TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ТЕЦ Неготино, сепак, поефтина од струјата набавена од ЕСМ

Телма - 24.11.2022

75 отсто од потребите на домашниот регулиран пазар минатата недела беа покриени со домашно производство додека за останатите 25 отсто ЕСМ мораше да набавува струја, покажуваат официјалните пресметки на компанијата.

Државни електрани месецов купиле повеќе струја од планираното

Канал5

(ВИДЕО) Што и да се случи во енергетскиот сектор, граѓаните нема да плаќаат повеќе за струја од досега, вели Бектеши

360 степени

Увозот на струја на ЕСМ нема да ја поскапи струјата?

Алфа

Заклучно со 15 ноември реализирани 100,17 проценти од планот за производство на ЕСМ

Скопје инфо

Од 1 декември ЕСМ Продажба ќе обезбедува поевтина електрична енергија за стратешки субјекти во државата

Centar

Заради честите дефекти на домашните капацитети ЕСМ една четвртина од дневната побарувачка на струја набавува од слободниот пазар

Телма

Бизнис Вести Н.Македонија Фактор Вечер Прес 24 Вести Фактор Бизнис Вести Сител

Ковачевски: Кризата е можност за енергетска трансформација, Северна Македонија може да е хаб на зелена енергија

Centar - 24.11.2022

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денска одговарајќи на пратеничко прашање посочи дека државата има план и стратегија за обезбедување енергетска стабилност, но и зелена трансформација на земјата.

Соларната и ветерната индустрија се загрижени поради „лудите“ правила на ЕУ за дозволи

Во Центар

Иднината на енергетската независност е во обновливи извори на енергија, порача Ковачевски

Бизнис Вести

Стотина граѓани побарале да ја продаваат струјата од фотоволтаици на нивните кровови

Deutsche Welle

Безмалку цела Украина е во мрак, речиси сите електрани се затворени

Канал5

КОВАЧЕВСКИ: Мојата визија е да бидеме европски шампиони во производство на енергија од нашето македонско сонце

Денешен

Ковачевски: Лидери сме во регионот, спроведуваме енергетска транзиција

Press24

А1 On Н.Македонија Локално Press24 Centar Centar Алсат-М Република

Бектеши: Граѓаните никогаш нема да плаќаат повеќе од тоа што моментално го плаќаат

Сител - 24.11.2022

Што и да се случи со производството на електрична енергија на ЕСМ и што и да се случи во енергетскиот систем граѓаните никогаш нема да плаќаат повеќе од тоа што моментално го плаќаат, порача денеска министерот за економија Крешник Бектеши.

Граѓаните никогаш нема да плаќаат повеќе од тоа што моментално го плаќаат, порача Бектеши

Локално

Бектеши: Не се предвидува значително зголемување на цената на електричната енергија

Алсат-М

Black Friday понуда од ЕДС АД: Шест месеци попуст на трошокот за потрошена електрична енергија

Фактор

Black Friday понуда од ЕДС АД: Шест месеци попуст на трошокот за потрошена електрична енергија

Нетпрес

Од јануари ќе се менуваат блок тарифите за струјата, најави Бектеши

Бриф

Од јануари ќе се менуваат блок тарифите за струјата, најави Бектеши

Frontline

Пари Press24 +инфо еМагазин Бизнис Вести Курир Опсервер Скопје инфо

Шест месеци пониска цена на струја со Black Friday понудата од ЕДС АД

Фактор - 24.11.2022

Компаниите кои што најдоцна до вторник ќе ја искористат Black Friday понудата на ЕДС АД и ќе одлучат да склучат договор за снабдување со електрична енергија добиваат попуст во траење од шест месеци на цената на трошокот за потрошената струја.

Шест месеци поевтина цена на струја со Black Friday понудата од ЕДС АД

Денар

Шест месеци поевтина цена на струја со Black Friday понудата од ЕДС АД

4NEWS

Понуда од ЕДС, за Блек фрајдеј шест месеци поевтина цена на струја

МКД

МЕПСО од заштедата на струја донира пари за тетовската болница

МКД - 24.11.2022

АД МЕПСО соопшти дека започна да ги исполнува своите ветувања, средствата од заштедената електрична енергија во септември и октомври ги донира таму каде што се најпотребни, кај граѓаните, а првата донација од 10.000 евра компанијата ѝ ја додели на ...

МЕПСО на Клиничката болница Тетово и ги донира средствата од заштедената електрична енергија во септември и октомври

MakPress

МЕПСО на Клиничката болница Тетово и ги донира средствата од заштедената електрична енергија во септември и октомври

Опсервер

МЕПСО на Клиничката болница Тетово и ги донира средствата од заштедената електрична енергија во септември и октомври

Frontline

МЕПСО на Клиничката болница Тетово и ги донира средствата од заштедената електрична енергија во септември и октомври

24Инфо

МЕПСО на Клиничката болница Тетово и ги донира средствата од заштедената струја

Независен

МЕПСО на Клиничката болница Тетово и ги донира средствата од заштедената електрична енергија во септември и октомври

Бриф

+инфо Скопје инфо Во Центар Канал5 еМагазин

Андонов повика на зимско штедење струја: Да погледнеме само како една Германија се справува со кризата

А1 On - 23.11.2022

Државната администрација денес доби уште една честитка и благодарност за заштедената струја изминативе два месеци. Откако вчера ги пофали министерот за економија Крешник Бектеши, денес, на прес-конференција јавно им се заблагодари советникот за ...

Андонов: Состојбата со електро-енергетскиот систем е стабилна, да продолжиме со зголемување на заштедите и во наредниот период; најдобро и најефикасно решение за енергетската криза е инвестирањето во нови енергетски капацитети

Centar

Андонов апелира сите заедно да заштедиме денес, за да имаме утре

Независен

Андонов: Состојбата со електро-енергетскиот сектор е стабилна, но секоја заштеда е важна

Centar

Се печати само неопходното, се исклучува декоративното осветлување и се користат скали - како некои министерства штедат струја

Факултети

Андонов: Трендот на заштеда на електрична енергија е во нагорна линија, заложбите не се декларативни

Frontline

Сите штедат струја, Железница и Арачиново трошат неконтролирано

Мета

24Инфо Опсервер Frontline Centar Макфакс Вечер Прес Press24 Zoom