TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Како ќе изгледа комплескот „Треска“ останува непознато

Канал5 - 14.01.2021

Општина Сарај ги брка камперите околу езерото Треска, но не кажува што планира да прави со комплесот. Откако лани Владата го пренаменила земјиштетот од земјоделско во градежно, општината донела Детален урбанистички план, кој се уште не е јавно ...

Сарај бара да се расчистат приколките од езерото Треска - камперите негодуваат

Сител - 13.01.2021

По долги години камперите покрај езерото Треска се избркани оттаму. Општина Сарај им дава рок од два месеци за да се иселат. Камперите се револтирани и не сакаат да ги преселат приколките.

Камп-приколките на Треска ќе мора да се отстранат, сопствениците гневни!

Алсат-М - 13.01.2021

Сопствениците на камп приколките крај езерото Треска протестираат против одлуката на општина Сарај да мора да ги отстранат за два месеци. Тие велат дека одлуката е еднострана и била донесена без претходни консултации со нив.

Камперите на протест – Општина Сарај ќе ги отстранува приколките кај езерото Треска

Алфа - 13.01.2021

Општина Сарај на сила ќе ги сели камперите од кругот езерото Треска. Во рок од 60 дена приколките мора да бидат отстранети поради планот на тоа место да се гради рекреативен центар. Закупците на камповите лути на одлуката да им се одзема нешто во ...

Никој нема право да нѐ присилува, ама ако треба приколките ќе ги оставиме пред Влада и Град Скопје

Вечер Прес - 13.01.2021

Сопствениците на приколките се противат на одлуката на Општина Сарај во рок од 60 дена да се дислоцираат од кампот. Велат дека сè уште важечки им е договорот за плаќање на годишен паушал со општинското комунално претпријатие.

Сарај бара да се расчистат приколките од езерото Треска - камперите негодуваат

Скопје инфо - 14.01.2021

По долги години камперите покрај езерото Треска се избркани оттаму. Општина Сарај им дава рок од два месеци за да се иселат. Камперите се револтирани и не сакаат да ги преселат приколките.

O.Сарај се заканува да ги отстрани приколките кај езерото Tреска, камперите бараат да останат

Канал5 - 13.01.2021

Камперите кои се повеќе од 30 години стационирани во комплексот треска, добија 60 дневнен ултиматум од Општина Сарај да ги дислоцираат камп-приколките за кои велат дека со децении уредно ги плаќаат сите комуналии.

Езеро Треска: Два месеци рок да се отстранат камп-приколките

Expres - 13.01.2021

Општината Сарај им соопшти на сопствениците на камп-приколки крај Езерото Треска во рок од две месеца да ги отстранат. Првиот човек на Сарај, Блерим Беџети за Алсат изјави дека е категоричен во одлуката за отстранување на кампинг приколките.

На референдум да се одлучи што со брегот на Езерото Треска

Независен - 13.01.2021

Камперите, кои имаат поставено камп-куќички на брегот на езерото Треска во близина на Скопје, денеска на протест побараа граѓаните на главниот град, што пред години го изградиле комплексот, на референдум да се изјаснат што понатаму со него.