TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Година на свињата

Независен - 14.08.2019

АНИТА САЛТИРОВСКА Каде (ќе) нè фати африканската свинска чума? Имала потенцијал за многу сериозно и брзо ширење. А ние – едни „сериозни“! Кому му е гајле за свинска чума, макар да е и африканска, кога во Македонија си откривме „гејзер“.

Намалена продажбата на свинско во делчевските месари

24Инфо - 14.08.2019

Бугарските потрошувачи се помалку купуваат свинско месо од делчевските месарници поради неможноста да го внесат во нивната земја. Контролата на граничниот премин е зајакната, а утрово поради прцедурите, имало задржувања и до 1,5 час.

Атанасов: Нема отштета за угинати свињи од нерегистрирани фарми

24Инфо - 14.08.2019

Селските домаќинства кои одгледуваат свињи за сопствена употреба, да ги заколат или да ги понудат за откуп на месната индустрија ако немаат воведено или ако биосигурносните мерки им се на многу ниско ниво, апелира и денеска Агенцијата за храна и ...

Африканска свинска чума потврдена во Србија

Фактор - 14.08.2019

Африканска свинска чума потврдена во Србија Во соседна Србија е потврден дека има Африканска свинска чума. Резултатите од Мадрид се вратија и потврдуваат дека оваа болест е присута и на територијата на Србија.

Во Србија е потврден вирусот африканска чума

Р.С.Европа - 13.08.2019

Вирусот африканска чума и официјално е потврден во Србија во близина на белградската општина Младеновац, изјави денеска српскиот министер за земјоделство, Бранислав Недимовиќ. Тој додаде дека се преземени сите превентивни мерки за да се спречи ...

Африканска чума има на четири фарми за свињи во Србија

Слободен Печат - 13.08.2019

Во радиус од три километри од овие фарми прогласена е заразена територја, информира министерот, подвлекувајќи дека станува збор за одделни случаи, а не за епидемија. Српскиот министер за земјоделие Бранислав Недимовиќ денеска потврди дека на ...

Во Србија е официјално потврдена африканска чума кај свињите

AKO - 13.08.2019

Научниот институт за ветеринарство во Белград, потврди дека во Србија се лоцирани неколку жаришта на африканска чума кај свињите. Оваа опасна и заразна болест е потврдена на три пункта во три села околу Младеновац.

Поради африканската чума нема свинско од Србија

Н.Македонија - 13.08.2019

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) донесе забрана за увоз на свинско месо и преработки, како и увоз и транзит на живи домашни и диви свињи од Србија, по веста дека во оваа земја се појавила африканска чума.

Состанок на Ловечката федерација за африканската свинска чума

Опсервер - 13.08.2019

Актуелната состојба со африканската свинска чума во регионот, ќе биде една од темите на денешниот состанок на Ловечката федерација во Велес, на кој ќе учествува и директорот на Агенција за храна и ветеринарство (АХВ), Зоран Атанасов.

Србија се проверува за појава на свинска треска

Локално - 13.08.2019

Србија анализира сомнителни случаи на четири епидемии на африканска свинска треска. Животните се чуваат на приватни фарми , велат властите. Ова го објави Ројтерс, повикувајќи се на порака од париската светска организација за здравје на животните.

Забранет увозот на свинско месо од Србија заради африканската свинска чума

Телма - 12.08.2019

Инспекторите за храна забранија свинско месо увезено од Србија да се најде во фрижидерите на месарниците во земјава. Причина за тоа е болеста африканска свинска чума која ја има во соседството, на помалку од 500 километри од земјава.

Намалена продажбата на свинско во делчевските месари

Опсервер - 14.08.2019

Бугарските потрошувачи се помалку купуваат свинско месо од делчевските месарници поради неможноста да го внесат во нивната земја. Контролата на граничниот премин е зајакната, а утрово поради прцедурите, имало задржувања и до 1,5 час.

Атанасов: Граѓаните да не одгледуваат свињи за сопствени потреби

Курир - 14.08.2019

Селските домаќинства кои одгледуваат свињи за сопствена употреба, да ги заколат или да ги понудат за откуп на месната индустрија ако немаат воведено или ако биосигурносните мерки им се на многу ниско ниво, апелира и денеска Агенцијата за храна и ...

Поради африканска чума, забранет увоз на свинско месо од Србија во земјава

Centar - 12.08.2019

По официјално потврдување на присуство на болеста африканска свинска чума во реоните на Белград и Смедерево, во соседна Србија, заради заштита од внесување на вирусот на африканска чума кај свињите во земјава, денеска Агенцијата за храна и ...

Како се пренесува и што ја предизвикува Африканската свинска чума која „беснее“ во соседството

Курир - 12.08.2019

Периодов Македонија е под закана од свинска чума. Соседна Бугарија ги брои уништените свињи и економски штети, а дека чумата може да дојде и кај нас е реалност. За оваа тема ве едуцираме подолу… Африканската свинска чума ја предизвикува уникатен, ...

Забранет увозот на свинско месо од Србија

iPortal - 12.08.2019

Инспекторите за храна забранија увоз на свинско месо во земјава од Србија. Причина за забраната е болеста африканска свинска чума која се појави и во соседната земја. Забраната за увоз на свинско месо од Србија нема да се одрази на снабдувањето на ...

Македонија забрани увоз на свинско месо од Србија

PressingTV - 12.08.2019

Агенцијата за храна и ветеринарство одлучи да го забрани увозот на свинско месо и преработки како и увоз и транзит на живи домашни и диви свињи од Србија во Македонија. Одлуката следува по информациите дека во соседната земја се појавила африканска ...

Недимовиќ: Африканска чума на четири свињарски фарми во Србија

24Инфо - 13.08.2019

Српскиот министер за земјоделие Бранислав Недимовиќ денеска потврди дека на територијата на земјата има случаи на Африканска чума кај свињите, пренесе државната телевизија РТС. Според него, чумата е утврдена на четири фарми во селата Рабровац, ...

Во Србија е официјално потврдена африканска чума кај свињите

Бриф - 13.08.2019

Научниот институт за ветеринарство во Белград, потврди дека во Србија се лоцирани неколку жаришта на африканска чума кај свињите. Оваа опасна и заразна болест е потврдена на три пункта во три села околу Младеновац.

Ловечката федерација ќе одржи состанок за африканската свинска чума

Слободен Печат - 13.08.2019

Актуелната состојба со африканската свинска чума во регионот, ќе биде една од темите на денешниот состанок на Ловечката федерација во Велес, на кој ќе учествува и директорот на Агенција за храна и ветеринарство (АХВ), Зоран Атанасов.

Србија се проверува за појава на свинска треска

Либертас - 13.08.2019

Србија анализира четири сомнителни случаи на африканска свинска треска. Животните се чуваат на приватни фарми , велат властите. Ова го објави Ројтерс, повикувајќи се на порака од париската светска организација за здравје на животните.

Забранет увозот на свинско месо од Србија заради африканската свинска чума

Бриф - 12.08.2019

Инспекторите за храна забранија свинско месо увезено од Србија да се најде во фрижидерите на месарниците во земјава, јавува Телма. Причина за тоа е болеста африканска свинска чума која ја има во соседството, на помалку од 500 километри од земјава.

Намалена продажбата на свинско во делчевските месари

MTM - 14.08.2019

Бугарските потрошувачи се помалку купуваат свинско месо од делчевските месарници поради неможноста да го внесат во нивната земја. Контролата на граничниот премин е зајакната, а утрово поради прцедурите, имало задржувања и до 1,5 час.

Атанасов: Нема отштета за угинати свињи од нерегистрирани фарми

Сител - 14.08.2019

Селските домаќинства кои одгледуваат свињи за сопствена употреба, да ги заколат или да ги понудат за откуп на месната индустрија ако немаат воведено или ако биосигурносните мерки им се на многу ниско ниво, апелира и денеска Агенцијата за храна и ...

Македонија забрани увоз и транзит на свинско месо од Србија

AKO - 13.08.2019

По официјално потврдување на присуство на болеста африканска свинска чума во реоните на Белград и Смедерево, во соседна Србија, заради заштита од внесување на вирусот на африканска чума кај свињите во Република Северна Македонија, Агенцијата за ...

Недимовиќ: Африканска чума на четири свињарски фарми во Србија

А1 On - 13.08.2019

Српскиот министер за земјоделие Бранислав Недимовиќ денеска потврди дека на територијата на земјата има случаи на Африканска чума кај свињите, пренесе државната телевизија РТС. Според него, чумата е утврдена на четири фарми во селата Рабровац, ...

Состанок на Ловечката федерација за африканската свинска чума

ММС - 13.08.2019

Актуелната состојба со африканската свинска чума во регионот, ќе биде една од темите на денешниот состанок на Ловечката федерација во Велес, на кој ќе учествува и директорот на Агенција за храна и ветеринарство (АХВ), Зоран Атанасов.

Во Србија поради свинска чума заклани над 100 свињи

Вечер - 13.08.2019

Србија анализира сомнителни случаи на четири епидемии на африканска свинска треска. Животните се чуваат на приватни фарми, велат властите. Ова го објави Ројтерс, повикувајќи се на порака од париската светска организација за здравје на животните.

Инспекторите за храна забранија увоз на свинско месо од Србија поради африканската свинска чума

Република - 12.08.2019

Инспекторите за храна забранија свинско месо увезено од Србија да се најде во фрижидерите на месарниците во земјава. Причина за тоа е болеста африканска свинска чума која ја има во соседството, на помалку од 500 километри од земјава.

Бугарите доаѓаат на скара од свинско во делчевските ресторани

+инфо - 14.08.2019

Порано, пред да се појави свинската чума, најредовните муштерии ни беа од Бугарија. Самите велат дека на граница имаат проблеми за внес и затоа овде почесто го консумираат месото одошто го купуваат, вели Страшо Ангеловски, месар од Делчево.

Атанасов: Нема отштета за угинати свињи од нерегистрирани фарми

Локално - 14.08.2019

Селските домаќинства кои одгледуваат свињи за сопствена употреба, да ги заколат или да ги понудат за откуп на месната индустрија ако немаат воведено или ако биосигурносните мерки им се на многу ниско ниво, апелира и денеска Агенцијата за храна и ...

Недимовиќ: Африканска чума на четири свињарски фарми во Србија

Опсервер - 13.08.2019

Српскиот министер за земјоделие Бранислав Недимовиќ денеска потврди дека на територијата на земјата има случаи на Африканска чума кај свињите, пренесе државната телевизија РТС. Според него, чумата е утврдена на четири фарми во селата Рабровац, ...

Состанок на Ловечката федерација за африканската свинска чума

Канал5 - 13.08.2019

Актуелната состојба со африканската свинска чума во регионот, ќе биде една од темите на денешниот состанок на Ловечката федерација во Велес, на кој ќе учествува и директорот на Агенција за храна и ветеринарство (АХВ), Зоран Атанасов.

Бугарските потрошувачи се помалку купуваат свинско месо од делчевските месарници

MakPress - 14.08.2019

Бугарските потрошувачи се помалку купуваат свинско месо од делчевските месарници поради неможноста да го внесат во нивната земја. Контролата на граничниот премин е зајакната, а утрово поради прцедурите, имало задржувања и до 1,5 час.

Атанасов: Нема отштета за угинати свињи од нерегистрирани фарми

iPortal - 14.08.2019

Селските домаќинства кои одгледуваат свињи за сопствена употреба, да ги заколат или да ги понудат за откуп на месната индустрија ако немаат воведено или ако биосигурносните мерки им се на многу ниско ниво, апелира и денеска Агенцијата за храна и ...

ОФИЦИЈАЛНО: Африканска чума на четири свињарски фарми во Србија

MTM - 13.08.2019

Српскиот министер за земјоделие Бранислав Недимовиќ денеска потврди дека на територијата на земјата има случаи на Африканска чума кај свињите, пренесе државната телевизија РТС. Според него, чумата е утврдена на четири фарми во селата Рабровац, ...

Ловечката федерација свика состанок поради состојбата со африканската свинска чума

MakPress - 13.08.2019

Актуелната состојба со африканската свинска чума во регионот, ќе биде една од темите на денешниот состанок на Ловечката федерација во Велес, на кој ќе учествува и директорот на Агенција за храна и ветеринарство (АХВ), Зоран Атанасов.

Атанасов: Нема отштета за угинати свињи од нерегистрирани фарми

Телма - 14.08.2019

Селските домаќинства кои одгледуваат свињи за сопствена употреба, да ги заколат или да ги понудат за откуп на месната индустрија ако немаат воведено или ако биосигурносните мерки им се на многу ниско ниво, апелира и денеска Агенцијата за храна и ...

Недимовиќ: Африканска чума на четири свињарски фарми во Србија

Нетпрес - 13.08.2019

Српскиот министер за земјоделие Бранислав Недимовиќ денеска потврди дека на територијата на земјата има случаи на Африканска чума кај свињите, пренесе државната телевизија РТС. Според него, чумата е утврдена на четири фарми во селата Рабровац, ...

Атанасов ги посоветува селаните: Заколете ги свињите или продадете ги на преработувачите!

+инфо - 14.08.2019

Како одговорна институција, ги информираме одгледувачите на свињи дека во услови на сериозна епизоотиолошка состојба во соседството и постоењето реална опасност од пренесување и ширење на болеста, сега не е време за ваков начин на одгледување свињи, ...

Атанасов: Нема отштета за угинати свињи од нерегистрирани фарми

Независен - 14.08.2019

Селските домаќинства кои одгледуваат свињи за сопствена употреба, да ги заколат или да ги понудат за откуп на месната индустрија ако немаат воведено или ако биосигурносните мерки им се на многу ниско ниво, апелира и денеска Агенцијата за храна и ...

Атанасов: Нема отштета за угинати свињи од нерегистрирани фарми

Слободен Печат - 14.08.2019

Согласно законските и подзаконските нормативи, АХВ нема да врши исплата на отштета на одгледувачите чие одгледувалиште не е регистрирано во Агенцијата. Селските домаќинства кои одгледуваат свињи за сопствена употреба, да ги заколат или да ги понудат ...

Атанасов: Граѓаните да не одгледуваат свињи за сопствени потреби

Press24 - 14.08.2019

Селските домаќинства кои одгледуваат свињи за сопствена употреба, да ги заколат или да ги понудат за откуп на месната индустрија ако немаат воведено или ако биосигурносните мерки им се на многу ниско ниво, апелира и денеска Агенцијата за храна и ...

Атанасов: Нема отштета за угинати свињи од нерегистрирани фарми

Канал5 - 14.08.2019

Селските домаќинства кои одгледуваат свињи за сопствена употреба, да ги заколат или да ги понудат за откуп на месната индустрија ако немаат воведено или ако биосигурносните мерки им се на многу ниско ниво.

АХВ: Граѓаните да не одгледуваат свињи за сопствени потреби

Скопје инфо - 14.08.2019

Селските домаќинства кои одгледуваат свињи за сопствена употреба, да ги заколат или да ги понудат за откуп на месната индустрија ако немаат воведено или ако биосигурносните мерки им се на многу ниско ниво, апелира и денеска Агенцијата за храна и ...

Атанасов: Нема отштета за угинати свињи од нерегистрирани фарми

4NEWS - 14.08.2019

Селските домаќинства кои одгледуваат свињи за сопствена употреба, да ги заколат или да ги понудат за откуп на месната индустрија ако немаат воведено или ако биосигурносните мерки им се на многу ниско ниво, апелира и денеска Агенцијата за храна и ...

Aтанасов: Сега не е време за одгледување свињи за сопствена употреба

Република - 14.08.2019

Селските домаќинства кои одгледуваат свињи за сопствена употреба, да ги заколат или да ги понудат за откуп на месната индустрија ако немаат воведено или ако биосигурносните мерки им се на многу ниско ниво, апелира и денеска Агенцијата за храна и ...

Атанасов: Нема отштета за угинати свињи од нерегистрирани фарми

Бриф - 14.08.2019

Селските домаќинства кои одгледуваат свињи за сопствена употреба, да ги заколат или да ги понудат за откуп на месната индустрија ако немаат воведено или ако биосигурносните мерки им се на многу ниско ниво, апелира и денеска Агенцијата за храна и ...

Атанасов: Граѓаните да не одгледуваат свињи за сопствени потреби

Нетпрес - 14.08.2019

Селските домаќинства кои одгледуваат свињи за сопствена употреба, да ги заколат или да ги понудат за откуп на месната индустрија ако немаат воведено или ако биосигурносните мерки им се на многу ниско ниво, апелира и денеска Агенцијата за храна и ...

Атанасов: Нема отштета за угинати свињи од нерегистрирани фарми

1tv - 14.08.2019

Селските домаќинства кои одгледуваат свињи за сопствена употреба, да ги заколат или да ги понудат за откуп на месната индустрија ако немаат воведено или ако биосигурносните мерки им се на многу ниско ниво, апелира и денеска Агенцијата за храна и ...