TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лејвер Купот официјално вметнат во АТП календарот

Gol.mk - 24.05.2019

Светската тениска федерација АТП официјално го вметна Лејвер Купот во својот календар. Егзибициозниот турнир во кој се среќаваат Европа и остатокот на светот, а е иницијатива на Роџер Федерер, секоја година ќе биде под закрилата на АТП.

Ѓоковиќ предизвика „инцидент“, па испрати порака: Извини, Ролан Гарос! (Видео)

Дерби - 24.05.2019

Новак Ѓоковиќ влегува на новото издание на Ролан Гарос со големи амбиции, а и овојпат секој негов потег ќе биде следен од медиумите и фановите. Српскиот тенисер денеска самиот сподели видео на кое се гледа како го оштетил подот во тренинг центарот и ...

Киргиос го навреди Ролан Гарос, па си замина од турнирот (ВИДЕО)

Канал5 - 24.05.2019

Контроверзниот австралиски тенисер Ник Киргиос се повлече од натпреварите на Ролан Гарос. Оваа одлука дојде само неколку дена откако австралискиот тенисер на социјалните мрежи со најбрутални зборви го навреди Ролан Гарос.

Кирјос повлече шокантен потег пред стартот на Ролан Гарос

Дерби - 24.05.2019

Ник Кирјос доживеа дисквалификација на последниот меч кој го одигра во Рим, а на стартот на оваа недела предизвика многу внимание на социјалните мрежи откако сподели една фотографија со доста вулгарна содржина.

Раониќ го откажа Ролан Гарос, се враќа на Вимблдон

Gol.mk - 24.05.2019

Уште еден тенисер кој можеше да стигне далеку на Ролан Гарос нема да настапи на париската земја. 17-от тенисер на АТП листата, Канаѓанецот Милош Раониќ потврди дека нема да се натпреварува на „Турнирот на мускетарите“ кој почнува в понеделник.

Што направи човеку: Ѓоковиќ имаше „инцидент“ во Париз! (ВИДЕО)

Слободен Печат - 24.05.2019

Првиот светски рекет, Ѓоковиќ го имаше првиот тренинг пред настапот на Грен слем турнирот Ролан Гарос кој ќе стартува в недела. Денеска во гимнастичарската сала пред тренингот Ѓоковиќ користеше медицинска топка која силно ја удираше на подот кој под ...

Тенисерска провокација во хеланки на терените во Лугано

Таратур - 24.05.2019

Романската тенисерка Сорана Кристеа привлече огромно внимание од светските медиуми откако оваа недела на Samsung Open тенискиот турнир во Лугано заигра стегната во хеланки. Кристеа моментално е 93.

Кирјос пред неколку дена го навредуваше Ролан Гарос, а сега се повлече од турнирот! (ВИДЕО)

СуперСпорт - 24.05.2019

Контроверзниот тенисер Ник Кирјос е познат по своите непримерни потези на тениските терени, но и надвор од нив. Кирјос пред неколку дена го критикуваше вториот гренслем турнир во сезоната Ролан Гарос преку социјалните мрежи, а денеска реши да не ...

Згодна тенисерка обвинета дека мами на Ролан Гарос за да добие – 23.000 евра!

СуперСпорт - 24.05.2019

Британската тенисерка Кети Бултер е вистинска загатка на главната ждрепка на Ролан Гарос. Оваа атрактивна тенисерка пред 17 дена најави дека ќе се повлече од гренслем турнирот во Париз, но нејзиното име, сепак, се појави во ждрепката.

Прво големо повлекување од Ролан Гарос, Бердих нема да се појави во Париз

Gol.mk - 24.05.2019

Поранешниот четврт тенисер на светот Томас Бердих го откажа учеството на Ролан Гарос поради тоа што смета дека не е доволно подготвен за да настапи на посакуван начин. Последниот меч на 33-годишникот датира од 8 март кога се судри со Фелициано Лопез ...

Обложувалниците открија: Надал прв фаворит, Федерер потценет како никогаш досега

Gol.mk - 24.05.2019

Оваа недела започнува 123-то издание на единствениот Грен слем на земјена подлога, Ролан Гарос. Титулата во машка конкуренција од минатата сезона ја брани Рафаел Надал кој е прв фаворит за освојување на трофејот и оваа година.

Најпознатата тениска водителка е подготвена за Ролан Гарос (ФОТО)

СуперСпорт - 24.05.2019

Паузата, пред почетокот на второт гренслем во сезоната Ролан Гарос, ја искорист најпознатата тениска водителка Барбара Шет така што ги посети Малдивите. Според фотографиите на нејзиниот Инстаграм профил, Барбара одлично си помина и ги „наполни ...

ВИДЕО: Игра тенис во хеланки, па ја „отепаа“ од снимање во задникот

Gol.mk - 24.05.2019

Романската тенисерка Сорана-Михаела Кирстеа мами воздишки поради својот стајлинг на ВТА-турнирот во Нирнберг, каде носи хеланки и изгледа навистина атрактивно. Таа е веќе во полуфиналето, а игра во црни хеланки благодарение на кои може да се ...

Погледнете го Надал – има 300 милиони на банкарско конто, но и понатаму знае да каже „Вамос!“

Спортклуб - 24.05.2019

Директорот на Ролан Гарос во Париз, Жи Форж, зборуваше за страста на денешниот тенис, а притоа тоа го спореди со неверојатниот Рафаел Надал, освојувачот на турнирот во Рим од пред некој ден.

Атрактивна тенисерка со совршениот задник ја „загреа“ атмосферата пред Ролан Гарос (ВИДЕО)

СуперСпорт - 24.05.2019

Романската тенисерка Сорана Кристеа е главна атракцја на турнирот во Нирнберг. Иако игра одлично на турнирот во Германија, кадешто избори пласман во полуфинале, сепак Романката се појави во провокативна опрема во која настапува.

Четири тенисерки можат да ја симнат Осака од врвот на ВТА ​​листата по „Ролан Гарос“

Курир - 24.05.2019

Првото место на Наоми Осака во пласманот на ВТА ранг листата може да го загрозат четири тенисерки по завршувањето на „Ролан Гарос“, објавено е на официјалната веб-страница на Грен слемот во Париз.

Надал: Ме повреди тоа што луѓето сакаа да загубам во Париз...

Gol.mk - 24.05.2019

Во пресрет на вториот сезонски Грен слем турнир, Ролан Гарос, шпанскиот тенисер и првиот фаворит за трофејот Рафаел Надал откри како се чувствувал кога публиката на централниот терен во Париз сакала да загуби меч.

НАЈПРОВОКАТИВНА ОПРЕМА ВО ИСТОРИЈАТА: Романката ги збудале фановите пред Роланс Гарос (ВИДЕО)

Слободен Печат - 24.05.2019

Романката Сорана Кирстеа е главна атракција на турнирите во Лугано и во Нирнберг. Сорана Кирстеа игра одлично на турнирот во германскиот Нирнберг каде се пласира во полуфиналето, романската тенисерка се најде во центарот на вниманието не поради ...

Ролан Гарос: Федерер тргнува против Сонего, а Ѓоковиќ против Хуркаш

Екипа - 23.05.2019

Роџер Федерер ќе се врати на терените на Ролан Гарос по четири години пауза, а ждребот му додели на Швајцарецот лесен противник на стартот од овој гренслем турнир. Италијанскиот тенисер Лоренцо Сонего е ривал на Федерер во првото коло од Ролан ...

Ролан Гарос: Надал и Федерер во иста половина, Ѓоковиќ може да налета на Кирјос

Дерби - 23.05.2019

Денеска е извлечен ждребот за новото издание на тенискиот грен-слем Ролан Гарос, на кој прв носител ќе биде светскиот рекет број еден, Новак Ѓоковиќ. Србинот ќе го започне настапот против Полјакот Хуркач, а во својата четвртина од ждребот може да се ...

Романката Кирстеа ќе игра полуфинале во Хамбург, но сите зборуваат за најпровокативниот стајлинг во историјата на ...

Дерби - 23.05.2019

Романската тенисерка Сорана Кирстеа денеска победи со 2:1 против Стојановиќ и се пласираше во полуфиналето на турнирот во Нирнберг кој служи како загревање за Ролан Гарос, но сепак цел тениски свет зборува за нејзиниот провокативен стајлинг кој ...

Надал против два квалификанти на стартот, Ѓоковиќ отвора со Фукаш

Gol.mk - 23.05.2019

Денес беше одржана ждрепката за претсојниот Грен слем турнир, Ролан Гарос. Истата донесе лесен распоред за првиот фаворит Рафаел Надал кој ќе игра против квалификанти во првите две кола. Новак Ѓоковиќ, лидерот на АТП листата, ќе тргне против Хуберт ...

Ништо од париско финале Надал-Федерер, би се сретнале во полуфиналето

TopSport - 23.05.2019

Рафаел Надал и Роџер Федерер се сместени во истиот дел од ждрепката за Франција опен на Ролан Гарос, што значи дека двајцата долгогодишни ривали би се сретнале во полуфиналето. Надал ќе брка 12.

Шефот на Ролан Гарос е јасен: Сакаме финале Федерер-Надал!

TopSport - 23.05.2019

Директорот на Ролан Гарос, Ги Форже вели дека би бил пресреќен доколку кам-бекот на Роџер Федерер на гренд слемот на земја биде одбележан со големо финале против Рафаел Надал, апсолутниот доминатор со 11 титули на турнирот.

Најсекси опрема во историјата на тенисот: Сите со нетрпение чекаат да ги гледаат нејзините натпревари на Ролан Гарос

Точка - 23.05.2019

Романката Сорана Кирстеа мами воздишки на турнирот во Нинберг чекајќи го почетокот на Ролан Гарос. Освен тоа што се пласираше во полуфиналето на турнирот во Нинберг каде што во три сета ја победи Нина Стојановиќ, Романката Сорана Кирстеа се нашла во ...

(Галерија) Новак и Јелена го покажаа луксузниот стан во Монте Карло

Репортер - 23.05.2019

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена, на социјалните мрежи објавија фотографии и видеа од нивниот дом во Монте Карло. Ѓоковиќ вели дека уште во раната фаза на неговата кариера се преселил во кнежевството на Монако, поради ...

Федерер целосно закрепна од повреда на ногата

Локално - 23.05.2019

Третиот светски рекет Роџер Федерер се опорави од повредата на десната нога и е подготвен за следните свои настапи. Швајцарецот се повреди на турнирот во Рим и оттогаш беше на рехабилитација. – Целосно се опоравив по повред.

ВИДЕО: Федерер и Надал со еден збор го опишаа Ѓоковиќ, еве кои зборови ги искористија

Gol.mk - 23.05.2019

Вчера роденден прослави еден од најдобрите тенисери на сите времиња Новак Ѓоковиќ. По повод истиот, неговите вечни ривали Роџер Федерер и Рафаел Надал добија една задача - да се обидат да го опишат со еден збор.

Победниците на Ролан Гарос ќе добијат по 2,3 млн. евра

Н.Македонија - 23.05.2019

Организаторите на францускиот тениски гранслем-турнир Ролан Гарос го зголемија наградниот фонд од 39 милиони евра лани, на 42,66 млн. евра, што е зголемување за осум проценти. Шпанецот Рафаел Надал ќе се натпреварува за 12-от трофеј што би му донело ...

Роденденска честитка: Федерер и Надал со еден збор го опишаа Ѓоковиќ (Видео)

Дерби - 23.05.2019

Новак Ѓоковиќ во текот на вчерашниот ден го прослави својот 32-ри роденден, а тоа беше супер инспирација „Тенис ТВ“ да направи едно блиц интервју со познатите тениски ѕвезди од кои побара да го опише најдобриот светски тенисер со еден збор.

Хенман го „спушти“ Кирјос на земја

Слободен Печат - 23.05.2019

Ник Кирјос иако е еден од најталентираните тенисери на денешницата, вниманието го привлекува со скандалозното однесување. Австралиецот Ник Кирјос е лошото момче на тенисот и наместо вниманието да го привлекува со игрите, тој е ја бранува јавноста со ...

Четири тенисерки можат да ја симнат Осака од врвот на ВТА ​​листата по „Ролан Гарос“

Sport M - 24.05.2019

Првото место на Наоми Осака во пласманот на ВТА ранг листата може да го загрозат четири тенисерки по завршувањето на „Ролан Гарос“, објавено е на официјалната веб-страница на Грен слемот во Париз.

Ништо од париско финале Надал-Федерер, би се сретнале во полуфиналето

Макфакс - 23.05.2019

Рафаел Надал и Роџер Федерер се сместени во истиот дел од ждрепката за Франција опен на Ролан Гарос, што значи дека двајцата долгогодишни ривали би се сретнале во полуфиналето. Надал ќе брка 12.

Најсекси опрема во историјата на тенисот: Сите со нетрпение чекаат да ги гледаат нејзините натпревари (ВИДЕО)

Курир - 24.05.2019

Романката Сорана Кирстеа мами воздишки на турнирот во Нинберг чекајќи го почетокот на Ролан Гарос. Освен тоа што се пласираше во полуфиналето на турнирот во Нинберг каде што во три сета ја победи Нина Стојановиќ, Романката Сорана Кирстеа се нашла во ...

Федерер целосно закрепна од повреда на ногата

Опсервер - 23.05.2019

Третиот светски рекет Роџер Федерер се опорави од повредата на десната нога и е подготвен за следните свои настапи. Швајцарецот се повреди на турнирот во Рим и оттогаш беше на рехабилитација. – Целосно се опоравив по повред.

Роденденска честитка: Федерер и Надал со еден збор го опишаа Ѓоковиќ

Точка - 23.05.2019

Новак Ѓоковиќ во текот на вчерашниот ден го прослави својот 32-ри роденден, а тоа беше супер инспирација „Тенис ТВ“ да направи едно блиц интервју со познатите тениски ѕвезди од кои побара да го опише најдобриот светски тенисер со еден збор.

Четири тенисерки можат да ја симнат Осака од врвот на ВТА листата по „Ролан Гарос“

Опсервер - 24.05.2019

Првото место на Наоми Осака во пласманот на ВТА ранг листата може да го загрозат четири тенисерки по завршувањето на „Ролан Гарос“, објавено е на официјалната веб-страница на Грен слемот во Париз.

Најсекси опрема во историјата на тенисот: Сите со нетрпение чекаат да ги гледаат нејзините натпревари (ВИДЕО)

Sport M - 24.05.2019

Романката Сорана Кирстеа мами воздишки на турнирот во Нинберг чекајќи го почетокот на Ролан Гарос. Освен тоа што се пласираше во полуфиналето на турнирот во Нинберг каде што во три сета ја победи Нина Стојановиќ, Романката Сорана Кирстеа се нашла во ...

Федерер целосно закрепна од повредата на ногата

Кајгана - 23.05.2019

Лондон, 23 мај 2019 (МИА) – Третиот светски рекет Роџер Федерер се опорави од повредата на десната нога и е подготвен за следните свои настапи. Швајцарецот се повреди на турнирот во Рим и оттогаш беше на рехабилитација.

Четири тенисерки можат да ја симнат Осака од врвот по Ролан Гарос

Кајгана - 24.05.2019

Париз, 24 мај 2019 (МИА) – Првото место на Наоми Осака во пласманот на ВТА ранг листата може да го загрозат четири тенисерки по завршувањето на Ролан Гарос, објавено е на официјалната веб-страница на Грен слемот во Париз.

Федерер целосно закрепна од повреда на ногата

+инфо - 23.05.2019

Третиот светски рекет Роџер Федерер се опорави од повредата на десната нога и е подготвен за следните свои настапи. Швајцарецот се повреди на турнирот во Рим и оттогаш беше на рехабилитација. – Целосно се опоравив по повред.

По Ролан Гарос: Плишкова, Квитова, Бертенс и Кербер може да ја симнат Осака од врвот на ВТА ​​листата

Денешен - 24.05.2019

Првото место на Наоми Осака во пласманот на ВТА ранг листата може да го загрозат четири тенисерки по завршувањето на „Ролан Гарос“, објавено е на официјалната веб-страница на Грен слемот во Париз.

Федерер целосно закрепна од повреда на ногата

MakPress - 23.05.2019

Третиот светски рекет Роџер Федерер се опорави од повредата на десната нога и е подготвен за следните свои настапи. Швајцарецот се повреди на турнирот во Рим и оттогаш беше на рехабилитација. – Целосно се опоравив по повред.

Четири тенисерки можат да ја симнат Осака од врвот на ВТА ​​листата по „Ролан Гарос“

MakPress - 24.05.2019

Првото место на Наоми Осака во пласманот на ВТА ранг листата може да го загрозат четири тенисерки по завршувањето на „Ролан Гарос“, објавено е на официјалната веб-страница на Грен слемот во Париз.

Федерер целосно закрепна по повредата на турнирот во Рим

Денешен - 23.05.2019

Третиот светски рекет Роџер Федерер се опорави од повредата на десната нога и е подготвен за следните свои настапи. Швајцарецот се повреди на турнирот во Рим и оттогаш беше на рехабилитација. – Целосно се опоравив по повред.

Четири тенисерки можат да ја симнат Осака од врвот на ВТА ​​листата по „Ролан Гарос“

А1 On - 24.05.2019

Првото место на Наоми Осака во пласманот на ВТА ранг листата може да го загрозат четири тенисерки по завршувањето на „Ролан Гарос“, објавено е на официјалната веб-страница на Грен слемот во Париз.

Федерер целосно закрепна од повреда на ногата

А1 On - 23.05.2019

Третиот светски рекет Роџер Федерер се опорави од повредата на десната нога и е подготвен за следните свои настапи. Швајцарецот се повреди на турнирот во Рим и оттогаш беше на рехабилитација. – Целосно се опоравив по повред.