TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

 Од 79-тата седница на Владата: Се укинува забраната за движење; Донесена одлука за финансиска поддршка на ...

Бриф - 15.06.2021

Владата на Република Северна Македонија на денешната 79-та седница ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести и ги донесе следните одлуки: – Почнувајќи од 16 јуни 2021 година (среда), престанува да важи забраната и посебниот режим на ...

Ќе се измени протоколот за организирање свадби

Фактор - 15.06.2021

Владата препорача да се измени и дополни Протоколот за организирање на свадби/прослави и веселби. Владата донесе заклучок да се дозволи одржување на настани на отворено со 50 отсто од капацитетот на просторот каде што ќе се одржува настанот и ...

Од утре без полициски – заврши владината седница ова се донесените одлуки!

4NEWS - 15.06.2021

Владата на Република Северна Македонија на денешната 79-та седница ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести и ги донесе следните одлуки: – Почнувајќи од 16 јуни 2021 година (среда), престанува да важи забраната и посебниот режим на ...

Влада: Се укинува забраната за движење

Канал5 - 15.06.2021

Владата на Македонија на денешната 79-та седница ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести. Донесени се следните одлуки: - Почнувајќи од 16 јуни 2021 година (среда), престанува да важи забраната и посебниот режим на движење на лица и ...

Се укинува забраната за движење и ограничувањето од 100 гости на свадба

ТВ21 - 15.06.2021

Владата на Република Северна Македонија на денешната 79-та седница ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести и ги донесе следните одлуки: – Почнувајќи од 16 јуни 2021 година (среда), престанува да важи забраната и посебниот режим на ...

Влада: Се укинува забраната за движење

Локално - 15.06.2021

Владата на Република Северна Македонија на денешната 79-та седница ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести. Одлуката следи откако беше оценето дека епидемиолошката состојба во земјата се стабилизира со намалување на бројот на ...

Угостителите бараат свадби и во затворен простор

Сител - 14.06.2021

Организаторите на прослави бараат надлежните да дозволат свадби и во затворените објекти. Иако генерално се задоволни од предлогот на Комисијата, од среда на сите прослави да може да присуствуваат повеќе од 100 гости, очекуваат и рестораните без ...