TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вакцините се оригинален производ на „Глаксо Смит Клајн“

Алсат-М - 12.01.2019

Сите вакцини на кои имаше декларации со истечен рок се од нивниот оригинален производител – фирмата Глаксо Смит Клајн. Тоа го потврдија самите претставници на оваа компанија на средбата во Министерството за здравство без да кажат дали има повеќе од ...

(Видео) Филипче за 1ТВ: Илина е премала за МРП – Сакав да докажам дека имунизацијата е безбедна и важна

1tv - 12.01.2019

Епидемијата на морбили расте со алармантна брзина. Шест нови случаи биле регистрирани денеска, откако биле хоспитализирани на инфективната клиника. Во моментов има 20 болни од морбили, од кои 18 деца и двајца возрасни, соопшти денеска Министерството ...

Вакцините се во ред, невакцинираните деца не се примаат во градинките

ТВ21 - 12.01.2019

Рокот на вакцините воопшто не е спорен. Според министерот за здравство, Венко Филипче, единствениот проблем во овој случај се налепниците со погрешен рок, залепени од страна на компанијата која ги дистрибуира вакцините.

Филипче не ја вакцинирал својата внука?!?

Пулс24 - 12.01.2019

Обвинувањата испратени на адреса на министерот за здравство Венко Филипче кој според граѓаните не ја вакцинирал својата внука туку тоа било само обид за собирање на политички поени и во функција на кампањата за вакцинација на децата стануваат се ...

Во Охрид, Струга, Вевчани … вакцини со погрешни декларации

Скопје1 - 12.01.2019

По изврешента внатрешната контрола, со сите здравствени домови во државата, пронајдени се 635 кутии од МРП вакцината, со залепена погрешна декларации. Вакви вакцини има во здравствените домови во Охрид, Струга, Вевчани, Крушево, Велес, Демир Хисар, ...

Гасете светло, Филипче ја вакцинира внуката со игла со капаче

Република - 12.01.2019

„Единствено добро што родителите можат да направат за своите деца е да им овозможат добро здравје, грижа и многу љубов. Утрово, во амбулантата Млин Балкан ја вакциниравме мојата внука Илина.

Министерството за здравство демантира: МРП вакцините се со важечки рок и проверен квалитет

Канал5 - 11.01.2019

Сите дози од МРП вакцината се со добар и проверен квалитет од реномираниот европски производител GlaxoSmithKline од Белгија. МРП вакцината е безбедна и произведена во Европската Унија, реагираат од Министерството за здравство.

635 вакцини со изминат рок, Министерството за здравство демантира

Канал5 - 11.01.2019

Продолжува скандалот со декларациите на МРП вакцината. Внатрешната контрола потврдила 635 кутии со погрешно залепени декларации каде рокот на вакцината истекол во октомври 2018 година. По оваа информација и Министерството за здравство излезе со ...

Дали децата примиле вакцини со поминат рок допрва ќе проверуваат властите

Телма - 11.01.2019

Расте бројот на вакцини со спорни декларации кои неофицијално биле на располагање во десетина пунктови. 635 кутии од МРП вакцината на белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ со декларации со поминат рок на траење ги нашле инспекторите при ...

Над 14.000 хронично болни примиле вакцина за сезонски грип

Сакам да кажам - 11.01.2019

Околу 20.000 лица се вакцинирале со бесплатните вакцини за грип што ги набави Министерството за здравство, од почетокот на вакцинацијата од пети ноември до правата недела од јануари. Скоро исто толку се вакцинирале и со комерцијалните вакцини што ги ...

Нови случаи на морбили, пронајдени над 500 нови вакцини МРП со декларации со изминат рок

Сител - 11.01.2019

Се уште нема разрешница за скандалот со декларациите со поминат рок на МРП вакцините. Од министерството за здравство соопштија дека не е завршена контролата на инспекторите на МАЛМЕД во Компанијата увозник “Македонија лек” и Здравствените домови ...

Откриени нови 130 пакети вакцини со истечен рок

Канал5 - 11.01.2019

Нов скандал поврзан со МРП вакцините. Нови 400-тини вакцини каде на декларацијата пишува дека рокот на употреба на вакцината е поминат. Скандалот се случува само ден пред најавената посета од страна на белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ по ...

Вкупно 635 кутии со МРП вакцина со погрешни декларации

24 Вести - 11.01.2019

Повеќе од 600 МРП вакцини со декларации со погрешен рок на употреба биле најдени во здравствените пунктови во повеќе градови ширум земјава. Колку од овие вакцини се потрошени и аплицирани на деца, одговор нема.

Откриени нови вакцини со декларација со погрешен рок

Телма - 11.01.2019

Нови вакцини со погрешно залепени декларации со истечен рок се најдени при инспекцискиот надзор на терен во вакциналните пунктови, еден ден пред посетата на претставници од белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ од Белград.

Декларации со поминат рок на повеќе од 600 пакувања МРП вакцини

Алсат-М - 11.01.2019

Инспекциската контрола во вакциналните пунктови денеска откри повеќе од 600 пакувања од вакцини на кои имало декларации со поминат рок на траење. Станува збор за вакцини кои штитат од мали сипаници, рубеола и заушки.

Граѓаните реагираат: Внуката на Филипче се вакцинира со игла со капаче

А1 On - 11.01.2019

Министерот за здравство, Венко Филипче на неговиот Фејсбук профил објави фотографија со својата внука на која што таа прима вакцина. Филипче сакаше со фотогрфијата да покаже дека вакцините се безбедни, по скандалот со залепените налепници со ...

Откриени нови вакцини со декларации со истечен рок

Независен - 11.01.2019

Нови вакцини со декларации со истечен рок се најдени при инспекцискиот надзор на терен во вакциналните пунктови, еден ден пред посетата на претставници од белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ од Белград.

Агенцијата за лекови треба да ги соопшти резултатите од истрагата за скандалот погрешни декларации на вакцините

24 Вести - 11.01.2019

Агенцијата за лекови денеска треба да ги соопшти резултатите од истрагата за скандалот со лепењето на погрешни декларации на МРП вакцините. Здравствените власти денеска ќе се сретнат со претставници на фирмата од Белгија која ги произведува ...

Скандалот со погрешно залепените декларации продолжува:Епидемијата на морбили може да го одложи стартот на второто ...

Вечер - 11.01.2019

Епидемијата на морбили може да го одложи стартот на второто полугодие, бидејќи расте бројот на дечињата кои се заразени од мали сипаници, но и бројот на хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести.

Одложена средбата со производителот на вакцините

Независен - 11.01.2019

Состанокот на министерот за здравство Венко Филипче, закажан за денеска попладне со одговорните претставници на белгиската компанија производител на вакцината „Глаксо Смит Клајн“ од Белград, се одложува.

Добрата намера на Филипче, нападната од гневните родители

Скопје инфо - 11.01.2019

Министерот за здравство Венко Филипче вчера на својот профил на Фејсбук објави дека ја вакцинираше внуката Илина во обид да ја охрабри македонската јавност и особено скептиците и конспираторите против имунизацијата.

Се спремаат законски измени вакцините да станат услов за упис на училиште

Мета - 11.01.2019

Државата ги разгледува сите правни аспекти и законски одредби за вакцинацијата како задолжителен услов за запишување во градинка и училиште. За „Мета“, во Министерството за здравство (МЗ) објаснуваат дека поради одредени отстапки, во моментов и ...

Скандал: Повлечени 500 вакцини МРП

Курир - 11.01.2019

Според најнови информации не 67 вакцини, како што беше првичната бројка, туку 500 вакцини МРП на кои биле залепени погрешни декларации со веќе изминат рок на употреба се пронајдени и повлечени од 11 вакцинални пункта во земјата, потврди МАЛМЕД – ...

Декларации со поминат рок биле залепени на повеќе од 600 МРП вакцини, а не на 67

Слободен Печат - 11.01.2019

Во сите вакцинални пунктови во земјава се најдени повеќе од 600 вакцини кои штитат од мали сипаници, рубеола и заушки со декларации со поминат рок, а не 67 како што првично рече министерот Венко Филипче.

Најдени нови вакцини со декларации со истечен рок

ТВ21 - 11.01.2019

При инспекцискиот надзор на терен, најдени се нови вакцини со залепени декларации со истечен рок, и тоа на еден ден пред посетата на претставници на белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ од Белград.

При инспекциите најдени нови вакцини со декларации со истечен рок

365 - 11.01.2019

При инспекцијата во вакциналните пунктови најдени се нови вакцини со декларации со истечен рок, објави „ Независен “. Директорот на Агенцијата за лекови и медицински средства МАЛМЕД – Ќахил Ибраими, засега не открива за колку МРП вакцини се работи и ...

Откриени нови вакцини со декларации со истечен рок

Република - 11.01.2019

Нови вакцини со декларации со истечен рок се најдени при инспекцискиот надзор на терен во вакциналните пунктови, еден ден пред посетата на претставници од белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ од Белград.

(ФОТО) Министерот Филипче ја вакцинира својата внука со игла со капаче

Скопје1 - 11.01.2019

Веќе одреден период Министерството за здравство преку прес-конференции и кампањи на социјалните мрежи повикува родителите да ги вакцинираат своите деца со вакцината МРП. Министерот за здравство, Венко Филипче пред неколку дена на Фејсбук објави дека ...

Откриени се нови вакцини со декларации со поминат рок

Фактор - 11.01.2019

Во вакциналните пунктови во Македонија се најдени повеќе од 600 вакцини кои штитат од мали сипаници, рубеола и заушки со декларации со поминат рок. Нови вакцини со погрешно залепени декларации со истечен рок се најдени при инспекцискиот надзор во ...

Сите вакцини се од оригиналниот производител Глаксо Смит Клајн

Фокус - 12.01.2019

Сите вакцини на кои имаше декларации со истечен рок се од нивниот оригинален производител – фирмата Глаксо Смит Клајн. Тоа го потврдија самите претставници на оваа компанија на средбата во Министерството за здравство без да кажат дали има повеќе од ...

(Видео) Филипче за 1ТВ: Илина е премала за МРП – Сакав да докажам дека имунизацијата е безбедна и важна

Либертас - 12.01.2019

Епидемијата на морбили расте со алармантна брзина. Шест нови случаи биле регистрирани денеска, откако биле хоспитализирани на инфективната клиника. Во моментов има 20 болни од морбили, од кои 18 деца и двајца возрасни, соопшти денеска Министерството ...

Вакцините се во ред, невакцинираните деца не се примаат во градинките

4NEWS - 12.01.2019

Рокот на вакцините воопшто не е спорен. Според министерот за здравство, Венко Филипче, единствениот проблем во овој случај се налепниците со погрешен рок, залепени од страна на компанијата која ги дистрибуира вакцините.

Министерство за здравство: МРП вакцините се со важечки рок и проверен квалитет

ТВ21 - 11.01.2019

После појавување на информации за пронаоѓање на нови вакцини со декларации со изминат рок, се јавија со соопштение од Министерството за здравство во кое укажуваат дека сите вакцини се со важечки рок и со проверен квалитет.

Над 14.000 хронично болни се вакцинирале за сезонски грип

Нетпрес - 11.01.2019

Околу 20.000 лица се вакцинирале со бесплатните вакцини за грип што ги набави Министерството за здравство, од почетокот на вакцинацијата од пети ноември до правата недела од јануари. Речиси исто толку се вакцинирале и со комерцијалните вакцини што ...

Вакцина против грип примиле 19.942 лица од кои 14.089 се хронично болни

Курир - 11.01.2019

Oд почетокот на вакцинацијата против сезонски грип на 5 ноември 2018 година, до првата недела од јануари, вакцинирани се 19.942 лица со бесплатни вакцини против сезонски грип, односно 71,2 отсто од вкупниот број на набавени вакцини.

ГСК: Сите вакцини испратени во Македонија се во согласност со нормите

Скопје инфо - 11.01.2019

Белгиската фармацевтска компанија ГлаксоСмитКлајн (ГСК) која ја произведува МПР вакцината што се користи во Македонија за МИА вели дека од нивна страна сѐ е регуларно и дека се води истрага околу инцидентот во Македонија.

Вакцините со закон ќе станат задолжителни за упис во градинка и училиште?

Република - 11.01.2019

Државата ги разгледува сите правни аспекти и законски одредби за вакцинацијата како задолжителен услов за запишување во градинка и училиште објави „Мета“. Во Министерството за здравство (МЗ) објаснуваат дека поради одредени отстапки, во моментов и ...

Повлечени 500 вакцини МРП со погрешни декларации

Нетпрес - 11.01.2019

Според најнови информации не 67 вакцини, како што беше првичната бројка, туку 500 вакцини МРП на кои биле залепени погрешни декларации со веќе изминат рок на употреба се пронајдени и повлечени од 11 вакцинални пункта во земјата, потврди МАЛМЕД – ...

Најдени нови вакцини со декларации со истечен рок

4NEWS - 11.01.2019

При инспекцискиот надзор на терен, најдени се нови вакцини со залепени декларации со истечен рок, и тоа на еден ден пред посетата на претставници на белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ од Белград.

Откриени нови вакцини со изминат рок

Нетпрес - 11.01.2019

При инспекцијата во вакциналните пунктови најдени се нови вакцини со декларации со истечен рок, објави „Независен“ . Директорот на Агенцијата за лекови и медицински средства МАЛМЕД – Ќахил Ибраими, засега не открива за колку МРП вакцини се работи и ...

Откриени нови вакцини со декларации со поминат рок - надлежните уште ја проверуваат документацијата

Press24 - 11.01.2019

Нови вакцини со декларации со истечен рок се најдени при инспекцискиот надзор на терен во вакциналните пунктови, еден ден пред посетата на претставници од белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ од Белград.

Сите вакцини се од оригиналниот производител Глаксо Смит Клајн

Вечер - 12.01.2019

Сите вакцини на кои имаше декларации со истечен рок се од нивниот оригинален производител – фирмата Глаксо Смит Клајн. Тоа го потврдија самите претставници на оваа компанија на средбата во Министерството за здравство без да кажат дали има повеќе од ...

Продолжување на зимскиот распуст поради епидемијата од морбили?

CivilMedia - 13.01.2019

Шест нови случаи на заболени од морбили биле регистрирани во текот на вчерашниот ден, откако биле хоспитализирани на инфективната клиника. Во моментов има 20 болни од морбили, од кои 18 деца и двајца возрасни, соопшти Министерството за здравство.

МЗ: Пронајдени се 635 МРП вакцини со погрешни декларации

Нетпрес - 11.01.2019

Интегрално соопштение од Министерството за здравство, за извршената внатрешна контрола во сите здравствени домови за МРП вакцините со погрешни декларации: „Сите дози од МРП вакцината се со добар и проверен квалитет од реномираниот европски ...

Вакцина против грип примиле 19.942 лица од кои 14.089 се хронично болни

А1 On - 11.01.2019

Oд почетокот на вакцинацијата против сезонски грип на 5 ноември 2018 година, до првата недела од јануари, вакцинирани се 19.942 лица со бесплатни вакцини против сезонски грип, односно 71,2 отсто од вкупниот број на набавени вакцини.

ГСК: Сите вакцини испратени во Македонија се во согласност со нормите

Локално - 11.01.2019

Белгиската фармацевтска компанија ГлаксоСмитКлајн (ГСК) која ја произведува МРП вакцината што се користи во Македонија за МИА вели дека од нивна страна сѐ е регуларно и дека се води истрага околу инцидентот во Македонија.

Законски измени: Вакцините да станат услов за упис на училиште

Скопје инфо - 11.01.2019

Државата ги разгледува сите правни аспекти и законски одредби за вакцинацијата како задолжителен услов за запишување во градинка и училиште. За „Мета“ , во Министерството за здравство (МЗ) објаснуваат дека поради одредени отстапки, во моментов и ...

Повлечени 500 вакцини МРП со погрешни декларации

Точка - 11.01.2019

Според најнови информации не 67 вакцини, како што беше првичната бројка, туку 500 вакцини МРП на кои биле залепени погрешни декларации со веќе изминат рок на употреба се пронајдени и повлечени од 11 вакцинални пункта во земјата, потврди МАЛМЕД – ...

Скандалозно: Откриени вакцини со истечен рок

Курир - 11.01.2019

Според информации на весникот „Независен “ новите вакцини со декларации со истечен рок се најдени при инспекцискиот надзор на терен во вакциналните пунктови, еден ден пред посетата на претставници од белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ од ...

Пронајдени нови вакцини со декларации со изминат рок

Фактор - 11.01.2019

Во здравствените домови, односно пунктови за имунизација низ Македонија пронајдени се уште вакцини со погрешна декларација за изминат рок, тврди директорот на Агенцијата за лекови и медицински средства МАЛМЕД, Ќахил Ибраими, за „Независен весник“.