TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ситуацијата на северот на Косово е мирна, барикадите на патиштата се отстранети

360 степени - 14.10.2021

Тензиите во северниот дел на Косово започнаа откако вчера наутро косовската полиција спроведувала, како што тврди, акција против шверцери на стоки Полицијата соопшти дека шест полицајци се повредени, а тројца се уапсени По вчерашните инциденти, во ...

Еден ранет, десетина повредени и приведени по инцидентите на Косово

Р.С.Европа

(видео)Солзавец и димни бомби во К. Митровица, Вучиќ отпатува за Рашка

Телма

Брнабиќ ги повика НАТО и КФОР да реагираат во Косово

Р.С.Европа

(Видео) Косовската полиција упадна во северна Митровица: Едно лице тешко повредено, еден автомобил запален

Нова ТВ

Солзавец на протестите во Северна Митровица против акцијата на косовската полиција

Р.С.Европа

Солзавец на протестите во Северна Митровица против акцијата на косовската полиција

Алсат-М

МКД Нова ТВ +инфо Слободен Печат 360 степени Курир Скопје1 Тера

Судири на Косово – опасна предизборна кампања на Курти или намерно држење тензија во српскиот дел?

Фокус - 14.10.2021

По само неколку недели мир, вчера се случи нова криза на северот на Косово, откако специјалната косовска полиција спроведе акција, за којашто косовските власти тврдат дека е насочена против шверцерите и упаднаа во една аптека и повеќе продавници.

Конфликтите во Косово започнаа пред 40 години, што е сменето оттогаш?

Слободен Печат

(ВИДЕО): Пукањето во Митровица при судирите на косовската полиција и Србите

Телма

Анализа: Дали конфликтот во Косово може да се пренесе во Македонија и регионот?

Сител

Тензично на северот на Косово по акцијата – Вучиќ се заканува, Курти вели дека полицијата си ја врши работата

Пулс24

Повредени и ранети во судирите на северот на Косово

Deutsche Welle

Тензии на северот на Косово

24 Вести

Канал5 Телма Р.С.Европа 360 степени Сакам да кажам Курир Канал5 Фокус

Тензично на северот на Косово по акцијата – Вучиќ се заканува, Курти вели дека полицијата си ја врши работата

ТВ21 - 13.10.2021

Шест полицајци се повредени, а три лица се уапсени на крајот од денешната акција на косовската полиција против шверц во северно Косово, соопшти тамошната полиција. Косовскиот премиер Албин Курти нагласи дека денешната акција на косовската полиција ...

Растат тензиите на Косово - Приштина тврди дека спречува шверц, Белград бара интервенција од НАТО

Сител

Косовска полиција: Во денешната акција повредени 6 полицајци и 3 лица уапсени

Слободен Печат

Шест полицајци повредени и тројца уапсени во денешната акција во северно Косово

Lider

Се огласи и косовската полиција за инцидентите: Шест полицајци повредени и тројца уапсени во акцијата во северно Косово

Zoom

Смоки, сокови, мастики и тоалет – за ова се пукаше денеска во Косово

Република

Косовска полиција: Шест полицајци повредени и тројца уапсени во денешната акција (ВИДЕО)

Локално

Нова ТВ Кајгана Курир Вечер Прес Република Опсервер 24Инфо ТВ21

НАТО: КФОР се фокусира на спроведување на својот мандат и на договорот за деескалација на северот на Косово

Нова ТВ - 13.10.2021

КФОР е целосно фокусиран на спроведување на својот мандат, со цел да продолжи да овозможува безбедна средина и слобода на движење за сите заедници во Косово и да ја поддржи имплементацијата на неодамнешниот аранжман Белград-Приштина за деескалација ...

НАТО: КФОР се фокусира на спроведување на својот мандат и на договорот за деескалација на северот на Косово

Независен

КФОР се фокусира на спроведување на својот мандат и на договорот за деескалација на северот на Косово

24Инфо

НАТО: КФОР се фокусира на спроведување на својот мандат и на договорот за деескалација на северот на Косово

Опсервер

НАТО: КФОР се фокусира на спроведување на својот мандат и на договорот за деескалација на северот на Косово

Република

НАТО: КФОР се фокусира на спроведување на својот мандат и на договорот за деескалација на северот на Косово

Курир

НАТО: КФОР се фокусира на спроведување на својот мандат и на договорот за деескалација на северот на Косово

Вечер Прес

Денешен Нетпрес Либертас Скопје1 MakPress

Курти: Ќе го спречиме шверцот, нема толеранција за криминални групи

Р.С.Европа - 13.10.2021

Премиерот на Косово, Албин Курти, рече дека акцијата на косовската полиција, поради која населението на северот на Косово протестираше денеска, била насочена против шверцот на стоки во Приштина, Пеќ, Север и Југ Митровица.

Албин Курти со изјава за инцидентите во Косово

Алсат-М

Реакција на Белград за случувањата на северот на Косово: „Провокација на Курти пред изборите“

МКД

КРИМИНАЛНИТЕ ГРУПИ ЌЕ БИДАТ ФАТЕНИ: Курти порача дека ќе се борат против шверцот

Фактор

НЕМА ТОЛЕРАНЦИЈА ЗА КРИМИНАЛНИТЕ ГРУПИ Курти го повика народот да не потпаѓа под влијание на српските медиуми

+инфо

Курти: Денешната акција на полицијата е против шверц, нема толеранција за криминални групи

24Инфо

Курти: Денешната акција на косовската полиција е насочена против шверц во Приштина, Пеќ и Косовска Митровица

Сител

Вечер Прес Lider Press24 Либертас Локално ТВ21 MakPress

Се огласи НАТО за денешните инциденти на Косово

МКД - 13.10.2021

НАТО денешната операција на косовската полиција ја гледа како „акција за спроведување на законите“, пренесуваат косовските медиуми. Според Коха, мисијата на КФОР на Косово била запознаена со настаните и во комуникација со властите во Приштина.

НАТО реагира: Акцијата на косовската полиција е „акција за спроведување на законот“

Слободен Печат

НАТО се огласи за денешните инциденти на Косово

Република

Се огласи НАТО за денешните инциденти на Косово

Курир

Србин тешко ранет во полициска акција на северот на Косово

Фокус - 13.10.2021

Еден Србин е тешко ранет за време на акција на косовската полиција во Звечан, на северот на Косово. -Повредата е нанесена со огнено оружје, застрелан е во пределот на градниот кош. Повредени му се лопатката и ребро, го спремаме за операција за да го ...

ВИДЕО | Ескалира ситуацијата во Косово: Србин тешко ранет во Звечан

Слободен Печат

ЛЕКАРИТЕ СЕ БОРАТ ЗА НЕГОВИОТ ЖИВОТ - Србин застрелан во грб во Звечан

Фактор

Ескалација на немирите на Косово, застрелан Србин во Звечан, десетина повредени

24Инфо

(Видео) Ескалација на немирите на Косово – тешко повреден Србин во Звечан

Centar

(Видео) Ескалација на немирите на Косово - тешко повреден Србин во Звечан

MTM

(Видео) Ескалација на немирите на Косово – тешко повреден Србин во Звечан

Точка

Либертас Н.Македонија Кајгана Бизнис Вести

ВИДЕО: Застрелан косовски србин од страна на косовските специјалци

Слободен Печат - 13.10.2021

Софронијевиќ, според информациите од лекарите, има тешка прострелна рана, но не се наоѓа во животна опасност. Тој беше застрелан во моментот кога косовската полиција отвори оган, а насобраните Срби почнаа да бегаат за да се засолнат.

Kосово: Едно лице тешко повредено во судирите, лекарите се борат за неговиот живот (ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ФОТОГРАФИИ)

Курир

(ВИДЕО) ЗАСТРЕЛАНИОТ СРБИН Е НА ОПЕРАЦИЈА, НО НЕ Е ВО ЖИВОТНА ОПАСНОСТ - ситуацијата на Косово ескалира, Вучиќ на итен состанок

Фактор

ЗАСТРЕЛАН СРБИН ВО КОСОВО Ситуацијата ескалира, Вучиќ на итен состанок, Брнабиќ ги повика НАТО и КФОР (ВИДЕО)

+инфо

Вознемирувачки фотографии од операцијата на застреланиот Србин во Косово: Лекарите се борат за неговиот живот

Press24

Снимен моментот кога на Србин на Косово му пукаа в грб: Се бори за живот во болницата во Митровица

Република

ГОЛЕМ СУДИР НА КОСОВО: Еден Србин тешко ранет, десетина повредени по акција на косовските сили

Денешен

Локално

ВИДЕО| Во Северна Митровица солзавец, шок бомби и истрели, еден Србин ранет, Вучиќ на итен состанок

Нетпрес - 13.10.2021

Припадниците на косовската полиција за економски криминал и царина затворија неколку продавници во северниот дел на Косовска Митровица и околните области, предизвикувајќи реакција кај жителите на тој град, кои со камиони и возила блокираа одредени ...

Немири на Косово, косовската полиција застрелала Србин кој се бори за живот

Република

ВИДЕО: Солзавец, шок бомби, еден Србин ранет, ситуацијата во Северна Митровица тензична

Zoom