TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Влијанието на COVID-19 врз ИТ индустријата

IT.mk - 26.03.2020

Несомнено е дека коронавирусот COVID-19 има огромно влијание врз случувањата во светот со 2/3 од светската популација во некаков вид изолација и под превентивни мерки и илјадници затворени бизниси.

Состојба со Ковид-19 во светот до 17 часот

А1 On - 27.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 566.064 лице се заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 25.422, а оздравеле 129.357 лице. – Бројот на потврдени случаи на заразени со коронавирус во Холандија се зголеми за ...

Лидерите на Г20 одржаа виртуелен самит посветен на пандемијата и нејзините економски последици

А1 On - 26.03.2020

Лидерите на групата земји со најразвиени економии во светот (Г20) денеска одржаа виртуелен самит со цел да одговорат на брзото ширење на пандемијата на коронавирусот и нејзините економски последици.

Директорот на СЗО за Европа со охрабрувачки пораки

Канал5 - 26.03.2020

Ханс Клуге, директор на Светската здравствена организација за Европа, рече дека гледа охрабрувачки промени откако Италија објави дека регистрирала помалку заболени од коронавирус, пренесува „Гардијан“.

„Систина“ набави 15 000 теста за коронавирус, ќе тестира пациенти за 1 200 денари

360 степени - 26.03.2020

Приватната болница „Аџибадем Систина“ објави дека набавила 15 000 теста за коронавирус. Со ова, соопштија од болницата, капацитетот е да се прават до 300 теста дневно, а цената на еден тест е 1 200 денари.

Корона вирусот ќе ја уништи Серија А: Клубовите во долгови од 2,5 милијарди евра

Спортклуб - 26.03.2020

Италијанскиот клупски фудбал многу тешко ќе се опорави по шокот што го приреди корона вирусот и паузата предизвикана од него. Газета дело спорт денеска на својата насловна страниц тврди дека клубовите од Серија А се во вкупни долгови од 2,5 ...

Кралски потег на Реал Мадрид – „Сантијаго Бернабеу“ се става во служба во борбата против Коронавирусот!

Спортманија - 26.03.2020

Стадионот кој е дом на најтрофејниот европски клуб сега добива нова улога. Коронавирусот го парализираше фудбалот, кој најмалку уште два месецa сигурно нема да го има во Европа. Италија и Шпанија се двете најзагрозени земји во моментов на Стариот ...

Римини: 101-годишник го победи коронавирусот

А1 On - 26.03.2020

Еден од најстарите пациенти заразени со вирусот Ковид-19, 101-годишен маж од италијанскиот град Римини, се опорави од вирусот, јавуваат денеска италијанските медиуми. Добрите вести за 101-годишникот ги пренесе заменичката-градоначалник на Римини ...

Македонија дел од студијата на СЗО за ефикасноста на третманите за Ковид-19

Телма - 26.03.2020

Македонија денеска се вклучи во Студијата на Светската здравствена организација Солидарност, која е формирана за да даде јасни податоци кои ќе покажат кои третмани се најефикасни. Неколку држави од сите делови на светот веќе го потврдија учеството ...

И „Систина“ почнува со тестирање за коронавирусот

А1 On - 26.03.2020

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ започнува со тестирање за детекција на коронавирусот (Ковид-19). Од болницата информираат дека тестирањето се врши единствено со претходно закажување термин преку телефонскиот број 02 3099500, достапен 24/7.

Градоначалникот на Велес, Коцевски и неговата сопруга се во самоизолација!

Фокус - 26.03.2020

Градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски и неговата сопруга се во домашна самоизолација. Сопругата на Коцевски, којашто е лекар, имала контакт со двајца од инфицираните со корона вирус од Велес, па поради мерки на безбедност и тој останал во ...

За 2,5 илјади порасна бројката на заразени во Ломбардија

360 степени - 26.03.2020

Бројот на заразени со коронавирусот во северниот дел на Италија, Ломбардија, во кој се наоѓа финансиски центар Милано, денеска е зголемен за околу 2.500, соопшти регионалниот гувернер Атилио Фонтана.

Во Србија регистрирани 73 нови случаи и три нови жртви, вкупно заразени 457 лица

А1 On - 26.03.2020

Во Србија во изминативе 24 часа, од 295 новотестирани, позитивни на коронавирусот биле 73 лица, со што вкупниот број на заразени се искачи на 457 лица, изјави на денешната владина прес конференција директорката на Институтот за јавно здравје „Батут“ ...

Американската економија во ек на вирусот корона: Некои милијардери сакаат работниците да се вратат на работа, ...

Вечер - 26.03.2020

Претседателот Трамп вели дека не сака лекот за пандемијата со Ковид-19 „да биде полош од проблемот“, и некои од најбогатите луѓе во Америка и извршни директори го споделуваат неговиот став.

Г20 најави пет билиони долари за справување со кризата предизвикана од Ковид19

Р.С.Европа - 26.03.2020

Земјите кои се дел од Групата 20 (Г20) по денешниот состанок најавија заеднички фронт против пандемијата со коронавирусот и наведоа дека ќе вбризгаат пет билон американски долари во глобалната економија за да се намалат штетите врз економијата што ...

Д-р Емануил Најденов: Разликата помеѓу грипот и коронавирусот е дека вториот стекна слава

Фактор - 26.03.2020

Разликата помеѓу грипот и коронавирусот е во тоа што последниот се стекнал со слава. Тој ги има с ите знаци што треба да се припишат на вообичаена инфекција во воздухот. Ова за бугарската Нова Тв го коментира д-р Емануил Најденов, неврохирург во ...

Градоначалникот на Велес Аце Коцевски во самоизолација, сопругата е матичен лекар на двајцата заразени

Телма - 26.03.2020

Да, јас сум во самоизолација, потврди за Телма градоначалникот на Велес, Аце Коцевски. Објаснува дека неговата сопруга е матичен лекарна двајца од тројцата заразени од корона вирусот во градот.

Хаосот во Мадрид се поизразен: Култниот „Сантијаго Бернабе“ се претвора во магацин

Екипа - 26.03.2020

Коронавирусот парализираше голем број земји во Европа, а меѓу најзагрозените се Италија и Шпанија земји во кои и голем број спортски објекти стануваат објекти за поддршка на здравствениот систем.

Славниот „Сантијаго Бернабеу“ ќе биде „складиште“

TopSport - 26.03.2020

Реал Мадрид потврдија дека нивниот славен стадион „Сантијаго Бернабу“ ќе служи како центар за складирање на медицинска опрема и за други материјални донации кои организациите и бизнисите ќе ги направат за борба против корона вирусот.

Нови 24 случаи со коронавирус, вкупно 201, излекувани уште двајца заболени

Канал5 - 26.03.2020

Најголем раст на бројот на заболени од коронавирусот во изминатите 24 часа има во Скопје, со 15 новозаболени, следува Куманово со 4, а од денеска прв случај е потврден и во Тетово. Со овие 24 лица, вкупната бројка се искачи на 201 регистриран ...

ЦИВИЛ повикува на свест, совест и одговорност

CivilMedia - 26.03.2020

Во инбоксот на мејл адресите и Фејсбук страницата на ЦИВИЛ секојдневно пристигнуваат десетици прашања, информации и коментари поврзани со КОВИД-19, вонредната состојба, полицискиот час и низа други теми.

Манекенката Хајди Клум се тестирала , откако добила симптоми на Ковид-19

Канал5 - 26.03.2020

Манекенката Хајди Клум објави дека се сомнева дека е заразена со коронавирус. "Чувствувам треска, имав температура и носот ми тече. Не се чувствувам добро и останав дома да не заразам други луѓе", призна таа.

Стојаноска: Од заразените во Македонија 12 проценти се лекари - итно е потребно донесување 4 мерки

Сител - 26.03.2020

Македонија е втора земја во регионот по број на заразени по жител од коронавирус, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Пред нас се само Хрватите. Од партијата тврдат и дека 12 проценти за заболените се медицински работници.

По 6 жртви во Албанија и во Србија од Ковид-19

Сител - 26.03.2020

Шеста жртва од коронавирус во Србија. Иста е бројката на починати и во Албанија, која вчера прогласи вонредна состојба. Во Босна и Херцеговина пак вирусот одзеде 3 животи-вака е состојбата со Ковид-19 на Балканот.

Страшно: Петмина заразени со Ковид-19 на турнирот на кој настапија нашите Јанески и Лама!

Sport 1 - 26.03.2020

Македонскиот боксери Гоце Јанески и Јасин Лама покрај тоа што се уште се „заглавени“ во Лондон, каде што скоро две недели настапија на олимпискиот квалификациски турнир, се соочуваат со нов проблем, откако веќе се појавија неколку заразени со ...

Уште 73 лица заболени од коронавирус во Србија, вкупно 457 заразени досега и седум починати

Макфакс - 26.03.2020

Во Република Србија досега се регистрирани вкупно 457 лица заразени со коронавирус, што е за 73 повеќе од вчера. Од новопотврдените заболени, 47 се хоспитализирани. А бројот на починатите се искачи на седум.

Не бил заразен со коронавирусот, само ширел паника (Видео)

TopSport - 26.03.2020

Жоао Соуза, тенисер кој е суспендиран поради месетење на мечеви, предизвика паника во родниот Бразил, поради која би можел да заврши на суд. Соуза со една видео-снимка предизвика хаос. Тој со својата сестра разговара на актуелната тема со ...

Американски научник: Постојат големи шанси коронавирусот да стане сезонска болест

МКД - 26.03.2020

Постојат големи шанси новиот коронавирус да стане сезонска болест, кажа водечки американски научник истакнувајќи дека е потребно итно да се најде вакцина и ефикасно лекување. Антони Фаучи, кој ги води истражувањата за инфективни болести на ...

Член на жирито на „Ѕвездите на Гранд“ заразен со коронавирус (ФОТО)

Курир - 26.03.2020

Давид Ѓорѓе преку социјалните мрежи потврди дека е позитивен на коронавирус. Познатиот српски рокер и член на жирито на „Ѕвездите на Гранд“, Ѓорѓе Давид во болница заврши поради воспаление на белите дробови.

Претседателот на Ломбардија информира за 2500 новозаразени со новиот коронавирус

А1 On - 26.03.2020

Во италијанската провинција Ломбардија се пријавени нови 2500 случаи на инфекција со коронавирус. – За жал, бројките не се многу убави, бројот на заразени лица премногу се зголеми во однос на изминатите денови.

Еден од најпознатите стадиони во светот претворен во магацин

Слободен Печат - 26.03.2020

Пандемијата на коронавирусот силно ја погоди Шпанија каде досега се заразени 56.188 лица. Помош доаѓа од секаде, а не се имуни ниту спортистите и спортските клубови. Потег за респект направи „кралскиот“ клуб, Реал Мадрид кој го отстапи својот ...

Хрватска ја регистрираше втората жртва од коронавирусот

А1 On - 26.03.2020

Mаж на возраст од 74 години кој имал хронични болести е втората жртва на коронавирусот во Хрватска, јави дописниот на МИА. Човекот веќе неколку денови бил во критична состојба и приклучен на апарати за дишење.

Бројот на заразени со коронавирус во Ломбардија денеска за зголеми за околу 2.500

Слободен Печат - 26.03.2020

Бројот заразени со коронавирусот во северниот дел на Италија, Ломбардија, во кој се наоѓа финансиски центар Милано, денеска е зголемен за околу 2.500, соопшти регионалниот гувернер Атилио Фонтана. – За жал, денешните бројки не се добри.

Половина милион заразени со КОВИД-19

Алфа - 26.03.2020

Многу нови случаи и починати од Ковид-19 во светот и во Европа.. Податоците до синоќа укажуваат – во светот заразени се околу половина милион луѓе, починале околу 120.000, а излекувани се 115.000… Со 528 заразени и петмина починати, Словенија е ...

Претседателите на парламентите од регионот бараат ЕУ да ја повлече одлуката за забрана на извоз на медицинска опрема

Република - 26.03.2020

Претседателите на парламентите на Северна Македонија Талат Џафери, на Албанија Грамоз Ручи, на Претставничкиот дом на Парламентарното Собрание на БиХ Денис Звиздиќ, на Народниот дом на Парламентарното Собрание на БиХ Драган Човиќ, на Косово Вјоса ...

КОРОНАВИРУС: Се влошува состојбата во Србија, нови 73 заразени

Пулс24 - 26.03.2020

КОРОНАВИРУС: Се влошува состојбата во Србија, нови 73 заразени Досега се регистрирани вкупно 457 лица заразени со коронавирус, што е за 73 повеќе од вчера. Од новопотврдените заболени, 47 се хоспитализирани. А бројот на починатите се искачи на седум.

Македонија се приклучи на 10 земји во кои глобално се следи ефикасноста на терапијата за лекување од КОВИД-19, соопшти ...

Сакам да кажам - 26.03.2020

Македонија денеска се приклучи кон земјите што се дел од глобалната студија на Светската здравствена организација (СЗО) со која се следи ефикасноста на терапијата што се дава на пациентите заболени од КОВИД-19, соопшти Светската здравствена ...

Се влошува состојбата со коронавирусот во Шпанија, за 24 часа починале 655 лица

Курир - 26.03.2020

Се чини дека состојбата со коронавирусот во Шанија се влошува. Како што пренесуваат шпанските медиуми во последните 24 часа животот од коронавирусот го загубиле 655 лица, со што бројот на починати се искачи на 4089 лица.

Градоначалникот на Велес во изолација, неговата сопруга е матичен лекар на двајца од тројцата заразени велешани

А1 On - 26.03.2020

Градоначалникот на Велес, Аце Коцевски од вчера е во домашна изолација поради тоа што неговата сопруга прегледувала двајца од тројцата заразени пациенти од Велес. Поради можноста да се заразени двајцата одлучиле да направат тестови за коронавирус и ...

КОРОНАВИРУС: 24 нови заразени во Македонија денеска!

Пулс24 - 26.03.2020

КОРОНАВИРУС: 24 нови заразени во Македонија денеска! Вкупната бројна на заразени од КОРОНА ВИРУСОТ денеска е 201. Се зголемува бројот на регистрирани заразени во Скопје и Куманово. За прв пат е официјално регистриран заразен и во Тетово.

Речиси пола милион заразени со коронавирус во Светот

Centar - 26.03.2020

Бројот на заразени од коронавирус во Светот достигна 492,799 лица до 16 часот и 30 минути по македонско време. Од почетокот на пандемијата досега починале 22.192 лица, а оздравеле 119,736.

Корона-криза: Хероините на касите

Deutsche Welle - 26.03.2020

Контактот со муштериите е составен дел од работата на продавачки и пред сѐ касиерките во супермаркетите и другите продавници. Тоа претставува голем проблем во време на пандемијата на коронавирусот.

Руската порно актерка нуди секс: „Доколку го спречиш ширењето на коронавирусот од мене добиваш сочна награда“

Точка - 26.03.2020

Актерката во филмовите за возрасни, Лола Таилор, ветила дека ќе спие со тој кој што ќе пронајде лек за коронавирус, пренесуваат од „Спутник“. Лола, чие вистинско име е Лове Бушуева, моментално се наоѓа во карантин во Москва, а бидејќи изолацијата не ...

Во самоизолација и градоначалникот на Велес

Expres - 26.03.2020

Аце Коцевски, актуелен градоначалник на Велес се наоѓа во самоизолација. Неговата сопруга е матичен лекарна двајца од тројцата заразени од коронавирусот во градот. Од тие причини, решил да оди во самоизолација, потврди Коцевски за Телма.

Дибала се огласи од домашната изолација (ФОТО)

Спортски - 26.03.2020

Aргентинскиот фудбалер Паоло Дибала веќе неколку дена се наоѓа во изолација откако неговиот тест беше позитивен на коронавирус. Дибала е во домашна изолација со неговата девојка Ориана Сабатини кој исто така беше позитивна, а денес Аргентинецот се ...

НЕСЛАВЕН РЕКОРД: Македонија со повеќе заразени на милион жители во однос на соседите

Денешен - 26.03.2020

Со најновите 24 заразени, Македонија го достигна бројот од 201 заразен од Ковид 19. Тоа значи дека на прав пат ја надминавме бројката од 100 заразени на еден милион жители, со што постигнавме неславен рекорд во однос на соседните земји, оставајќи ги ...

Кога ќе заврши кризата со корона вирусот?

Скопје инфо - 26.03.2020

Др. Брус Ејлвард има искуство од 30 години во борбата против полио, ебола и други болести. Овој период, е вклучен во борбата против корона вирусот на позицијата советник на Генералниот директор на Светската здравствена организација.

Сопственикот на Далас верува дека НБА лигата ќе продолжи во мај

Екипа - 26.03.2020

Пандемијата на коронавирусот ја запре и НБА лигата, нешто слично како и сите спортови ширум светот. Но, поголемиот дел од спортските работници во САД веруваат дека натпреварите ќе продолжат во месец мај.

СЗО: Во Европа забавува ширењето на новиот коронавирус

Сител - 26.03.2020

Вo Европа има знаци дека забавува ширењето на Ковид-19, но и покрај тоа ситуацијата останува сериозна, изјави денеска директорот на европската канцеларија на Свeтска здравствена организација (СЗО), Ханс Клуге.

15: Вкупно 201 случај на корона вирус кај нас, Скопје солидарно со Загреб по земјотресите, дезинфекција во Кисела Вода, ...

Frontline - 26.03.2020

Денот до 15,00 часот. МИНИСТЕРСТВОТО за здравство соопшти дека во изминатите 24 часа се регистрирани 24 нови случаи на корона вирус и тоа во Скопје (15), Куманово (четири), Дебар (два), Охрид (еден), Штип (еден), Тетово (еден), со што вкупниот број ...