TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Русија на Кинезите им забрани влез на својата територија

МКД - 18.02.2020

Русија објави дека од четврток им забранува влез на кинеските државјани на својата територија, што е нова драстична мерка со која сака да го сопре ширењето на епидемијата на коронавирусот.

Русија забрани влез за кинески државјани поради коронавирусот

Press24 - 18.02.2020

Русија од 20 февруари ќе го забрани влезот на кинески државјани на своја територија, соопштија руските власти задолжени за превенција од коронавирусот. Рускиот премиер Михаил Мишустин потпиша декрет со кој се забранува влез на кинески државјани во ...

СЗО ја пофали Кина за мерките против коронавирусот

Канал5 - 18.02.2020

Строгите здравствени мерки спроведени од Кина го одложија ширењето на коронавирусот за два до три дена во земјата, или за две до три недели во странство, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО).

Гутереш: Ситуацијата со коронавирусот е многу сериозна

Макфакс - 18.02.2020

Епидемијата која изби во Кина, не е надвор од контрола, но ситуацијата е многу опасна, вели генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. Тој во посета на Пакистан рекол дека постои огромен ризик и дека мора да бидеме подготвени во светот за тоа.

Филмски режисер и целото негово семејство починале од коронавирус: Пред смртта молел да го примат во болница

Точка - 18.02.2020

Чанг Каи бил режисер во филмско студио во Хубеи. Умрел од последиците од вирусот, како и неговите татко, мајка и сестра. Од последиците од коронавирусот досега умреле повеќе од 1.800 луѓе.

Втора пратка медицинска помош од Германија за Кина

Слободен Печат - 18.02.2020

Бројот на смртни случаи како последица на коронавирусот во Кина изнесува 1.868 лица. Германија испраќа втора пратка медицинска помош во Кина за да и помогне во борбата против коронавирусот од кој се заразени повеќе од 73.000 лица.

Бројот на жртви од корона вирусот се искачи на речиси 1.900

Глас на Америка - 18.02.2020

Светската здравствена организација соопшти дека повеќе од 80% од пациентите „се лесно заболени и ќе закрепнат“ Кинеските здравствени власти во вторникот известија дека бројот на потврдени случаи на коронавирус надмина 72.000, а бројот на жртви се ...

Тобако индустријата во борба против коронавирусот

А1 On - 18.02.2020

Една од најмногу критикуваните гранки во индустријата во САД се приклучи во борбата против смртоносниот коронавирус. Компанијата „Reynolds American“ која стои зад познатите брендови на цигари „Camel“, „Newport“ и „Pall Mall“ намерно ги инфицира ...

Со лекови за ХИВ против Корона

+инфо - 18.02.2020

Јапонските научници планираат да тестираат лекови кои се користат во третирање на ХИВ за лекување на пациенти заразени со новиот коронавирус, затоа што се поголемиот број нови случаи на зараза претставува растечка закана за за економијата на земјата ...

Хронично болните и повозрасните луѓе најзагрозени од коронавирусот

Телма - 18.02.2020

Здравствените служби во Кина ги обелоденија првите детали за повеќе од 70 000 случаи на луѓе болни со коронавирусот, Ковид 19, во досега најголемата студија објавена по избувнувањето на епидемијата.

Кина објави обемно истражување за Ковид – 19, досега околу 1.800 починати од болеста, меѓу нив нема деца

Канал5 - 18.02.2020

Осумдесет отсто од заразените со корона вирусот се во стабилна состојба, а само околу четири отсто во критична, се заклучува во најновата студија на кинеските здравствени власти. Најпогодени од вирусот се старите лица, но и хронично болните, особено ...

Гутереш: Ситуацијата со коронавирусот е многу опасна

А1 On - 18.02.2020

Епидемијата на вирусот КОВИД-19, што се појави во Кина, не е надвор од контрола, но ситуацијата е многу опасна, изјави генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш. Гутереш, кој престојува во Пакистан, во интервју за американски медиум изјави дека ...

Крематориумите во Вухан работат без престан 24 часа: Се бараат работници за да ги изнесуваат телата на починатите од ...

Press24 - 18.02.2020

Крематориум во Централна Кина работи по 24 часа за да може да ги кремира сите тела од починатите од коронавирусот, а распишан е и оглас за вработување на работник кој во текот на ноќта би ги изнесувал телата на починатите од нивните домови.

Излекуван најстариот пациент, 98 годишниот Жу го победи коронавирусот, иако сите тврдат дека е фатален за повозрасни ...

Канал5 - 18.02.2020

Највозрасниот пациент излекуван од коронавирусот во Кина има 98 години и боледува од други хронични болести, иако стручњаците тврдат дека овој вирус е фатален за повозрасните луѓе, кои имаат некои потешки хронични заболувања.

Кина планира онлајн настава за 200 милиони ученици поради коронавирусот

Студенти - 18.02.2020

Кинеското министерство за образование препорача училиштата да почнат да одвиваат настава на далечина поради опасноста од ширење на Ковид-19 коронавирусот. Целото второ полугодие во земјата е одложено поради епидемијата, а онлајн настава е ...

Последиците од корона вирусот нема да ја поштедат ниту македонската економија

Независен - 18.02.2020

Ширењето на корона вирусот може да ѝ зададе тежок удар на светската економија, а во тој случај од последиците тешко дека ќе остане имуно и македонското стопанство, предупредуваат економистите.

И директорот на централната болница во Вухан почиба од Ковид-19

А1 On - 18.02.2020

Бројот на смртни случаи од Ковид-19 во Кина се зголеми на 1.873, а денеска почина и директорот на централната болница во Вухан, неврохирургот Лиу Жиминг. Лиу Жиминг (51), директор на болницата Вучанг, починал утрово и е прв директор на болница кој ...

Ова е најважниот графикон за коронавирусот: Дошло до големи промени во начинот на кој се шири епидемијата

Точка - 18.02.2020

Универзитетот Џон Хопкинс направил детален графикон кој ја прикажува моменталната ситуација која владее во светот, кога станува збор за оваа епидемија. Коронавирусот досега однесе 1873 животи, а помеѓу починатите е и директорот на болницата во ...

ПОЧНАА ВЧЕРА, ЗАВРШУВААТ ВО САБОТА: Кина гради нова фабрика за заштитни маски поради коронавирусот

Фактор - 18.02.2020

Кинеската метропола Пекинг ќе направи нова фабрика за маски во рок од само шест дена. Оваа одлука е донесена за да се задоволи се поголемата побарувачка за тој вид заштитна опрема поради епидемијата од коронавирусот, известија кинеските агенции.

Коронавирусот најопасен за стари и болни лица, симптомите во 80% случаи биле благи, се вели во најобемната студија ...

Сакам да кажам - 18.02.2020

Здравствените власти на Кина ја објавија најобемната студија за коронавирусот КОВИД-19 од почнувањето на заразата пред два месеца, во која се вели дека под најголем ризик од болеста се стари и болни лица.

Најголемата студија за коронавирусот, болните и старите најзагрозени

Нетпрес - 18.02.2020

Кинеските здравствени власти ја објавија најголемата студија од избувнувањето на новиот тип короанвирус, и исктакнуваат дека повеќе од 80 отсто од заразените слуачи се квалификуваат како умерени.

Кина бара излечените пациенти од коронавирус да донираат плазма

МКД - 18.02.2020

Кинеските здравствени власти побараа од пациентите излечени од коронавирусот да донираат крв за да се извлече плазма за лекување на пациентите кои се во тешка состојба. Фармацевтските лаборатории се во трка со времето за развивање третман и вакцина ...

Фотографија на денот: И кучињата со маски за заштита од корона-вирусот

Deutsche Welle - 18.02.2020

Заштитна маска не само за луѓето, туку и за домашните миленичиња - овие две кучиња носат маски како превенција од корона-вирусот додека се шетаат низ шопинг-зоната на Шангај. Бројот на инфицирани лица во Кина во меѓувреме се зголеми на над 70.000.

Вкупно 1.868 мртви од коронавирусот, почина и директорот на болницата во Вухан

МКД - 18.02.2020

Шефот на главната болница во кинескиот град Вухан, епицентарот на епидемијата на новиот коронавирус, почина денеска од болеста предизвикана од вирусот, објави државната телевизија. Бројот на смртните случаи од коронавирусот се зголеми на 1.868.

Забележителен пад на бројот на пациентите со коронавирус, првпат од јануари

МКД - 18.02.2020

Според најновите податоци што Кина ги објави за заразените од новиот коронавирус, забележлив е пад во бројот на нови случаи, но сè е можно кога станува збор за развој на ситуациите околу епидемиите, соопшти Светската здравствена организација.

Директорот на централната болница во „жариштето“ на коронавирусот Вухан, почина од овој вирус

еМагазин - 18.02.2020

Директорот на централната болница во Вухан, местото од кое што потекна коронавирусот почина како последица на овој вирус. Лиу Жиминг работел како неврохирург во болницата и бил директор. Кинеските лекари, бидејќи работат со пациенти кои се можни ...

Најголема студија за коронавирусот: Болните и старите се најзагрозени

Локално - 18.02.2020

Кинескиот центар за контрола и спречување на болести ја објави најголемата студија од избувнувањето на епидемијата на коронавирус, во која болните и старите лица се означени како групи со најголем ризик.

Најголема студија за Ковид-19: болните и постари лица најранливи

Сител - 18.02.2020

Кинеските здравствени власти ја објавија досега најголемата студија од почетокот на епидемијата на Ковид-19 во која е утврдено дека болните и старите лица се најризични групи, и истакнуваат дека повеќе од 80 проценти од заразените случаи се ...

Забележителен пад на бројот на пациентите со коронавирус

Тера - 18.02.2020

Според најновите податоци што Кина ги објави за заразените од новиот коронавирус, забележлив е пад во бројот на нови случаи, но сè е можно кога станува збор за развој на ситуациите околу епидемиите, соопшти Светската здравствена организација, објави ...

Поради коронавирусот, маратонот во Токио нема да биде масовен

Н.Македонија - 18.02.2020

Организаторите на маратонот во Токио што треба да се одржи на 1 март најавија дека поради коронавирусот ќе нема голема бројка учесници, односно ќе настапат само околу 200 елитни тркачи и спортисти во инвалидски колички.

Почина директор на болница од Вухан, од „Корона“ вирусот

ММС - 18.02.2020

Податоците од кинескиот центар за контрола и превенција на болести (CCDC) откриле дека повеќе од 80% од случаите на заболени од „Корона“ вирусот биле со благи симптоми, при што болните и старите лица се најмногу изложени на ризик.

Крематориумите во Вухан работат 24 часа: Се бараат работници кои не смеат да се плашат од духови!

Точка - 18.02.2020

Крематориумите во централна Кина работат 24 часа за да ги кремираат сите тела на починатите од Корона вирусот. Деновиве бил распишан оглас за вработување на работници кои во текот на ноќта би ги изнесувале телата на починатите од домовите.

Бројот на смртни случаи од коронавирус порасна на 1.868 лица, почина и директорот на болницата во Вухан

Макфакс - 18.02.2020

Бројката на смртни случаи од коронавирус во континентална Кина порасна на 1868 лица, што е за 98 повеќе во однос на претходниот ден, објави Националната здравствена комисија. Во средиштето на провинцијата Хубеи, епицентарот на епидемијата, ...

Koронавирус: Почина и директорот на болницата во Вухан, вкупно 1.873 починати

ММС - 18.02.2020

Вкупно 1.873 мртви, од кои 1.868 во Кина, а петмина во други земји, е последниот биланс на починати од коронавирусот од кој вкупно се заразени окоу 73.000 луѓе. Меѓу починатите е и директорот на болницата Вухан Вучанг, неврохирургот Лиу Жиминг.

Во Србија повеќе си ги сакаат децата?

Слободен Печат - 18.02.2020

Коронавирусот е реална закана за човештвото и на тоа мора сериозно да се гледа. Но, во меѓувреме не лошо да се стори нешто и за децата, за нивните родители и нивните наставнички, кои како покосени паѓаат од овој нашиот, обичниот грип.

Од коронавирус излечен најстариот пациент: 98-годишен епископ пуштен од болница (видео)

Локално - 18.02.2020

Најстариот пациент излечен од коронавирус во Кина има 98 години и страда од други хронични заболувања, иако експертите велат дека инфекцијата е фатална за стари лица и лица со некои сериозни хронични заболувања.

Повеќе од 1.800 починати од коронавирусот, меѓу нив и директор на болница во Вухан

Локално - 18.02.2020

Кинеските власти изјавуваат дека се регистрирани 1.886 нови случаи низ целата земја; 72.436 пациенти досега. Бројот на починати од ширењето на вирусот корона во Кина во вторникот е најмалку 1.868, со 93 смртни случаи пријавени од центарот на ...

Јужнокорејскиот претседател побара зајакнување на економијата поради епидемијата на коронавирусот

Слободен Печат - 18.02.2020

Претседателот на Јужна Кореја Мун џае-ин денеска изјави дека Владата треба да вложи напори да ја зајакне економијата што е под притисок од епидемијата на новиот коронавирус. – Владата не треба да расправа за тоа дали нешто е без преседан или не, ...

Почина директорот на водечката болница во Вухан за борба против корона-вирусот

AKO - 18.02.2020

Директорот на болницата во која од почеток на епидемијата се лекуваат најмногу заболени од корона-вирус, почина од ова заболување, јавуваат светските медиуми. Лију Жиминг, почина од корона-вирус и тој е вториот истакнат лекар кој почина од овој ...

Епидемијата на коронавирусот може да предизвика недостиг на антибиотици

Слободен Печат - 18.02.2020

Државите во светот може да се соочат со недостиг на антибиотици доколку не се решат проблемите со фармацевтската индустрија предизвикани од епидемијата на коронавирус во Кина. Тоа го изјави Jорг Вутке, претседател на трговската комора на Европската ...

Бројот на починати од коронавирус во Хубеи се искачи на 1.789 луѓе

Слободен Печат - 18.02.2020

Бројот на починати од новиот коронавирус во централната кинеска провинција Хубеи се зголеми од вчера за 93 и сега е 1.789. Во Хубеи, жариште на вирусот Ковид-19, регистрирани се 1.807 нови случаи, со што вкупниот број достигна 59.989.

Почина директорот на главната болница во Вухан-го загуби животот од коронавирусот

Магазин - 18.02.2020

Тажна вест ја потресе Кина, откако денеска беше соопштено дека од смртоносниот коронавирус починал и шефот на главната болница во Вухан, местото кое беше епицентар на епидемијата со коронавирусот.

Ковид-19 е опасен за повозрасните и болните, децата оздравуваат

Курир - 18.02.2020

Кина го објави првото обемно истражување за Ковид-19, според кое најголемиот ризик постои за возрасните и болните луѓе. Во извештајот се нагласува дека меѓу децата нема жртви. Крвната плазма од поранешни пациенти, кои биле заразени со новиот ...

Почина директорот на главната болница во Вухан, втор доктор кој го загуби животот од коронавирусот

Курир - 18.02.2020

Починал шефот на главната болница во Вухан кој беше епицентар на епидемијата со коронавирусот. Лиу Жиминг, директорот на Вухан болницата починал во 10:30 часот по локално време. Тој е вториот истакнат доктор кој почина од последиците од ...

Француски министер за здравство: Постои опасност од пандемија на новиот коронавирус

Курир - 18.02.2020

Францускиот министер за здравство Оливие Вера предупреди денеска за „веродостоен ризик“ епидемијата на новиот коронавирус да се претвори во пандемија. – Ова е и работна претпоставка и веродостоен ризик, изјави Вера за Радио Франс Инфо, на прашањето ...

Од коронавирус почина и директор на болница во Вухан

Expres - 18.02.2020

Директорот на главната болница во кинескиот град Вухан, епицентарот на појава на коронавирусот, почина во вторникот, соопшти државната телевизија. Лиу Жиминг, починал во 10:30 часот по полноќ, јавува Ројтерс.

Кина бара од излекуваните од коронавирус да даваат крвна плазма

Канал5 - 17.02.2020

Здравствените власти на Кина побараа од излекуваните пациенти од коронавирус да донираат крв за да извлечат плазма за лекување на пациенти кои се во сериозна состојба. Фармацевтските лаборатории се во процес на развивање на третман и процедура за ...

Коронавирусот им создава сериозни проблеми на БМВ, Мерцедес и на Фолксваген

Канал5 - 17.02.2020

Епидемијата на коронавирусот во Кина им создава проблеми на БМВ, Мерцедес и Фолксваген. Бројот на продадени автомобили опаѓа како резултат на заразата. Кина е најголемиот пазар за германските производители, кои и покрај тоа не се во најдобра форма.

За шест дена, ќе се изгради фабрика за медицински маски во Пекинг

MTM - 17.02.2020

Кинеска градежна компанија има намера да гради нова фабрика за производство на медицински маски во Пекинг за 6 дена, јавија светските агенции. Вработените во компанијата секојдневно ќе им ја мерат температурата на градежните работници за да проверат ...

Кина молчела 13 дена за вирусот? Зошто чекале, кога Кси Џинпинг зборувал за тоа уште на 7-ми јануари

Точка - 17.02.2020

Контроверзно е тоа што официјално првата интервенција била дури на 20-ти јануари. Официјалниот весник на Комунистичката партија на Кина ја пренел изјавата на претседателот: "На седми јануари дадов наредби кои се однесуваат на превенција од ...