TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Идната недела Сиљановска-Давкова ќе го додели мандатот за новата влада

360 степени - 30.05.2024

Мандатарот во рок од 20 дена од денот на доверување на мандатот треба до Собранието да го достави составот на идната Влада, како и нејзината програма Идната недела претседателката Гордана Сиљановска-Давкова ќе го додели мандатот за состав на новата ...

Сиљановска-Давкова идната недела ќе го додели мандатот за состав на новата влада

А1 On

Претседателот Сиљановска-Давкова следната недела ќе додели мандат за нов владин состав – рокот за доделување на мандатот истекува на 7 јуни

Lider

Претседателката Сиљановска Давкова идната недела ќе го даде мандатот за состав на владата

Канал5

Силјановска-Давкова идната недела ќе го додели мандатот за состав на новата влада

Н.Македонија

Сиљановска-Давкова идната недела ќе го додели мандатот за состав на новата влада

Нова ТВ

Сиљановска-Давкова идната недела ќе го додели мандатот за состав на новата влада

Бриф

+инфо Нетпрес Слободен Печат CivilMedia Независен Фокус Фактор 365

Македонците од Србија бараат од Силјановска да го отповика Фрчкоски

Денешен - 30.05.2024

Maкедонците од Србија бараат од претседателката Гордана Силјановска-Давкова да го отповика амбасадорот во Обединетите Нации Љубомир Фрчкоски. Како причина за отповикувањето е гласот „ за“ на Фрчкоски за Резолуцијата за геноцид во Сребреница без ...

Да се отповика Фрчкоски, амбасадорот во ООН, бара Партијата на Македонците во Србија

МКД

Партијата на Македонците во Србија бара од Сиљановска Давкова да го отповика Фрчкоски од ОН поради гласањето за Резолуцијата за Сребреница

Локално

Фрчкоски не ја консултирал претседателката како да гласа за резолуцијата за Сребреница

Нетпрес

Силјановска Давкова: Не бев консултирана за гласањето во ООН за Резолуцијата за Сребреница

Вечер Прес

ФРЧКОСКИ ГИ НАЛУТИ СО ГЛАСАЊЕТО ЗА СРЕБРЕНИЦА Партијата на Македонците во Србија бара отповикување на амбасадорот во ООН

+инфо

Партијата на Македонците во Србија бара да се отповика Фрчкоски од амбасадор во ОН

Слободен Печат

Фактор Вечер Прес

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со хрватската амбасадорка Нивес Тигањ

Скопје1 - 30.05.2024

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ја прими амбасадорката на Република Хрватска, Нивес Тигањ. На средбата се разговараше за одличните билатерални односи коишто се одликуваат со интензивен политички дијалог и конструктивна соработка ...

Сиљановска Давкова- Нивес Тигањ: Двете пријателски земји имаат заеднички стратешки цели и интереси

Курир

Сиљановска Давкова на средба со хрватската амбасадорка Нивес Тигањ

Press24

Силјановска-Давкова со хрватската амбасадорка Тигањ: двете пријателски земји имаат заеднички стратешки цели и интереси за траен мир, стабилност и просперитет

Макфакс

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со хрватската амбасадорка Нивес Тигањ

24Инфо

Сиљановска Давкова со хрватската амбасадорка Тигањ: двете пријателски земји имаат заеднички стратешки цели и интереси за траен мир, стабилност и просперитет

Опсервер

Сиљановска Давкова на средба со хрватската и со српската амбасадорка во земјава

Фокус

Бриф Канал5 Слободен Печат Точка Нетпрес MakPress

Сиљановска Давкова: Ќе работам на унапредување на односите со Србија и проширување на соработката

Локално - 30.05.2024

Претседателката Гордана Сиљановска-Давкова ја потврди определбата на македонската страна за унапредување на односите со Србија, преку отворен дијалог за сите прашања од взаемен интерес. Ова, како што соопшти Кабинетот на претседателката, Силјановска ...

Сиљановска Давкова се сретна со началникот на генералштабот, генерал-потполковник Ѓурчиновски

Канал5

Силјановска Давкова: Лентите не се многу големи, сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Пулс24

Силјановска за венецот во Рим: Кратка била лентата, немало место за името на државата

Frontline

Претседателката Сиљановска-Давкова во Рим не положила венец на кој пишувало „нашата држава“

Мета

Македонските иселеници од Италија благодарни за честа искажана од претседателката Сиљановска Давкова

MakPress

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со специјалниот претставник на СР Германија за Западен Балкан, Мануел Сарацин

MakPress

MakPress Нова ТВ Независен Рацин 360 степени Либертас Курир Слободен Печат

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со Масимилиано Паолучи, директор на канцеларијата на Светската банка за ...

ТВ21 - 29.05.2024

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска го прими директорот на канцеларијата на Светската банка за Косово и за Северна Македонија, Масимилиано Паолучи. На средбата претседателката изрази благодарност до Светската банка за континуираното ...

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со Масимилиано Паолучи

Скопје1

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со Масимилиано Паолучи, директор на канцеларијата на Светската банка за Косово и за Северна Македонија

Курир

Сиљановска Давкова се сретна со Масимилиано Паолучи, директор на канцеларија на Светската банка

Канал5

Сиљановска Давкова се сретна со директорот на канцеларијата на Светската банка за Косово и за Северна Македонија, Масимилиано Паолучи

Фокус

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со Масимилиано Паолучи, директор на канцеларијата на Светската банка за Косово и за Северна Македонија

24Инфо

Сиљановска Давкова се сретна со директорот на канцеларијата на Светската банка за Косово и за Северна Македонија Паолучи

Бизнис Вести

Нетпрес Република MakPress