TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицкоски: Да создадеме општество кое ќе води грижа за лицата со попреченост – државата не прави доволно!

Курир - 03.12.2023

„Државата не прави доволно, но сите ние мораме тоа да го промениме и да направиме многу повеќе“! Денес е 3-ти декември, Меѓународниот ден на лицата со попреченост. Да покажеме внимание и посветеност на луѓето кои го заслужуваат тоа, порачува лидерот ...

Мобилност Македонија го одбележа 3 декември – Меѓународниот ден на лицата со инвалидност

МКД

Општина Карпош ќе додели парична помош од 3.000 денари на лицата со попреченост

Вечер Прес

Одбележан Меѓународниот ден на лица со попреченост - Размислувај различно подели флаери

Канал5

Во Аеродром, лицата со попреченост можат ги совладаат основите на кошарката

Вечер Прес

„Rolling Together”, проект за зголемување на свесноста – лицата со инвалидитет имаат уникатни способности и таленти (ФОТО)

SportSport

Лицата co попреченост ќе се вработуваат без оглас во Министерството за одбрана, најави Петровска

24Инфо

4NEWS Локално 4NEWS Скопје инфо Вечер Прес Рацин Република 24 Вести

МЗ: Работиме на новата Национална стратегија за правата на лицата со попреченост

Канал5 - 03.12.2023

Министерството за здравство информира дека континуирано работи и презема конкретни чекори во унапредувањето и заштитата на правата на лицата со попреченост. Согласно регулативата на Министерството, определено е дека објектот за вршење здравствена ...

Поттикнување на инклузивноста во здравството: Министерството за здравство изготвува нова Национална стратегија за да одговори на потребите на лицата со попреченост

Lider

МЗ: Работиме на новата Национална стратегија за правата на лицата со попреченост

4NEWS

МЗ: Работиме на новата Национална стратегија за правата на лицата со попреченост

ТВ21

МЗ: Работиме на новата Национална стратегија за правата на лицата со попреченост

Курир

Работиме на новата Национална стратегија за правата на лицата со попреченост, велат од МЗ

Нетпрес

МЗ: Работиме на новата Национална стратегија за правата на лицата со попреченост

Сител

Бриф Независен Zoom Локално Centar Вести плус Република

Трибина на ВМРО-ДПМНЕ за Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Канал5 - 03.12.2023

По повод 3-ти декември Меѓународниот ден на лицата со попреченост, Комисијата за образование и наука на ВМРО-ДПМНЕ организира трибина на тема „Инклузивно образование во Република Македонија, состојби, предизвици и перспективи“ .

Тешко се спроведува инклузија без доволно дефектолози и образовни асистенти, како и подигнување на свеста

Сител

Трибина на ВМРО-ДПМНЕ за Меѓународниот ден на лицата со попреченост: Со Закон за основно образование од 2019 година на СДС, се загуби 70-годишната траекторија во образовниот процес на лицата со попреченост

4NEWS

Трибина на ВМРО-ДПМНЕ: Се загуби 70-годишната траекторија во образовниот процес на лицата со попреченост

А1 On

Трибина на ВМРО-ДПМНЕ за Меѓународниот ден на лицата со попреченост: Со Закон за основно образование од 2019 година на СДС, се загуби 70-годишната траекторија во образовниот процес на лицата со попреченост

Курир

Трибина на ВМРО-ДПМНЕ за Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Макфакс

Трибина на ВМРО-ДПМНЕ за Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Опсервер

Нетпрес Република МКД MakPress

Јаневска: Институциите мора да направат повеќе за лицата со попреченост, владата на ВМРО-ДПМНЕ се обврзува да направи ...

Курир - 03.12.2023

Јаневска истакна дека за да се остварат правата на луѓето со попреченост треба да се остварат неколку услови меѓу кои достапност, образование, вработување и учество во социјални и културни настани.

Јаневска: Институциите мора да направат повеќе за лицата со попреченост

Канал5

Јаневска: Институциите мора да направат повеќе за лицата со попреченост

А1 On

Јаневска: Институциите мора да направат повеќе за лицата со попреченост, владата на ВМРО-ДПМНЕ се обврзува да направи се во можностите да им го подобри животот на овие лица

Нетпрес

Јаневска: Институциите мора да направат повеќе за лицата со попреченост

PressingTV

ЈАНЕВСКА: Владата на ВМРО-ДПМНЕ се обврзува да направи се во можностите да им го подобри животот на лицата со попреченост

Денешен

Трансформација на животите на лицата со попреченост: ВМРО-ДПМНЕ има визионерски пристап и конкретни чекори кон поинклузивна Македонија, потврдува Јаневска

Lider

Република