TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВИ ЈА ЗГОЛЕМИ ВРЕДНОСТА НА „АЛФАБЕТ“ НА 2 ТРИЛИОНИ ДОЛАРИ Гугл најави повеќе иновации во областа вештачка интелигенција

+инфо - 16.04.2024

Едно од новите решенија на Гугл за зголемување на ефикасноста на вештачката интелигенција се вика Cloud TPU v5p и овозможува големите јазични модели да работат 3 пати побрзо од претходно. Компанијата „Алфабет“ (Alphabet), која е сопственик и на Гугл ...

Допишувањето со ВИ наскоро ќе биде можно и на „Вацап“

Факултети - 16.04.2024

„Мета“ го тестира својот чет-бот со вештачка интелигенција во рамките на апликацијата „Вацап“, кој моментално може да го тестираат одредени корисници на апликацијата на „иОС“ и „Андроид“ кои го користат англискиот јазик како стандарден.

Вештачката интелигенција навлезе во модната индустрија

Телма - 15.04.2024

Модната индустрија се наоѓа на мета на вештачката интелигенција. Како во другуите, па така и во оваа индустрија, вештачката интелигенција навлегува постепено, но сигурно, од ден во ден. Експертите од овој сектор велат дека моделите добиваат нова ...

Голем број студенти се избркани од факултет поради користење вештачка интелигенција

Факултети - 15.04.2024

„Чет-ГПТ“ се покажа како доста популарна алатка меѓу студентите, па неколку професори на факултетите и колеџите предупредија дека вештачката интелигенција се користи за препишување на тестови и на есеи.

Голем број студенти веќе се исфрлени од факултет поради користење вештачка интелигенција

Алсат-М - 15.04.2024

Откако OpenAI го воведе ChatGPT, оваа алатка првично се покажа како доста популарна меѓу студентите и неколку професори од колеџ предупредија дека вештачката интелигенција се користи за мамење на тестови и пишување есеи.

Политико: ВИ споделува лажни информации за европските избори

Кумановски м. - 15.04.2024

Два месеци пред изборите за Европскиот парламент, чет-ботови од Гугл, Мајкрософт и ОпенАИ споделија лажни информации за европските избори, се вели во анализата видена од Политико. Иако алатките за вештачка интелигенција (АИ) се политички неутрални, ...

Бил Гејтс е загрижен дека ќе ја изгуби работата поради вештачката интелигенција

Кумановски м. - 15.04.2024

Бил Гејтс, основачот на Мајкрософт, неодамна изрази загриженост дека вештачката интелигенција може да ja преземе неговата работа, и покрај тоа што е еден од нејзините најголеми поборници. Во една епизода од неговиот подкаст „Unconfuse Me with Bill ...

Вештачка интелигенција: Помеѓу информациите и дезинформациите

Н.Македонија - 15.04.2024

Во последниве години ширењето на технологијата на вештачка интелигенција (ВИ) револуционизира различни индустрии, вклучувајќи ги и медиумите. Иако вештачката интелигенција нуди голем број придобивки во подобрувањето на ефикасноста и ...

CHATGPT СЕ ПОКАЖАЛ ПОДОБАР ОД ОСТАНАТИТЕ: Чет-ботови со вештачка интелигенција ширеле дезинформации за изборите во ЕУ, ...

Пари - 15.04.2024

Чет-ботови произведени од Google, Microsoft и OpenAI споделија некои лажни информации за европските избори, два месеци пред стотици милиони да го дадат својот глас, според анализата споделена исклучиво со POLITICO.

„ПОСЛЕДИЦИТЕ ЌЕ БИДАТ НЕПРОЦЕНЛИВИ“: Извршниот директор на JPMorgan Chase испрати предупредување, „светот можеби ...

Фактор - 15.04.2024

Еден од најуспешните финансиски лидери, зборува за широк спектар на теми. Со вештачката интелигенција, тој истакна дека е континуирано загрижен за инфлаторните притисоци и го повтори своето предупредување дека светот можеби влегува во најризичната ...

iOS 18 воведува голем број нови функции кои ќе им се допаднат на корисниците

Порта - 15.04.2024

Првите функции за вештачка интелигенција ќе работат исклучиво на уредот, додека претстојните ќе го користат и „cloud“. Apple iPhone SE 4 – Notch, OLED екран, Face ID – кога ќе пристигне? Првиот бран на нови функции за вештачка интелигенција што ...

Тексас со вештачка интелигенција заменува илјадници луѓе кои оценуваат испити

Канал5 - 14.04.2024

Оценувањето на државните тестови со помош на вештачка интелигенција станува реалност во Тексас. Државната агенција за образование (ТЕА) започна со имплементација на систем за вештачка интелигенција за постигнување отворени прашања на STAAR ...

Четботови објавуваат лажни информации за евроизборите

Слободен Печат - 15.04.2024

Четботови произведени од Гугл, Мајкрософт и ОпенАИ споделиле неколку лажни информации за европските избори, два месеци пред стотици милиони да го дадат својот глас, според анализата објавена од Политико .

Бил Гејтс е загрижен дека ќе ја изгуби работата поради вештачката интелигенција

Макфакс - 15.04.2024

Бил Гејтс, основачот на Мајкрософт, неодамна изрази загриженост дека вештачката интелигенција може да ja преземе неговата работа, и покрај тоа што е еден од нејзините најголеми поборници. Во една епизода од неговиот подкаст „Unconfuse Me with Bill ...

Бил Гејтс е загрижен дека ќе ја изгуби работата поради вештачката интелигенција

Опсервер - 15.04.2024

Бил Гејтс, основачот на Мајкрософт, неодамна изрази загриженост дека вештачката интелигенција може да ja преземе неговата работа, и покрај тоа што е еден од нејзините најголеми поборници. Во една епизода од неговиот подкаст „Unconfuse Me with Bill ...

Голем број студенти веќе се исфрлени од факултет поради користење вештачка интелигенција

Zoom - 15.04.2024

Откако OpenAI го воведе ChatGPT, оваа алатка првично се покажа како доста популарна меѓу студентите и неколку професори од колеџ предупредија дека вештачката интелигенција се користи за мамење на тестови и пишување есеи.

Бил Гејтс е загрижен дека ќе ја изгуби работата

Press24 - 15.04.2024

Бил Гејтс, основачот на „Мајкрософт“, неодамна изрази загриженост дека вештачката интелигенција може да ja преземе неговата работа и покрај тоа што е еден од нејзините најголеми поборници.

Бил Гејтс е загрижен дека ќе ја изгуби работата поради вештачката интелигенција

Денар - 15.04.2024

Бил Гејтс, основачот на Мајкрософт, неодамна изрази загриженост дека вештачката интелигенција може да го преземе неговиот бизнис, и покрај тоа што е еден од нејзините најголеми заговарачи.

Бил Гејтс е загрижен дека ќе ја изгуби работата поради вештачката интелигенција

MTM - 16.04.2024

Бил Гејтс, основачот на „Мајкрософт“, неодамна изрази загриженост дека вештачката интелигенција може да ja преземе неговата работа и покрај тоа што е еден од нејзините најголеми поборници.