TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Велес ќе се одржи втората Скулпторска колонија „Велес 2020“

Опсервер - 16.09.2020

Велес, 16 септември 2020 () – Во организација на Општина Велес, од 9 до 22 октомври ќе се одржи втората Скулпторска колонија „Велес 2020“, со која ќе координира професорот Илко Стојановски, кој ќе го направи и изборот на учесниците.

Простување од Данило Коцевски

Н.Македонија - 16.09.2020

Скопје се прости од Данило Коцевски. Токму така. Градот Скопје се прости од Данило Коцевски, од својот најпознат хроничар, кој беше погребан вчера, во кругот на семејството. Да не беше пандемијата на коронавирусот, неговото испраќање секако ќе беше ...

Македонски ПЕН центар: Данило Коцевски беше жива енциклопедија за Скопје и скопјани

Курир - 16.09.2020

Македонскиот ПЕН центар изрази длабоко жалење за ненадејната смрт на нивниот истакнат член – македонскиот книжевен критичар, раскажувач, романописец, драматург и поет Данило Коцевски. Оттаму велат дека Коцевски со својот полиграфски талент се ...

Почина писателот и хроничар Данило Коцевски

24 Вести - 15.09.2020

По кратко боледување почина писателот и хроничар на Скопје, Данило Коцевски. Погребот се одржа денеска на Градските гробишта Бутел во присуство на семејството. Данило Коцевски е роден во 1947 година во Куманово.

Почина писателот и хроничар Данило Коцевски

+инфо - 15.09.2020

Данило Коцевски е роден во 1947 година во Куманово. Дипломирал на Филозофскиот факултет во Скопје. Како стипендист на француската влада престојувал во Франција (1981-1982). На Интердисциплинарните студии по новинарство на скопскиот универзитет ги ...

Почина писателот и хроничар Данило Коцевски

Либертас - 15.09.2020

По кратко боледување почина писателот и хроничар на Скопје, Данило Коцевски. Погребот се одржа денеска на Градските гробишта Бутел во присуство на семејството. Данило Коцевски е роден во 1947 година во Куманово.

Почина писателот и хроничар Данило Коцевски

А1 On - 15.09.2020

По кратко боледување почина писателот и хроничар на Скопје, Данило Коцевски. Погребот се одржа денеска на Градските гробишта Бутел во присуство на семејството. Данило Коцевски е роден во 1947 година во Куманово.

Почина писателот и хроничар Данило Коцевски

Канал5 - 15.09.2020

По кратко боледување почина писателот и хроничар на Скопје, Данило Коцевски. Погребот се одржа денеска на Градските гробишта Бутел во присуство на семејството. Данило Коцевски е роден во 1947 година во Куманово.

Почина Новинарот и хроничар на Скопје Данило Коцевски

Сакам да кажам - 15.09.2020

Новинарот и публицист Данило Коцевски, кого скопјани веќе со децении го знаат како легенда на Скопје, почина на 73 години, по кратко боледувања, а погребот се одржа денеска на Градските гробишта Бутел во присуство на семејството, соопшти државната ...

Почина Данило Коцевски, писател и хроничар на Скопје

МКД - 15.09.2020

По кратко боледување почина писателот и хроничар на Скопје, Данило Коцевски, а погребот се одржа денеска на Градските гробишта Бутел во присуство на семејството. Данило Коцевски е роден во 1947 година во Куманово.

Скопје му беше голема љубов: Почина писателот и хроничар Данило Коцевски

Република - 15.09.2020

По кратко боледување почина писателот и хроничар на Скопје, Данило Коцевски. Погребот се одржа денеска на Градските гробишта Бутел во присуство на семејството. Данило Коцевски е роден во 1947 година во Куманово.

Почина писателот и хроничар Данило Коцевски

Вечер Прес - 15.09.2020

По кратко боледување почина писателот и хроничар на Скопје, Данило Коцевски. Погребот се одржа денеска на Градските гробишта Бутел во присуство на семејството. Данило Коцевски е роден во 1947 година во Куманово.

Друштвото на писатели се простува од Данило Коцевски

Либертас - 15.09.2020

– Членовите на Друштвото на писатели на Македонија се длабоко потресени од загубата на колегата Данило Коцевски. -Коцевски, критичар и хроничар, сестран книжевен творец и драг пријател, кој беше секогаш расположен за инспиративен книжевен реазговор ...

Почина Скопскиот хроничар Данило Коцевски

MakPress - 15.09.2020

По кратко боледување почина писателот и хроничар на Скопје, Данило Коцевски. Погребот се одржа денеска на Градските гробишта Бутел во присуство на семејството. Данило Коцевски е роден во 1947 година во Куманово.

Почина писателот Данило Коцевски

MTM - 15.09.2020

Членовите на Друштвото на писатели на Македонија денес се длабоко потресени од загубата на драгиот колега Данило Коцевски (1947-2020), критичар и хроничар, сестран книжевен творец и драг пријател, кој беше секогаш расположен за инспиративен книжевен ...

Друштвото на писатели се простува од Данило Коцевски

А1 On - 15.09.2020

Членовите на Друштвото на писатели на Македонија се длабоко потресени од загубата на колегата Данило Коцевски. -Коцевски, критичар и хроничар, сестран книжевен творец и драг пријател, кој беше секогаш расположен за инспиративен книжевен реазговор и ...

Почина Скопскиот хроничар Данило Коцевски

Скопје1 - 15.09.2020

Членовите на Друштвото на писатели на Македонија денес се длабоко потресени од загубата на драгиот колега Данило Коцевски (1947-2020), критичар и хроничар, сестран книжевен творец и драг пријател, кој беше секогаш расположен за инспиративен книжевен ...

Во Велес активно работат сите институции согласно протоколите за заштита од Ковид-19

Бизнис Вести - 15.09.2020

Велес, 15 септември 2020 (МИА) – Општата болницата во Велес работи со измена во протоколите поради зголеменото пријавување и закажување прегледи со „Мој термин”. Во моментот петнаесет лица се наоѓаат на Инфективното одделение, од кои 11 се ...

Почина писателот Данило Коцевски

Точка - 15.09.2020

Членовите на Друштвото на писатели на Македонија денес се длабоко потресени од загубата на драгиот колега Данило Коцевски (1947-2020), критичар и хроничар, сестран книжевен творец и драг пријател, кој беше секогаш расположен за инспиративен книжевен ...

Во Велес активно работат сите институции согласно протоколите за заштита од Ковид-19

Либертас - 15.09.2020

Општата болницата во Велес работи со измена во протоколите поради зголеменото пријавување и закажување прегледи со „Мој термин”. Во моментот петнаесет лица се наоѓаат на Инфективното одделение, од кои 11 се позитивни, еден е негативен, а за тројца ...

ДПМ: Творештвото на Данило Коцевски е траен и значаен сегмент во македонската литература

Слободен Печат - 15.09.2020

Членовите на Друштвото на писатели на Македонија денес се длабоко потресени од загубата на драгиот колега Данило Коцевски, критичар и хроничар, сестран книжевен творец и драг пријател, кој беше секогаш расположен за инспиративен книжевен реазговор и ...

Почина писателот и хроничар Данило Коцевски

Окно - 15.09.2020

По кратко боледување почина писателот и хроничар на Скопје, Данило Коцевски. Погребот се одржа денеска на Градските гробишта Бутел во присуство на семејството. Данило Коцевски е роден во 1947 година во Куманово.

Во Велес по еден починат, новозаразен и оздравен од Ковид-19 во изминатиот ден

А1 On - 15.09.2020

Епидемиолошката состојба во Велес и Велешко за последните 24 часа е оценета како стабилна, но непредвидлива и затоа на граѓаните им се порачува дека нема простор за опуштање и треба да бидат претпазливи, рече на денешната прес – конференција, ...

Во Велес еден новозаразен од Ковид-19, еден починат и еден оздравен

MakPress - 15.09.2020

Епидемиолошката состојба во Велес и Велешко за последните 24 часа е оценета како стабилна, но непредвидлива и затоа на граѓаните им се порачува дека нема простор за опуштање и треба да бидат претпазливи, рече на денешната прес – конференција, ...

Во Велес 57-те „Рацинови средби“ на 25 и 26 септември

+инфо - 15.09.2020

Во состав на „Рациновите средби“ ќе се одржи Меѓународната научна конференција на која ќе се говори на две теми, 75 години современ македонски јазик, азбука и правопис и Јазикот и стилот во творештвото на Горан Стефановски Во Велес градот на Рацин, ...

Во Велес 57-те „Рацинови средби“ на 25 и 26 септември

Либертас - 15.09.2020

– Во Велес градот на Рацин, годинашните 57-те „Рацинови средби“ ќе се одржат на 25 и 26 септември, информираше денеска велешкиот градоначалник Аце Коцевски. Во состав на „Рациновите средби“ ќе се одржи Меѓународната научна конференција на која ќе се ...

57. „Рацинови средби" во Велес на 25 и 26 септември

Канал5 - 15.09.2020

Во Велес градот на Рацин, годинашните 57. „Рацинови средби" ќе се одржат на 25 и 26 септември, информираше денеска велешкиот градоначалник Аце Коцевски. Во рамките на „Рациновите средби" ќе се одржи Меѓународната научна конференција на која ќе се ...

Во Велес 57-те „Рацинови средби“ на 25 и 26 септември

Вечер Прес - 15.09.2020

Во Велес градот на Рацин, годинашните 57-те „Рацинови средби“ ќе се одржат на 25 и 26 септември, информираше денеска велешкиот градоначалник Аце Коцевски. Во состав на „Рациновите средби“ ќе се одржи Меѓународната научна конференција на која ќе се ...

По 57. пат „Рацинови средби“ на 25 и 26 септември во Велес

Кајгана - 15.09.2020

Во Велес, градот на Рацин, годинашните 57. „Рацинови средби“ ќе се одржат на 25 и 26 септември, информираше денеска велешкиот градоначалник Аце Коцевски. Во состав на „Рациновите средби“ ќе се одржи Меѓународната научна конференција на која ќе се ...

Најнова ТАЖНА вест: Почина најпознатиот македонски писател

Поглед - 15.09.2020

По кратко боледување п0чина писателот и хpoничар на Скопје, Данило Коцевски. Пoгребот се одржа денеска на Градските гробишта Бутел во присуство на семејството. Данило Коцевски е роден во 1947 година во Куманово.

Во Велес 57-те „Рацинови средби“ на 25 и 26 септември

MakPress - 15.09.2020

Во Велес градот на Рацин, годинашните 57-те „Рацинови средби“ ќе се одржат на 25 и 26 септември, информираше денеска велешкиот градоначалник Аце Коцевски. Во состав на „Рациновите средби“ ќе се одржи Меѓународната научна конференција на која ќе се ...

Македонски ПЕН центар: Данило Коцевски беше жива енциклопедија за Скопје и скопјани

Независен - 16.09.2020

Фото: Б. Грданоски Македонскиот ПЕН центар изрази длабоко жалење за ненадејната смрт на нивниот истакнат член – македонскиот книжевен критичар, раскажувач, романописец, драматург и поет Данило Коцевски.

Македонски ПЕН центар: Данило Коцевски беше жива енциклопедија за Скопје и скопјани

МКД - 16.09.2020

Македонскиот ПЕН центар изрази длабоко жалење за ненадејната смрт на нивниот истакнат член – македонскиот книжевен критичар, раскажувач, романописец, драматург и поет Данило Коцевски. Оттаму велат дека Коцевски со својот полиграфски талент се ...

Македонски ПЕН центар: Данило Коцевски беше жива енциклопедија за Скопје и скопјани

Опсервер - 16.09.2020

Скопје, 16 септември 2020 () – Македонскиот ПЕН центар изрази длабоко жалење за ненадејната смрт на нивниот истакнат член – македонскиот книжевен критичар, раскажувач, романописец, драматург и поет Данило Коцевски.

Македонски ПЕН центар: Данило Коцевски беше жива енциклопедија за Скопје и скопјани

А1 On - 16.09.2020

Македонскиот ПЕН центар изрази длабоко жалење за ненадејната смрт на нивниот истакнат член – македонскиот книжевен критичар, раскажувач, романописец, драматург и поет Данило Коцевски. Оттаму велат дека Коцевски со својот полиграфски талент се ...

Македонски ПЕН центар: Данило Коцевски беше жива енциклопедија за Скопје и скопјани

Frontline - 16.09.2020

Македонскиот ПЕН центар изрази длабоко жалење за ненадејната смрт на нивниот истакнат член – македонскиот книжевен критичар, раскажувач, романописец, драматург и поет Данило Коцевски. Оттаму велат дека Коцевски со својот полиграфски талент се ...

Македонски ПЕН центар: Данило Коцевски беше жива енциклопедија за Скопје и скопјани

Либертас - 16.09.2020

Македонскиот ПЕН центар изрази длабоко жалење за ненадејната смрт на нивниот истакнат член – македонскиот книжевен критичар, раскажувач, романописец, драматург и поет Данило Коцевски. Оттаму велат дека Коцевски со својот полиграфски талент се ...

Македонски ПЕН центар: Данило Коцевски беше жива енциклопедија за Скопје

Вечер Прес - 16.09.2020

“Данило Коцевски со својот полиграфски талент се вградил во современата македонска книжевност и култура не само како автор на триесетина книги од различни жанрови, туку и како главен уредник на списанието „Разгледи”, неуморен и долгогодишен хроничар ...

„Рацинови средби“ во Велес на 25 и 26 септември

ММС - 16.09.2020

Овогодишените 57-ми „Рацинови средби“ ќе се одржат на 25 и 26 септември, информираше градоначалникот на Велес, Аце Коцевски. Во составот на манифестацијата ќе се одржи Меѓународна научна конференција на која ќе се говори на две теми.

Македонски ПЕН центар: Данило Коцевски беше жива енциклопедија за Скопје и скопјани

MakPress - 16.09.2020

Македонскиот ПЕН центар изрази длабоко жалење за ненадејната смрт на нивниот истакнат член – македонскиот книжевен критичар, раскажувач, романописец, драматург и поет Данило Коцевски. Оттаму велат дека Коцевски со својот полиграфски талент се ...

Во Велес ќе се одржи втората Скулпторска колонија „Велес 2020"

Канал5 - 16.09.2020

Во организација на Општина Велес, од 9 до 22 октомври ќе се одржи втората Скулпторска колонија „Велес 2020", со која ќе координира професорот Илко Стојановски, кој ќе го направи и изборот на учесниците.

Во Велес ќе се одржи втората Скулпторска колонија „Велес 2020“

Либертас - 16.09.2020

Во организација на Општина Велес, од 9 до 22 октомври ќе се одржи втората Скулпторска колонија „Велес 2020“, со која ќе координира професорот Илко Стојановски, кој ќе го направи и изборот на учесниците.

Во Велес ќе се одржи втората Скулпторска колонија „Велес 2020“

А1 On - 16.09.2020

Во организација на Општина Велес, од 9 до 22 октомври ќе се одржи втората Скулпторска колонија „Велес 2020“, со која ќе координира професорот Илко Стојановски, кој ќе го направи и изборот на учесниците.

Во Велес ќе се одржи втората Скулпторска колонија „Велес 2020“

MakPress - 16.09.2020

Во организација на Општина Велес, од 9 до 22 октомври ќе се одржи втората Скулпторска колонија „Велес 2020“, со која ќе координира професорот Илко Стојановски, кој ќе го направи и изборот на учесниците.

Ин мемориам: Данило Коцевски

Пулс24 - 15.09.2020

Данило Коцевски (1947-2020), критичар и хроничар, сестран книжевен творец и драг пријател, кој беше секогаш расположен за инспиративен книжевен реазговор и беше пример за книжевен деец По кратко боледување денес почина Данило Коцевски на 73-годишна ...

Почит за единствениот хроничар на Скопје-Данило Коцевски

AKO - 15.09.2020

По кратко боледување на 73 годишна возраст почина Данило Коцевски . Погребан е на градските гробишта „Бутел“ во присуство на потесното семејство. Коцевски е роден во 1947 година во Куманово. Дипломирал на Филозофскиот факултет во Скопје .

Во Велес 57-те „Рацинови средби“ на 25 и 26 септември

Опсервер - 15.09.2020

Велес, 15 септември (2020) – Во Велес градот на Рацин, годинашните 57-те „Рацинови средби“ ќе се одржат на 25 и 26 септември, информираше денеска велешкиот градоначалник Аце Коцевски. Во состав на „Рациновите средби“ ќе се одржи Меѓународната научна ...

Во Велес активно работат сите институции согласно протоколите за заштита од Ковид-19

Опсервер - 15.09.2020

Велес, 15 септември 2020 () – Општата болницата во Велес работи со измена во протоколите поради зголеменото пријавување и закажување прегледи со „Мој термин”. Во моментот петнаесет лица се наоѓаат на Инфективното одделение, од кои 11 се позитивни, ...

Збогум Данило

Оff.net - 15.09.2020

Веста за смртта на Данило Коцевски нè затече. Мислевме дека засекогаш ќе го гледаме ликот кој изгледаше како да не старее, со препознатливиот шешир и брадата која со годините само малку побеле.

Почина писателот и хроничар Данило Коцевски

Независен - 15.09.2020

По кратко боледување почина писателот и хроничар на Скопје, Данило Коцевски. Погребот се одржа денеска на Градските гробишта Бутел во присуство на семејството. Данило Коцевски е роден во 1947 година во Куманово.