TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Со судски налог забранети демонстрации на аеродромот во Хонг Конг

МКД - 14.08.2019

Аеродромските власти во Хонг Конг велат дека добиле судска забрана за демонстрации што го нарушуваат функционирањето на аеродромот. Кинеската канцеларија за Хонг Конг истиот ден ги осуди, како што ги нарече, „терористичките акти“ на меѓународниот ...

САД загрижени поради движењето на кинески сили кон Хонгконг

А1 On - 14.08.2019

САД се „длабоко загрижени“ поради движењето на кинеските воени и полициски формации долж административната линија меѓу Кина и Хонгконг, соопшти денеска Стејт департментот. Во соопштението на Стејт департментот се истакнува дека „постојаната ерозија ...

САД изразија загриженост поради движењето на кинеските трупи кон Хонг Конг

Р.С.Европа - 14.08.2019

САД издадоа предупредување за патување во Хонг Конг, поради како што наведуваат нивната загриженост за движењето на кинеските воени сили во близина на границата на градот, кој е погоден од про-демократски протести во изминатите 10 недели.

Ле Дријан повикува на дијалог за решавање на кризата во Хонг Конг

Опсервер - 14.08.2019

Францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дријан денеска ги повика властите во Хонг Конг да ги продолжат разговорите со демонстрантите, со цел да се најде мирно решение за тековната криза.

Меркел: Потребно е да се најде мирно решение за Хонгконг

А1 On - 14.08.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека е потребно да се најде мирно решение за ситуацијата во Хонгконг. – Мора да се направат сите напори за да се спречи насилството и рашение да се пронајде преку дијалог, рече Меркел пред ...

Која е цената на воена интервенција во Хонг Конг ?!

Канал5 - 14.08.2019

Официјален Пекинг се поотворено се заканува со воена интервенција врз Хонг Конг. Пекинг се почесто зборува за можноста да испрати наоружани војници во Хонг Конг кој е град под нејзина контрола, но одлуката не е се уште донесена бидејќи цената е ...

Исплашени, бесни и изморени: Демонстрантите во Хонг Конг се извинуваат за насилството на аеродромот

Радио МОФ - 14.08.2019

Демонстрантите во Хонг Конг и се извинуваат на јавноста за настанатиот хаос на градскиот аеродром, еден од најпрометните во светот, откако демонстрациите предизвикаа прекин во авионскиот сообраќај два дена по ред, и „заробија“ илјадници патници.

Судска забрана за демонстрации на аеродромот во Хонг Конг

Опсервер - 14.08.2019

По вчерашните судири меѓу полицијата и демонстрантите, аеродромските власти во Хонг Конг денеска соопштија дека добиле судски налог со кој се забрануваат демонстрации што го попречуваат нормалното работење на аеродромот.

Сателитски снимки покажуваат присуство на кинески сили во Шенжен

А1 On - 14.08.2019

На сателитски снимки направени со помош на системот „Максар ворлд вју“ се гледаат голем број оклопни и други возила во спортски комплекс во Шенжен, а западните медиуми наведуваат дека најверојатно станува збор за сили на кинеската „Народна полиција“.

Стејт департментот повикува на внимателност при патување во Хонг Конг

MTM - 14.08.2019

Стејт департментот денеска објави предупредување во однос на патувањата во Хонг Конг, повикувајќи на „зголемена внимателност поради граѓанските немири“. Воздушниот сообраќај денеска е обновен на аеродромот во Хонг Конг, кој беше затворен два дена ...

Пекинг ги повика САД да престанат да се мешаат во Хонг Конг

Макфакс - 14.08.2019

Кина ги повика САД да престанат да се мешаат во Хонг Конг еден ден откако претседателот Доналд Трамп ги коментираше тековните протести кои продолжуваат да го тресат азискиот финансиски центар, пренесува „Спутник“.

Актерот Џеки Чен даде подршка на Пекинг: Горд сум што сум Кинез

PressingTV - 14.08.2019

Актерот и мајстор на источните боречки вештини Џеки Чен изјави дека е многу вознемирен заради масовните немири во неговиот роден град Хонг Конг. Кинескиот актер во интервју за државната телевизија „CCTV“ рече дека е „вознемирувачки и загрижувачки за ...

Сателитски снимки на кинески паравоени сили во близина на границата со Хонгконг

Макфакс - 14.08.2019

Кина ги натрупува паравоените сили на Народната полиција недалеку од границата со Хонгконг, податоците се добиени од сателитски снимки, објави денес АП. Со помош на системот Maxar WorldView, забележано е дека оклопни и други воени возила се ...

Цената на воена интервенција во Хонгконг

Deutsche Welle - 14.08.2019

Пекинг сѐ поотворено му се заканува на Хонгконг дека ќе испрати вооружени трупи во градот. Сепак, изгледа дека таква одлука сѐ уште не е донесена, бидејќи цената е висока, смета Матијас Белингер.

Кина не им дозволува на американските воени бродови да дојдат до Хонг Конг

МКД - 14.08.2019

Кина го одби барањето на два воени брода на американската морнарица да го посетат Хонг Конг во следните недели, соопштија американски функционери кои сакаа да останат анонимни. Тие кажаа дека бродот „Грин беј“ побарал дозвола да го посети Хонг Конг ...

Кина ги осуди „речиси терористичките акти“ на аеродромот во Хонг Конг

МКД - 14.08.2019

Летовите од аеродромот во Хонг Конг по дводневните протести на про-демократските активисти повторно продолжија, додека кинеските официјални лица ги осудија делувањата на активистите што го парализираа меѓународниот центар како „речиси терористички ...

Кина не дозволува пристап на американски бродови на Хонгконг

Алсат-М - 14.08.2019

Кина го одби барањето на два американски воени брода во следните недели да го посетат Хонгконг, пренесуваат американски официјални лица, сакајќи да останат анонимни. Тие рекле дека бродот „Гин беј“ побарал дозвола кон крајот на овој месец да го ...

Паника и хаос во Хонгконг

Независен - 14.08.2019

Лидерката на градот Кери Лам одбива да поднесе оставка, демонстрантите веќе петти ден го држат окупиран аеродромот, а Пекинг почна да зборува за „тероризам“ Легенда: Засега никој не сака да попушти – демонстрантите велат дека се борат за ...

Војска на границата на Хонг Конг, Кина ги предупредува Американците: Не се мешајте!

Фактор - 14.08.2019

Кина повторно ги повика САД да не се мешаат во работите на Хонг Конг, соопшти кинеското Министерство за надворешни работи, откако американскиот претседател Доналд Трамп напиша дека кинеската војска се концентрира на границата со Хонг Конг.

Анкета: Мнозинство демонстранти во Хонг Конг се млади и школувани

24Инфо - 14.08.2019

Мнозинство демонстранти во Хонг Конг се универзитетски образовани, речиси половина се во своите дваесетти години и скоро сите ја мразат полицијата, според академско истражување што фрла ново светло на движењето.

Пекинг ги нарече демонстрантите ’терористи’, ародромот во Хонгконг повторно работи

Нетпрес - 14.08.2019

Канцеларијата на Кина во Хонгконг оцени во средата дека антивладините демонстрантите не се разликуваат од „терористи“, а американскиот претседател Доналд Трамо објави дека кинеските вооружени сили се придвижуваат кон границите со Хонгконг и повика ...

Кина им порачаа на САД да не се мешаат за Хонг Конг

PressingTV - 14.08.2019

Кинеско-американската конфронтација ескалира откако Пекинг им забрани на американските воени бродови да се укотват во Хонг Конг. Ситуацијата во поранешната британска колонија останува напната.

Аеродромот во Хонг Конг повторно работи, протестите се уште траат

Канал5 - 14.08.2019

Два дена по проблемите во редовниот сообраќај, поради антивладините протести на терминалите, на аеродромот во Хонг Конг повторно е воспоставен редовниот авионски сообраќај. Раководството на аеродромот соопшти дека добило дозвола на демонстрантите ...

Официјален Пекинг: На аеродромот во Хонгконг се случи речиси терористичка акција

Макфакс - 14.08.2019

Кинеската канцеларија за Хонгконг денеска ја осуди, како што наведе, речиси терористичката акција на аеродромот во Хонгконг и ја повтори поддршката за властите во тој град кој е под кинеска контрола, строго ги казнат одговорните за ескалацијата на ...

Демонстрантите најавија нова блокада на аеродромот во Хонг Конг

Опсервер - 14.08.2019

Ситуацијата е смирена по синоќешниот краткотраен судир помеѓу полицијата и антивладините демонстранти на аеродромот во Хонг Конг. Најголемиот број на демонстранти замина од аеродромот, но тие за денеска најавија повторни протести.

Кина не им дава пристап на американските бродови до Хонг Конг

Слободен Печат - 14.08.2019

Кина го одби барањето два воени брода на американската морнарица да го посетат Хонг Конг следните недели, изјавија неименувани американски претставници. Тие наведоа дека бродот „Грин беј“ побарал дозвола кон крајот на месецот да се закотви во Хонг ...

Кина не ги пушти американските бродови во Хонг Конг

Локално - 14.08.2019

Кинеските власти го отфрлија барањето на два брода на морнарицата на САД да го посетат пристаништето во Хонг Конг, јави Ројтерс. Двата американски брода требаше да го посетат Хонг Конг во наредните недели.

Трамп со закана до кинеската војска на границата со Хонг Конг: Останете мирни!

Канал5 - 13.08.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп потврди , според информациите на разузнувачките служби дека кинеската војска се распоредува на границата со Хонг Конг. Трамп ја повика кинеската војска на границата со Хонг Конг да останат мирни.

Судири на аеродромот во Хонг Конг; ОН повикуваат на воздржаност (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 13.08.2019

Демонстрантите се судрија со полицијата на меѓународниот аеродром во Хонг Конг, откако летовите се прекинати втор ден по ред, втурнувајќи ја поранешната британска колонија подлабоко во немири, пренесе Ројтерс .

Американските бродови без дозвола да го посетат Хонг Конг

Кумановски м. - 14.08.2019

Кина го одби барањето на два воени брода на американската морнарица да го посетат Хонг Конг во следните недели, изјавија американски претставници на власта кои сакале да останат анонимни, пренесуваат светските медиуми.

(Видео) Полицијата се судри со демонстрантите на аеродромот во Хонгконг

Макфакс - 13.08.2019

На аеродромот во Хонг Конг вечерва дојде до судири помеѓу демонстрантите и полицијата. Безбедносните сили влегоа на терминалот, каде поради протестите е оневозможена работата на овој фрекфентен аеродром веќе два дена.

Кинески полицајци се маскирале во демонстранти, па влетале на аеродромот во Хонг Конг

Слободен Печат - 13.08.2019

Демонстрантите, од друга страна, фатиле две лица, под сомнение дека се тајни агенти. Аеродромот во Хонг Конг, кој е еден од најфреквентните во Азија, цели два дена е блокиран поради масовните протести.

Хаос во Хонг Конг: Полицијата во жесток судир со демонстрантите (ВИДЕО)

Канал5 - 13.08.2019

Вечерва дојде до судир на полицијата со демонстрантите , кои со денови протестираат на меѓународниот аеродром. Вечерва дојде до жесток судир на демонстранти и полиција на аеродромот во Хонг Конг, на влезот во терминалот.

Сериозно предупредување: Кина доведува војска на границата со Хонг Конг

Точка - 13.08.2019

Кина носи трупи на границата со Хонг Конг, каде речиси три месеци траат повеќемилионски протести. Колони од оклопни возила и камиони се протегаат со километри и ги блокираат авто-патите и градските улици.

Во Хонгконг владеат хаос и паника

Deutsche Welle - 13.08.2019

Петти ден по ред, демонстрантите во Хонгконг ги окупираа салите на меѓународниот аеродром, предизвикувајќи откажување на стотици летови. Официјален Пекинг ги смета демонстрациите за тероризам.

Кинеската армија пред Хонг Конг (ВИДЕО)

МКД - 13.08.2019

Кина носи војници на границата со Хонг Конг, каде што речиси три месеци траат повеќемилионски протести. Колоните оклопни возила и камиони се протегаат со километри и ги блокираат автопатот и градските улици.

Европа мора да избере страна – САД или Кина?

Н.Македонија - 13.08.2019

Политико Во екот на десетнеделните протести во Хонгконг, Пекинг почна да бара едно необично место за поддршка, а тоа е Европа. Во изминатите неколку дена, кинеските амбасадори ширум континентот стапија во офанзива да ја придобијат Европа на страната ...

Видео: Нов протест на демонстранти на аеродромот во Хонг Конг

Канал5 - 13.08.2019

На аеродромот во Хонг Конг денеска повторно протестирале стотици демонстранти . Тој е еден од најпрометните аеродроми во светот. Поради вчерашните протести на главниот терминал беа откажани сите летови.

Сè уште се откажуваат дел од летовите на аеродромот во Хонг Конг

Глас на Америка - 13.08.2019

Аеродромот во Хонг Конг денеска е отворен, но сè уште се откажуваат дел од летовите откако поради протестите аеродромот вчера беше затворен. Во меѓувреме, лидерката на Хонг Конг, Кери Лам, застана во одбрана на полициските остри мерки против ...

(Видео) Кина испраќа тенкови пред вратaта на Хонгконг

Макфакс - 13.08.2019

Кинески воени возила се собираат во Шенжен, град оддалечен само 25 километри од Хонгконг, што е јасен предупредувачки знак од Пекинг до демонстрантите во Хонгконг. Неколку снимки објавени на социјалните медиуми покажуваат долга поворка воени камиони ...

Аеродромот во Хонг Конг повторно затворен, а Кина изведува воена вежба во близина на границата

А1 On - 13.08.2019

Втор ден летовите од аеродромот во Хонг Конг се во прекин поради протестите откако демонстрантите ги зазедоа сите терминали, а на социјалните мрежи се појавија снимки на кои се гледа како оклопни транспортери на Народната полиција одржуваат вежби во ...

Трамп: Кина повлекува војска кон границата со Хонг Конг

MTM - 13.08.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Кина ги придвижува трупите кон границата со Хонг Конг, каде веќе 10. недела се одвиваат антивладините протести, и каде денеска дојде судир меѓу полицијата и демонстрантите на меѓународниот аеродром.

Патен: Кинеска интервенција во Хонг Конг би била катастрофа

Независен - 13.08.2019

Последниот британски гувернер на Хонг Конг, Крис Патен, денеска предупреди дека интервенција на Кина во Хонг Конг би била катастрофа и дека кинескиот претседател Си Џинпинг треба да покаже мудрост во обединување на народот.

САД загрижени поради движењето на кинески сили кон Хонг Конг

24Инфо - 14.08.2019

САД се „длабоко загрижени” поради движењето на кинеските воени и полициски формации долж административната линија меѓу Кина и Хонг Конг, соопшти денеска Стејт департментот. Во соопштението на Стејт департментот се истакнува дека „постојаната ерозија ...

Полицијата упадна на аеродромот во Хонг Конг и се судри со демонстрантите

Нетпрес - 13.08.2019

Полициски интервентни сили предмалку упаднаа на аеродромот во Хонг Конг и се судирја со демонтрантите кои неколку дена го окупираа, поради што од вчера откажани се сите летови од ...

Аеродромот во Хонг Конг повторно блокиран заради протести

Слободен Печат - 13.08.2019

Стотици демонстранти денеска повторно протестираат на аеродромот во Хонг Конг. Тој е еден од најпрометните аеродроми во светот. Поради вчерашните протести на главниот терминал беа откажани сите летови .

Ле Дријан повикува на дијалог за решавање на кризата во Хонг Конг

24Инфо - 14.08.2019

Францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дријан денеска ги повика властите во Хонг Конг да ги продолжат разговорите со демонстрантите, со цел да се најде мирно решение за тековната криза.

Меркел: Потребно е да се најде мирно решение за Хонг Конг

MTM - 14.08.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека е потребно да се најде мирно решение за ситуацијата во Хонг Конг. – Мора да се направат сите напори за да се спречи насилството и рашение да се пронајде преку дијалог, рече Меркел пред ...

Судска забрана за демонстрации на аеродромот во Хонгконг

А1 On - 14.08.2019

По вчерашните судири меѓу полицијата и демонстрантите, аеродромските власти во Хонгконг соопштија дека добиле судски налог со кој се забрануваат демонстрации што го попречуваат нормалното работење на аеродромот.

Сателитски снимки покажуваат присуство на кинески сили во Шенжен

MakPress - 14.08.2019

На сателитски снимки направени со помош на системот „Максар ворлд вју“ се гледаат голем број оклопни и други возила во спортски комплекс во Шенжен, а западните медиуми наведуваат дека најверојатно станува збор за сили на кинеската „Народна полиција“.