TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кина гради огромен стационар за заразени со новиот вирус

+инфо - 27.01.2020

Градот Вухан забрзано гради нов стационар со илјада кревети за заболените, мобилизирајќи механизација од страна на приватниците. Бројот на заразени од новиот тип на коронавриус во централна Кина се зголеми на 830, а досега умреа 25 лица, објавија ...

Болница во Хонгконг погодена од импровизирана бомба

Макфакс - 27.01.2020

Мала, импровизирана бомба поттикна евакуација и привремено ја наруши работата во една болница во Хонгконг еден ден откако маскирани демонстранти ја запалија предложената област за карантин за можни жртви на коронавирусот, пренесува РТ.

Експлодирала бомба во болница во Хонг Конг

МКД - 27.01.2020

Во болница во Хонг Конг експлодирала мала експлозивна направа од домашна изработка и е извршена евакуација. Маскирани антивладини демонстранти претходно бомбардирале објект предвиден за карантин за евентуалните жртви на коронавирусот, пренесе ...

Мас: Германија размислува за евакуација на своите државјани од Кина

Макфакс - 27.01.2020

Германија размислува да ги евакуира своите државјани од провинцијата Хабеи, од каде што започна новиот коронавирус, изјави германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас. „Размислуваме за евентуална евакуација на сите Германци кои сакаат да ...

Градоначалник на Вухан: Затворањето на градот беше тешко, но неопходно

А1 On - 27.01.2020

Одлуката да се стави Вухан во карантин беше тешка, но неопходна, изјави градоначалникот на кинескиот град од каде почна ширењето на новиот коронавирус, Жоу Сианванг. Тој потенцираше дека доколку властите не презеле толку драстични мерки, последиците ...

Кинеските туристи од Вухан денеска ќе пристигнат во Сараево

Макфакс - 27.01.2020

Кинеските туристи од градот Вухан, од каде што се појави смртоносниот коронавирус, преноќија во Неум и денеска ќе стигнат во Сараево, потврдиле од Министерството за здравство на Босна и Херцеговина.

Мистериозна жена тврди дека 90 000 луѓе се заразени со коронавирусот: „Не е важно што вели владата, јас сум тука да ја ...

Локално - 27.01.2020

На социјалните мрежи се појави видео од медицинска сестра со заштитна облека и маска за лице, во кое се вели дека има околу 90.000 заразени од коронавирусот во Вухан. Жената во видеото, наводно, е медицинска сестра, а автентичноста на снимката не е ...

Коронавирусот сериозно влијае врз пазарот

А1 On - 27.01.2020

Јуанот бележи тринеделен пад, а Јенот постепено расте додека Кина се справува со вирусот што ја опфати целата држава. Во оф-шор трговската размена, Јуанот во понеделникот дојде на своето најниско ниво во период од три недели.

Експлозија на бомба во болница во Хонг Конг

Опсервер - 27.01.2020

– Околу 20 пациенти се евакуирани од болница во Хонг Конг откако експлодира рачно изработена бомба. При инцидентот никој не е повреден. Маскирани антивладини демонстранти и претходно поставија бомба во објект што беше предвиден за карантин за ...

Вознемирувачки снимки на заболени од коронавирус го обиколија светот

Макфакс - 27.01.2020

Вознемирувачки снимки на пациенти како се тресат во ходникот на една од болниците во Вухан го обиколија светот. Станува збор за пациент заразен со озлогласениот коронавирус. Видеото покажува дека лицето покриено со ќебе неконтролирано се тресе ...

Кинески лекар почина од корона вирусот: Го вратиле од пензија за да ги лечи заразените, па за 9 дена починал

Press24 - 27.01.2020

Лекар од Вухан,Лианг Вудонг (62) се вратил од пензија за да ги спасува заразените од коронавирусот, но набрзо и самиот се заразил, па починал во саботата наутро. Освен Вудонг, починал уште еден лекар од срцев удар додека ги лечел заразените, но се ...

Кинески доктор почина од Корона вирусот: Го вратиле од пензија за да ги лекува пациентите, па веднаш се заразил...

Точка - 27.01.2020

62-годишниот доктор од Вухан, Лианг Вудонг се вратил од пензија за да ги лекува заразените од Корона вирусот, но набрзо и самиот се заразил, па починал минатата сабота. Покрај Вудонг, починал уште еден доктор, Џанг Џуџен кој починал од срцев удар ...

Руските научници развиваат вакцина против коронавирусот

Макфакс - 27.01.2020

Две експериментални вакцини за новиот коронавирус, на кои работат научници од рускиот Државен истражувачки центар за вирус и биотехнологија „Вектор“, ќе бидат тестирани во јуни, објави сибирскиот огранок на Руската академија на науките.

Четврт случај на коронавирус во Лос Анџелес, жена од Австрија ставена во карантин

Локално - 27.01.2020

Здравствените службеници во округот Лос Анџелес го потврдија четвртиот случај на новиот коронавирус во САД во неделата. Одделот за јавно здравје на округот Лос Анџелес објави дека заразено лице се обратило за нега откако забележал дека не се ...

Кинескиот премиер Ли Кечианг го посети Вухан, додека бројот на жртвите се зголеми на 80 (ВИДЕО)

МКД - 27.01.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирусот се искачи на 80, додека бројот на заразени се искачи над 2.700. 95% од смртните случаи и повеќе од 50% од заразените се во провинцијата Хубеи. Со ново пријавените 24 смртни случаи во покраината Хубеи - ...

Во Кина околу 80 загинати од коронавирусот

Р.С.Европа - 27.01.2020

Кинеските власти соопштија дека се зголемува способноста на новиот коронавирус да се шири и оти бројот на инфицирани постојано расте. Во Кина досега се регистрирани над 2.700 заразени и околу 80 умрени.

Видео - Кинеска медицинска сестра тврди: Со коронавирус се заразени 90 000 луѓе !!

Канал5 - 27.01.2020

Владата на Кина се обидува да ги сокрие вистинските факти за заболените од коронавирусот вели една кинеска медицинска сестра. На социјалните мрежи се појави видео од една медицинска сестра која носи заштитно одело и маска на лицето и зборува дека во ...

Бил Гејтс ќе донира 10 милиони долари за борба против коронавирусот

А1 On - 27.01.2020

Основачот на „Мајкрософт“, милијардерот Бил Гејтс и неговата сопруга Мелинда ќе донираат 10 милиони американски долари за мерки против ширење на коронавирусот во Кина и Африка, се наведува во соопштение објавено на веб-страницата на фондацијата.

Бројката на починати од коронавирусот се искачи на 80, Кина ги продолжи новогодишните празници до недела

Сакам да кажам - 27.01.2020

Бројката на починати од коронавирусот во Кина се искачи на 80, со речиси 3.000 заразени. Во обид да го запрат ширењето на болеста, кој има слични симптоми со грип, кинеските власти ги продолжија новогодишните празници за три дена, до недела.

Дали се кријат вистинските размери на катастрофата? Медицинска сестра од Вухан тврди дека од корона вирусот се заразени ...

Точка - 27.01.2020

Кинеската медицинска сестра од Вухан, која носи заштитно одело и маска и која се грижи за заразените од корона вирусот во овој град, тврди дека во Кина веќе 90.000 луѓе се инфицирани, а не 2.700 како што велат официјалните податоци.

Најмалку 80 починати од коронавирусот, а околу 3.000 лица се заразени

Макфакс - 27.01.2020

Бројката на починати од коронавирусот во Кина се искачи на 80, а речиси 3.000 лица се заразени. Во обид да го запрат ширењето на болеста, кинеските власти ги продолжија новогодишните празници за три дена.

Робот се грижи за првиот заразен со коронавирус во САД

Факултети - 27.01.2020

Сме виделе како роботи работат разни работи, а сега еден вешт робот се користи во САД за да лекува пациент заразен со коронавирус. Пациентот е маж во 30-тите години од животот, кој отишол во болница затоа што верувал дека има симптоми на коронавирус.

Од каде потекнува терминот „карантин“?

Оff.net - 27.01.2020

Во момент кога Кина го проширува карантинот кој треба да спречи ширење на коронавирусот на 12 градови со вкупно 35 милиони жители, да погледнеме во историјата на овој феномен, и дали ваквите мерки реално помогнале во заштита на ...

ШОКАНТНО: Експерт тврди дека од новиот коронавирус се заболени 25.000 луѓе

Курир - 27.01.2020

Висок функционер за јавно здравје во Хонг Конг денеска изјави дека реалниот број на заболени од новиот коронавирус веројатно е близу 25.000 – значително поголем од 2.744 случаи потврдени од кинеската Национална здравствена комисија.

Делегацијата на ЕУ во Пекинг закажа итен состанок поради коронавирусот

Слободен Печат - 27.01.2020

Во соработка со кинеските власти, делегацијата на ЕУ ќе бара најдобар начин да одговори на барањата на европските граѓани кои бараат да бидат итно екстрадирани, по состанокот се очекува делегацијата да ги соопшти мерките што ќе се преземат.

Коронавирусот ја сруши цената на нафтата

Денар - 27.01.2020

Цената на нафтата “брент” за прв пат од 1 ноември падна под 60 долари за барел. Падот на цената на нафтата се должи на стравувањата од појавата на коронавирусот. Цената на нафтата “брент” падна за 3,41 проценти на 58,62 долари за барел, а VTI 2,29 ...

Што е Корона вирусот - како се препознава и пренесува?

Црнобело - 27.01.2020

Околу 80 луѓе починаа од Корона вирусот досега, а се смета дека вирусот се проширил поради нелегално продавање на диви животни во Кина. Светот е претпазлив, а вие вреди да бидете информирани барем за најосновното – што е, кои се симптомите, како се ...

Најмалку 80 починати од коронавирусот, а 2.744 заразени

Сител - 27.01.2020

Најмалку 80 лица починаа од коронавирусот, а само во Кина се заразени 2.744 лица. Вирусот продолжи да се шири во светот, каде што се регистрирани 50 заразени случаи, од кои петмина во САД.

Корона вирусот продолжува да се шири: Досега однесе 80 животи, а само во Кина се заразени речиси 3 илјади луѓе

Точка - 27.01.2020

Според најновите податоци, најмалку 80 луѓе починаа како последица на Корона вирусот, а само во Кина се заразени 2,744 лица. Смртоносниот вирус продолжува со голема брзина да се шири во светот, надвор од Кина забележани се 50 случаеви, од кои 5 во ...

Монголија ја затвори границата со Кина поради коронавирусот

Курир - 27.01.2020

Монголија ја затвори границата со Кина за автомобили и пешаци во обид да го спречи ширењето на смртоносниот коронавирус од кој починаа најмалку 80 лица. – Забрането е преминување на пешаци и автомобили преку границата со Кина, изјави вицепремиерот ...

Фондација на Бил Гејтс ќе донира 10 милиони долари за мерки против ширење на коронавирусот

Скопје1 - 27.01.2020

Основачот на „Мајкрософт“, милијардерот Бил Гејтс и неговата сопруга Мелинда ќе донираат 10 милиони американски долари за мерки против ширење на коронавирусот во Кина и Африка, се наведува во соопштение објавено на веб-страницата на фондацијата.

(ВИДЕО) Неконтролирано тресење: Како изгледа заразен од коронавирусот

еМагазин - 27.01.2020

Снимка од пациентка во болница во Вухан во Кина покажува што им се случува на лицата заразени со коронавирусот. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Кои се симптомите на коранавирусот На снимката која ја пренесе британски „Сан“ се гледа како жената која е покриена со ...

Коронавирусот се шири низ светот: Најмалку 80 жртви, над 2.700 заболени

Курир - 27.01.2020

Коронавирусот според најновите податоци, досега однесе 80 животи, а само во Кина заразени се најмалку 2.744 лица. Вирусот се шири по светот, надвор од Кина регистрирани се 50 случаи од кои пет во САД.

САД и Франција ги евакуираат своите државјани од Вухан, ќе се тестираат лекови

Нетпрес - 26.01.2020

САД и Франција објавија во неделата дека поради епидемијата од новиот тип коронавирус ќе ги евакуираат своите државјани од кинескиот град Вухан, а кинеска фармацевтска компанија ќе тестира дали може со лекови за ХИВ да се лекуваат симптомите на ...

Кина: Родено првото бебе во карантин (ВИДЕО)

ТВ21 - 26.01.2020

Кинеските државни медиуми објавија видео снимка од 28-годишна девојка, за која се смета дека е заразена со коронавирусот, како се породува во една од болниците во провинцијата Хубеи. На видеото може да се забележат четворица доктори кои се во ...

ВИДЕО: Се породи жена заразена со коронавирус, докторите во заштитни одела

А1 On - 26.01.2020

Видео од кинеска болница во провинцијата Хубеи се појави во јавноста, на кое се гледа жена која се пораѓа, а за која постои сомнение дека е заразена со коронавирус. Доенчето веднаш било однесено на понатамошно испитување.

Празниците и распустот во Кина се продолжени поради коронавирусот

Макфакс - 26.01.2020

Кинеските власти решија новогодишните празници да бидат продолжени до 2 февруари, со цел дополнително да се влијае врз намалување на ширењето на новиот корона вирус, објави вечерва државната телевизиска станица ЧТВ.

Застрашувачки снимки од коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен Печат - 26.01.2020

Видеото, чија автентичност сè уште не е потврдена, прикажува лице покриено со јорган што се тресе неконтролирано д,одека една жена и ја држи главата. Снимките од тресење на пациенти во ходникот на една од болниците во Вухан го обиколија светот.

Србин кој живее во Вухан: „Не стравувам, но едвај чекам да си дојдам дома“

Макфакс - 26.01.2020

Стефан Војниќ (27) од Белград, кој во моментов се наоѓа во најопасниот град во светот Вухан којшто веќе неколку дена е во карантин поради порајавата на коронавирусот, за српската агенција „Танјуг“ вели дека не стравува од зараза бидејќи се придржува ...

Директорот на СЗО на пат кон Кина поради ширењето на новиот коронавирус

А1 On - 26.01.2020

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Аданон Гебрејесус, изјави денеска дека е на пат кон Пекинг да разговара со кинеските власти и здравствените експерти за епидемијата на коронавирусот.

Во Кина нема паника од корона вирусот, тврди српски студент

Слободен Печат - 26.01.2020

Меѓутоа, вели, иако состојбата е мирна и без паника, во воздухот се чувствува непријатна тензија бидејќи во моментов се работи за најголемата епидемија во ...

Од утре термо-камера и на скопскиот аеродром заради коронавирусот

Телма - 26.01.2020

Властите сепак ќе воведат превентивни мерки против глобалната закана од коронавирусот. На вонредна седница на Комисијата за заразни болести денес било одлучено да се постави термо-камера на скопскиот аеродром за да регистрира дали некои патници ...

Девојка јаде супа со лилјак , најверојатен извор на епидемијата со коронавирусот (ВИДЕО)

Канал5 - 26.01.2020

Изворот на смртоносна епидемија од коронавирусот се чини дека е пазарот во градот Вухан. Откако беше направен тест за новиот коронавирус, докажано е дека сите 44 луѓе кои први се заразиле во Вухан, го посетиле, работеле или на пазарот работел член ...

Коронавирусот може да го пренесат и заразени кои не покажуваат симптоми

МКД - 26.01.2020

Кинеските доктори пријавија асимптоматично ширење на коронавирусот, бидејќи забележале случај во кој шест од седум членови на едно семејство се заразени, вклучувајќи и десетгодишно дете кај кое не се појавиле симптоми.

ВИДЕО: Демонстранти во Хонг Конг запалија зграда што требаше да биде карантин-зона за заболени од новиот коронавирус

ТВ21 - 26.01.2020

Демонстранти во Хонг Конг запалија со Молотови коктели празна зграда што требаше да биде карантин-зона за потенцијални носители на вирусот 2019-nCoV. „Овие акции за уривање се сериозна закана за безбедноста на граѓаните“, нагласи полицијата во ...

Повеќе од пет милиони луѓе го напуштија Вухан за време на епидемијата

Слободен Печат - 26.01.2020

Вухан е ставен во карантин од 23 јануари. Аеродромот, фериботите, метрото, јавниот превоз, железничката и автобуската станица привремено ја прекинаа работата и се затворени патиштата до други области на земјата.

Лажна тревога за заболен од коронавирус во Србија

Р.С.Европа - 26.01.2020

Министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар денеска изјави дека пациентот од Кина за кој во Белград се посомневале дека има коронавирус, не бил инфициран од овој вирус. Во изјава за Радио телевизија Србија, тој вели дека по тестирањето било ...

Во Хонгконг протести поради карантинот за лица кои имале контакт со коронавирусот

Макфакс - 26.01.2020

Граѓаните на Хонгконг денеска организираа протести во дел од градот познат како Нова територија, по одлуката на владата привремено еден празен станбен блок да се претвори во карантин за оние кои имале контакт со луѓе со новиот коронавирус.

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Човек со страотни напади како последица на коронавирус

Фактор - 26.01.2020

Повеќе од 50 луѓе починале од новиот коронавирус, а повеќе од 2.000 луѓе се заразени. Засега, Светската здравствена организација не сака да прогласи глобална вонредна состојба, тврдејќи дека нема доволно причина да го стори тоа.

(ВИДЕО) Ужасна треска: Симптомите на коронавирусот како од хорор филм

А1 On - 26.01.2020

Снимка од пациент кој се трее во ходникот на една болница во Вухан го обиколи светот. Иако сцената потсетува на нешто што го гледаме во хорор филмовите, станува збор за еден пациент заразен со коронавирусот.