TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

По ударот на ураганот Флоренс, драматичен пораст на водостојот на реките

Нова ТВ - 14.09.2018

Нивото на реките во подрачјата погодени од ураганот Флоренс драматично се зголемува, предупредија метеоролозите откако денеска централниот дел од ураганот го погоди градот Рајтсвил Бич во Северна Каролина.

,,Флоренс” удри во САД – Улиците под вода , почнаа првите кражби (ВИДЕО+ФОТО)

Канал5 - 14.09.2018

Со силни дождови и ветришта , ураганот на столетието удри во источниот дел на САД. Ветришта со брзина од 150 километри на час носат се пред себе, а надојдените води и високото ниво на Атлантскиот океан ги претворија улиците во надојдени реки.

Како настануваат ураганите како Флоренс, научниците предупредуваат дека ова е само почеток ВИДЕО

+инфо - 14.09.2018

Ураганот Флоренс удри во брегот на САД, тајфунот Мангхкут се приближува кон Филипини, а тамошното население бега пред можната катастрофа. Следуваат неколку факти за чудовишните олуи од тој тип и за тоа што од нив може да се очекува во иднина, во ...

Овие луѓе се оставени да починат: На милост и немилост на ураганот - за нив нема евакуација

Press24 - 14.09.2018

Повеќе од милион граѓани ќе бидат евакуирани од Северна и Јужна Каролина, како и Вирџинија пред ураганот Флоренс, но некои затворски службеници, чувари и вработени планираат да остават илјадници затвореници во државниот затвор во Јужна Каролина и ...

Цели населби може да бидат збришани, предупредуваат властите откако ураганот Флоренс го погоди копното

Макфакс - 14.09.2018

Ураганот „Флоренс“ удри на источното крајбрежје на САД, при што дојде до прекинување на напојувањето со електрична енергија за половина милион домови, а сериозни материјални штети претрпеле и повеќе објекти, пренесува Би-би-си.

Северна Каролина стои на патот на разорниот ураган „Флоренс“

Телма - 14.09.2018

Ураганот Флоренс навлезе во копното на американската сојузна држава Северна Каролина. И тоа во местото Рајтсвил Бич. Моќниот ветер веќе донесе поројни дождови, а речиси 200 илјади домаќинства останаа без струја.

Метеоролозите анализираат: Како ураганите во САД влијаат врз климата во Македонија

Press24 - 14.09.2018

Кај нас веќе подолго време владее стабилно, суво, топло и сончево време без врнежи, а така ќе продолжи се до крајот на оваа па дури и во текот на следната недела а услови за сосема слаб и краткотраен локален дожд има утре (сабота) и тоа на планините ...

Во живо од срцето на ураганот, професијата на прво место: Репортерите одвај стојат пред ударите на ветерот и водата, но ...

Точка - 14.09.2018

Дури и кога не било разбирливо што зборуваат, сцените кои ги пратиле, а на кои одвај и одолеваат на олујата, тие не го прекинувале своето вклучување. За светот да го види ударот на ураганот на копно, кој се очекувал со денови, а за граѓаните во ...

Зошто некои Американци останаа дома за време на ураганот? (ВИДЕО)

Канал5 - 14.09.2018

Страшниот ураган ,,Флоренс “ ги натера околу милион жители на државите Јужна и Северна каролина да ги напуштат домовите . Но не е мал бројот на оние што останаа дома. И покрај апелите на властите сите граѓани на крајбрежните места да се евакуираат , ...

Застрашувачка симулација: Погледнете како ќе изгледа ударот на ураганот од кој се тресе Америка

Точка - 14.09.2018

На “Weather Channel” направија видео симулација од тоа како би можел да изгледа ударот на ураганот „Флоренс“ на југоисточниот брег на Соединетите Американски Држави. Американските метеоролози предвидуваат дека во некои области можни се удари на ...

Ураганот Флоренс стигна во Северна Каролина со ветрови од 109 километри на час

Глас на Америка - 14.09.2018

Бавното движење на бурата е повеќе загрижувачкo, отколку нејзината сила, велат метеоролозите ВАШИНГТОН — Ураганот Флоренс стигна во Северна Каролина. Јачината на ураганот се намали, односно стана бура од прва категорија, но, метеоролозите велат дека ...

Кон Филипините се приближува нешто многу посилно од Флоренс

МКД - 14.09.2018

Супертајфунот Мангкат се приближува кон Филипините, и околу четири милиони луѓе во северниот дел на земјата се загрозени, објави Си-ен-ен . Мангкат е посилен од ураганот Флоренс, кој удри во источниот брег на САД, со ветрови со брзина до 285 ...

(ВИДЕО) Погледнете што донесе ураганот “Флоренс” на улиците во Северна Каролина

Маркукуле - 14.09.2018

Делфини, кои се ретко се сретнуваат и на отворено море, денес се забележани како пливаат на брегот во Северна Каролина, местото кое е најмногу погодено од ураганот “Флоренс”. Меѓу куќите и паркираните чамци, во празното и евакуирано подрачје, ...

Први удари од ураганот Флоренс: 160.000 луѓе останаа без струја, бројот се очекува да порасне на неколку милиони ...

Курир - 14.09.2018

Како што беше најавен најсилниот ураган можеби и во историјата, пристигна во Северна и Јужна Каролина. Најмалку 160.000 луѓе останаа без струја во Северна Каролина, каде ураганот уште не ни удрил со полна сила.

Метеоролозите објавија импресивна симулација од последиците на ударот од ураганот „Флоренс“

Факултети - 14.09.2018

Ураганот „Флоренс“ се движи кон источниот брег на САД со брзина од 9 километри на час и со намалена јачина, предизвикувајќи обилни дождови, силни ветрови и поплави во сојузните држави Северна и Јужна Каролина, пред очекуваната средба со копното ...

Затворени сите училишта и фирми и откажани сите летови на Филипините

Макфакс - 14.09.2018

Илјадници луѓе се евакуирани од крајбрежните подрачја на Филипините каде што голем тајфун се приближува до копното. Тајфунот Мангкнут, кој носи ветер со брзина од 255 киломери на час, во текот на викендов ќе удри на копното во јужниот дел на ...

Додека САД се соочуваат со Флоренс, на другиот крај на светот – џиновски тајфун

Алсат-М - 14.09.2018

Спасувачките служби на Филипините се наоѓаат во висок степен на готовност откако властите најавија удар на силниот тајфун Мангкут. Според податоците, брзината на ветровите што ги носи може да достигнат брзина до 250 километри на час.

Жариштето на ураганот Флоренс достигна до Северна Каролина

Локално - 14.09.2018

Жариштето од ураганот Флоренс денеска пристигна до копното во близина на градот Рајтсвил во сојузната држава Северна Каролина, соопшти Американскиот центар за набљудување на ураганите. Флоренс останува ураган од прва категорија, со брзина на ветрот ...

Први процени на штетата која Флоренс ќе ја предизвика во Америка: Страшниот ураган ќе ги чини САД најмалку 60 милијарди ...

Точка - 14.09.2018

Први процени на штетата која Флоренс ќе ја предизвика во Америка: Страшниот ураган ќе ги чини САД најмалку 60 милијарди долари Приватната американската метеоролошка компанија "AccuWeather" објавила проценка дека ураганот Флоренс ќе предизвика ...

ГАЛЕРИЈА: Ураганот Флоренс пустоши во САД

Press24 - 14.09.2018

Ураганот „Флоренс“ се движи кон источниот брег на САД со брзина од 9 километри на час и со намалена јачина, предизвикувајќи обилни дождови, силни ветрови и поплави во сојузните држави Северна и Јужна Каролина, пред очекуваната средба со копното ...

Ураганот Флоренс ја погоди Северна Каролина

Телма - 14.09.2018

Повеќе од сто илјади домови останаа без струја, временските услови се влошуваат, а власите предупредуваат дека ураганот Флоренс се уште има потенцијал да убие многу луѓе. Најапогодена е американската сојузина држава Северна Каролина.

Ги игнорираат предупредувањата за ураганот бидејќи Бог ќе ги заштити

Н.Македонија - 14.09.2018

Жителите во дел од подрачјата изложени на најголем ризик од ураганот Флоренс, кој стигна до источниот брег на САД, одбија да ги послушаат предупредувањата и препораките за итна евакуација во кои се вели дека „моќната бура е опасна по живот“, пишува ...

Додека ураганот дивее во САД, пострашна катастрофа се заканува на Азија - ситуацијата уште поопасна

Press24 - 14.09.2018

Додека сите стравуваат од ураганот Флоренс кој почна да дивее од синоќа во САД, посилен ураган се заканува на Филипините и Хонг Конг или Азија. Ветровите кои ги носи дуваат со 250 километри на час и носат се пред себе.

Сите стравуваат поради ураганот Флоренс кој прави хаос во Америка, но Азија ја чека посилна бура: Супертајфун удира на ...

Сител - 14.09.2018

Додека на источниот брег на САД удира ураганот Флоренс, уште посилна бура се формираше на југоситокот од Азија. Хонг Конг и Макао ќе ги зафати бура посилна од ураганот Флоренс - супертајфунот Мангкхут.

Кон Филипините се приближува тајфун посилен од “Флоренс“

Пулс24 - 14.09.2018

Филипинскот претседател Родриго Дутерте уште во четвртокот свика состанок на Советот за природни катастрофи, на кој е одлучено какви вонредни мерки ќе се преземат за справување со ударот на супертајфунот.

На Филипините и Југоисточна Азија им се закануваат два тајфуни

Н.Македонија - 14.09.2018

Околу 12.000 луѓе се евакуирани на Филипините поради тајфунот Мангхут кој е значително посилен од ураганот Флоренс кој му се заканува на источниот брег на САД. Повеќе од четири милиони луѓе на Филипините се наоѓаат на траекторијата на деструктивниот ...

ФОТО: Романтична приказна среде ураганот во САД - тие ќе кажат ДА и покрај најавите за катастрофа

Press24 - 14.09.2018

Ураганот Флоренс нема да спречи пар од Вирџинија да стапне на лудиот камен. Џон и марша планираат да се заколнат на вечна љубов и покрај најавите за катастрофа од енвидени размери. Тие ќе се земат на обалата и велат дека љубовта им е посилна од ...

(ВИДЕО) Флоренс пустоши низ Јужна Каролина

Алсат-М - 14.09.2018

Повеќе од 400 илјади луѓе ги напуштија крајбрежните подрачја на американската сојузна држава Јужна Каролина, а околу 4 илјади побараа засолниште поради ураганот Флоренс, кој се уште со полна сила не пристигнал до копното.

Шест нуклеарки на патот на ураганот Флоренс

Макфакс - 14.09.2018

Американските власти смируваат дека шесте нуклеарни електрани кои се наоѓаат на патот на ураганот флоренс се безбедни. Но, некои експерти предупредуваат дека поплави и обилни врнежи би можеле да ги загрозат нивните заштитни системи.

Фотографија на денот: Ураганот „Флоренс“ се приближува бавно

Deutsche Welle - 14.09.2018

Ураганот „Флоренс“ се приближува екстремно бавно до југоисточниот брег на САД. Но, опасноста што ја носи со себе е екстремно голема. Уште нестигнат до копно, ураганот веќе предизвикува огромни проблеми - силен дожд, преплавени улици, домаќинства без ...

(Видео) Масовни евакуации во Северна и Јужна Каролина, ураганот Флоренс е закана за 10 милиони луѓе

Макфакс - 14.09.2018

Ураганот Флоренс стигна до брегот на Јужна и Северна Каролина, носејќи силни ветришта и обилни дождови. Флоренс е закана за 10 милиони луѓе, додека милион веќе се евакуирани од крајбрежниот појас на Северна и Јужна Каролина и сојузната држава ...

Слабеењето на Флоренс нема да ја намали неговата закана

Н.Македонија - 14.09.2018

Јачината на ураганот Флоренс се намали на категорија еден, но неговиот обем подразбира оти би можел да удира во источниот брег на САД со силни ветришта во текот на еден цел ден, пренесува американската телевизија Си-ен-би-си.

Видео- фото: Ураганот „Флоренс“ го зафати САД, поплавени населби и прекини на струја

Канал5 - 14.09.2018

Ураганот „Флоренс“ ги зафати крајбрежјето на Јужна и Северна Каролина, носејќи силни ветришта и обилни дождови, јавуваат американските медиуми.. Морската вода веќе стигнала до куќите во Авон, град во Северна Каролина, а има и извештаи за материјална ...

Флоренс пристигна до САД: хаосот почна, прекини на струјата и масовна евакуација (ВИДЕО)

МКД - 14.09.2018

Ураганот Флоренс стигна до брегот на Јужна и Северна Каролина, носејќи силни ветришта и обилни дождови, јавуваат американските медиуми. Морската вода веќе стигнала до куќите во Авон, град во Северна Каролина, а има и извештаи за материјална штета.

Два „монструми“ ги нападнаа Америка и Азија: Силните урагани Мангхут и Флоренс закана за милиони животи (ВИДЕО)

Курир - 14.09.2018

Повеќе од 4 милиони луѓе на Филипините се наоѓа на патот на опасниот тајфун Мангхут, додека на источниот брег на САД се доближува разорниот ураган Флоренс. Тајфунот Мангхут има силина како ураган од петта категорија, а дува со брзина до дури 285 ...

(ВО ЖИВО) Започна хаосот во САД, ураганот Флоренс се повеќе се засилува, водата навлезе во градовите!

MTM - 14.09.2018

Ураганот Флоренс денеска ја погоди сојузната држава Северна Каролина која веќе е под вода.... Според американските медиуми, Северна Каролина ќе биде буквално потопена со околу 10 трилиони галони дожд во текот на следната недела.

„Флоренс“ ќе ја потопи Америка: Само во една држава ќе наврне дожд доволен да наполни 15 милиони олимписки базени!

Точка - 14.09.2018

Како што пренесуваат американските медиуми, сојузната држава Северна Каролина ќе биде најпогодена од ураганот „Флоренс“ кој што несопирливо се движи кон источниот брег на САД. Според предвидувањата на метеоролозите, американската сојузна држава ...

ВИДЕО: Ураганот пустоши во САД - летаат кровови, нема струја, вода во домовите

Press24 - 14.09.2018

Ураганот Флоренс кој беше најавен во делови на САД, пустоши од вчера, водата влезе во домовите во Каролина, нема струја во делови, а летаат и кровови и предмети од ветерот со 120 километри на час.

Ураганот “Флоренс“ почна да дивее

Пулс24 - 14.09.2018

Силното невреме, најавувано од пред неколку дена, се приближува кон источниот брег на САД. Силниот ветер има брзина од 60 до 120 км на час.“Флоренс“ утрово помина 350 км источно од Јужна Каролина, за до крајот на денот и во раните утрински часови на ...

Масовна евакуација во Јужна Каролина поради ураганот Флоренс

Р.С.Европа - 14.09.2018

Властите во Јужна Каролина соопштија дека над 400 илјади луѓе ги напуштиле крајбрежните подрачја на оваа американска сојузна држава и оти околу 4 илјади побарале засолниште поради ураганот Флоренс.

ВИДЕО ВО ЖИВО: Ураганот Флоренс прави хаос низ Америка

Фактор - 14.09.2018

Ураганот Флоренс се приближил до браговите на САД и силни удари на ветар фрлаат на бреговите бранови, кои веќе продреа до куќите во Авона, град во Северна Каролина, а пријавена е и прва материјална штета.

Ураганот Флоренс ја погоди Северна Каролина

Локално - 14.09.2018

Американската сојузна држава Северна Каролина е погодена од силни ветрови и дождови предизвикани од ураганот Флоренс, кој беснее над Атланскиот океан. Најтешко погоден е крајбрежниот град Њу Берн, каде има извештаи за граѓани отсечени во поплавени ...

Почна силното невреме: следете го во живо пристигнувањето на страшниот ураган во САД (ВИДЕО)

МКД - 13.09.2018

Силни удари на ветер и страшна бура почнаа да се нафрлаат на источниот брег на САД со риближувањето на ураганот Флоренс кој се заканува со обилни врнежи и пораст на нивото на Атлантскиот Океан што би можело да предизвика катастрофални поплави.

Стигна супер ураганот – Пентагон на вонреден брифинг (ВИДЕО)

Канал5 - 13.09.2018

Ураганот ,,Флоренс “ ќе удри со заслабен интензитет на Источниот брег на САД, но ќе направи поголема штета зашто се движи со намалена брзина. Ураганот се движи поспоро и со тоа се зголемува интензитетот на ударот , велат научниците на ден пред ...

Страшна анимација: Водител покажа што ќе направи Флоренс во Америка

+инфо - 13.09.2018

Северна Каролина е прва на удар на Флоренс и водата веќе почнала да продира во куќите кои се најблиску до брегот. Очекувањата се дека оваа држава ќе ја погодат големи поплави, и нивото на водата во одделни крајбрежни области ќе порасне повеќе метри ...

Ураганот Флоренс само во една држава ќе наполни 15 милиони олимписки базени

Република - 13.09.2018

Десет трилиони галони дожд можат да ја потопат Северна Каролинаследната недела поради ураганот Флоренс, прогнозира метеорологот Рајан Меј од weathermodels.com. Тој пресметал дека со тоа количество дожд можат да се наполнат неверојатни 15 милиони ...

Ураганот пустоши во Америка - водата влегува во домовите, нема ни струја

Press24 - 13.09.2018

Ураганот Флоренс веќе започна да дивее во Америка. Ветер дува со 120 километри на час, а водата веќе навлегува во домовите. Во одредени краеви нема ни струја. Веќе метеоролозите издадоа предупредување дека ураганот силно ќе удри и дека граѓаните ...

Водителот покажа што ќе направи ураганот на САД па порача: Народе бегајте од ова нема спас

Press24 - 13.09.2018

Северна Каролина е прва на удар на ураганот Флоренс. Се очекува силен ветер и поплави, а следи и евакуација на жителите. Водител објасни што ќе и се случи на Америка со страшно видео. Ryan Davidson ✔@RyanDavidsonWX The latest iteration of our IMR ...

САД пред катастрофа: Трамп им порача на грашаните „Бегајте и спасувајте се"

Press24 - 13.09.2018

Ураганот Флоренс се приближува кон источната обала на САД, а Трамп даде предупредување до граѓаните. Утрово ураганот помина на 350 килиметри од Северна Каролина. Метеоролозите пренесуваат дека САД ги чека апокалипка, катастрофа од невидени размери.

Америка: Дури и кога смртта им тропа на врата овие намирници никогаш нема да ги купат од супермаркет

Точка - 13.09.2018

Ураганот Флоренс се приближува кон крајбрежјето на САД, вонредна состојба е веќе прогласена во 4 држави, а населението кое живее во близина на крајбрежјето е советувано да се засолни на безбедно, бидејќи најверојатно ќе дојде до поплави.