TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Девојчето со кибритчиња“ премиерно во Турски театар

Р.С.Европа - 14.01.2020

Работена со сопствени средства, утре напладне, на 15 јануари, во Турски театар премиерно ќе биде изведена младинско-детската претстава „Девојчето со кибритчиња“ од Ханс Кристијан Андерсен во режија на Емине Халил чија идеја е да ги запознае ...

„Девојчето со кибритчиња“ – премиера на Турски театар-Скопје

Либертас - 14.01.2020

– Турски театар-Скопје утре напладне премиерно ќе ја изведе Андерсеновата приказна „Девојчето со кибритчиња“. Адаптирана е за деца и младинци и се фокусира на темата за сочувствителноста која е сè поретко присутна во општеството.

НЕБИТЕН ЗА СДСМ И ДУИ: За Турскиот театар, почнат во 2015, нема пари за фасада и покрив

Денешен - 14.01.2020

Турски театар-Скопје ќе ги одбележи седум децении постоење во 2020-та на сцената на Театар Комедија, каде што работи во изминатите неколку години, затоа што објектот што за овој ансамбл се гради пет години во близина на Железничката станица е ...

Јубилеј на Турски театар без нов објект, очекува пари за фасада и покрив

MakPress - 14.01.2020

Турски театар-Скопје ќе ги одбележи седум децении постоење во 2020-та на сцената на Театар Комедија, каде што работи во изминатите неколку години, затоа што објектот што за овој ансамбл се гради пет години во близина на Железничката станица е ...