повисок стандард, повисоки плати, помирен живот, желба да живеат тука во ...

(Видео) Ќе ја кажам срамната придавка, немоќен сум во овој момент, ама ќе правам се да го исправам тој срам, порача ...

Скопје1 - 23.06.2024

Ви благодарам, ќе ги имам на ум во натамошното делување, повеќе како пример како не треба“, вака мандатарот Христијан Мицкоски одговори на критиките од опозицијата на седницата за избор на нова Влада.

Мицкоски: Додека сум јас премиер нема да помине и нема да има уставни измени, треба тоа да ви е јасно

ТВ21 - 23.06.2024

На обраќањето на собраниската седница за избор на нова Влада, Христијан Мицкоски, мандатар и лидер на ВМРО-ДПМНЕ рече „нападите кои ги слушам овие два дена генерално се сведуваат на две тези, прва е Преспанскиот договор и името, втора е Францускиот ...

Избран новиот владин кабинет, Мицкоски рече дека мора да ја користи „срамната придавка Северна“

Мета - 24.06.2024

Мицкоски во заклетвата го користеше уставното име Република Северна Македонија, претходно појаснувајќи дека придавката Северна за него е срамна, но во моментов е немоќен да смени било што Собранието на Република Северна Македонија, со 77 гласа „за“ ...

Избрана новата македонска влада

Тера - 23.06.2024

Собранието вечерва со 77 гласа „за“ и 22 гласа „против“ ја избра новата Влада чиј претседател е Христијан Мицкоски. Владината коалиција ја сочинуваат ВМРО-ДПМНЕ, партиите од коалицијата Вреди и ЗНАМ.

Мицкоски: Додека сум јас премиер нема да помине и нема да има уставни измени, тоа да ви е јасно!

4NEWS - 23.06.2024

На обраќањето на собраниската седница за избор на нова Влада, Христијан Мицкоски, мандатар и лидер на ВМРО-ДПМНЕ рече „нападите кои ги слушам овие два дена генерално се сведуваат на две тези, прва е Преспанскиот договор и името, втора е Францускиот ...

ВИДЕО: Мицкоски кажа „Северна“ во Собрание

ТВ21 - 23.06.2024

Новиот премиер Христијан Мицкоски за прв пат ја употреби придавката „Северна“ вечерва во Собранието. Претходно како мандатар, во својот говор најави дека ќе го стори тоа. „И да ќе ја кажам срамната придавка во заклетвата, бидејќи таа ме потсетува на ...

Мицкоски: Ќе ја кажам срамната придавка, во моментов сум немоќен

Опсервер - 23.06.2024

Луѓето што ме знаат, тие знаат дека мојот збор планина тежи. Ќе правам се додека сум жив неправдата да ја исправам, во овој момент сум немоќен. Ќе морам да ја кажам таа срамна придавка, изјави мандаторот Христијан Мицкоски на седницата за избор на ...

Мицкоски: Во овој момент сум немоќен, ќе морам да ја кажам таа срамна придавка

А1 On - 23.06.2024

„На граѓаните им е потребен фокус, им треба повисок стандард, повисоки плати. Помирен живот, желба да живеат тука во Македонија. Нападите што ги слушам овие два дена се сведуваат на две тези. Преспанскиот договор и Францускиот предлог.

Мицкоски: Ќе ја кажам срамната придавка, во моментов сум немоќен

Lider - 23.06.2024

Ќе ја кажам срамната придавка во заклетвата, бидејќи таа ме потсетува на срамот кој го нанесовте на мојата татковина, моето семејство, децата, и тие по нив. Јас ќе правам се што можам тој срам да го исправам, а во овој момент сум немоќен, изјави ...

Мицкоски: Додека сум јас премиер нема да помине и нема да има уставни измени, треба тоа да ви е јасно

Нетпрес - 23.06.2024

„На граѓаните им е потребен фокус, им треба повисок стандард, повисоки плати. Помирен живот, желба да живеат тука во Македонија. Нападите што ги слушам овие два дена се сведуваат на две тези. Преспанскиот договор и Францускиот предлог.

Избрана новата Влада на чело со Христијан Мицкоски

Опсервер - 23.06.2024

Со 77 гласови „за“, 22 гласови „против“ и без воздржани беше изгласана новата Влада. Христијан Мицкоски е 13-ти премиер, а ова е 20-та влада од осамостојувањето на Македонија. Во Владата ќе има 23 министри, а од нив пет ќе бидат и вицепремиери.

Мицкоски: Додека сум јас премиер нема да помине и нема да има уставни измени

Вечер Прес - 23.06.2024

На обраќањето на собраниската седница за избор на нова Влада, Христијан Мицкоски, мандатар и лидер на ВМРО-ДПМНЕ рече „нападите кои ги слушам овие два дена генерално се сведуваат на две тези, прва е Преспанскиот договор и името, втора е Францускиот ...

[ВИДЕО] Избрана новата Влада на чело со Христијан Мицкоски

Точка - 23.06.2024

Со 77 гласови „за“, 22 гласови „против“ и без воздржани беше изгласана новата Влада. Христијан Мицкоски е 13-ти премиер, а ова е 20-та влада од осамостојувањето на Македонија. Во Владата ќе има 23 министри, а од нив пет ќе бидат и вицепремиери.

Мицкоски: Ваков бугарски диктат, додека сум јас премиер, нема да помине и нема да има уставни измени

MakPress - 24.06.2024

Премиерот Христијан Мицкоски во своето експозе пред гласањето за новата Влада рече дека во првите сто дена Владата ќе има напорна работа, дека ќе работи на намалување на даноците, на зголемување на пензиите, дека Владата ќе отпочнеме проект со над ...