TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фон дер Лејен : Во наш интерес е земјите од Западен Балкан да ја одржат европската перспектива

Канал5 - 08.11.2019

Идната претседателка на Европската комисија Урсула фон дер Лејен денеска во Берлин повика на поенергичен глобален настап на Европа. „Европа мора да го научи јазикот на моќта. И тоа значи зајакнување таму каде што претходно се потпиравме на другите, ...

Брегзитот не значи почеток на распадот на ЕУ, порача фон дер Лејен

Нетпрес - 08.11.2019

Истапувањето на Велика Британија од Европската унија не знали распад на Унијата, напротив, во рамките на овој процес земјите членки ја зајакнаа својата сплотеност, изјави во петокот избраната претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер ...

Фон дер Лајен и Меркел: Да се надмине блокадата на Франција во ЕУ

Deutsche Welle - 08.11.2019

Идната претседателка на Европската комисија Фон дер Лајен и германската канцеларка Меркел вечерва од Берлин порачаа дека на земјите од Западниот Балкан мора да им се обезбеди перспектива во ЕУ.

Фон дер Лејен ја повика ЕУ подобро да ја искористи сопствената моќ и сила

Нетпрес - 08.11.2019

Идната претседателка на Европската комисија, поранешната германска министерка за одбрана Урсула фон дер Лејен, ја повика во петокот од Берлин Европската унија на поенергичен пристап на глобален план. „Европа мора да го научи јазикот на моќта.

Фон дер Лејен: Ако не ги поврземе земјите од Западен Балкан блиску до ЕУ, други ќе го направат тоа

Слободен Печат - 08.11.2019

„Албанија и Северна Македонија направија неверојатни напори за да стигнат до тука“, рече Фон дер Лејен. Северна Македонија и Албанија направија огромни напори за да влезат во Европската Унија, идната претседателка на Европската Комисија Урсула Фон ...

Кандидатот за комесар за проширување на 14 ноември пред Комисијата на ЕП

Алсат-М - 08.11.2019

Унгарскиот кандидат за комесар за проширување, Оливер Вархели, на 14 ноември би требало да се најде на сослушување пред Надворешнополитичкиот одбор. Од Европскиот парламент најавуваат дека на 14 ноември ќе се одржат три сослушувања на кандидати за ...

Фон дер Лејeн очекува од Вархелји да продолжи со поддршка за преговорите со Скопје и Тирана

А1 On - 07.11.2019

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејeн, во писмото испратено до кандидатот за комесар за проширување, Оливер Вархелји, очекува од него да продолжи да се залага за отворање на преговорите со Северна Македонија и Албанија.

Унгарскиот кандидат за еврокомесар најверојатно ќе го добие ресорот проширување

Курир - 07.11.2019

Избраната претседателка на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејн ќе и го додели портфолиото транспорт на романската кандидатка, потврдија прес службите на претседателката. Иако до сега не е формално потврдено, кандидатот од Унгарија би требало да ...

Унгарскиот кандидат за еврокомесар најверојатно ќе го добие ресорот проширување

А1 On - 07.11.2019

Избраната претседателка на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејн ќе и го додели портфолиото транспорт на романската кандидатка, потврдија прес службите на претседателката. Иако до сега не е формално потврдено, кандидатот од Унгарија би требало да ...

Унгарскиот кандидат за еврокомесар најверојатно ќе го добие ресорот проширување

Нова ТВ - 07.11.2019

Избраната претседателка на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејн ќе и го додели ресорот транспорт на романската кандидатка, потврдија прес службите на претседателката. Иако досега не е формално потврдено, кандидатот од Унгарија би требало да го ...

Унгарскиот кандидат за еврокомесар најверојатно ќе го добие ресорот проширување

Независен - 07.11.2019

Белгија – Избраната претседателка на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен ќе и го додели портфолиото транспорт на романската кандидатка, потврдија прес службите на претседателката. Иако до сега не е формално потврдено, кандидатот од Унгарија би ...

Унгарскиот кандидат за еврокомесар најверојатно ќе го добие ресорот проширување

MakPress - 07.11.2019

Избраната претседателка на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејн ќе и го додели портфолиото транспорт на романската кандидатка, потврдија прес службите на претседателката. Иако до сега не е формално потврдено, кандидатот од Унгарија би требало да ...

Унгарскиот кандидат за еврокомесар најверојатно ќе го добие ресорот проширување

Либертас - 07.11.2019

Избраната претседателка на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејн ќе и го додели портфолиото транспорт на романската кандидатка, потврдија прес службите на претседателката. Иако до сега не е формално потврдено, кандидатот од Унгарија би требало да ...

Фон дер Лејн очекува од Вархелји да продолжи со поддршка за преговорите со Скопје и Тирана

Слободен Печат - 07.11.2019

Праксата налага избраната претседателка да им ги испрати во писмена форма мисиите за кои очекува нејзините кандидати за комесари да работат во текот на нивниот петгодишен мандат. П ретседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејн, во ...

Фон дер Лејн очекува од Вархелји да продолжи со поддршка за преговорите со Скопје и Тирана

Нова ТВ - 07.11.2019

П ретседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејн, во писмото испратено до кандидатот за комесар за проширување, Оливер Вархелји, очекува од него да продолжи да се залага за отворање на преговорите со Северна Македонија и Албанија.

Фон дер Лејн: Ќе застанам зад предлогот да започнат преговорите со Северна Македонија и Албанија

Press24 - 07.11.2019

П ретседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејн, во писмото испратено до кандидатот за комесар за проширување, Оливер Вархелји, очекува од него да продолжи да се залага за отворање на преговорите со Македонија и Албанија.

Фон дер Лејн очекува од Вархелји да продолжи со поддршката за преговорите со Скопје и Тирана

Локално - 07.11.2019

П ретседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејн, во писмото испратено до кандидатот за комесар за проширување, Оливер Вархелји, очекува од него да продолжи да се залага за отворање на преговорите со Северна Македонија и Албанија.

Фон дер Лејн очекува од Вархелји да продолжи со поддршка за преговорите со Скопје и Тирана

24Инфо - 07.11.2019

– П ретседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејн, во писмото испратено до кандидатот за комесар за проширување, Оливер Вархелји, очекува од него да продолжи да се залага за отворање на преговорите со Северна Македонија и Албанија.

Фон дер Лејн очекува од Вархелји да продолжи со поддршка за преговорите со Скопје и Тирана

ММС - 07.11.2019

П ретседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејн, во писмото испратено до кандидатот за комесар за проширување, Оливер Вархелји, очекува од него да продолжи да се залага за отворање на преговорите со Северна Македонија и Албанија.

Фон дер Лејн бара од наследникот на Хан силна поддршка за Скопје и Тирана

+инфо - 07.11.2019

Претседателката експлицитно му порачува на кандидатот за еврокомесар дека нејзината Комисија „ќе застане зад предлогот да започнат преговорите со Северна Македонија и Албанија“. П ретседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејн, во ...

Фон дер Лејн очекува од Вархелји да продолжи со поддршката за преговорите со Скопје и Тирана

Република - 07.11.2019

П ретседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејн, во писмото испратено до кандидатот за комесар за проширување, Оливер Вархелји, очекува од него да продолжи да се залага за отворање на преговорите со Северна Македонија и Албанија.

Фон дер Лејн бара поддршката од Вархелји за Скопје и Тирана

iPortal - 07.11.2019

П ретседателката на Европската комисија, во писмото испратено до кандидатот за комесар за проширување, Оливер Вархелји, очекува од него да продолжи да се залага за отворање на преговорите со Северна Македонија и Албанија.

Фон дер Лејн до Вархелји- комисијата да застане зад преговорите со Скопје и Тирана

Р.С.Европа - 07.11.2019

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејн, во писмото испратено до кандидатот за комесар за проширување, Оливер Вархелји, очекува од него да продолжи да се залага за отворање на преговорите со Северна Македонија и Албанија.

Фон Дер Лејн очекува од Вархелји да продолжи со поддршка за преговорите со Македонија и Албанија

Канал5 - 07.11.2019

Претседателката на Европската комисија, Урсула Фон Дер Лејн, во писмото испратено до кандидатот за комесар за проширување, Оливер Вархелји, очекува да продолжи да се залага за отворање на преговорите со Македонија и Албанија.

Фон дер Лејн очекува од Вархелји да продолжи со поддршка за преговорите со Скопје и Тирана

Вечер Прес - 07.11.2019

П ретседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејн, во писмото испратено до кандидатот за комесар за проширување, Оливер Вархелји, очекува од него да продолжи да се залага за отворање на преговорите со Северна Македонија и Албанија.

Фон дер Лејн очекува од Вархелји да продолжи со поддршка за преговорите со Скопје и Тирана

Нетпрес - 07.11.2019

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејн, во писмото испратено до кандидатот за комесар за проширување, Оливер Вархелји, очекува од него да продолжи да се залага за отворање на преговорите со Северна Македонија и Албанија.

Фон дер Лејн очекува од Вархелји да продолжи со поддршка за преговорите со Скопје и Тирана

Либертас - 07.11.2019

– Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејн, во писмото испратено до кандидатот за комесар за проширување, Оливер Вархелји, очекува од него да продолжи да се залага за отворање на преговорите со Северна Македонија и Албанија.

Фон дер Лејн бара од идниот комесар за проширување да се залага за преговори со Македонија

Фокус - 07.11.2019

П ретседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејн, во писмото испратено до кандидатот за комесар за проширување, Оливер Вархелји, очекува од него да продолжи да се залага за отворање на преговорите со Северна Македонија и Албанија.

Фон дер Лејн очекува од Вархелји да продолжи со поддршка за преговорите со Скопје и Тирана

Опсервер - 07.11.2019

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејн, во писмото испратено до кандидатот за комесар за проширување, Оливер Вархелји, очекува од него да продолжи да се залага за отворање на преговорите со Северна Македонија и Албанија.

Фон дер Лејн очекува од Вархелји да продолжи со поддршка за преговорите со Скопје и Тирана

Денешен - 07.11.2019

П ретседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејн, во писмото испратено до кандидатот за комесар за проширување, Оливер Вархелји, очекува од него да продолжи да се залага за отворање на преговорите со Северна Македонија и Албанија.

Фон дер Лејн очекува од Вархелји да продолжи со поддршка за преговорите со Скопје и Тирана

MakPress - 08.11.2019

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејн, во писмото испратено до кандидатот за комесар за проширување, Оливер Вархелји, очекува од него да продолжи да се залага за отворање на преговорите со Македонија и Албанија.

Фон дер Лајен и Меркел: Да се надмине блокадата на Франција во ЕУ

Нова ТВ - 08.11.2019

Идната претседателка на Европската комисија Фон дер Лајен и германската канцеларка Ангела Меркел вечерва од Берлин порачаа дека на земјите од Западниот Балкан мора да им се обезбеди перспектива во ЕУ.

ЕК со специјални проекти и помош ќе ги „лекува“ разочараните Македонија и Албанија

+инфо - 08.11.2019

Идната претседателка на Европската комисија Фон дер Лајен и германската канцеларка Ангела Меркел вечерва од Берлин порачаа дека на земјите од Западниот Балкан мора да им се обезбеди перспектива во ЕУ.

Фон дер Лајен и Меркел со нови проекти за соработка ќе го намалуваат разочарувањето на Македонија

Фокус - 08.11.2019

Идната претседателка на Европската комисија Фон дер Лајен и германската канцеларка Ангела Меркел вечерва од Берлин порачаа дека на земјите од Западниот Балкан мора да им се обезбеди перспектива во ЕУ.

Mеркел: Од екстремна важност е овие земји да не ја загубат надежта за членство во ЕУ

Слободен Печат - 08.11.2019

Фон дер Лајен вечерва во Берлин одржа заедничка прес-конференција со германската канцеларка Ангела Меркел на која и двете политичарки уште еднаш го потенцираа значењето на европската перспектива за земјите од Западниот Балкан.

Фон дер Лејен и Меркел: Да се надмине блокадата на Франција во ЕУ

А1 On - 08.11.2019

Идната претседателка на Европската комисија Фон дер Лeјен и германската канцеларка Ангела Меркел вечерва од Берлин порачаа дека на земјите од Западниот Балкан мора да им се обезбеди перспектива во ЕУ.

Фон дер Лајен најави специјални проекти за соработка и помош на Македонија

Република - 08.11.2019

Идната претседателка на Европската комисија Урсула Фон дер Лајен и германската канцеларка Ангела Меркел вечерва од Берлин порачаа дека на земјите од Западниот Балкан мора да им се обезбеди перспектива во ЕУ.

Фон дер Лајен и Меркел: Да се надмине блокадата на Франција во ЕУ

Канал5 - 08.11.2019

Идната претседателка на Европската комисија Фон дер Лајен и германската канцеларка Ангела Меркел вечерва од Берлин порачаа дека на земјите од Западниот Балкан мора да им се обезбеди перспектива во ЕУ.

Фон дер Лајен и Меркел: На земјите од Западен Балкан мора да им се обезбеди перспектива во ЕУ

МКД - 08.11.2019

Идната претседателка на Европската комисија Фон дер Лајен и германската канцеларка Ангела Меркел вечерва од Берлин порачаа дека на земјите од Западниот Балкан мора да им се обезбеди перспектива во ЕУ.

Фон дер Лајен и Меркел: Од екстремна важност е Македонија и Албанија да не ја загубат надеж за членство во ЕУ

Press24 - 08.11.2019

Идната претседателка на Европската комисија Фон дер Лајен и германската канцеларка Ангела Меркел вечерва од Берлин порачаа дека на земјите од Западниот Балкан мора да им се обезбеди перспектива во ЕУ.

Фон дер Лајен и Меркел: Да се надмине блокадата на Франција во ЕУ

Локално - 08.11.2019

Идната претседателка на Европската комисија Фон дер Лајен и германската канцеларка Ангела Меркел вечерва од Берлин порачаа дека на земјите од Западниот Балкан мора да им се обезбеди перспектива во ЕУ.

Фон дер Лајен и Меркел: Да се надмине блокадата на Франција во ЕУ

24Инфо - 08.11.2019

Идната претседателка на Европската комисија Фон дер Лајен и германската канцеларка Ангела Меркел вечерва од Берлин порачаа дека на земјите од Западниот Балкан мора да им се обезбеди перспектива во ЕУ.

Лејен и Меркел: На земјите од Западниот Балкан мора да им се обезбеди перспектива во ЕУ

iPortal - 08.11.2019

Идната претседателка на Европската комисија Фон дер Лајен и германската канцеларка Ангела Меркел вечерва од Берлин порачаа дека на земјите од Западниот Балкан мора да им се обезбеди перспектива во ЕУ.

Фон дер Лајен и Меркел: Да се надмине блокадата на Франција во ЕУ

Либертас - 08.11.2019

– Идната претседателка на Европската комисија Фон дер Лајен и германската канцеларка Ангела Меркел вечерва од Берлин порачаа дека на земјите од Западниот Балкан мора да им се обезбеди перспектива во ЕУ.

Лајен најави специјални проекти и помош за Македонија и Албанија

Нетпрес - 08.11.2019

Идната претседателка на Европската комисија Фон дер Лајен и германската канцеларка Ангела Меркел вечерва од Берлин порачаа дека на земјите од Западниот Балкан мора да им се обезбеди перспектива во ЕУ.

Фон дер Лајен и Меркел: Да се надмине блокадата на Франција во ЕУ

Вечер Прес - 08.11.2019

Идната претседателка на Европската комисија Фон дер Лајен и германската канцеларка Ангела Меркел вечерва од Берлин порачаа дека на земјите од Западниот Балкан мора да им се обезбеди перспектива во ЕУ.

Фон дер Лаен и Меркел: На Северна Македонија и на Албанија мора да им се обезбеди перспектива во ЕУ

Макфакс - 08.11.2019

Идната претседателка на Европската комисија, Урсула Фон дер Лајен и германската канцеларка Ангела Меркел вечерва од Берлин порачаа дека на земјите од Западниот Балкан мора да им се обезбеди перспектива во ЕУ.Најавени се нови специјални проекти за ...

Фон дер Лајен и Меркел: Да се надмине блокадата на Франција во ЕУ

Сител - 08.11.2019

Идната претседателка на Европската комисија Фон дер Лајен и германската канцеларка Ангела Меркел вечерва од Берлин порачаа дека на земјите од Западниот Балкан мора да им се обезбеди перспектива во ЕУ.

На Македонија и на Албанија мора да им се обезбеди перспектива во ЕУ

Н.Македонија - 08.11.2019

Идната претседателка на Европската комисија, Урсула Фон дер Лајен и германската канцеларка Ангела Меркел вечерва од Берлин порачаа дека на земјите од Западниот Балкан мора да им се обезбеди перспектива во ЕУ.

Фон дер Лајен и Меркел: Да се надмине блокадата на Франција во ЕУ

4NEWS - 08.11.2019

Идната претседателка на Европската комисија Фон дер Лајен и германската канцеларка Ангела Меркел вечерва од Берлин порачаа дека на земјите од Западниот Балкан мора да им се обезбеди перспектива во ЕУ.