TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Коцевски и Филипче конфузни за коронавирусот во Велес: Градоначалникот и министерот со различни бројки на заразени

Курир - 04.06.2020

Денес 4 нови случаи во Велес од коронавирусот, соопшти денес на прес-конференција градоначалникот на општина Велес Аце Коцевски. Тој истакна дека до сега во Велес има вкупно заболени 137 лица, од кои 10 се починати.

Зошто еднаш не признаете дека не ве бива? 120 заболени за СДСМ значи контрола над болеста

Република - 04.06.2020

Гужви, турканици, нервозни лица, многу пцовки – вака изгледаат денеска улиците низ Скопје, каде граѓаните се обидуваат да се подготват за престојниот продолжен викенд под клуч. Подоцна се очекуваат и гужви по патарините, на сите оние што ќе одлучат ...

Дури 67 од новите 120 заболени се од Скопје

Фокус - 04.06.2020

Министерот за здравство Венко Филипче ја објави официјалната статистика за бројот на заболени во изминатите 24 часа, односно дека се регистрирани 120 заразени од Ковид 19. Статистиката покажува дека најголемиот дел се од Скопје.

Време е за менување на свеста за заштита од Ковид-19

Р.С.Европа - 04.06.2020

Според упатените, невнимателното и неодговорно однесување на дел од граѓаните кон мерките против коронавирусот не може да се смени преку ноќ и е последица на недовербата кон институциите. Дел од експертите апелираат дека е време за поширока кампања ...

Денеска рекорден пик, 120 новозаболени и 2 починати во последниве 24 часа

Алсат-М - 04.06.2020

Во последново деноноќие, според извори на Алсат, регистрирани се 120 новозаболени од Ковид-19. Ако бројката биде и официјално потврдена ова ќе биде најголем пик од почетокот на епидемијата во нашата земја.

Можна многу поголема бројка на новозаразени со коронавирус кај нас: Дали ќе се надмине рекордот?

Машки магазин - 04.06.2020

Во очекување на новите бројки на заболени од коронавирус во нашата земја, за кои веќе се шпекулира дека за денес изнесуваат 127, а тоа би значело нов рекорд за едно деноноќие, министерот Венко Филипче вчера објасни зошто бројките растат: - Овој нов ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нема да се изненадиме ако се потврди дека се кријат бројките на новозаболени

360 степени - 04.06.2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ смета дека ситуацијата со коронавирусот во земјава целосно е излезена од контрола и дека Mинистерството за здравство, Комисијата за заразни болести и надлежните институции засега немаат решение за неконтролираното влошување ...

Денеска нè очекува рекорден број на новозаразени?

Република - 04.06.2020

Во последново деноноќие, според извори на „Алсат“, регистрирани се 127 новозаболени од Ковид-19. Ако бројката биде и официјално потврдена ова ќе биде најголем пик од почетокот на епидемијата во нашата земја, кој досега изнесуваше 107 заболени лица.

НЕОФИЦИЈАЛНО: Денеска најцрниот рекорд во Македонија со 127 новозаразени од коронавирус?

Денешен - 04.06.2020

Во последново деноноќие, според извори на ТВ Алсат, регистрирани се 127 новозаболени од коронавирус во Македонија. Ако бројката биде и официјално потврдена тоа ќе биде најцрниот рекорд од почетокот на епидемијата во Република Македонија.

Најнова вест: Околу 120 новозаразени од коронавирус за 24 часа

Centar - 04.06.2020

За 24 часа се регистрирани нови 120 заразени од ковид 19, јави ТВ Алсат повикувајќи се на свои извори. Ако овие информации и официјално бидат соопштени, тоа би било највисоката бројка за едно деноноќие.

Официјално: Рекорден број заболени, повеќе од половина се од Скопје

Скопје1 - 04.06.2020

Официјалните податоци до кои дојде „Скопје1“ покажуваат дека бројката на заболени е 120 лица, од кои 66 се од Скопје, Куманово-19, Штип-17. Ова е највискиот број на заболени лица за едноденоноќие од почетокот на епидемијата до сега.

Неофицијално: 120 новозаразени во последниве 24 часа, најмногу од почетокот на пандемијата!

365 - 04.06.2020

Според неофицијални извори на „Алсат“, земјава денеска ќе го доживее најголемиот пик на епидемијата на Ковид-19. Како што објави телевизијата , во последниве 24 часа се регистрирани 120 новозаразени од коронавирус.

Ангеловска: Коронавирусот не е прашање на „верба“, тој е реалност

Локално - 04.06.2020

„Аман бе комшија и ти ли си од тие што веруваат во корона?” (утрово двајца комшии се сретнуваат и поздравуваат на улица од кои едниот со маска, другиот без.) Ова прашање е одговорот за високиот број на новозаразени деновиве! Ова прашање е одговорот ...

Црн „рекорд“: 127 новозаразени со Ковид-19

Expres - 04.06.2020

Во последните 24 часа регистрирани се 127 новозаболени од Ковид-19, јавува Алсат повикувајќи се на свои извори. Ако бројката биде и официјално потврдена ова ќе биде најголем пик од почетокот на епидемијата во нашата земја.

Кластерот СДСМ ќе си помогне и себе и на граѓаните доколку повеќе се грижи за здравјето, а не за политичките желби на ...

24Инфо - 04.06.2020

Непочитувањето на препораките на здравствените експерти резултираше со десетици заболени високи функционери на СДСМ. Да ги почитуваа препораките немаше да ги доведат во опасност сопствените животи и животите на граѓаните.

ВМРО-ДПМНЕ: Денеска 101 новозаболен од коронавирусот, 4 мртви Заев бара избори

24Инфо - 03.06.2020

Факти на денот: 1. Заев на верниците ја честита задушница со тридневен карантин, не знае власта каде тера. 2. Денеска 101 новозаболен од коронавирусот, 4 мртви Заев бара избори. 3. Вештачењата во случајот „Рекет” укажуваат на директна вмешаност на ...

Владата го враќа полицискиот час по денешната бројка од 101 новозаразен со коронавирус

Сакам да кажам - 03.06.2020

Владата донесе одлука за враќање на полицискиот час, откако само една недела по укинувањето на најголемиот дел од рестриктивните мерки денеска има повеќе од 100 новозаразени со ...

Јакимовски: Република Македонија се наоѓа во тотален хаос во справување со пандемијата

Курир - 03.06.2020

Стевчо Јакимовски, во своето гостување во емисијата „Само Вистина“ зборуваше за пандемијата во земјата каде посочи дека Република Македонија се наоѓа во тотален хаос во врска со справување на оваа пандемија и се претпоставува дека властите ги кријат ...

ВМРО-ДПМНЕ Кавадарци ја обвини власта за лошо справување со коронавирусот

Курир - 03.06.2020

Се наоѓаме можеби во еден од најтешките мигови кој секој од нас ги живее.Три месеци Република Македонија како и повеќето држави низ светот е нападната од непознатиот непријател наречен Ковид 19, ова денеска преку прес-конференција го истакнаа од ...

Кога и како се прогласува крај на пандемија?

Кајгана - 03.06.2020

Во време на пандемија на COVID-19 државите низ светот презедоа различни рестриктивни мерки за намалување на ширењето на болеста. Некои земји веќе прогласија крај на епидемијата, но смртоносниот респираторен вирус е сè уште присутен.

101 нови позитивни на вирусот, четворица починати

Канал5 - 03.06.2020

101 нови позитивни на вирусот, четворица починати Денеска регистриран 101 случај на заболен од КОВИД-19, шест заболени помалку од рекордот на 16 април. Повеќе од 50 отсто од новите заболени се од Скопје.

Села бара оставка од Спасовски и одговорност од Филипче и Чулев

+инфо - 03.06.2020

Од партијата бараат одговорност и од Комисијата за заразни болести, за како што велат, погрешните предвидувања. Константното зголемување на бројот на заразени лица е крајно загрижувачко за земјата! Ова зголемување сведочи за небрежност и управувачка ...

СЕММ: Медиумите да не шпекулираат со бројки за ковид-19, ова не е битка за ексклузивитет

360 степени - 03.06.2020

Објавувањето број на новозаразени со ковид-19 од страна на медиумите не треба да биде трка на ексклузивитет, станува збор за здравјето и животот на граѓаните, реагираат од Советот за етика на медиумите во Македонија (СЕММ) на тенденцијата на медиуми ...

Мисајловски: Итно е потребна стратегија, бидејќи се движиме во слепа улица

Курир - 03.06.2020

Денеска, сведочиме на нов голем бран на новозаболени од корона вирусот. Тоа укажува на тоа дека здравствената ситуација во Република Македонија, за жал, е лоша и нестабилна. Во овие моменти, не се потребни политички препирања, но несериозно е пред ...

Кога се означува крајот на една пандемија?

Црнобело - 03.06.2020

Откако ситуацијата со корона вирусот почна да станува сериозна, од Светската здравствена организација прогласија пандемија. А оттогаш, пак, сите си го поставуваме истото прашање: Кога ќе дојде нејзиниот крај? Ова едукативно видео нема да ви одговори ...

Оркестрирани одговори дека „сè под контрола“, во реалноста Македонија пред најцрното сценарио

Република - 03.06.2020

Четворица починати, а 101 новозаболени од ковид-19 денеска, соопшти Министерството за здравство. Од денови кога бројот на новозаразени беше под десет, Македонија денеска го живее вториот бран на болеста, иако првиот уште не ни заврши.

Милошоски: Во овие моменти непристојно е да се мисли на избори

Алсат-М - 03.06.2020

Дегутантно и непристојно е во моменти кога имаме најголем број заболени во регионот да лицитираме со датуми за избори, рече на денешната прес конференција Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, Како што кажа тој, во следниот период, наместо на избори ...

Штипската болница ќе го адаптира и Нервното одделение во инфективно, Ако има повеќе болни од коронавирус

Сакам да кажам - 03.06.2020

Инфективното одделение при Клиничката болница во Штип кое е со капацитет за 30 пациенти, моментно има хоспитализирано 16 лица позитивни на КОВИД-19 кои се со лесна и средно тешка клиничка слика.

Вонреден состанок во Влада- можно е воведување на рестрикивни мерки

Press24 - 03.06.2020

Во 12 и 30 часот ќе има вонреден состанок во Владата по неофицијалните сознанија дека бројката на новозаразени изнесува повеќе од 100 лица од кои 59 се од Скопје. Најголем проблем претставува што граѓаните одбиваат да одговорат на епидемиолошките ...

Милошоски: Во следните три недели државата сите ресурси да ги насочи кон справување со ковид-19, па потоа да се зборува ...

Сител - 03.06.2020

ВМРО-ДПМНЕ како партија и организација е секогаш спремна за избори, но во овој момент, следните две три недели најдобро е цела држава да ги стави сите ресурси на располагање, да ја сузбиеме пандемијата и да го намалиме бројот на заразени и починати, ...

Голем број од новозаразените одбиваат да одговорат на епидемиолошките анкети

Сител - 03.06.2020

Повеќе од 100 лица во последните 24 часа биле позитивни на вирусот Ковид-19. Бројката не е официјална бидејќи се уште се процесираат одредени примероци. Иако се уште не се официјални информациите, од центарот за Јавно здравје, ни потврдија дека до ...

Скопјани се повеќе од половина од новозаразените – 59, вирусот однесе уште 4 животи

+инфо - 03.06.2020

Од вкупниот број новозаразени со корона вирусот во изминатото деноноќие, кој, неофицијално, изнесува околу 100 лица, од Скопје се повеќе од половина – 59 лица. Следи Куманово со 12 нови случаи, Штип со седум, Струга со шест, во Тетово има пет нови, ...

Канал 5 дознава денес најмалку 115 новозаразени од Ковид - 19

Канал5 - 03.06.2020

Канал 5 неофицијално дознава дека бројката на новозаразени во последните 24 часа ќе биде меѓу 110 и 120 лица. Доколку се потврдат овие бројки на новозаболени ова ќе биде вториот најголем пик по средината на ...

Неофицијално, денеска околу 120 новозаразени од коронавирусот

Нетпрес - 03.06.2020

Телевизијата Канал 5, објави дека според неофицијални информации до кои дошла дознава, бројката на новозаразени во последните 24 часа ќе изнесува меѓу 110 и 120 лица. Доколку се потврдат овие бројки на новозаболени земјата ќе го забележи вториот ...

Најмалку 100 новозаболени од ковид-19 денеска

+инфо - 03.06.2020

Најмалку 100 новозаразени со корона вирусот се регистрирани во последниве 24 часа, потврдија за Плусинфо од Институтот за јавно здравје. Како што пренесе МИА, се очекува денеска да заседава Комсијата за заразни болести, и тоа во проширен ...

Канал 5: Денес најмалку 115 новозаразени од Ковид – 19

Нетпрес - 03.06.2020

Канал 5 неофицијално дознава дека бројката на новозаразени во последните 24 часа ќе биде меѓу 110 и 120 ...

Македонија ќе остане изолирана, а граѓаните ќе заболуваат и умираат, доколку власта не преземе одговорност и не го ...

Опсервер - 03.06.2020

СДСМ и Заев катастрофално се справуваат со пандемијата во државата. Бројот на новозаразени од Ковид-19 секојдневно зголемува. Додека сите земји во регионот излегуваат од кризата, Република Македонија за последните недела дена има 368 ново заразени и ...

Канал 5: Денеска 115 заразени со корона!?

Expres - 03.06.2020

Бројот на на новозаразени лица во последното денонокие бил меѓу 110 и 120 лица, објави Канал 5 повикувајќи се на свои извори. Доколку ова се потврди, ова ќе биде вториот втор најголем врв на епидмијата по оној во средината на ...

ВМРО – ДПМНЕ : Дали власта ги фингира бројките на заразени за да се креира лабава атмосфера на новото нормално на Заев

Канал5 - 02.06.2020

Власта вечерва ги корегираше бројките на новозаразени од коронавирусот во Македонија. Како 67 станаа 76 ново заболени. Тоа се човечки животи, а не бројки, се наведува во вонредното партиско соопштение.

Скокна бројот на заразени: Министерството за здравство ја дополни статистиката, регистрирани 76 нови случаи

Press24 - 02.06.2020

Скокна бројот на заразени во денешната статистика. Министерството за здравство објави поголем број на инфицирани, но и на тестирани од оној кој претходно на прес-конференција го објави министерот Венко Филипче.

Еден починат, 67 новозаболени и 25 оздравени – и градоначалникот на Чаир позитивен на Ковид-19

Канал5 - 02.06.2020

Бројки кои што повторно не охрабруваат.. 67 новозаболени и еден починат е билансот во последното деноноќие.. Министерот Филипче и натаму смета дека епидемијата е под котрола.. Мирјана Мирчевска Јовановоќ го следи дневниот билтен и не случајно е ...

Состојба ковид 19: Еден пациент почина, 67 новозаболени

24 Вести - 02.06.2020

Шеесет и седум нови случаи на корона вирус, еден починат и дваесет и пет оздравени пациенти – ова е билансот од изминатово деноноќие. Меѓу новозаболените се и две штитенички и тројца вработени во приватен дом за стари лица во Скопје, како и еден ...

76 нови случаи во изминатото деноноќие, 5279 прекршоци до сега за не носење на заштитна маска

Сител - 02.06.2020

И натаму бројот на заболени е голем, 76 новозаразени и еден починат од КОВИД-19 има во изминатото деноноќие. Ова е статистиката од последните 885 тестови од кои речиси половината се направени во Скопје.

Фатени во лажирање на болни: Директорот на штипска болница вели 14 заболени, а МЗ во соопштение пишува 1

Курир - 02.06.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ОК Штип Иван Јорданов преку статус на Фејсбук прашува зошто граѓаните на Штип денес добија неточна и задоцнета информација за бројот на новозаболени? -❓ЗОШТО граѓаните на Штип денес добија неточна и задоцнета информација ...

Костовски: Заев и СДС се обидоа да ја сокријат бројката на заразени лица од Ковид-19

Курир - 02.06.2020

Дарко Костовски на својот Фејсбук профил сподели статус во кој пишува дека Заев и СДС се обидоа да ја сокријат бројката на заразени лица од Ковид-19. -Денеска Заев и СДС се обидоа да ја сокријат бројката на заразени лица од COVID 19, па за прв пат ...

Граѓаните против избори во Јули, бараат и итно враќање на строгите мерки за излез од кризата

Алфа - 02.06.2020

Ќе ги послуша ли власта граѓаните кои се во паника за алармантната бројка на заразени и починати и ни од далеку не размислуваат за избори? Граѓаните револтирани и незадоволни за избрзаните одлуки на власта – бараат итно воведување на строгите мерки ...

Социопатски СДСМ

PressingTV - 02.06.2020

Што се вели, уште непочнат денот, а со првото отворање на сајтовите човек доживува шок, неверување, вчудоневиденост! И се соочува со реалноста во која е изгубена секоја мерка на елементарно политичко однесување на власта, која се најде распната меѓу ...

ВМРО – ДПМНЕ : Дали власта ги фингира бројките на заразени за да се креира лабава атмосфера на новото нормално на Заев

Нетпрес - 02.06.2020

Власта вечерва ги корегираше бројките на новозаразени од коронавирусот во Македонија. Како 67 станаа 76 ново заболени. Тоа се човечки животи, а не бројки, се наведува во вонредното партиско соопштение на ...

Даниловски: Ситуацијата сега е полесна во однос на април бидејќи сега сите извори на зараза се познати

iPortal - 02.06.2020

Во вечерашното гостување во “Топ тема” на Телма телевизија, проф. Драган Даниловски, епидемиолог, со проценка дека бројките на новозаболени од коронавирусот со кои се соочуваме деновиве се резултат на фактот дека минатиот месец имавме низа значајни ...

СЕ ЗГОЛЕМИ БРОЈОТ: Заразени се 76 луѓе

Фактор - 02.06.2020

Се зголеми бројот на заразени од коронавирусот. Според најновата статистика, бројот на заразени е 76, а тестирани се 885 луѓе. Министерот Филипче претходно соопшти дека бројот на инфицирани е 67.