TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Изборите во Косово ја менуваат политичката сцена и преговорите со Србија

Глас на Америка - 09.10.2019

Аналитичарите очекуваат обновување на дијалогот помеѓу Косово и Србија Предвремените избори во Косово во неделата, каде што опозициската централно-левичарска партија освои најмногу гласови, по се изгледа ќе ја променат политичката сцена, а ...

Курти: Во ЕУ не може да се случи национално обединување на Албанците

МКД - 09.10.2019

Лидерот на партијата Самоопределување и најверојатно следен премиер на Косово, Аљбин Курти, синоќа изјави дека во Европската Унија не може да се случи национално обединување на Албанците, но дека може да постои идејата за федерација.

Амбасадори „одбиле“ да се фотографираат со Курти пред албанското знаме (ФОТО)

МКД - 09.10.2019

Американскиот и германскиот амбасадор наводно одбиле да се фотографираат со Аљбин Курти во канцеларија во која имало албанско знаме, јавува порталот Коссев. Лидерот на движењето Самоопределување, кое победи на неодамнешните избори на Косово, во ...

Амбасадорите го одбиваат албанското знаме, со Курти се фотографираат надвор од Самоопределување (ФОТО)

Слободен Печат - 09.10.2019

Двајцата амабадори со најголемо влијание во Косово изгледа не преферирале да се сликаат без знамето на Косово. Лидерот на Движењето Самоопределување, Албин Курти, во неговата канцеларија продолжува да го држи само албанското национално знаме и ...

ЕУ и САД ја сакаат Српска Листа во косовската Влада

Локално - 09.10.2019

Соединетите Американски држави и Европската унија ќе ги „вложат сите напори“ Српската Листа да биде дел од новото мнозинство во косовскиот парламент и влада, бидејќи веруваат дека тоа ќе ја „опушти“ ситуацијата и ќе го олесни продолжувањето на ...

Вјоса Османи: Влада со ПДК никако, единствената алтернатива влада на ЛДК и ВВ

Независен - 09.10.2019

Кандидатката на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) за премиерка, Вјоса Османи порача дека идната косовска Влада треба да ја водат партиите победнички на неделните изборите, кои до вчера беа во опозиција, ЛДК и Движењето Самоопределување (ВВ).

Стефановиќ за изборите во Косово: Не може Курти да ја занемари волјата на српскиот народ

Локално - 09.10.2019

Албанските партии кои добија поддршка од албанскиот народ на изборите на 6-ти октомври за Косово, ја продолжуваат својата политика на непочитување на договорот во Брисел и покажуваат дека не сакаат да разговараат, рече денеска министерот за ...

Амбасадори „одбиле“ да се сликаат пред албанското знаме

Локално - 09.10.2019

Амбасадорите на САД и Германија „одбиле“ да се сликаат со Албин Курти, лидер на движењето Самоопределување, пред албанското знаме кое тој го има поставено во својата канцеларија, објави приштинскиот портал „Zeri“ Порталот тоа го заклучил на основа ...

Курти: во ЕУ не може да се случи национално обединување на Албанците

Р.С.Европа - 09.10.2019

Лидерот на Самоопределување и најверојатно иден премиер на Косово Албин Курти изјави дека во ЕУ не може да се случи национално обединување на Албанците, но оти може да постои идеја за федерација.

Курти: ЕУ не може да го замени националното обединување

Опсервер - 09.10.2019

Лидерот за Движењето „Самоопределување“, кој најверојатно ќе биде иден премиер на Косово, Албин Курти, синоќа изјави дека националното обединување на Албанците не може да се случи во Европската унија, но дека може да постои идеја за федерација.

Аљбин Курти не се откажува од обединувањето на Косово и Албанија

AKO - 09.10.2019

Кандидатот за премиер на Косово, Аљбин Курти, чие движење ,,Самоопределување“ освои најмногу гласови на последните парламентарни избори, вчера повтори дека се залага за национално обединување на Косово со Албанија.

В4НА: Сојузник на Сорос ќе го води Косово

Република - 09.10.2019

Со зборивите „тој е политичар кој се залага за Голема Албанија, одобрен од Сорос“, албански портал го опишува претседателот на Самоопределување, Албин Курти, познат по радикалните изјави. Самоопределување победи на изборите одржани изминатиот ...

Албин Курти: Со Иса Мустафа и Вјоса Османи ќе се сретнам во четврток

Слободен Печат - 09.10.2019

Курти во интервју потврди дека со челниците на ДСК ќе се сретне во четвртокот. Лидерот на Самооопределување Албин Курти, кој е и победник на последните парламентарни избори на Косово, изјави за КТВ дека побарал да се сретне веднаш со лидерот на ...

Танјуг: Курти не се откажува од „Голема Албанија“

Локално - 09.10.2019

Албин Курти, кандидатот за премиер на Движењето Самоопределување, кој според првичните прелиминарни резултати на ЦИК, доби најголема поддршка од косовските граѓани на последните предвремени избори, вечерва повтори дека е за национално единство на ...

Албин Курти не се откажува од „Голема Албанија“

Expres - 09.10.2019

Албин Курти, кандидатот за премиер на Движењето „Ссамоопределување’ кое победи на парлементарните избори викендов, ја повтори својата заложба за национално единство на Албанците во рамките на федерацијата, а не во рамките на ЕУ.

По изборите на Косово: Сега се зависи од САД

Deutsche Welle - 08.10.2019

Водечките весници на германски јазик се согласни дека победата на опозицијата на Косово означува пресвртница. Сметаат дека Албин Курти е некорумпирана, но спорна личност. Клучните одлуки, сепак, се очекуваат од Вашингтон Според швајцарскиот Ноје ...

Курти: Ние и Албанците сме една нација со две држави

МКД - 08.10.2019

Албин Курти е победникот на вонредните парламентарни избори на Косово. Тој во интервју за германски ФАЗ зборуваше за корупцијата, имиџот на Косово во светот, користењето солзавец во косовскиот парламент и љубовта кон албанското знаме.

Косово, заврши пребројувањето

Алсат-М - 08.10.2019

По пребројувањето на сите гласачки кутии, освен на оние од дијаспората, Самоопределување останува водечка партија и победник на изборите во Косово. Единствената дилема е дали коалицијата Фатмир Лимај – Бехџет Пацоли, со непроброените гласови од ...

Мустафа најави средба со Курти за можна коалиција

Р.С.Европа - 08.10.2019

Лидерот на Демократскиот сојуз на Косово, Иса Мустафа најави дека во наредните денови заедно со нивната кандидатка за премиерка Вјоса Османи ќе се сретнат со претседателот на Самоопределување, Албин Курти за да го проценат изборниот процес и да ...

Иса Мустафа најави разговор со Албин Курти за постизборна коалиција

А1 On - 08.10.2019

Лидерот на Демократскиот сојуз на Косово, Иса Мустафа најави вечерва дека наскоро ќе има средба со лидерот на Движењето „Самоопределување“, Албин Курти со цел да разговараат околу можноста за формирање постизборна коалиција.

Американскиот амбасадор во Косово се сретна и со Иса Мустафа

24Инфо - 08.10.2019

По средбата со лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти, чија партија победи на неделните вонредни парламентарни избори, амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Косово, Филип Коснет, денеска се сретна и со Иса Мустафа, лидер ...

Американскиот амбасадор се сретна со Курти во седиштето на Самоопределување

24Инфо - 08.10.2019

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти, чија партија победи на неделните вонредни парламентарни избори, се сретна денеска со амбасадорот на Соединетите американски држави во Косово, Филип Коснет, јави дописникот на МИА од Приштина.

Изборен пораз на борците на ОВК

Н.Македонија - 08.10.2019

Изборите на Косово донесоа први значајни промени во гласањето на граѓаните по завршувањето на војната, затоа што првпат по 20 години се исклучени од власта поранешните борци на ОВК, се коментарите на светските медиуми.

Косовските избори и рефлексиите врз Македонија

Н.Македонија - 08.10.2019

Левичарско-националистичката Самоопределување на Албин Курти победи на предвремените избори во соседно Косово, со што најверојатно ќе ја преземе власта. Покрај решавањето низа социјалните и економски проблеми дома, новите лидери сега ќе бидат под ...

Добри односи со Косово и по промената на власта

Р.С.Европа - 08.10.2019

Западот инсистира на поголема интеграција меѓу балканските земји, така што односите меѓу Македонија и Косово може само да се продлабочуваат по промената на власта, вели професор Мерсел Биљали.

Алијансата ќе ја руши ДУИ на крилјата на Курти

Независен - 08.10.2019

Изборите на Косово, кои донесоа значајни политички промени ставајќи ја опозицијата предводена од движењето Самоопределување и Демократскиот сојуз на чело, а потиснувајќи ги притоа првпат по завршувањето на војната политичките фигури што произлегоа ...

Што ќе се случи доколку Албин Курти не успее да формира влада, еве што вели тој

Слободен Печат - 08.10.2019

Курти ги кажува опциите. Лидерот на Самоопределување, Албин Курти во интервју за Топ Чанел кажа што може да се случи доколку тој не успее да направи коалиција за да формира влада. – Јас верувам дека ќе успееме да ја создадеме коалицијата, доколку, ...

Лендваи: Загрижува идејата на Курти за обединување со Албанија

Макфакс - 08.10.2019

Она што загрижува по изборите во Косово е политичката програма на Албин Курти за обединување со Албанија, предупредува австрискиот аналитичар Пол Лендваи. Фактот дека ЕУ е парализирана од драмата околу брегзит и дека дискредитираната американска ...

Курти: Во новата влада мора да има министер од српската заедница, но не од Српска листа

МКД - 07.10.2019

Лидерот на движењето Самоопределување Аљбин Курти кажа дека во косвската влада мора да има барем еден министер од српската заедница, но дека тој не мора да биде од Српска листа. Курти во интервју за телевизијата Н1 најави дека по преземањето на ...

Курти: Реципроцитет и дијалог наместо царински такси, почнувам прво со Србите на Косово

А1 On - 07.10.2019

Лидерот на движењето „Самоопределување“, Албин Курти, кој победи на вчерашните предвремени парламентарни избори на Косово, за тиранската телевизја „Топ чанел“ меѓу другото зборуваше за царинската такса кон Србија и за дијалогот со Белград.

Победа на опозицијата на изборите во Косово

Независен - 08.10.2019

Опозициската партија Ветевендосје (Самоопределување) ја прослави својата победа на парламентарните избори во неделата во Косово, соборувајќи ја некогашната доминантна Демократска партија на Косово (ПДК), која се најде на третото место по ...

Кој е човекот на кого Албин Курти му отиде на посета веднаш по победата? (ФОТО)

Слободен Печат - 08.10.2019

Курти изгледа уживал во оваа посета. Кандидатот за премиер на Косово, лидерот на Самоопределување, Албин Курти, еден ден по изборите и прогласувањето на победата, отиде во посета на поранешниот пратеник на неговата партија и познат косовски актер, ...

Дали со Курти почнува „лавината“ во регионот?

Фактор - 08.10.2019

Самоопределување на Албин Курти победи на изборите во Косово и има најголеми шанси да го направи составот на идната влада со тоа што секако ќе треба да најде коалиционен партнер. Сепак, на изборите беа испратени јасни пораки дека политичари од ковот ...

(Видео) Екстремист што се заложи за Албанска федерација: Кој е новиот косовски премиер Аљбин Курти?

еМагазин - 08.10.2019

Како ќе влијае промената на власта на Косово врз преговорите со Србија, но и односите со Македонија е прашање што заслужува сериозно внимание откако на изборите што се одржаа во неделата најголем број од гласовите освои „Самоопределување“ чиј лидер ...

Курти: Наместо царински такси реципроцитет, дијалог почнувам прво со Србите на Косово

Вечер - 07.10.2019

Лидерот на движењето „Самоопределување”, Албин Курти, кој победи на вчерашните предвремени парламентарни избори на Косово, за тиранската телевизја Топ чанел меѓу другото зборува за царинската такса кон Србија и за дијалогот со Белград.

Курти: Наместо царински такси – реципроцитет, дијалог почнувам прво со Србите на Косово

Република - 07.10.2019

Лидерот на движењето „Самоопределување“, Албин Курти, кој победи на вчерашните предвремени парламентарни избори на Косово, за тиранската телевизја Топ чанел меѓу другото зборува за царинската такса кон Србија и за дијалогот со Белград.

Курти: Наместо царински такси реципроцитет, дијалог почнувам прво со Србите на Косово

Опсервер - 08.10.2019

Лидерот на движењето „Самоопределување“, Албин Курти, кој победи на вчерашните предвремени парламентарни избори на Косово, за тиранската телевизја Топ чанел меѓу другото зборува за царинската такса кон Србија и за дијалогот со Белград.

Курти: Наместо царински такси реципроцитет, дијалог почнувам прво со Србите на Косово

Телма - 08.10.2019

Лидерот на движењето „Самоопределување“, Албин Курти, кој победи напредвремени парламентарни избори на Косово, за тиранската телевизја Топ чанел меѓу другото зборува за царинската такса кон Србија и за дијалогот со Белград.

Лендваи: Загрижува идејата на Курти за повторно обединување со Албанија

Н.Македонија - 08.10.2019

Она што загрижува по изборите во Косово е политичката програма на Албин Курти за повторно обединување со Албанија, предупредува австрискиот аналитичар Пол Лендваи. Фактот дека ЕУ е парализирана од драмата околу брегзит и дека дискредитираната ...

Лендваи: Загрижува идејата на Курти за повторно обединување со Албанија

24Инфо - 08.10.2019

Она што загрижува по изборите во Косово е политичката програма на Албин Курти за повторно обединување со Албанија, предупредува австрискиот аналитичар Пол Лендваи. Фактот дека ЕУ е парализирана од драмата околу брегзит и дека дискредитираната ...

Лендваи: Загрижува идејата на Курти за повторно обединување со Албанија

Точка - 08.10.2019

Она што загрижува по изборите во Косово е политичката програма на Албин Курти за повторно обединување со Албанија, предупредува австрискиот аналитичар Пол Лендваи. Фактот дека ЕУ е парализирана од драмата околу брегзит и дека дискредитираната ...

Лендваи: Загрижува идејата на Курти за повторно обединување со Албанија

Centar - 08.10.2019

Она што загрижува по изборите во Косово е политичката програма на Албин Курти за повторно обединување со Албанија, предупредува австрискиот аналитичар Пол Лендваи. Фактот дека ЕУ е парализирана од драмата околу брегзит и дека дискредитираната ...

Американскиот амбасадор се сретна со Курти во седиштето на Самоопределување

Независен - 08.10.2019

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти, чија партија победи на неделните вонредни парламентарни избори, се сретна денеска со амбасадорот на Соединетите американски држави во Косово, Филип Коснет.

Курти се сретна со американскиот амбасадор во Косово

Слободен Печат - 08.10.2019

Во соопштението се наведува дека Курти му дал уверување на американскиот амбасадор дека ќе биде премиер за сите граѓани на Косово, а дека дијалогот ќе го започне со косовските Срби. Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти, чија ...

Американскиот амбасадор се сретна со Курти во седиштето на Самоопределување

Нетпрес - 08.10.2019

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти, чија партија победи на неделните вонредни парламентарни избори, се сретна денеска со амбасадорот на Соединетите американски држави во Косово, Филип Коснет, јави дописникот на МИА од Приштина.

Американскиот амбасадор се сретна со Курти во седиштето на Самоопределување

Опсервер - 08.10.2019

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти, чија партија победи на неделните вонредни парламентарни избори, се сретна денеска со амбасадорот на Соединетите американски држави во Косово, Филип Коснет, јави дописникот на МИА од Приштина.

Нецели два дена по победата, Курти на средба со американскиот амбасадор

Денешен - 08.10.2019

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти, чија партија победи на неделните вонредни парламентарни избори, се сретна денеска со амбасадорот на Соединетите американски држави во Косово, Филип Коснет, јави дописникот на МИА од Приштина.

Американскиот амбасадор во Косово се сретна и со Иса Мустафа

Нетпрес - 08.10.2019

По средбата со лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти, чија партија победи на неделните вонредни парламентарни избори, амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Косово, Филип Коснет, денеска се сретна и со Иса Мустафа, лидер ...

Американскиот амбасадор се сретна со Курти во седиштето на Самоопределување

Либертас - 08.10.2019

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти, чија партија победи на неделните вонредни парламентарни избори, се сретна денеска со амбасадорот на Соединетите американски држави во Косово, Филип Коснет, јави дописникот на МИА од Приштина.

Мустафа најави средба со Курти за формирање на коалиција

Слободен Печат - 08.10.2019

Мустафа на својот Фејсбук профил напиша дека ДСК добил широка поддршка од граѓаните, а оние кои „погрешно управувале со земјата" биле казнети на изборите. Лидерот на Демократскиот сојуз на Косово, Иса Мустафа најави вечерва дека наскоро ќе има ...