TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дивите платформи паднаа во сенка на обвинувањата на Беџети за владин притисок

Канал5 - 13.08.2019

Наместо одговори за преземени активности за дивите платформи на Матка, Беџети денеска со обвинувања кон премиерот Заев - тврди дека во иницијативата на Антикорупциска против него се крие валкана политичка заднина.

Матка припаѓа на сите граѓани, изјавата на Беџети за референдум е евтино политиканство, вели Шилегов

Сакам да кажам - 13.08.2019

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов вели дека не може Општина Сарај да распишува референдум околу ингеренциите за кањонот Матка бидејќи тоа е природно богатство кое припаѓа на сите граѓани.

Шилегов: Побарав од Беџети само да се сруши платформата која почна да се гради годинава

Слободен Печат - 13.08.2019

Градоначалникот на Сарај обвини дека од страна на Шилегов било побарано да се сруши само една платформа и со тоа да се замачкаат очите на јавноста. Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, во врска со обвинувањето од неговиот колега, ...

Беџети: Ја одбив интервенцијата на Заев за промена на претседател на суд, по што добив пријава од ДКСК

МКД - 13.08.2019

Премиерот Зоран Заев вршеше притисок врз мене да влијаам на одредени членови на Судскиот совет за смена на еден претседател на суд, изјави денеска Блерим Беџети, градоначалникот на општина Сарај.

БЕЏЕТИ ГО ОБВИНИ ЗАЕВ: “Премиерот бараше да влијаам за да се смени претседател на суд”

Магазин - 13.08.2019

Градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети денеска изјави дека Државната комисија за спречување корупција покренала постапка против него, затоа што го одбил барањето на премиерот Зоран Заев „да влијае на членови на Судскиот совет за да биде ...

Градоначалникот Беџети се закани со референдум за дивите платформи на Матка

Сакам да кажам - 13.08.2019

Градоначалникот на Општина Сарај Блерим Беџети се закани дека ако Владата му ги одземе надлежностите поради дивите платформи на Матка, тој ќе организира референдум за да жителите на Сарај да одлучат за тоа.

Беџети: Заев бараше да влијаам во судството, а Шилегов се пазареше за платформите на Матка

PressingTV - 13.08.2019

„Премиерот Заев телефонски бараше од мене да влијаам врз членови на судскиот совет за разрешување на претседател на еден суд во државата и таа работа треба да биде завршена до септември“, кажа денеска градоначалникот на Општина Сарај Блерим Беџети ...

Беџети со предупредување до Владата: Ингеренциите врз Сарај ќе ги брани со референдум

365 - 13.08.2019

Владата не е таа што ќе го има последниот збор околу ингеренциите врз Општина Сарај, порачува градоначалникот Блерим Беџети, пренесува „САКАМДАКАЖАМ.мк“ . Доколку Владата истите му ги одземе поради случајот со дивите платформи на Матка, Беџети ...

Беџети: Заев ми вршеше притисок да влијаам на членови на Судски совет за да се смени претседател на суд

Фокус - 13.08.2019

Градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети, тврди дека премиерот, Зоран Заев, му вршел притисок да влијае на членови на Судскиот совет за да биде сменет еден претседател на суд. На денешната прес конференција во Општината, Беџети зборуваше за ...

Беџети: Заев бараше да влијаам за да се смени претседател на суд

Независен - 13.08.2019

Градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети денеска изјави дека Државната комисија за спречување корупција покренала постапка против него, затоа што го одбил барањето на премиерот Зоран Заев „да влијае на членови на Судскиот совет за да биде ...

Беџети го обвини Заев дека му се јавил да ургира за смена на судија

А1 On - 13.08.2019

Градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети го обвини премиерот Зоран Заев дека му се јавил и побарал од него да влијае врз членовите на Судскиот совет за смена на претседател на суд. Тој на денешната прес-конференција поврзана со дивоградбите ...

Заев бараше од мене да влијаам на членови на судски совет за да се смени претседател на суд, рече градоначалникот на ...

Сакам да кажам - 13.08.2019

Премиерот Зоран Заев вршеше притисок врз мене да влијаам на одредени членови на Судскиот совет за смена на еден претседател на суд, кажа денес градоначалникот на Општина Сарај Блерим Беџети на прес-конференција.

Беџети: Заев бараше од мене да влијаам врз членови на Судскиот совет

Сител - 13.08.2019

- Премиерот Заев телефонски бараше од мене да влијаам врз членови на судскиот совет за разрешување на претседател на еден суд во државата. Откако го одбив, Државната Комисија за спречување на корупцијата отвори постапка за дивите платформи на Матка.

Беџети на прес: Заев му барал да влијае за смена на претседател на суд, Шилегов му нудел компромис за платформите на ...

365 - 13.08.2019

Едногласната одлука на Антикорупциска за покренување на иницијатива за кривично гонење на градоначалникот на Сарај – Блерим Беџети, стигнала како еден вид на освета, само две недели откако тој наводно одбил барање од Зоран Заев да изврши притисок ...

Беџети: Заев бараше да влијаам врз членови на Судскиот совет за разрешување на претседател на суд

ТВ21 - 13.08.2019

Првиот човек на Општина Сарај Блерим Беџети вели дека прв кој телефонски му се јавил за поништување на легализацијата на дивоградбите на Матка од претходната власт бил премиерот Зоран Заев.

Беџети: Заев ми вршеше притисок да влијаaм на Судскиот совет

Слободен Печат - 13.08.2019

Беџети вели дека врз него е вршен притисок да влијае на одреден број судии во судскиот совет при изборот на судија во одреден суд од премиерот Заев, кој тоа од него го побарал на 17. јули Градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети денеска на средба со ...

Беџети, детално ќе зборува за политичката позадина на Матка

Курир - 13.08.2019

Градоначалникот на Сарај Блерим Беџети, денеска со почеток во 12 часот во просториите на општина Сарај ќе има брифинг со новинарите потоа и изјава за медиумите, пишува Тетовасот . Тој, во овој случај, детално ќе го објасни случајот со „Кањонот ...

Градоначалникот на Сарај се закани со референдум ако Владата му ги одземе надлежностите поради дивите платформи на ...

Скопје инфо - 13.08.2019

Градоначалникот на Општина Сарај Блерим Беџети се закани дека ако Владата му ги одземе надлежностите поради дивите платформи на Матка, тој ќе организира референдум за да жителите на Сарај да одлучат за тоа, пишува СДК .

Беџети: Заев ми вршеше притисок да влијаам на членови на Судски совет за да се смени претседател на суд

Либертас - 13.08.2019

Градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети, тврди дека премиерот, Зоран Заев, му вршел притисок да влијае на членови на Судскиот совет за да биде сменет еден претседател на суд. На денешната прес конференција во Општината, Беџети зборуваше за ...

Беџети: Антикорупциска покрена постапка против мене, затоа што одбив да влијаам за смена на претседател на суд

Канал5 - 13.08.2019

Блерим Беџети денеска изјави дека Државната комисија за спречување корупција покренала постапка против него, затоа што го одбил барањето на премиерот Зоран Заев „да влијае на членови на Судскиот совет за да биде сменет претседател на еден суд".

Беџети: Заев ми се јави да влијаам во Судскиот совет за смена на судија

Макфакс - 13.08.2019

Градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети го обвини премиерот Зоран Заев дека му се јавил и побарал од него да влијае врз членовите на Судскиот совет за менување на судија. Тој на денешната прес-конференција поврзана со дивоградбите на Матка ...

Бомба на градоначалникот на Сарај: Заев бараше од мене да влијаам да се смени претседател на суд

Курир - 13.08.2019

Премиерот Зоран Заев вршеше притисок врз мене да влијаам на одредени членови на Судскиот совет за смена на еден претседател на суд, кажа денес градоначалникот на Општина Сарај Блерим Беџети на прес-конференција.

Заев ми бараше да влијаам за смена на престедател на суд, тврди градоначалникот Беџети

Р.С.Европа - 13.08.2019

Премиерот Зоран Заев телефонски бараше од мене да влијаам врз членови на судскиот совет за разрешување на претседател на еден суд во државата, обвини денеска на прес-конференција градоначалникот на скопската Општина Сарај, Блерим Беџети.

Беџети: Заев бараше да влијаам врз членови на Судскиот совет за разрешување на претседател на суд

4NEWS - 13.08.2019

Првиот човек на Општина Сарај Блерим Беџети вели дека прв кој телефонски му се јавил за поништување на легализацијата на дивоградбите на Матка од претходната власт бил премиерот Зоран Заев.

Беџети: Заев ми вршеше притисок да влијаам на членови на Судски совет за да се смени претседател на суд

24Инфо - 13.08.2019

Градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети на денешната прес конференција рече дека премиерот, Зоран Заев, му вршел притисок да влијае на членови на Судскиот совет за да биде сменет еден претседател на суд.

Беџети: Антикорупциска покрена постапка против мене, затоа што одбив да влијаам за смена на претседател на суд

Телма - 13.08.2019

Градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети денеска изјави дека Државната комисија за спречување корупција покренала постапка против него, затоа што го одбил барањето на премиерот Зоран Заев „да влијае на членови на Судскиот совет за да биде ...

Беџети: Заев бараше од мене да влијаам да се смени претседател на суд

Нетпрес - 13.08.2019

Премиерот Зоран Заев вршеше притисок врз мене да влијаам на одредени членови на Судскиот совет за смена на еден претседател на суд, кажа денес градоначалникот на Општина Сарај Блерим Беџети на прес-конференција.

Беџети: Заев бараше од мене да влијаам врз членови на Судскиот совет

MakPress - 13.08.2019

Градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети упати обвинувања до премиерот Зоран Заев за наводен притисок од страна на премиерот за влијание врз членови на судскиот совет за разрешување на претседател на суд.

Беџети: Заев бараше да влијаам врз членови на Судскиот совет!

Алсат-М - 13.08.2019

Градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети, на денешната прес-конференција обелодени дека лично од премиерот Заев добил барање да влијае врз членови на Судскиот совет за да се разреши претседател на еден од судовите во земјава.

Беџети: Заев ми се јави да влијаам во Судскиот совет за смена на судија

Скопје инфо - 13.08.2019

Градоначалникот на општина Сарај, Блерим Беџети, го обвини премиерот Зоран Заев дека му се јавил и побарал од него да влијае врз членовите на Судскиот совет за менување судија. Тој на денешната прес-конференција поврзана со дивоградбите на Матка ...

Беџети: Заев бараше од мене да влијаам да се смени претседател на суд

Сител - 13.08.2019

Премиерот Зоран Заев вршеше притисок врз мене да влијаам на одредени членови на Судскиот совет за смена на еден претседател на суд, кажа денес градоначалникот на Општина Сарај Блерим Беџети на прес-конференција.

Беџети: Заев ми се јави да влијаам во Судскиот совет за смена на судија

Точка - 13.08.2019

Градоначалникот на општина Сарај, Блерим Беџети, го обвини премиерот Зоран Заев дека му се јавил и побарал од него да влијае врз членовите на Судскиот совет за менување судија. Тој на денешната прес-конференција поврзана со дивоградбите на Матка ...

Заев ми бараше да влијаам врз Судски совет, Шилегов да рушам само една платформа

Република - 13.08.2019

Градоначалникот на Општина Сарај Блерим Беџети на денешната прес-конференција најави дека подготвува кривични пријави против претседателката и одредени членови на ДКСК. Беџети изнесе и обвиненија против премиерот Зоран Заев и скопскиот градоначалник ...

Блерим Беџети: Заев бараше да влијаам за да се смени претседател на суд

Expres - 13.08.2019

Градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети вели дека Зоран Заев барал од него да врши притисок на некои членови на Судскиот совет за да се сменел еден претседател на суд и дека тоа морало да се заврши до септември.

Беџети: Заев бараше од мене да влијаам да се смени претседател на суд

4NEWS - 13.08.2019

Премиерот Зоран Заев вршеше притисок врз мене да влијаам на одредени членови на Судскиот совет за смена на еден претседател на суд, кажа денес градоначалникот на Општина Сарај Блерим Беџети на прес-конференција.

Беџети: Заев бараше да влијаам врз членови на Судскиот совет за разрешување на претседател на суд

Скопје1 - 13.08.2019

Градоначалникот на Општина Сарај Блерим Беџети денеска на прес – конференција истакна дека премиерот Зоран Заев вршел притисок врз него, со тоа што побарал да влијае на одредени членови на Судскиот совет за смена на еден претседател на суд.