TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Над 50 пожари во Грција

Сител - 14.08.2019

Илјадници пожарникари во битка со над 50 пожари во Грција. Најстрашна е огнената стихија на островот Евија која локалното население ја нарече и еколошка катастрофа. Голем број од населенеието било евакуирано од страв дека огнот може да стигне и до ...

Во Грција продолжува борбата со пожарите

24 Вести - 14.08.2019

Повеќе од илјада пожарникари се борат со шумските пожари кои беснеат на повеќе мест во Грција, а од денеска на островот Евија е прогласена и вонредна состојба. Состојбата станува се покритична и поради силниот ветар и високите температури, па чадот ...

Погледнете како противпожарен авион влегува во пеколот на Евија

Кајгана - 14.08.2019

Авиони и хеликоптери помагаат во гасењето на огромните пожари на вториот најголем грчки остров , Евија. Токму летањето кон пламените јазици личи како на сцена од холивудски филм со беспрекорни специјални ...

Снимка од гасењето на пожарите во Грција: канадер влегува во „пеколно“ небо (ВИДЕО)

МКД - 14.08.2019

На грчкиот остров Евија ангажирани се стотици пожарникари поради разорните шумски пожари. Ангажирани се и канадери и хеликоптери за да се изгаси пожарот. На снимка што ја објави Раша тудеј се гледа канадер на небото, чија бора брзо преминува од ...

Илјада пожарникари против 50 шумски пожари во Грција (ВИДЕО)

МКД - 14.08.2019

Повеќе од 1.000 пожарникари се мобилизирани низ цела Грција откако во понеделникот вечерта избувнаа шумски пожари на 56 места, а најголемиот, на островот Евија, се разгоре, се прошири и ги загрози околните села, па таму е прогласена вонредна ...

Грција: битка со шумски пожари, страв и евакуации

Р.С.Европа - 14.08.2019

Во Грција се мобилизирани над илјада пожарникари, бидејќи од понеделникот шумски пожари избувнаа на над 50 места, а најголемиот е на островот Евија каде што ги загрозува селата и таму е прогласена вонредна состојба.

Пожарите беснеат, голема еколошка катастрофа во Грција (ВИДЕО)

+инфо - 14.08.2019

Илјадници пожарникари се борат против шумските пожари во Грција. Најголем бил тој на островот Евија, северно од Атина, кој и понатаму беснее. Според најновите информации, ситуацијата е малку подобра.

Пожарот на Евија во Грција е вон контрола, медиуми го оквалификуваа како еколошка катастрофа

24Инфо - 14.08.2019

Неколку илјади пожарникари се борат со шумски пожари во Грција, а најголемиот е на островот Евија, северно од Атина, што се уште е вон контрола. Според денешни информаци од грчки медиуми, ситуацијата е малку подобра.

Грција бара помош од Европа за гаснење на пожарот на Евиа

Нетпрес - 14.08.2019

Канадерите и во средата утрото ги гаснат големите пожари на грчкиот остров Евиа, многу села се евакуирани, а властите побараа помош од партнерите во Европската унија. Прогласена е вонрдна состојба во регионите со густи шуми на островот источно од ...

Илјада пожарникари против 50 шумски пожари во Грција

Р.С.Европа - 14.08.2019

Во Грција се мобилизирани над илјада пожарникари, бидејќи од понеделникот шумски пожари избувнаа на над 50 места, а најголемиот е на островот Евија каде што ги загрозува селата и таму е прогласена вонредна состојба.

ФОТО+ВИДЕО: Пожарите во Евија и Тасос надвор од контрола, Грција бара помош од Европа

Курир - 14.08.2019

Над илјада пожарникари се борат против шумските пожари во Грција, најголем дел на островот Евија, северно од Атина, кој и натаму е надвор од контрола. Според информациите од утринава, ситуацијата е малку подобра од вчера.

Грција повторно во пламен, премиерот го прекина одморот (ВИДЕО)

Кумановски м. - 14.08.2019

Стотици пожарникари се борат против шумските пожари кои избија во Грција, на островите Евија и Тасос, како и во близина на Теба, северозападно од Атина. Најголемиот поар е на Евија, каде се евакуирани четири села и манастир.

Грција пак гори: Мицотакис го прекина одморот, пожари на Тасос и Евија (ВИДЕО)

PressingTV - 13.08.2019

Во Грција пак беснеат пожари. Огнената стихија зафати делови од Атина но и од островите Тасос и Евија. Во некои делови прогласена е вонредна состојба.Грција побара помош од Европската агенција за цивилна заштита а канадери за гаснење пожар испратија ...

Грција гори: стотици пожарникари гаснат три големи пожари (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 13.08.2019

Стотици пожарникари се борат со шумските пожари што избувнаа во Грција - на островите Евија и Тасос, како и во близина на Теба, северозападно од Атина. На Евија, по манастирот Света Богородица Мавровска, од претпазливост се евакуирани и селата ...

Грција повторно гори, пожар избувна на Тасос

Сител - 13.08.2019

Пожар избувна и на грчкиот остров Тасос, една од најпосетуваните туристички дестинации, пишуваат грчките медиуми. Пожарот е регистриран во реонот на Парадисос во југозападниот дел од островот.

Над 50 пожари во Грција

4NEWS - 14.08.2019

Илјадници пожарникари во битка со над 50 пожари во Грција. Најстрашна е огнената стихија на островот Евија која локалното население ја нарече и еколошка катастрофа. Голем број од населенеието било евакуирано од страв дека огнот може да стигне и до ...

Горат Тасос и евиа, Грција ја пустошат пожари

24 Вести - 13.08.2019

Голем пожар избувна во шумскиот предел на грчкиот остров Евија. Евакуиран е еден манастир, а на жителите на три села кажано им е да бидат подготвени за евакуација. Пожарот избувнал утрово околу 3 часот во областа Агрилица, а густиот чад стигнал до ...

Грција бара помош од ЕУ за гасење на пожарот на Евија

+инфо - 13.08.2019

Евакуирани се жителите на селата Кондодеспоти, Макримали, Ставрос и Платана, како и манастирот „Панагија Макрималис“. Грција упати барање до Европската служба за цивилна заштита за добивање помош во гасење на пожарот на островот Евбеја.

Стотици пожарникари гаснат три шумски пожари во Грција

А1 On - 13.08.2019

Стотици пожарникари се борат против шумските пожари во Грција, и тоа на островите Евија и Тасос, како и во близина на Теба, северозападно од Атина. Голем пожар, зајакнат од силните ветрови, ја опустоши боровата шума на грчкиот остров Евија, каде ...

Евакуиран манастир поради пожар на Евија

А1 On - 13.08.2019

Манастирот Света Богородица Мавровска на грчкиот остров Евија утрово е евакуиран поради голем пожар, додека жителите од трите околни села исто така се предупредени да бидат подготвени да ги напуштат своите домови.

Пожар на островот Тасос

Локално - 13.08.2019

Пожар избувна денеска и на грчкиот остров Тасос, еден од најпосетуваните за летните одмори, објави Катимерини. Пожарот е регистриран во реонот на Парадисос во југозападниот дел од островот. Испратени се 56 пожарникари со 25 противпожарни возила.

Пожар на грчкиот остров Евија, чадот стигна до Атина

Макфакс - 13.08.2019

Голем пожар избувна во шумскиот предел на грчкиот остров Евија. Евакуиран е еден манастир, а на селаните од три села кажано им е да бидат подготвени за евакуација. Пожарникарите утрово околу 3 часот известија дека пожарот избил во областа Агрилица, ...

Нов пожар во Грција, на лице место 80 пожарникари, ангажирани и авиони

+инфо - 13.08.2019

Голем пожар избил во шумскиот дел на грчкиот остров Евија. Евакуиран бил манастир, а на мештаните од три села им било кажано да бидат спремни за евакуација. Пожарникарите утрово околу три часот биле известени за пламените јазици.

Kанадер влегува во „пеколно“ небо - снимка од пожарите во Грција

Сител - 14.08.2019

На снимка што ја објави Раша тудеј се гледа канадер на небото, чија боја брзо преминува од светло сина во пеколно портокалова кога авионот е над пожарот. Околу 200 пожарникари се борат со пожарот на терен.

Пожарот на Евија во Грција е вон контрола, медиуми го оквалификуваа како еколошка катастрофа

CivilMedia - 14.08.2019

Неколку илјади пожарникари се борат со шумски пожари во Грција, а најголемиот е на островот Евија, северно од Атина, што се уште е вон контрола. Според денешни информации од грчки медиуми, ситуацијата е малку подобра, пишува МИА.

Грција бара помош од Европа за гаснење на пожарот на Евија

Република - 14.08.2019

Канадерите и во средата утрото ги гаснат големите пожари на грчкиот остров Евија, многу села се евакуирани, а властите побараа помош од партнерите во Европската унија. Прогласена е вонрдна состојба во регионите со густи шуми на островот источно од ...

Илјада пожарникари против 50 шумски пожари во Грција

Алсат-М - 14.08.2019

Во Грција се мобилизирани над илјада пожарникари, бидејќи од понеделникот шумски пожари избувнаа на над 50 места, а најголемиот е на островот Евија каде што ги загрозува селата и таму е прогласена вонредна состојба.

Над илјада пожарникари се борат со пожарите во Евија и Тасос, Грција бара помош од ЕУ

Пулс24 - 14.08.2019

Во Грција се мобилизирани над илјада пожарникари да се борат против шумските пожари, а најголемиот е на островот Евиа, северно од Атина. Загрозени се околните села и таму е прогласена вонредна состојба, но пожарот и натаму е надвор од контрола.

Грција повторно гори, пожар избувна на Тасос

4NEWS - 13.08.2019

Пожар избувна и на грчкиот остров Тасос, една од најпосетуваните туристички дестинации, пишуваат грчките медиуми. Пожарот е регистриран во реонот на Парадисос во југозападниот дел од островот.

ИЛЈАДА ПОЖАРНИКАРИ СЕ НА ТЕРЕН: Повеќе од 50 пожари во Грција

Фактор - 14.08.2019

Повеќе од 50 пожари беснеат во Грција. Алармантно е на островот Евија и оваа огнена стихија мештаните ја нарекоа еколошка катастрофа. Голем дел од населението е евакуирано од страв дека огнот може да стигне и до куќите.

Горат Тасос и Евија

Република - 13.08.2019

Голем пожар избувна во шумскиот предел на грчкиот остров Евија. Евакуиран е еден манастир, а на жителите на три села кажано им е да бидат подготвени за евакуација. Пожарот избувнал утрово околу 3 часот во областа Агрилица, а густиот чад стигнал до ...

Грција побара помош од ЕУ за гасење на пожарот на островот Евбеја

Локално - 13.08.2019

Грција упати барање до Европската служба за цивилна заштита за добивање помош во гасење на пожарот на островот Евбеја. Оттаму реагираа веднаш и кон Грција од Хрватска и Италија полетаа авиони канадери, изјавија од Генералната дирекција за цивилна ...

Стотици пожарникари гаснат три шумски пожари во Грција

MTM - 13.08.2019

Стотици пожарникари се борат против шумските пожари во Грција, и тоа на островите Евија и Тасос, како и во близина на Теба, северозападно од Атина. Голем пожар, зајакнат од силните ветрови, ја опустоши боровата шума на грчкиот остров Евија, каде ...

Евакуиран манастир поради пожар на Евија

Независен - 13.08.2019

Манастирот Света Богородица Мавровска на грчкиот остров Евија утрово е евакуиран поради голем пожар, додека жителите од трите околни села исто така се предупредени да бидат подготвени да ги напуштат своите домови.

Пожар на островот Тасос

Независен - 13.08.2019

Пожар избувна денеска и на грчкиот остров Тасос, еден од најпосетуваните за летните одмори, објави Катимерини. Пожарот е регистриран во реонот на Парадисос во југозападниот дел од островот. Испратени се 56 пожарникари со 25 противпожарни возила.

Пожар на грчкиот остров Евија, чадот стигна до Атина

Н.Македонија - 13.08.2019

Голем пожар избувна во шумскиот предел на грчкиот остров Евија. Евакуиран е еден манастир, а на селаните од три села кажано им е да бидат подготвени за евакуација. Пожарникарите утрово околу 3 часот по полноќ известија дека пожарот избил во областа ...

Kанадер влегува во „пеколно“ небо – снимка од пожарите во Грција

4NEWS - 14.08.2019

На снимка што ја објави Раша тудеј се гледа канадер на небото, чија боја брзо преминува од светло сина во пеколно портокалова кога авионот е над пожарот. Околу 200 пожарникари се борат со пожарот на терен.

Пожарот на Евија во Грција е вон контрола, тоа е еколошка катастрофа

Вечер - 14.08.2019

Неколку илјади пожарникари се борат со шумски пожари во Грција, а најголемиот е на островот Евија, северно од Атина, што се уште е вон контрола. Според денешни информаци од грчки медиуми, ситуацијата е малку подобра.

Грција во пламен – пожарникарите се борат со пламените јазици

Магазин - 14.08.2019

Грција во пламен,над илјада пожарникари се борат против шумските пожари, најголем дел на островот Евија, северно од Атина, кој и натаму е надвор од контрола. Според информациите од утринава, ситуацијата е малку подобра од вчера.

Грција побара помош од ЕУ за гасење на пожарот на островот Евбеја

Вечер - 13.08.2019

Грција упати барање до Европската служба за цивилна заштита за добивање помош во гасење на пожарот на островот Евбеја. Оттаму реагираа веднаш и кон Грција од Хрватска и Италија полетаа авиони канадери, изјавија од Генералната дирекција за цивилна ...

Стотици пожарникари гаснат три шумски пожари во Грција

Вечер - 13.08.2019

Стотици пожарникари се борат против шумските пожари во Грција, и тоа на островите Евија и Тасос, како и во близина на Теба, северозападно од Атина. Голем пожар, зајакнат од силните ветрови, ја опустоши боровата шума на грчкиот остров Евија, каде ...

Евакуиран манастир поради пожар на Евија

Опсервер - 13.08.2019

Манастирот Света Богородица Мавровска на грчкиот остров Евија утрово е евакуиран поради голем пожар, додека жителите од трите околни села исто така се предупредени да бидат подготвени да ги напуштат своите домови.

Пожар на грчкиот остров Тасос

Курир - 13.08.2019

Пожар избувна денеска и на грчкиот остров Тасос, еден од најпосетуваните за летните одмори, објави Катимерини. Пожарот е регистриран во реонот на Парадисос во југозападниот дел од островот. Испратени се 56 пожарникари со 25 противпожарни возила.

Пожар на грчкиот остров Евија, димот стигна до Атина

24Инфо - 13.08.2019

Голем пожар избувна во шумскиот предел на грчкиот остров Евија. Евакуиран е еден манастир, а на селаните од три села кажано им е да бидат подготвени за евакуација. Пожарникарите утрово околу 3 часот известија дека пожарот избил во областа Агрилица, ...

(ВИДЕО) Канадер лета над пожарите во Грција, еве како бојата му се промени

Фактор - 14.08.2019

Снимката која ја објави Раша тудеј се гледа како канадер на небото, чија боја брзо преминува од светло сина во пеколно портокалова кога авионот е над пожарот во Грција. Властите прогласија вонредна состојба во регионот, евакуирани се четири села и ...

Пожарот на Евија во Грција е вон контрола, медиумите го оквалификуваа како еколошка катастрофа

А1 On - 14.08.2019

Неколку илјади пожарникари се борат со шумски пожари во Грција, а најголемиот е на островот Евија, северно од Атина, што се уште е вон контрола. Според денешни информаци од грчки медиуми, ситуацијата е малку подобра.

(ВИДЕО) ГРЦИЈА ГОРИ: Грците бараат помош од ЕУ за гаснење на огнот

Фактор - 13.08.2019

Соседна Грција бара помош од ЕУ за гасење на пожарот на Евија. Пожарот на островот избувна ноќеска, а утринава цела Атина беше покриена со густ чад. Грција испрати барање до Европската служба за цивилна заштита за добивање помош во гасење на пожарот ...

Стотици пожарникари гаснат три шумски пожари во Грција

24Инфо - 13.08.2019

Стотици пожарникари се борат против шумските пожари во Грција, и тоа на островите Евија и Тасос, како и во близина на Теба, северозападно од Атина. Голем пожар, зајакнат од силните ветрови, ја опустоши боровата шума на грчкиот остров Евија, каде ...

Евакуиран манастир поради пожар на Евија

Денешен - 13.08.2019

Манастирот Света Богородица Мавровска на грчкиот остров Евија утрово е евакуиран поради голем пожар, додека жителите од трите околни села исто така се предупредени да бидат подготвени да ги напуштат своите домови.

Пламени јазици и на Тасос, четири активни пожари во Грција

+инфо - 13.08.2019

Пожар избувна денеска и на грчкиот остров Тасос, еден од најпосетуваните за летните одмори, објави Катимерини. Пожарот е регистриран во реонот на Парадисос во југозападниот дел од островот. Испратени се 56 пожарникари со 25 противпожарни возила.