TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Седуммина кандидати го потврдија своето место на гласачкото ливче за претседателските избори

Глас на Америка - 03.03.2024

Стево Пендаровски и Гордана Силјановска-Давкова ја добија поддршката од матичните партии но ги собраа и неопходните 10 илјади потписи. Уште петмина кандидати се во трката за собирање на потписи но повеќе од извесно е дека заклучно со рокот 8 март ...

Мицкоски: Улогата на Ванковска и Јакимовски на изборите е да го ослабнат потенцијалот на Силјановска-Давкова

360 степени

Мицкоски: Очекувам убедлива победа на Силјановска Давкова во првиот круг со предност поголема од 100.000 гласови

Либертас

Мицкоски:Ова е историски ден за Македонија, очекувам победа на Силјановска Давкова уште во првиот круг

Алфа

Пендаровски и Силјановска собраа 10 000 потписи

Алсат-М

Пендаровски и Силјановска-Давкова за неколку часа ги собраа потписите за нивните кандидатури за шеф на државата

360 степени

Мицкоски: Очекувам убедлива победа на Силјановска Давкова во првиот круг

Канал5

Р.С.Европа А1 On Слободен Печат Алфа Независен Press24 Мета Локално

Силјановска-Давкова: Мислам дека е во прашање човечки и граѓански пркос, меѓутоа уште повеќе надеж дека пред нас се ...

Курир - 03.03.2024

Кандидатот за претседател на државата од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова преку видео попладнево објави дека е благодарна на македонскиот народ за поддршката која и ја дадоа во толкав број само денес.

Силјановска-Давкова: Народот легитимира, народот и делегитимира, бескрајно благодарам за легитимацијата

Макфакс

Силјановска-Давкова: Мислам дека е во прашање човечки и граѓански пркос, меѓутоа уште повеќе надеж дека пред нас се големи промени

Нетпрес

СИЛЈАНОВСКА: Голема благодарност за поддршката! Мислам дека е во прашање пркос, но и надеж дека пред нас се големи промени.

Денешен

Силјановска Давкова: Благодарам за поддршката, ова покажа дека народот сака промени и длабоки реформи

4NEWS

Силјановска Давкова: Благодарам за поддршката, ова покажа дека народот сака промени и длабоки реформи

Скопје1

Силјановска Давкова: Благодарам за поддршката, ова покажа дека народот сака промени и длабоки реформи

А1 On

+инфо Опсервер 24Инфо Lider Либертас Слободен Печат Zoom Во Центар

Мицкоски: Ова е сериозен патоказ дека народот бара промени и дека доаѓа крај на понижувањата, одземеното достоинство и ...

Курир - 03.03.2024

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски преку статус на Фејсбук упати благодарност до сите граѓани кои денеска се потпишаа за кандидатот за претседател на Македонија, Гордана Силјановска-Давкова.

Мицкоски: Над 27 илјади денеска потписи за Давкова

4NEWS

Мицкоски: Над 27 илјади граѓани се потпишаа за Силјановска-Давкова, народот бара промени, доаѓа крај на понижувањата!

Нетпрес

Денес над 27 илјади граѓани со потпис за Гордана Силјановска Давкова

Скопје1

МИЦКОСКИ: 27-те илјади потписи за Силјановска се сериозен патоказ дека доаѓа крајот на понижувањата!

Денешен

Мицкоски: Над 27 илјади потписи денеска за Силјановска Давкова

ТВ21

Мицкоски: Над 27 илјади потписи за Давкова

Фокус

Lider 360 степени MakPress

Мицкоски ги нарече „измеќари“ Ванковска и Јакимовски, тие му возвратија уште поостро

Независен - 03.03.2024

Веќе почна битката во кампот на оној таканаречен патриотски блок во кој се четворица од седуммината кандидати за претседател. Затоа сите треба да делат еден базен на гласови на кој претполага право Гордана Силјановска-Давкова.

Ванковска и Јакимовски му вратија на Мицкоски: Не сме марионетки

360 степени

Јакимовски до Мицкоски: Не сум се кандидирал за некому да попречам, јас не прифаќам споредни улоги

Макфакс

Јакимовски кон Мицковски: Ќе ве победам зашто сум далеку подобар кандидат од Гордана Силјановска Давкова

Слободен Печат

Мицкоски за кандидатурите на Јакимовски и Ванковска: Нивната улога е само да се обидат да го ослабат потенцијалот на Силјановска Давкова

Скопје1

Мицкоски: Ванковска и Јакимовски ќе имаат „естрадна улога“ во првиот круг

Локално

Мицкоски за Јакимовски и Ванковска: Тие се всушност опозиција на опозицијата во првиот круг

Lider

Фокус Нетпрес Либертас Макфакс Опсервер Centar Zoom 365

Стефковски: 1027 жители на Гази Баба се потпишаа за Силјановска, народот е одлучен за промени!

Курир - 03.03.2024

Градоначалникот на општина Гази Баба преку статус на Фејсбук пишува дека граѓаните на општината масовно се потпишуваат за поддршка на кандидатот за претседател на државата од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова.

Можно ли е за седум и пол часа да се соберат 1.000 потписи за претседател како што тврди ВМРО-ДПМНЕ?

24Инфо

МИЦКОСКИ: Ова е силен индикатор, до 14 часот се собрани над 22.000 потписи за идната претседателка на Македонија, Силјановска Давкова

Денешен

Силјановска има над 15.000 потписи до 12 часот

Скопје1

ВИДЕО I Бутел како да е решен уште сега да ја избере Силјановска Давкова за претседател, не само да собира потписи

Нетпрес

ФОТО: Гужви пред подрачните единици на ДИК за потпис за Силјановска Давкова

Press24

ФОТО I Во редици се чека за потпис за претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова

Нетпрес

Centar Курир Скопје1 Lider Вести плус Република Либертас Скопје1

Стојаноски: 1.000 граѓани во Ѓорче Петров досега се потпишаа за Гордана Силјановска – Давкова

Курир - 03.03.2024

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ преку статус на Фејсбук пишува дека за кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за претседателските избори во април, Гордана Силјановска Давкова досега се потпишале 1.000 граѓани.

До 16 часот се собрани повеќе од 21 илјадa потписи за Гордана Силјановска Давкова, потпишувањето продолжува

Lider

Македонија е подготвена за жена претседател, аналитичарите ги поздравуваат ставовите на Силјановска – Давкова

Алфа

Мицкоски за Пендаровски: Граѓаните да му помогнат да се исели од Македонија

Курир

Мисајловски со порака до граѓаните: Ајде да ја направиме Македонија горда

Курир

За четири часа собрани 15.000 потписи за Гордана Силјановска-Давкова

Република

Преполни колони народ за потпис за Гордана Силјановска Давкова

Република

Нетпрес 24 Вести Сакам да кажам Алфа Бриф Канал5 Курир Независен

ВМРО – ДПМНЕ: Денеска се собирааат потписи за кандидатурата на Силјановска Давкова

OhridNews - 03.03.2024

Денес се собираат граѓански потписи за кандидатурата на професорката Гордана Силјаноска Давкова за претседател на Република Македонија, соопшти ВМРО ПДМНЕ. Партијата очекува дека потписите од граѓаните ќе бидат собрани за еден ден.

Кандидатите за шеф на државата Пендаровски и Силјановска Давкова собираат потписи од граѓани

Слободен Печат

ВМРО-ДПМНЕ: Денеска се собирааат потписи за кандидатурата на професорката Силјановска Давкова

Канал5

Мајсторите завршија, денес потписи собираат чираците

Антропол

Утре ќе можете да се потпишете за Силјановска-Давкова да влезе во трката за претседател

Скопје1

Почна потпишувањето за кандидатурата на Силјановска-Давкова, ВМРО-ДПМНЕ очекува да бидат собрани за еден ден

Макфакс

ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека од денеска се собираат потписи за Слијановска Дафкова и очекуваат дека истите ќе се соберат во еден ден

4NEWS

Опсервер А1 On Локално Курир Скопје1 Точка 24Инфо ТВ21

ВМРО-ДПМНЕ: Гордана Силјановска Давкова ќе биде претседател кој ќе ги промовира македонските национални интереси

А1 On - 03.03.2024

Претседателот на државата има должност и обврска да служи на граѓаните на државата, да ги штити нивните интереси и да има лидерство кое ќе значи непотклекнување на туѓи лични агенди, таков претседател ќе биде професорката Гордана Силјаноска Давкова, ...

Гордана Силјановска Давкова ќе биде претседател кој ќе ги промовира македонските национални интереси, најавува ВМРО-ДПМНЕ

Скопје1

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија има потреба од лидерство за промени, Гордана Силјановска Давкова ќе биде претседател кој ќе ги промовира македонските национални интереси

Курир

ВМРО-ДПМНЕ: Силјановска Давкова ќе биде претседател кој ќе ги промовира македонските вредности

Канал5

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија има потреба од лидерство за промени, Гордана Силјановска Давкова ќе биде претседател кој ќе ги промовира македонските национални интереси

Lider

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија има потреба од лидерство за промени, Гордана Силјановска Давкова ќе биде претседател кој ќе ги промовира македонските национални интереси

Република

ВМРО-ДПМНЕ: Македонија има потреба од лидерство за промени

24 Вести

ВМРО-ДПМНЕ денеска на конвенција за претседателската кандидатура на Гордана Силјановска Давкова

МКД - 02.03.2024

ВМРО-ДПМНЕ денеска во Скопје ќе одржи конвенција за избор на кандидат за претседател на државата, за која функција на партискиот повик се пријави професорката Гордана Силјановска Давкова. Официјалниот дел на конвенцијата, што ќе се одржи во ...

ВМРО-ДПМНЕ ја избра Силјановска за претседателски кандидат

Сител

444 делегати на ВМРО-ДПМНЕ „за“ Силјановска

Телма

ВМРО-ДПМНЕ на конвенција ја претстави Гордана Силјановска Давкова како претседателски кандидат

24 Вести

Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ за претседателската кандидатура на Гордана Силјановска Давкова

Канал5

Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ за кандидатурата за претседател на Силјановска-Давкова (во живо)

Канал5

ВИДЕО: Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ за потврда на кандидатурата на Силјановска

А1 On

Press24 Мета Локално Република ТВ21 24 Вести Сител Курир

ВМРО-ДПМНЕ е единствена можна европска алтернатива, вели Силјановска-Давкова, СДСМ смета дека со неа и Мицкоски ќе има ...

360 степени - 02.03.2024

Не знам како не им текна на техничкиот премиер да му постават заменски, однесувањето му е султанско. Се прашувам дали навистина може да гарантира фер и демократски избори, но затоа се тука демократските камшици од ВМРО-ДПМНЕ, кажа ...

Панел-дискусии на ВМРО-ДПМНЕ пред почетокот на конвенцијата за кандидатурата за претседател на Силјановска-Давкова

24 Вести

Силјановска-Давкова: Претседателот мора да се однесува натпартиски, да ја претставува државата кон внатре, кон граѓаните, и кон надвор

ТВ21

Панел-дискусии на ВМРО-ДПМНЕ пред почетокот на конвенцијата за кандидатурата за претседател на Силјановска-Давкова

24Инфо

📷 НЕ СУМ ЗА СИЛНИ НАДЛЕЖНОСТИ, СТРАВУВАМ ОД БАЛКАНСКИ БОНАПАРТА Силјановска Давкова се обрати на изборната Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ за претседател

+инфо

Силјановска-Давкова: Нам ни е потребна скандинавизација во однесувањето, претседателот мора да е надпартиски

Макфакс

Силјановска-Давкова: Нам ни е потребна скандинавизација во однесувањето, претседателот мора да е надпартиски

Опсервер

МКД Слободен Печат MTM Zoom Фактор Фокус Либертас Точка

Ковачки за Алфа: Граѓаните заслужуваат лидер за претседател, а тоа е Гордана Силјановска Давкова

Алфа - 02.03.2024

Гордана Силјановска Давкова и официјално кандидат за претседател од ВМРО-ДПМНЕ, доби 444 гласа од делегатите, меѓу кои беше и пратеникот Драган Ковачки, тој во гостување за Алфа вели на Македонија и потребен лидер, а тоа е Силјановска Давкова.

Ковачки: Македонија заслужува лидер како што е Силјановска Давкова, која што се очекува да носи и тешки одлуки во интерес на државата и на граѓаните

Курир

Ковачки: Македонија заслужува лидер како што е Силјановска Давкова, која што се очекува да носи и тешки одлуки во интерес на државата и на граѓаните

Алфа

Ковачки: Македонија заслужува лидер како што е Силјановска Давкова, која што се очекува да носи и тешки одлуки во интерес на државата и на граѓаните

Lider

Ковачки: Македонија заслужува лидер како што е Силјановска Давкова, која што се очекува да носи и тешки одлуки во интерес на државата и на граѓаните

Република

Ковачки: Македонија заслужува лидер како што е Силјановска Давкова, која што се очекува да носи и тешки одлуки во интерес на државата и на граѓаните

Нетпрес

КОВАЧКИ: Македонија заслужува лидер како што е Силјановска Давкова

Денешен

Гордана Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова: Овој народ, оваа Македонија мора да собере сила да биде подобра ...

Курир - 02.03.2024

(ФБ статус на Гордана Јанкулоска) Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна но истовремено храбра, достоинствена и принципиелна! ...

Гордана Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова: Овој народ, оваа Македонија мора да собере сила да биде подобра држава!

Република

Гордана Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова: Овој народ, оваа Македонија мора да собере сила да биде подобра држава!

Нетпрес

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Денешен

Јанкулоска за Силјановска: Поддршка, никогаш не било полошо, но мора да се бориме

Скопје1

Гордана Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова: Овој народ, оваа Македонија мора да собере сила да биде подобра држава!

Lider

Претседателски избори: Судир на патриотската десница

Deutsche Welle - 02.03.2024

Во претседателската трка во патриотскиот дел од рингот има шестмина, а во еден ќош од него е само еден „борец“, кој повеќе се потпира на либерални ставови. Кампањата ќе биде возбудлива . Она што пред пет-шест месеци изгледаше само борба за датум за ...

Судир на патриотската десница

Либертас

Судир на патриотската десница

Независен

Судир на патриотската десница

Рацин

Силјановска Давкова: Претседателот треба да се однесува натпартиски, да едуцира, обединува, да биде проактивен и да ...

Курир - 02.03.2024

„Неодамна ја слушнав изјавата на Герт Јан Копман кој што констатира дека Балканот предолго беше сам. Знам дека многу од моите колеги велат дека е недовршена симфонија ЕУ, без Западен Балкан. Други велат дека е Ахилова петица.

Силјановска Давкова: Претседателот треба да се однесува натпартиски, да едуцира, обединува, да биде проактивен и да почитува соработка и мирно решавање на споровите

Република

Силјановска Давкова: Претседателот треба да се однесува натпартиски, да едуцира, обединува, да биде проактивен и да почитува соработка и мирно решавање на споровите

Нетпрес

Силјановска Давкова: Претседателот треба да се однесува натпартиски, да едуцира, обединува, да биде проактивен и да почитува соработка и мирно решавање на споровите

Вести плус

Силјановска Давкова: Претседателот треба да се однесува натпартиски, да едуцира, обединува, да биде проактивен и да почитува соработка и мирно решавање на споровите

Centar

Силјановска Давкова: Претседателот треба да се однесува натпартиски, да едуцира, обединува, да биде проактивен и да почитува соработка и мирно решавање на споровите

Press24

Силјановска Давкова: Претседателот треба да се однесува натпартиски, да едуцира, обединува, да биде проактивен и да почитува соработка и мирно решавање на споровите

Алфа

PressingTV Канал5 Lider Денешен MakPress

Муцунски: Гордана Силјановска Давкова покрај легитимитетот од пратениците, ќе го има легитимитетот и од граѓаните, во ...

Курир - 02.03.2024

„Денес е посебен дел за нашата држава затоа што прво треба да ја отвориме дилемата каков претседател Македонија имаше до скоро. Тој е веќе претседател во заминување, претседател кој беше вешт и умешен во делот на анализата добар аналитичар кој ...

Муцунски: Гордана Силјановска Давкова покрај легитимитетот од пратениците, ќе го има легитимитетот и од граѓаните, во текот на утрешниот ден започнуваме со собирање на граѓански потписи

Lider

Муцунски: Гордана Силјановска Давкова ќе го има легитимитетот и од граѓаните – од утре почнуваме со собирање на граѓански потписи

Нетпрес

МУЦУНСКИ: Потребен ни е претседател кој кога ќе е потребно да биде коректив на идната извршна власт од ВМРО-ДПМНЕ

Денешен

Силјановска–Давкова со огромно мнозинство од 444 гласа е избрана за кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседател

Денешен - 02.03.2024

ордана Силјановска Давкова на Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ со огромно мнозинство од 444 гласа на делегатите, е избрана за кандидат за претседател. Најпрво не очекував волку голем резултат, навистина многу ми значи довербата, од срце ви благодарам рече ...

Силјановска Давкова: Ве уверувам дека ќе градам сојузи и сојузништва, дека ќе интегрирам, а нема да дезинтегрирам

Скопје1

(Видео) Силјановска-Давкова е претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, повика на обединување

Макфакс

Силјановска-Давкова е претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, повика на обединување

Опсервер

Силјановска Давкова: Балканот не смее да остане периферија на периферијата, и ние има што да внесеме во ЕУ

Press24

ФОТО ГАЛЕРИЈА: Силјановска – Давкова со огромно мнозинство од 444 гласа на делегатите е избрана за кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседател

Курир

ФОТО I Силјановска – Давкова со 444 гласа е избрана за кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседател

Нетпрес

Lider PressingTV MTM Тера Точка MakPress Алсат-М

Кандидатурата на Силјановска-Давкова за претседател поддржана од 444 делегати на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ

ТВ21 - 02.03.2024

Со 444 гласа од 454 присутни делегати на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ, и официјално е потврдена кандидатурата на Гордана Силјановска-Давкова за претседател на државата на претстојните Претседателски избори. -Резултатот ме остави без зборови.

Кандидатурата на Силјановска-Давкова за претседател на државата поддржана од 444 делегати на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ

Бизнис Вести

И официјално, Гордана Силјановска-Давкова кандидат за претседател на државата на ВМРО-ДПМНЕ

МКД

Кандидатурата на Силјановска-Давкова за претседател на државата поддржана од 444 делегати на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ

Zoom

Кандидатурата на Силјановска-Давкова за претседател на државата поддржана од 444 делегати на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ

Сител

Гордана Силјановска-Давкова и официјално избрана за кандидат на ВМРО-ДПМНЕ на претседателските избори

ММС

Кандидатурата на Силјановска-Давкова за претседател на државата поддржана од 444 делегати на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ

Н.Македонија

MakPress

ДУИ: Скандалозно, ВМРО најавува камшикување на граѓаните поради првиот премиер Албанец

Centar - 02.03.2024

Демократската унија за интеграција најостро ја осудува денешната најава на ВМРО- ДПМНЕ и Гордана Силјановска за камшикување на гласачите и избирачите во нашата земја. Уште пред да бидат дел од листата на кандидати за Претседател, ВМРО- ДПМНЕ и ...

ДУИ: Скандалозно, ВМРО најавува камшикување на граѓаните поради првиот премиер Албанец

Вести плус

ДУИ: ВМРО- ДПМНЕ и Силјановска не се оградија од Русија

МКД

ДУИ: ВМРО- ДПМНЕ и Силјановска не се оградија од Русија и не се построија кон Европа

ТВ21

ДУИ: ВМРО-ДПМНЕ и Силјановска не се оградија од Русија и не се построија кон Европа

24 Вести

ДУИ: ВМРО- ДПМНЕ и Силјановска не се оградија од Русија и не се построија кон Европа

Zoom

ДУИ: ДПМНЕ и Силјановска најавија „вмровски камшици“ за сите кои не размислуваат како нив

Локално