TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Просечната камата на вкупните кредити во октомври 4,40%, на депозитите 0,74%

Опсервер - 30.11.2022

Во октомври годинава просечната каматна стапка на вкупните кредити е зголемена за 0,05 п.п. и изнесувала 4,40%. На годишна основа, оваа каматна стапка е пониска за 0,05 п.п. Просечната каматна стапка на вкупните депозити, пак, изнесува 0,74% и ...

Турбуленции на светскиот девизен пазар: Зајакнување на доларот со мирис на должничка криза

Вечер Прес

Просечната камата на вкупните кредити во октомври 4,40%, на депозитите 0,74%

Курир

Просечната камата на вкупните кредити во октомври 4,40%, на депозитите 0,74%

MakPress

Просечната камата на вкупните кредити во октомври 4,40%, на депозитите 0,74%

Канал5

Просечната камата на вкупните кредити во октомври 4,40%, на депозитите 0,74%

Бриф

Каматите почнаа да растат, новоодобрените кредити поскапи за 0,5 процентни поени од лани

Независен

еМагазин

ЛАГАРД ЗА ИНФЛАЦИЈАТА ВО ЕУ: Се плашам дека уште не сме стасале до врвот

Пари - 29.11.2022

Инфлацијата во еврозоната е на рекордно високо ниво и сè уште не го достигнала врвот, изјави во понеделникот претседателката на Европската централна банка Кристин Лагард, сигнализирајќи натамошни зголемувања на каматните стапки кои доаѓаат.

Колкава е инфлацијата во Германија?

Фактор

Шефицата на Европската централна банка: Инфлацијата во Европа сè уште не го достигнала врвот

МКД

Лагард: Инфлацијата во Европа сè уште не го достигнала својот максимум

Независен

Лагард: Инфлацијата во Европа сè уште не го достигнала максимумот

А1 On

Лагард: Инфлацијата во Европа сè уште не го достигнала својот врв

Локално

Инфлацијата во Европа се уште не го достигна врвот, тврди Лагард

Вечер Прес

MakPress Пулс24 +инфо Во Центар Пулс24 Слободен Печат Денар